Obaveštenje za Goste

Gost, dobrodošao na škodaforumllRS. Nakon Prijavljivanja dostupno je više mogućnosti i sadržaja sa ŠKODA portala, vidljivi su skriveni linkovi i slike u punoj veličini a format prikaza je širi.
Pridruži se i ti - registruj se sada!

Autor Tema: zamena svećica, zatezanje  (Pročitano 137 puta)

Na mreži mtesicTopic starter

• Style
  • Član od: Mar 2014
  • L&Ke: 16
    • projektovanje i opremanje prostora
zamena svećica, zatezanje
« poslato: Mart 16, 2019, 03:26:26 posle podne »
  • 0
  • 0
  • Kolege škodisti, danas sam zamenio svećice - prvi put u sopstvenoj režiji... Preporučio bih svakom članu ovog foruma koji ima volje i malo smisla za majstorisanje - uživao sam u tih pola sata rada ispred zgrade... Na ovo se ne bih odvažio da nema dragocenih tekstova na ovom forumu - stvarno je sjajno što smo ovde okupljeni.

50.000km sam prešao sa NGK ZFR5P-G, ne znam koji je preporučeni interval zamene. Moguće da sam trebao i ranije da menjam no nisam imao  smetnje i zamenio sam ih kada sam ja bio zreo za to. Nove su Brisk DOX15LE-1 1501 EXTRA; nisam puno mislio - kupio sam ono što je prodavac imao/preporučio.

Zamena je u najvećem delu prošla onako kako sam očekivao (na osnovu onog što je opisano na forumu i YT). Jedino što je odstupilo od očekivanog je zatezanje svećica. Nemam moment ključ (na kutiji piše 20-30Nm), no u jednoj od tema smo pričali da nema pravila: da se zateže moment ključem prema specifikaciji, ili prema uglu koji je naznačen na uputstvu. Ja sam shvatio (a tako je i pisalo u toj temi koju ne mogu sada da nađem) da se svećica sa podloškom zavrće rukom dokle može a zatim ključem još 2/3 kruga. U mom slučaju, svećice sam uspeo da zategnem nakon zavrtanja rukom minimalno, recimo: 15 stepeni (kao kazaljka na sati: 12 do 1).

Ovo po meni odgovara onom što je prikazano na pakovanju za svećice sa konusnim upustom (bez podloški) a ove koje sam montirao imaju ravan deo koji naleže na cilindar i podlošku.

Da li je ovo normalno, pošto mi se čini da se svećica tako zakuca da ću slomiti nešto ako zatežem jače. Opet, znam za priče da je opasno ako je svećica nedovoljno zategnuta (može da izleti). U vožnji auto odlično ide i zvuči, dijagnostika ne izbacuje greške.
    • Vozi: Fabijica MK1 1,2 htp :-)

Na mreži bigor

• RallyeSport
    • L&Ke: 34
    Odg: zamena svećica, zatezanje
    « Odgovor #1 poslato: Mart 16, 2019, 10:36:26 posle podne »
  • 1
  • 0
  • Zavrcem svjecice od svoje 11 godine sto na motorima, sto na autima i nikad nije izletila bez razloga, stoga ne brini. Nikad nisam ni koristio moment kljuc vec po osjecaju, odnosno kada osjetis da je stegnuto stanes. Ta podloska nije obicna vec se sabija i dihtuje tako da ne pusta ni kompresiju, znaci ne brini nista

Послато са Redmi 4X уз помоћ Тапатока

• Vozi: skoda oktavia 2.0 AZJ

• Style
    « Odgovor #2 poslato: Mart 17, 2019, 07:42:57 pre podne »
  • 0
  • 0
  • Bigore, hvala puno na odgovoru, mnogo sam mirniji uz tvoje iskustvo. Tačno je tako kao što kažeš - doslovno sam osetio na svakom cilindru da je to i minimum i maksimum stezanja: osećaj je recimo kao kad navrtku na šrafu zavrneš do glave (lako ide i odjednom stane)... Ne bih puno mislio o slučaju da nisam sebe pripremio na to da ću vrteti još 2/3 kruga nakon ručnog stezanja a tako sam i protumačio ono što je nacrtano na pakovanju...
    Hvala i na info u vezi funkcije  podloške; to su mehaničari lepo smislili...

Na mreži ИгоР

• RallyeSport
    • Član od: Maj 2015
    • L&Ke: 8
    « Odgovor #3 poslato: Mart 17, 2019, 09:28:43 pre podne »
  • 1
  • 0
  • Ко ти рече да ће свјећица да излети молим те? Ма нема шансе!
    2.5кг момента и не сикирики (на хладан мотор). Ако су нове, стегнеш их па попустиш, па опет стегнеш (да се бртва дефирмише и намјести), пошто се лако може десити да остану лабаве након пар циклуса загријавања/хлађења.
    2.0i - AQY - 85KW - 170NM/2400RPM

• Style
    « Odgovor #4 poslato: Mart 17, 2019, 03:51:15 posle podne »
  • 0
  • 0
  • Hvala Igore na odgovoru! Za mesec dana ću ih proveriti i uraditi kako si rekao (popustiti i stegnuti). Sasvim moguće da tu i nema neke mudrosti (nego zategneš normalnom snagom koliko ide), no jasno je i da inženjeri moraju da naprave neke specifikacije pa se mi koji ovo radimo prvi put zamislimo...