Autor Tema: Octavia A5 klima ne radi  (Pročitano 1131 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži DonKihotZapočeo temu

Octavia A5 klima ne radi
« poslato: 23. Jul, 2019. 06:43 »
Kako sam imao problem sa klimom na oktaviji mk2, ukratko ću prezentirati problem kako bi možda nekome iskustvo bilo od koristi.
Naime, na autu nije radila klima. U pitanju je climatronic. Kupljen je u takvom stanju.
Pored toga što klima nije radila, iz otvora za ventilaciju je dolazio čudan zvuk sličan curenju gasa. Tj, više nalik strujanju gasa u instalaciji pod pritiskom, nego curenju. Ako ste nekad čuli kako ‚‚zuji‚‚ plinska boca dok je neko koristi. To je taj zvuk.
Taj zvuk je dopirao samo u manualnom režimu. Na automatskom ili econ, zvuk se gubio iz nekog razloga.
Na self testu je izašla greška 522 04.h
Nakon pretrage, našao sam da je to greška vezana za preostat. Presostat je zamenjen, i greška je nestala ali klima i dalje nije radila.
Ponovni self test je izbacio grešku 0E5 02.h
Kako je greška vezana za pritisak u instalaciji, otišao sam do majstora da sredi klimu.
Majstor kaže da je zapušen bio odvod kondezata i da je strulio senzor isparivača. Senzor je zamenjen, dopunjena klima
i sad radi kao doksa. Ostaje da se vrati stari presostat da bi se videlo da li je uopšte bio neispravan.
  • Vozi: Škoda Octavia III 1.8 TSI

Na mreži AcoSk

Odg: Octavia A5 klima ne radi
« Odgovor #1 poslato: 23. Jul, 2019. 20:59 »
A sto ti druze prvo nisi otisao da napunis klimu?
Taj zvuk koji si opisao se upravo cuje kada nema dovoljno gasa u sistemu tj. opadne pritisak.
I da, nece se cuti kada je na ECON zato sto tada kompresor ne radi, odnosno klima je iskljucena.

Na mreži DonKihotZapočeo temu

Odg: Octavia A5 klima ne radi
« Odgovor #2 poslato: 23. Jul, 2019. 21:30 »
Kao sto sam i napisao, jer je na self testu izbacio gresku presostata. A presostat se menja bez dopunjavanja freona. Kad je zamenjen presostat vise nije tu gresku prijavljivao.

Poslato sa EML-L29  

  • Vozi: Škoda Octavia III 1.8 TSI

Van mreže -nebojsa-

Odg: Octavia A5 klima ne radi
« Odgovor #3 poslato: 23. Jul, 2019. 21:46 »
Kako to mislis menja se bez dopunjavanja freona? Presostat je zasrafljen u leziste na cevi klime i deo je kruga klime pod pritiskom; dakle mora sistem da se isprazni kad se menja presostat. Naravno da ima gresku za pritisak u sistemu kad i nema pritiska. Njegova uloga je da spreci ukljucivanje kompresora ako nema gasa tj.adekvatnog pritiska u sistemu.
Uzgred, slatko se ismejah za Lokacija: Užˇce  =))
  • Vozi: Škoda Octavia 3 Combi 1,2 TSI 6B 2013.

Na mreži AcoSk

Odg: Octavia A5 klima ne radi
« Odgovor #4 poslato: 23. Jul, 2019. 21:52 »
Ne zameri druze, ali klima kada ne radi prvo sto se radi je provera sistema (da li negde izlazi freon) pa dopuna istog. Nista se ne menja dok se ne proba klima kada je propisan pritisak.
Kao sto si i sam rekao, zamenjen je presostat pa opet nije radila.
Tu gresku i okine kada nije propisan pritisak u sistemu (juce sam opet bio svedok toga).

Van mreže bugarin

Odg: Octavia A5 klima ne radi
« Odgovor #5 poslato: 23. Jul, 2019. 22:01 »
gresis nebojsa, presostat tj. senzor pritiska klime se skida bez praznjenja sistema.

a to sto je covek radio po kodovima selftesta je vec nesto drugo.
ja nikad pipnuo nista ne bih, a da prvo nisam prikopcao originalnu dijagnostiku ili bar vcds.
cak i vcds ume da izbaci jedan kod koji moze da ukazuje na 5 razlicitih tacki u sistemu.

inace, sistanje ili kako sam ja to opisao "siktanje" je znak da nedostaje freona. siktanje ne moze biti uzrokovano ni neispravnoscu presostata, ni neispravnoscu ventila na kompresoru.
  • Vozi: Octavia mk2 1.9tdi PD

Van mreže -nebojsa-

Odg: Octavia A5 klima ne radi
« Odgovor #6 poslato: 23. Jul, 2019. 22:30 »
Pretpostavimo da je tako kako kazes, barem kod Skode  :)
Ali:
meni je nakon zamene kompresora klime, vakuumiranja i punjenja sistema riknuo presostat; i kroz kuciste presostata; kroz pinove isteralo je sav gas napolje. Pominjao sam i u temi o mom automobilu.
A sad malo iz mog svakodnevnog posla:
U servisu ako menjamo presostat, praznimo sistem. Od malo predostroznosti glava ne boli. Ne treba napominjati i da je gas otrovan (doduse u vecim kolicinama); izaziva povrede koze, oka...
"4. 2. Most important symptoms and effects, both acute and delayed
Skin contact: Low exposure to liquid will cause redness and pain. High exposure to liquid will cause frostbite,
blisters and severe pain.
Eye contact: Exposure to liquid will cause severe pain and cornea damage. "
Itd...
Primer koji sam prvi nasao; repair manual za Yaris (vazi i generalno, presostat ko presostat)
Da ne davim dalje.
  • Vozi: Škoda Octavia 3 Combi 1,2 TSI 6B 2013.

Van mreže bugarin

Odg: Octavia A5 klima ne radi
« Odgovor #7 poslato: 23. Jul, 2019. 22:37 »
superb mk1

  • Vozi: Octavia mk2 1.9tdi PD

Van mreže -nebojsa-

Odg: Octavia A5 klima ne radi
« Odgovor #8 poslato: 23. Jul, 2019. 22:57 »
Ogradio sam se unapred  :) sto se tice Skode.
Verovatno (to nisam proveravao) da ima i vise vrsta presostata i cevi, neka sa nepovratnim ventilom, cim se ne ispusta gas.
Doduse ako menjas sam presostat nemas gde ni da ispraznis sistem; ako treba.
Ja kakav sam maler naveo sam, isteralo je gas kroz kuciste i pinove presostata.  :)
Nije moja slika, ali je isti slucaj:
  • Vozi: Škoda Octavia 3 Combi 1,2 TSI 6B 2013.

Na mreži DonKihotZapočeo temu

Odg: Octavia A5 klima ne radi
« Odgovor #9 poslato: 24. Jul, 2019. 07:01 »
Ja koliko znam na većini auta ne mora da se prazni sistem kad se menja presostat.
Ne zameram ništa, menjao sam presostat prvo jer je to ono što sam mogao sam momentalno da uradim.
Veruj mi da trenutno u Užicu treba da imaš vezu da bi otišao da ti neko odmah uradi klimu na autu. Kao da su svi čekali leto da srede klimu.
Kad je zamenjen presostat i dalje nije radila, ali je self test prijavio drugu grešku. Zamenom presostata prvobitna greška je nestala.
  • Vozi: Škoda Octavia III 1.8 TSI

Na mreži AcoSk

Odg: Octavia A5 klima ne radi
« Odgovor #10 poslato: 24. Jul, 2019. 15:13 »
Posle nekog vremena bi okunio opet gresku presostat 100%.



Pretraga foruma [Google]