ŠKODA Opšte i Razne Teme > Gume & Felne

Letnje gume. Saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2020

(1/18) > >>

milosn8:
Evo da otvorim temu vezano za letnje gume, možda sam malo poranio :)
Naime preko prijatelja sam dobio sledeću ponudu pa ako neko ima iskustva značilo bi mi da napiše:

1. Dunlop Blueresponse
2. Michelin Primacy 4
3. Michelin Energy Saver
4. Bridgestone Turanza

Dimenzije su 205/55/16 (ne zamerite ako sam promašio nazive guma, prepisao sam sa poruke koju sam dobio)
Takođe, ako vam nije teško, predložite neke još osim ovih sa kojima imate iskustva :)

Hvala svima na odgovorima  bravo2

AcoSk:
Ma nisi poranio, ove zime zimske gume nam nisu ni trebale :D

Od ove 4 ja bih ili Dunlop ili Bridgestone.
A predlozio bih ti Continental. Posto vidim da ides na premium brendove.

I moram da kazem da su teme o gumama bas nezahvalne u smislu da neko ko vozi penzionerski, nije imao ni jedno jace kocenje, ni brzi ulazak u krivinu (na granici i/ili sa malim (ili vecim) proklizavanjem), nije imao nagla kretanja itd., komentarise neku gumu i kaze kako je ona odlicna, kune se u nju da ima dobro drzanje isl.
Koliko neko takav moze da bude merodavan. . .

milosn8:
Da, žali Bože para za zimske  :))
Zimske imam Dunlop Winter Sport, kupio ove godine, dobro su me poslužile preko Romanije kad sam uleteo u sneg, odlično rade posao.

petarp031:
Slozio bih se sa AcoSk, od navedenih bih isao na Dunlop, zatim Bridgestone. Dunlop ima manu sto se brzo trosi, karakteristike su veoma dobre. Michelin u mojim testiranjima nije najbolji, dugo traje i to mu je jedina dobra osobina, mada je Primacy 4 dosta bolji od energy i ako nemas drugu opciju mozes ici sa Primacy.
Imam veoma pozitivna iskustva sa nesto manje zvucnim proizvodjacima od navedenih, kao sto su Nexen, Hankook, Kumho, tako da bih i njim ubacio u razmatranje.
Pozdrav

lonely_wolf:
Premium brend ne znači da imaš dobru gumu, isto tako da ne znači da nisi vozač ako motor nije non stop u blokadi obrtaja :)
Kod kupovine ljetnih guma treba obratiti veliku pažnju na stil vožnje i najčešće relacije (kratke, srednje, duge) koje se voze, jer upravo ova dva faktora treba da budu presudna u odabiru marke i tipa gume (svi premium brendovi imaju više modela sezonske gume).
Svi mi koji vozimo ne zahtjevno (zovu nas i penzionerima =)) ), a u većini slučajeva vozimo kratke relacije (posao-kuća) do nekih 25-30km bi trebali izabrati gume sa nešto mekšom smješom. Razlog za ovo je jednostavan, guma nema vremena da se zagrije i pruži maksimalne performanse te nerjetko dolazi do problema (udesi, izlijetanje i sl) u prečniku 2km od mjesta polaska, tako da mekša guma nadomjesti taj nedostatak.
Iz iskustva mogu preporučiti Michelin Primacy 4, veoma dobra kad je hladna i na malim brzinama (ko je kočio da ne udari pješaka na polasku na posao, u ranim jutarnjim satima, pri brzini od 35-40km/h zna o čemu pišem), odlična na mokrom i aqua planingu, nešto lošija pri večim temperaturama.
Takođe imao sam priliku voziti i Dunlop Sport BluResponse i mogu reči da se radi o odličnoj gumi ali meni nije odgovarala upravo radi već gore navedenog. Na dužim relacijama i kada se ugrije pogotovu kada su temperature asfalta veće od 50°C auto se ponaša kao u šinama međutim hladna je sušta suprotnost auto ko na klizaljkama.

Ovo su lično moja iskustva i moja zapažanja sa dvije različite gume što u biti i ne mora biti relevantno nekome, a ukoliko sam nekome pomogao onda sm ispunio svrhu foruma.
Da napomenem još dvije stvari, Michelin Primacy 4 ima daleko najveći vjek trajanja i mi "penzioneri" treba da izbjegavamo gume koje u nazivu imaju "sport" jer se radi o nešto tvrđim gumama koje svoje performanse najbolje pokazuju tek kada se dobro ugriju i na većim brzinama.

Za one koji više vole statistiku testova evo jedan prošlogodišnji za 205/55/16
https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2019-NAF-Summer-Tyre-Test.htm

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju