Autor Tema: Letnje gume. Saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2020  (Pročitano 23679 puta)

0 članova i 14 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže milosn8Započeo temu

Letnje gume. Saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2020
« poslato: 06. Mar, 2020. 12:46 »
Evo da otvorim temu vezano za letnje gume, možda sam malo poranio :)
Naime preko prijatelja sam dobio sledeću ponudu pa ako neko ima iskustva značilo bi mi da napiše:

1. Dunlop Blueresponse
2. Michelin Primacy 4
3. Michelin Energy Saver
4. Bridgestone Turanza

Dimenzije su 205/55/16 (ne zamerite ako sam promašio nazive guma, prepisao sam sa poruke koju sam dobio)
Takođe, ako vam nije teško, predložite neke još osim ovih sa kojima imate iskustva :)

Hvala svima na odgovorima  bravo2
« Poslednja izmena: 06. Mar, 2020. 23:06 Karlheinz »

Na mreži AcoSk

Odg: Letnje gume. Saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2020
« Odgovor #1 poslato: 06. Mar, 2020. 13:08 »
Ma nisi poranio, ove zime zimske gume nam nisu ni trebale :D

Od ove 4 ja bih ili Dunlop ili Bridgestone.
A predlozio bih ti Continental. Posto vidim da ides na premium brendove.

I moram da kazem da su teme o gumama bas nezahvalne u smislu da neko ko vozi penzionerski, nije imao ni jedno jace kocenje, ni brzi ulazak u krivinu (na granici i/ili sa malim (ili vecim) proklizavanjem), nije imao nagla kretanja itd., komentarise neku gumu i kaze kako je ona odlicna, kune se u nju da ima dobro drzanje isl.
Koliko neko takav moze da bude merodavan. . .

Van mreže milosn8Započeo temu

Odg: Letnje gume. Saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2020
« Odgovor #2 poslato: 06. Mar, 2020. 13:25 »
Da, žali Bože para za zimske  :))
Zimske imam Dunlop Winter Sport, kupio ove godine, dobro su me poslužile preko Romanije kad sam uleteo u sneg, odlično rade posao.

Na mreži petarp031

Odg: Letnje gume. Saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2020
« Odgovor #3 poslato: 06. Mar, 2020. 13:44 »
Slozio bih se sa AcoSk, od navedenih bih isao na Dunlop, zatim Bridgestone. Dunlop ima manu sto se brzo trosi, karakteristike su veoma dobre. Michelin u mojim testiranjima nije najbolji, dugo traje i to mu je jedina dobra osobina, mada je Primacy 4 dosta bolji od energy i ako nemas drugu opciju mozes ici sa Primacy.
Imam veoma pozitivna iskustva sa nesto manje zvucnim proizvodjacima od navedenih, kao sto su Nexen, Hankook, Kumho, tako da bih i njim ubacio u razmatranje.
Pozdrav

Van mreže lonely_wolf

Odg: Letnje gume. Saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2020
« Odgovor #4 poslato: 06. Mar, 2020. 14:07 »
Premium brend ne znači da imaš dobru gumu, isto tako da ne znači da nisi vozač ako motor nije non stop u blokadi obrtaja :)
Kod kupovine ljetnih guma treba obratiti veliku pažnju na stil vožnje i najčešće relacije (kratke, srednje, duge) koje se voze, jer upravo ova dva faktora treba da budu presudna u odabiru marke i tipa gume (svi premium brendovi imaju više modela sezonske gume).
Svi mi koji vozimo ne zahtjevno (zovu nas i penzionerima =)) ), a u većini slučajeva vozimo kratke relacije (posao-kuća) do nekih 25-30km bi trebali izabrati gume sa nešto mekšom smješom. Razlog za ovo je jednostavan, guma nema vremena da se zagrije i pruži maksimalne performanse te nerjetko dolazi do problema (udesi, izlijetanje i sl) u prečniku 2km od mjesta polaska, tako da mekša guma nadomjesti taj nedostatak.
Iz iskustva mogu preporučiti Michelin Primacy 4, veoma dobra kad je hladna i na malim brzinama (ko je kočio da ne udari pješaka na polasku na posao, u ranim jutarnjim satima, pri brzini od 35-40km/h zna o čemu pišem), odlična na mokrom i aqua planingu, nešto lošija pri večim temperaturama.
Takođe imao sam priliku voziti i Dunlop Sport BluResponse i mogu reči da se radi o odličnoj gumi ali meni nije odgovarala upravo radi već gore navedenog. Na dužim relacijama i kada se ugrije pogotovu kada su temperature asfalta veće od 50°C auto se ponaša kao u šinama međutim hladna je sušta suprotnost auto ko na klizaljkama.

Ovo su lično moja iskustva i moja zapažanja sa dvije različite gume što u biti i ne mora biti relevantno nekome, a ukoliko sam nekome pomogao onda sm ispunio svrhu foruma.
Da napomenem još dvije stvari, Michelin Primacy 4 ima daleko najveći vjek trajanja i mi "penzioneri" treba da izbjegavamo gume koje u nazivu imaju "sport" jer se radi o nešto tvrđim gumama koje svoje performanse najbolje pokazuju tek kada se dobro ugriju i na većim brzinama.

Za one koji više vole statistiku testova evo jedan prošlogodišnji za 205/55/16
https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2019-NAF-Summer-Tyre-Test.htm
  • Vozi: Superb_3 FL Style+ 1.5TSI MT6

Van mreže milosn8Započeo temu

Odg: Letnje gume. Saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2020
« Odgovor #5 poslato: 06. Mar, 2020. 14:20 »
Hvala na sugestijama, ja sam letnje imao Bridgestone Turanza, one su došle tako na novom autu kad je kupljen, malo tvrđa guma ali sve u svemu dobra.
Verovatno će izbor pasti na Primacy 4 ali videćemo još

Na mreži Mihailo

Odg: Letnje gume. Saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2020
« Odgovor #6 poslato: 06. Mar, 2020. 14:50 »
Da se prikljucim temi, i sam sa u potrazi za letnjim gumama, ista dimenzija... Zimske sam uzeo conti 860 i prvobitna namera mi je bila premium contact 6... Gledajuci testove po netu, cini se da se pc6 bolje ponasa u vecim dimenzijama, a da je se do ove dimenzije, mozda i najbolje pokazao hankook ventus prime 3. U igri mi je bio i michelin primacy 4 i bridgestone t005 (cini mi se). Hankook je nakon nekog vremena otpao jer naleteh na komentare na netu da zna biti bucan i da ponasanje i kocenje i po suvom i po mokrom ume da varira(verovatno donekle ima veze sa ovim sto rece lonely_wolf)...  U medjuvremenu sam nasao negde da se pilot sport 4 proizvodi i u 205 55 16, pa je fokus presao na ovu gumu, ali je izgleda niko kod nas ne nabavlja a i skuplja je podosta u odnosu na ostale... Od primacy 4 sam za sada odustao zbog malo losijih performansi sudeci po testovima i na nekoliko mesta naleteh da se muci sa poduznim neravninama... Tako da se pc6 ponovo nametnuo kao prvi izbor zbog odnosa ulozeno/dobijeno, plus sto se najbolje pokazao po mokrom (a to mi je izuzetno bitno, pogotovu na brzinama preko 90-100), ali sam nekako rad probati michelin jer mi se iz prethodnih nekoliko iskustava, conti ne cini kao bas tiha i mekana guma... Ono sto mi se kod hankook vp3 i michelina svidja je rim protector... Cini mi se da sama guma lepse izgleda (manje balonasto)... :D

I za kraj cene, hankook 215, bridgestone 265, dunlop 275, conti pc6 285, michelin primacy 4 300, pilot sport 4 385...
  • Vozi: 2015 Octavia 1.2tsi 105ks

Van mreže milosn8Započeo temu

Odg: Letnje gume. Saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2020
« Odgovor #7 poslato: 06. Mar, 2020. 14:58 »
Ja imam ponudu 250e za Primacy 4, Dunlop i Bridgestone za 240. DOT 20

Na mreži Mihailo

Odg: Letnje gume. Saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2020
« Odgovor #8 poslato: 06. Mar, 2020. 15:01 »
A conti? :D
Po toj ceni se promacy cini znatno konkurentniji...
  • Vozi: 2015 Octavia 1.2tsi 105ks

Van mreže milosn8Započeo temu

Odg: Letnje gume. Saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2020
« Odgovor #9 poslato: 06. Mar, 2020. 15:35 »
Nema Conti, samo ove 4 što sam napisao gore  :))

Van mreže Maksimus

Odg: Letnje gume. Saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2020
« Odgovor #10 poslato: 06. Mar, 2020. 15:38 »
Hankook ventus prime je lepo drza,ali je tacno da ume da huci i prenosi vibracije. Iskreno po meni odlicne gume po nesto nizoj ceni od premiuma.
Conti cpc6 je sjajna guma,doduse meni su na autu koji se vozi prilicno lagano.
Pilot sport 4 je sjajan,kazu da se ubrzano trosi ali drzi kao pegla,ja sam doduse dobio i stvarno povoljnu cenu(21k po gumi za 235 40 19).Doduse te treba da je isprobam na skodi(taman da vidim kakve su joj mogucnosti na ozbiljnoj gumi),ali na daleko zahtevnijem autu se pokazala fantasticno.
Inace nije mi bas najjasnija ova prica o losijem kocenju performantnijih guma. Zar nije kocenje na eto npr pilot sportu uvek bolje nego na primacy,i zar nije smesa na njemu meksa i lepljivija?
To za hidroplaning i temperaturu stoji za semi slik gume(nor pilot sport cup),ali za klasicnu uhp gumu mi je pomalo nelogicno. Ona ima tvrdje zidove zbog upravljivosti,ali samaa smesa bi trebalo da je meksa i lepljivija,zato se valjda i trosi osetno brze. Gresim li?


Na mreži AcoSk

Odg: Letnje gume. Saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2020
« Odgovor #11 poslato: 06. Mar, 2020. 16:37 »
Ne gresis

Van mreže nidza

Odg: Letnje gume. Saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2020
« Odgovor #12 poslato: 07. Mar, 2020. 20:29 »
Što je guma viših performansi, treba da je i pravilno zagrejana da bi funkcionisala. E, sad, što se tiče PS4, odnosno PS4S koje su mi na letnjem setu, koči guma bolesno i vrlo je upravljiva. Zid je jako tvrd, ne kao na polusliku naravno, ali za ambiciozna kola bi mi uvek ova guma bila prvi pik.


PS4 bi trebalo za svoj segment da bude vrlo trajna i zahvalna guma.
  • Vozi: Škoda Octavia RS230 2017, Škoda Octavia 1.5 TSI Style 2021

Na mreži petarp031

Odg: Letnje gume. Saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2020
« Odgovor #13 poslato: 07. Mar, 2020. 20:38 »
Kako vidim Milos nema u ponudi Pilot Sport 4, ima Primacy 4 i Energy Saver.

Na mreži Mihailo

Odg: Letnje gume. Saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2020
« Odgovor #14 poslato: 07. Mar, 2020. 21:02 »
Nema, ali nije ni tema sta Milos kupije, vec generalno letnje gume 2020. :)
PS4 sam ja pomenuo, a Maksimus ga uzeo kao primer konto price lonely_wolfa...

  • Vozi: 2015 Octavia 1.2tsi 105ks



Pretraga foruma [Google]