Autor Tema: Saveti u vezi motornih ulja. Piše: STALKER (Šta/Kako: vidi prvu poruku!)  (Pročitano 101424 puta)

0 članova i 29 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Stalker

Odg: Saveti u vezi motornih ulja. Piše: STALKER (Šta/Kako: vidi prvu poruku!)
« Odgovor #540 poslato: Februar 22, 2019, 08:03:09 posle podne »
Pa sad ... ne znam koje je bolje jer su ista.
Dakle, isto ulje u različitim pakovanjima (najverovatnije, po tehničkim listovima identična; a i bez toga, dva 0W-30 ulja sa VW 504/507 praviti različito, čak (ili baš zato) ako ste Shell, zvuči nesuvislo, a moderna "optimizacija" proizvodnje gde neki "Keba Kraba" traži niže troškove to overava, k'o rafal u glavu; a prodaja po principu "uzmi od svakog koliko ima para" zakiva eksere u sanduk, slučaj zakopan).

Van mreže Stalker

« Odgovor #541 poslato: Februar 22, 2019, 08:19:01 posle podne »
Rizikujem da ispadnem gluplji nego što jesam,ali ajde da pitam. Da li postoje ulja ili se zna da neka ulja prave zimi manje emulzije u vidu čuvenog kajmaka?
Pitam zato što auto koji sam kupio u decembru a servis radio krajem januara(dakle bio je debeli minus) ulje koje je bilo u autu bukvalno je napravilo emulzije neuporedivo manje nego kada sam posle mesec dana uzeo da proverim situaciju sa novim uljem. Koje je ulje bilo u motoru pojma nemam. Ulje koje sam ja sipao je Havoline Ultra S 5W-40. Clio 3 1.2 16V 75ks.

Mislim da nema baš mnogo veze koje je ulje, više zavisi od uslova (spoljnih i načina korišćenja automobila).
Mnogo kratkih vožnji (podhlađen motor) doprinose pojavi koju opisujete. Srećna okolnost je da se "majonezi" prave uglavnom samo kod poklopca za dolivanje ulja (naročito ako ima "izdužen vrat" kada je nemoguće to sprečiti pri velikom mrazu) te nije tako strašno kako izgleda. Obično se pravi od para i/ili aerosola ulja i vodene pare (ventilacija motora je od Euro 4 (pa i 3) a naročito 5 i 6 takva da se ni to (uglavnom) ne može sprečiti), a kratke relacije ne mogu da izbace kondenzat.
Ne beri brigu, pojava je prolazna, malo "izduvaj motor" van grada i nema problema. Neće biti ugrožen motor, mali motori (benzinski) od aluminijumskih legura su baš osetljivi na kratke gradske relacije zimi.
Ovo se ne bi pojavilo sa hidrauličnim uljima ali ona nisu ni za "motorni trotinet".
Izabrano ulje je o.k. ... eventualno probaj sa "klasičnim" 5W-40 uljima (ACEA A3/B4), no neće biti posebno bolje.
Neko "teže" ulje bi možda umanjilo pojavu (tipa 5W-50) ali koliko - teško je reći.
Možda i neko 0/5W-30 C2/C3 ali nije baš idealno za motor.
Naravno, kod ovakvih pojava treba proveriti da nije antifriz dospeo u motorno ulje (kod starijih vozila).

Na mreži URKE 80

• RallyeSport
  • Total likes: 2
  • Ugled L&K: 15
  • karavani su kul
« Odgovor #542 poslato: Februar 23, 2019, 07:41:18 pre podne »
Hvala na odgovoru!

Послато са Moto C уз помоћ Тапатока

• Vozi: Fabija 1.9SDI 2001god. ASY
škoda je zakon!!!!

Na mreži netix

« Odgovor #543 poslato: Februar 24, 2019, 12:15:19 pre podne »
Da se i ja zahvalim uz info da Valvoline kupuje kruševački FAM.
  • Vozi: 1.9tdi avb 74kw

Van mreže Stalker

« Odgovor #544 poslato: Februar 24, 2019, 06:32:47 posle podne »
Da, hvala na info ... doduše o tome se već duže vremena priča (jesanas sam negde (već) rekao, poverovaću kad bude gotovo, e pa sad je izgleda gotovo, bar po nekim medijima u Srbiji).
I da ... govorio sam već (godinama) "nevernim Tomama" da je FAM o.k. ali Šljivropljani su uvek više voleli "truli Zapad".
E pa taj "truli" izgleda više veruje u nas nego mi sami ... tužno.
Btw. Valvoline gotivim (naročito "gazdu mu" Ashland, iz dobrih iskustava sa nekim sirovinama koje koristim u (naučnom) radu) ali i Valvoline ulja u više mahova koristio, kao i FAM-ova) pa mi je ovo preuzimanje više nego o.k.
Naravno, ima tu i drugih motiva (izvoz za Rusiju i slično, ali ako se pravi ovde a mora da bi išlo bez carine, još bolje).
Hmmm ... kad sam sipao Valvoline 5W-40 (SynPower) u keca (sa nekih 50k km) mnogi su mislili da sam prolupao i da bih trebao na duži odmor (u dilkarnicu) ali sa njim sam provezao skoro 15000 km (doduše bio je to "čuveni" mix "Valmoline" ... ima na blogu ali mislim da je glavni tekst na CBC-u).
Tako da ako je neko već trebao da preuzme FAM (zbog uvaljivanja u dugove zbog prošle privatizacije) drago mi je da je neko od velikih (TOP 10) kompanija (brendova) iz branše (doduše Valvoline tu i tamo ispadne iz 10 ali je uvek "tu negde").
Btw. zajedničko za Valvo i FAM je duuugaaa tradicija.
Valvoline ima 150+ godina (153. će biti ove ako već nije) a FAM tačno (i simbolično) 100 manje.
No, ipak je 50 god. na "brdovitom Balkanu" nešto što je značajno bar kao 100 "tamo negde daleko". Svi koji tvrde da tradicija i trajanje kompanije (naročito brenda) ne vredi kao nekada, debelo greše, sve što preživi 100 god. na Zapadu, više ne može da propadne (može samo da menja vlasnika).

Na mreži shuxx

« Odgovor #545 poslato: Februar 24, 2019, 06:38:42 posle podne »
Iskreno. Bas bi bilo super imati proizvodjaca sa takvom reputacijom u srbiji. Citao sam i ja da je Fam dobar...da se izvozi 90%... ali ovde nije zaziveo....

Sent from my SM-A320FL  

• Vozi: Škoda Fabia MK II 1.4 TDI

Na mreži shuxx

« Odgovor #546 poslato: Februar 24, 2019, 08:04:25 posle podne »
Fam prodat valvolineu za 9.5 mil eur. Upravo na vestima

Sent from my SM-A320FL  

Na mreži shuxx

« Odgovor #547 poslato: Februar 24, 2019, 08:16:42 posle podne »
@ stalker

"Nema nekih velikih razlika tu, VW 504/507 je standard sa visokim zahtevima, pa svako ulje koje ga ispunjava je vrlo dobro. "

Vala uzecu FAM ulje fenix power 504/507 sae 5w 30 za skodu...  nisu dobili sertifikat na mufte....valjda

Sent from my SM-A320FL  

Van mreže Stalker

« Odgovor #548 poslato: Februar 26, 2019, 07:01:56 posle podne »
Nisu sigurno ("na mufte"). Osim toga nije to sad i nikad pre ni posle, VW i MB sertifikate (za teretni program i šire) FAM ima dugi niz godina ... nisu ni takvi giganti sisali vesla da daju sertifikat celu deceniju (ili više) tek tako (ajd' jednom će neko i da ih "zezne" (zeznuće sebe za sva vremena zapravo), ali više puta (zaredom) ...).

Na mreži shuxx

« Odgovor #549 poslato: Februar 27, 2019, 07:37:09 pre podne »
Ja malo čeprkah po web sajtu, i nađog ovaj stari sertifikat, istekao poodavno.... rok trajanja 36 meseci

Na mreži mtesic

« Odgovor #550 poslato: Februar 27, 2019, 05:38:51 posle podne »
@shuxx

Zanimljiv dokument - super da si ga iskopao i podelio sa nama. Nisam znao ni u kojoj formi se izdaje odobrenje, ni da ima rok, niti okvirnu cenu, a sve je to interesantno i vredi znati. BTW, ako ne menjaju recepturu, novi atest im i ne treba - lepo uštede 3000 eura  =)) a mi i tako znamo da je OK za naše Škodice...
  • Vozi: Fabijica MK1 1,2 htp :-)

Na mreži shuxx

« Odgovor #551 poslato: Februar 27, 2019, 05:47:15 posle podne »
Bre ja ga nadjoh negde na njihovom web sajtu.... stvar je u tome da sad nemogu da se setim gde sam kliknuo.... ko ce ga znati... mozda sam nesto pretrazivao pa me link odveo na stari fajl....

Sent from my SM-A320FL  

Na mreži mtesic

« Odgovor #552 poslato: Februar 27, 2019, 06:13:04 posle podne »
Sasvim je moguće da su iz zaboravnosti ostavili stari atest negde u dubini sajta pa da si ga ti izguglao, a da imaju novi jer na ambalaži i dalje drže VW standard... Mada sa naše preduzeće  =)) logika nužno ne mora ništa da znači...
  • Vozi: Fabijica MK1 1,2 htp :-)

Van mreže Stalker

« Odgovor #553 poslato: Februar 27, 2019, 07:53:39 posle podne »
Definitivno je nešto čime se FAM ne može ponositi (u oba slučaja, bilo da su zaboravili ili je odobrenje isteklo).
Ne bih znao šta je u pitanju, MB na bevo.mercedes-benz.com je uredno (zvanično i tekuće).
U proizvodnji su ozbiljniji (po sopstevnom iskustvu*, doduše od pre više godina).
*automatizovana i dobro dokumentovana

Na mreži shuxx

« Odgovor #554 poslato: Mart 01, 2019, 12:35:18 posle podne »
Upitah FAM....i dobih odgovor expressnooo

Sipamo FAM....

Sent from my SM-A320FL