Autor Tema: Stari dobri beli dim  (Pročitano 887 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Na mreži DonKihotTopic starter

• Style
Stari dobri beli dim
« poslato: Novembar 25, 2019, 01:41:14 posle podne »
Škoda octavia scout 2.0 TDI PD
Situacija je malo čudna. Pri pojavi hladnijeg vremena počeo je auto da dimi belo ujutru bez ikakvih smetnji u radu ili paljenju. Odmah sam posumnjao na grejače i pokazalo se da su 3 komada gecrkt. Zamenjeni grejači pre 10tak dana i dima više nema. Ali, ne leži vraže...kako su jutarnje temperature ispod 5C, dešava se da auto normalno upali, bez dima, sve OK, i onda nakon par minuta počne solidno intezivno da dimi belo (kako kad ne rade grejači) i dim se opet izgubi nakon par minuta.
Posmatrao sam i posumnjao da se taj dim javi jer računar ugasi grejače a nije dovoljno zagrejan, i upravu sam. Postavio sam merenje prisutnosti napona na grejačima, i zapazi sledeće: grejači odrade pri paljenju, i drži ih računar par minuta u vožnji kao što bi i trebalo. Međutim, kad računar pogasi grejače, posle možda 20 sekundi (koliko treba vrhu grejača da se ohladi) auto počne da dimi belo. Motor očigledno nije dovoljno zagrejan i zaliva cilindre gorivom koje ne može da sagori a grejači više ne rade. Kao da je ta faza dogrevanja malo kraća nego što bi trebalo.
Prosto pitanje bi bilo, da li je moguće softverski menjati parametre vezano za fazu dogrevanja tj rada grejača? Sa dužimradom grejača ovo se sigurno ne bi dešavalo...nemam vremena, inače izveo bih ručno pobudu releja grejača da ih držim upaljene kad računar pogasi čisto da bih se uverio, ali je i ovo dovoljno po meni.
  • Vozi: Škoda Octavia II SCOUT 2.0 PD TDI
Samo 4x4 B-)

Na mreži Marjanke

• RallyeSport
Odg: Stari dobri beli dim
« Odgovor #1 poslato: Novembar 25, 2019, 11:59:12 posle podne »
Prpveri da li ti rade grejaci rashladne tecnosti? Scaut treba da ih ima.
I meni je neka slicna situacija, samo ne znam koliki je intezitet kod tebe, napravi snimak.

Послато са SM-J415FN уз помоћ Тапатока

• Style
« Odgovor #2 poslato: Novembar 26, 2019, 11:11:32 pre podne »
Prilično sam siguran da ih nemam. A malo mi je nezgodno da snimim, jer je to uglavnom kad idem na posao ujutru. I definitivno je povezano sa prestankom rada grejača. Imam utisak da faza grejanja uvek traje isto, bez obzira na spoljašnje faktore. Ajde, sigurno ima neko kompetentan da kaže da li je moguće u softveru raditi nešto?
Samo 4x4 B-)

Na mreži milosgranice

• RallyeSport
« Odgovor #3 poslato: Novembar 26, 2019, 12:07:35 posle podne »
mora da to moze dijagnostikom, jel imas vcds?
  • Vozi: fabia 1.9sdi

Na mreži salepostman

• Style
« Odgovor #4 poslato: Novembar 26, 2019, 01:16:53 posle podne »
Mislim da to nije dim nego je para. Na mom i bratovom autu je tako posle minut ili dva voznje pocinje beli dim koji se ipak razlikuje od dima ulja ili viska nafte. Ubedjen sam da se to desava kad pocne da se greje katalizator i sama cev auspuha.
  • Vozi: Skoda oktavia a5,2.otdi 2008 god

• Style
« Odgovor #5 poslato: Novembar 26, 2019, 03:15:37 posle podne »
Nemam vcds, niti drugu dijagnostiku za auto. Samo kad bi se javio neko iskusan da kaže može li to da se reši ili ne, nije meni problem da odem kod nekoga ko ima vcds ili da ga nabavim.
Nije para, dim je.
Samo 4x4 B-)

Na mreži milosgranice

• RallyeSport
« Odgovor #6 poslato: Novembar 26, 2019, 07:34:18 posle podne »
Proveri senzor rashladne tecnosti, mozda nije pomereno paljenje od strane ecu, to oko grejaca ja mislim da je dobro, sve funkcionise.
Jel svi grejaci dobijaju napon kad treba?
  • Vozi: fabia 1.9sdi

• Style
« Odgovor #7 poslato: Novembar 26, 2019, 09:11:33 posle podne »
Dobijaju, sve funkcioniše do trenutka dok ecu ne ugasi grejače. Nakon desetine sekundi počne da dimi belo. Verujem da će sa padom temperature biti i intezivnije. Mogao bi se proveriti na dijagnostici senzor rashladne tečnosti, možda tu informaciju koristi za upravljanje grejačima. A imam u planu i mape da proverim, i odradim remap. Možda ih je neko već čačkao...

Послато са Redmi Note 8 Pro  

Samo 4x4 B-)

Na mreži Marjanke

• RallyeSport
« Odgovor #8 poslato: Novembar 27, 2019, 12:07:37 pre podne »
Nesto mislim da se dzabe cimas. Skoro pa isto je kao i kod mene, a kao i na sluzbenom autu.

Послато са SM-J415FN уз помоћ Тапатока

• Style
« Odgovor #9 poslato: Novembar 27, 2019, 09:31:03 pre podne »
Nije džabe...taj beli dim je stvarno suvišan. Da treba da dimi, ne bi grejači uopšte imali fazu dogrevanja, već bi radili samo pri paljenju. Uloga grejača u fazi dogrevanja je da gorivo u kontaktu sa grejačima ispari i lakše i efikasnije sagoreva u trenucima kada je motor hladan, ubrizgava više goriva i sagorevanje je neefikasno.
Samo 4x4 B-)

Na mreži Suad83

• Ambition
« Odgovor #10 poslato: Novembar 29, 2019, 09:50:16 posle podne »
I kod mene je isto kada upali ne dimi odma nego kroz 2 ili 3 min pocne da dimi i pravo me nervira

Sent from my SM-A505F  

• Style
« Odgovor #11 poslato: Decembar 14, 2019, 11:18:10 posle podne »
Nakon dužeg praćenja apsolutno sam siguran da sagoreva ulje dok dimi, ali uopšte nema pravila kad koliko i kojoj meri će da dimi. Uglavnom na paljenju nema trunke dima i nakon zagrevanja nema trunke. Na otvorenom putu pre počne da dimi, ali sa ujednačenom vožnjom daje manji intezitet dima i kraće trajanje. Tandem pumpa je puštala ulje na metalni dihtung, koji je danas zamenjen, pa ću videti da nije tu dolazilo do nekog mešanja, jer nisam siguran da li je to moguće uopšte. Ako ništa, ulazilo mi je ulje sigurno pored grejača, masan je bio grejač i uvek je bio sic u ulju od onoga što iscuri se skupljalo...

Послато са Redmi Note 8 Pro  

Samo 4x4 B-)

Na mreži hakkler

• Laurin&Klement
« Odgovor #12 poslato: Decembar 18, 2019, 05:57:09 posle podne »
Ako ne budeš mijenjao gumice na ventilima..probaj od LM smoke stop.
Na octaviji sam stavio..i nakon 300..400km prestala je dimit.

Preventiva koja je trajala..cca 10kkm
10 sek...

• Style
« Odgovor #13 poslato: Decembar 18, 2019, 06:09:06 posle podne »
Ja koliko znam osnovna pouzdana metoda za gumice ventila je pustiti auto nizbrdo motornim kočenjem što duže i zabosti gas. Ako zadimi, gumice su...kod mene se to ne dešava. Niti ima značajne potrošnje ulja. Neosetno na meraču.
Samo 4x4 B-)

• Style
« Odgovor #14 poslato: Januar 14, 2020, 08:34:15 pre podne »
Update:
Auto pali na svakom minusu i vozi se normalno svo vreme. I dalje važi isto:
Kad upali nema trunke dima. Minut radi bez dima i onda počne malo da dimi što je za hladno vreme normalno.
Nakon još minut dva vožnje počinje da purnja da bude uočljivo u retrovizorima. Prvi put sam stao pored puta i snimio.
Vidi se da kad se turira ima dosta jači intezitet.
Rekao bih da je dim potpuno beo, eventualno malo sivkast. Kad se posmatra prema snegu, ja bih rekao da je beo.
Ne troši antifriz niti ulje i dim nije preterano smrdljiv, rekao bih. Nije da se ne oseća, ali nije ni da baš štipa za oči i da guši.
Bukvalno nemam vremena da odem bar na dijagnostiku da vidim pokazuje li šta.
Ima li iko neku pametnu da rekne?
Auto radi odlično, ali me oblak dima iza mene nervira žestoko.
Obzirom da imam sumnju da je auto remapiran i da je uklonjen dpf, dal ovaj problem može biti softverski, do mapa?

https://youtu.be/r0JD0Zyicqc
Samo 4x4 B-)

Pretraga Škoda foruma [Google]