Autor Tema: Potrošnja goriva na Škodama..općenito  (Pročitano 29622 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sasacalko

Odg: Potrošnja goriva na Škodama..općenito
« Odgovor #165 poslato: Novembar 21, 2014, 10:02:20 pre podne »
       Da ne idemo u Off sa temom, ali litar benzina ima energetsku moć od 32MJ, a litar plina oko 26MJ (zavisi od kvaliteta goriva), 20% ima veću energetsku moć benzin. Imam sekvent plin, ali potrošnja nikad nije ista na tng i benzin. Veća je na tng makar 10%, a kada je auto opterećen skroz, potrošnja je veća 20% u odnosu na benzin.  :bravo:

ps. (Litar dizela ima oko 38,5MJ - zato dizelaši manje troše- dizel ima energetsku moć: 17% više od benzina i 33,5% više od tng-a).
fabia combi 1.4mpi 50Kw 2001. :)

Van mreže zare

• Laurin&Klement
  • Total likes: 1
  • Ugled L&K: 20
« Odgovor #166 poslato: Novembar 21, 2014, 11:21:42 pre podne »
Ako je plinski uredjaj nastelovan kako treba, potrosnja na plin mora da bude veca nego na benzin, sto je potpuno jasno iz podataka o toplotnoj moci sagorevanja tj. energetskoj moci.
Ne racunam stare uredjaje za karburatorske motore gde su ljudi zavrtali ventil da trosi kao upaljac a auto ne moze da prebaci 100 km/h ili se jedva drugom popne uz npr. Bubanj Potok.

Isto to moze da se podesava i na sekvencijalnom uredjaju, mada nisam previse upoznat oko toga. Kazu da mozes svaku brzinu da podesavas kako hoces, da li hoces da dobro povuce prvom ili drugom, da manje trosi trecom i sl... Ali retko koji majstor hoce oko toga da se zeza a pitanje je koliko njih to uopste i zna.

Fabia Mk1 1.4 16V 74 KW 2004.

Van mreže Turbo

• Laurin&Klement
  • Total likes: 0
  • Ugled L&K: 16
« Odgovor #167 poslato: Novembar 21, 2014, 01:39:08 posle podne »
       Da ne idemo u Off sa temom, ali litar benzina ima energetsku moć od 32MJ, a litar plina oko 26MJ (zavisi od kvaliteta goriva), 20% ima veću energetsku moć benzin. Imam sekvent plin, ali potrošnja nikad nije ista na tng i benzin. Veća je na tng makar 10%, a kada je auto opterećen skroz, potrošnja je veća 20% u odnosu na benzin.  :bravo:

ps. (Litar dizela ima oko 38,5MJ - zato dizelaši manje troše- dizel ima energetsku moć: 17% više od benzina i 33,5% više od tng-a).

Dizel pre svega manje troši jer je motor kao takav efikasniji od benzinskog, tj više goriva pretvori u energiju za kretanje auta a manje se troši na toplotu. Benzinski je manje efikasan i ima veće rasipanje u vidu toplote(zato se benzinac zimi brže zagreje)

Huawei P6 TT

Fabia 1.2TSI 105PS Eibach Pro Kit | Civic 1.5 V-Tec Eibach Pro Kit

Van mreže sasacalko

« Odgovor #168 poslato: Novembar 23, 2014, 01:42:12 posle podne »
@Turbo   
       Dizel troši manje i iz drugih razloga. Ja sam već izvršio neku aproksimaciju, da bi vrednosti bile što realnije. Donja moć za benzin je 34MJ, ali ja sam upravo zbog toplote smanjio na 32MJ. Inače preciznu računicu mogu da daju samo proizvođači, ovo je samo okvirno. Jer dva motora iste kubikaže i iste snage, ne bi imali istu potrošnju, kada bi ih ugradili na istu šasiju.   ;)

Van mreže Turbo

• Laurin&Klement
  • Total likes: 0
  • Ugled L&K: 16
« Odgovor #169 poslato: Novembar 23, 2014, 02:52:11 posle podne »
Naravno, nisam rekao da apsolutno jedino troši manje zbog razloga veće efikasnosti već da prevashodno zato manje troši dizel. Naravno ima i drugih faktora, to što si ti naveo, drugačiji prenosni odnosi, duže brzine, specifično oslobađanje maksimalno obrtnog momenta itd.

Huawei P6 TT

Fabia 1.2TSI 105PS Eibach Pro Kit | Civic 1.5 V-Tec Eibach Pro Kit

Na mreži Neba

« Odgovor #170 poslato: Novembar 25, 2014, 10:35:56 pre podne »
Nakon teorije, evo malo i prakse  :)

BG -Vienna - Znojmo -Jihlava - Praha - Mlada Boleslav - Karlstajn - Brno - Vienna - BG
ukupno: 2100km
potrosnja: 5.12l/100km
autoput 130km/h tempomat, nesto malo po Becu i Pragu od gradske voznje..
  • Vozi: Fabia 1.9 SDI

Na mreži hakklerTopic starter

« Odgovor #171 poslato: Novembar 25, 2014, 01:00:15 posle podne »
da si išao 110 po autoputu bilo bi ispod 5..za pola litre. ;)

btw. nešto se priča da ionako razorenu bauštelu u Austriji na AC. bi ograničili na 100km/h radi co2.

sent from my right thumb

10 sek...

Na mreži Neba

« Odgovor #172 poslato: Novembar 25, 2014, 01:41:10 posle podne »
Milim da upravo tako, ne prija SDIju 130km/h i 3000o/min mu je visoko..

ionako razorenu bauštelu u Austriji na AC

Nije to nista u odnosu na Hitlerove blokove od Brna do Praga gde je ogranicnje 130km/h a voze i po 150-160...
p.s. upravo zbog kvaliteta autoputa Brno - Prag sam u jednom smeru isao od Beca magistralom preko Znojimo na Jihlavu, magistrala im je kao staklo, savrsen put... samo sto se prolazi kroz dosta mesta gde je ogranicenje 50 pa cak i 30 pored skole...
  • Vozi: Fabia 1.9 SDI

Van mreže vule035

« Odgovor #173 poslato: Novembar 25, 2014, 07:19:52 posle podne »
Skoda Fabia 1.4 MPI 50kW nakon zamene lanca i lančanika, lambda sonde iza katalizatora i odrađenog malog servisa. Rezultati su pre bili oko 1.5 litara više nego trenutni.

Gradska vožnja, uglavnom kraće relacije po 4-5 kilometra 10.2l na 100km.
Kombinovana vožnja 40% gradska 60% otvoreno, potrošnja tačno 8l na 100km.
Čisto otvorena vožnja još nisam probao, ali planiram sad put između Despotovca i Kragujevca a to je nekih 150km. Uveren sam da neće da pređe 7.5l na 100km.
  • Vozi: Škoda Fabia 1.4 MPI 50kW 2002. god.

Van mreže Milos Nikolic

« Odgovor #174 poslato: Novembar 27, 2014, 07:21:35 posle podne »
Nesto tu nije u redu! Tebi auto trosi vise nego audu A4 sa 2000 kubika
  • Vozi: Skoda fabia 1.2 htp, 2003g

Van mreže vule035

« Odgovor #175 poslato: Novembar 28, 2014, 09:24:40 pre podne »
1.4 MPI je poznat po tome što voli mnogo da popije. Ovi rezultati su viši nekih litar od fabričkih u knjizi. Ti imaš 1.2 HTP koji je dosta štedljiviji.
  • Vozi: Škoda Fabia 1.4 MPI 50kW 2002. god.

Van mreže DUTJA ZP

« Odgovor #176 poslato: Novembar 28, 2014, 11:51:28 posle podne »
Ja pre neki dan odvezoh koleginici fabiju mk1 1.2 htp na tehnicki i kad se nisam slogirao,nisam uspeo da spustim potrosnju ispod 8.7 a pogledam onaj drugi merac prosecne ona ga tukla 9.5l.... ne mogu opisati osecaj spokojstva kad sam posle seo u svoju fabijicu 1.4 16v i pogledao prosek od 6.3l koji vec godinu dana ne prebacujem...odmah sam je pocastio punim rezervoarom

Van mreže sasacalko

« Odgovor #177 poslato: Novembar 29, 2014, 08:10:28 pre podne »
     Ja upalim auto, onda ga zagrejem oko 5min, tada dođe žena sa bebom i odemo do prijatelja (1,5km udaljeni od nas). Kad stignemo pogledam BC i prosečna potrošnja je oko 22l. Jedva čekam leto - da se potrošnja smanji na 10l.  :B=)

Na mreži Lignjoslav

« Odgovor #178 poslato: Novembar 29, 2014, 11:50:21 pre podne »
Ja pre neki dan odvezoh koleginici fabiju mk1 1.2 htp na tehnicki i kad se nisam slogirao,nisam uspeo da spustim potrosnju ispod 8.7 a pogledam onaj drugi merac prosecne ona ga tukla 9.5l.... ne mogu opisati osecaj spokojstva kad sam posle seo u svoju fabijicu 1.4 16v i pogledao prosek od 6.3l koji vec godinu dana ne prebacujem...odmah sam je pocastio punim rezervoarom

Kod mene je veliki prosek po bordu 5.4 l/100 km. Fabricki propisana potrosnja u gradu za ovaj motor je 7.9 l. Uzimajuci u obzir hladno vreme, kratke relacije, nezagrejan motor, zimske gume, kvalitet goriva itd. potrosnja od 8.7 l u gradu je sasvim realna. HTP motor ume da popije i 10 l bez problema ako se ne vodi racuna i konstantno vozi u visokim obrtajima (3500+ rpm), a opet, ne znam koji bi drugi atmo benzinac trosio manje ako se ovako vozi.
  • Vozi: Fabia 1.2 HTTP://

Van mreže nebojsar

« Odgovor #179 poslato: Novembar 29, 2014, 06:45:17 posle podne »
Ja na prosloj i pocetkom ove stranice to pokusah da objasnim ali popih minus i ubedjivanje da taj motor u gradu trosi 7-8L maksimalno, i to plina, mislim sta reci ...
  • Vozi: Skoda Octavia 3 1.6TDI Elegance, Hyundai i30 1.4CRDI