Autor Tema: Škoda LED farovi  (Pročitano 1897 puta)

0 članova i 36 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže -nebojsa-

Odg: Škoda LED farovi
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 27, 2017, 10:33:51 pre podne »
Odlicno objasnjeno Pejo, ali verujem da Skoda, Audi, Mercedes, Toyota, BMW .... ko sve jos ima LED farove imaju jednako informisane i u ovu oblast upucene strucnjake cije su znanje implemetirali; uz brojne testove. Verujem da su projektovali trajnost farova na bar 10 godina.
Negde sam naleteo na podatak da je generalno za LED osvetljenje ocekivani zivotni vek 50000 sati.
Škoda Octavia 1.9TDI Elegance 2007 A5.5 Home Made

Na mreži ugi85

« Odgovor #16 poslato: Oktobar 27, 2017, 10:40:03 pre podne »
Svaka cast Pejo na pojasnjenju :) Mozda ti je poznato da su tri naucnika dobila Nobelovu nagradu za razvoj plave LED diode. Zivotni vek ne navodi ni jedan proizvodjac upravo zbog nepredvidivih razloga sa toplotom koje si naveo i zbog kvaliteta LED dioda koje koriste. Mislim da nepotrebno opterecujes manje bitnom stavkom jer na kolima od 20k+ evra deo koji kosa izmedju 100-200e ne pravi neku razliku. Ionako ce u prodaji biti aftermarket delovi daleko boljeg kvaliteta od fabrickih LED-ova.
Veci deo trzista cine LED TV-i kod kojih u velikom procentu pozadinsko osvetljenje ne doceka kraj garancije jer proizvodjaci koriste ocajne LED diode kako bi ustedeli koji cent. Slicna situacija je i sa E27 LED sijalicama. Upravo kod TV-a je ovaj problem izrazen jer zamena pozadinskog osvetljenja za 32" se krece od nekih 50e pa navise a TV kosta od nekih 150e pa navise.
@-nebojsa-, bela LED dioda moze da izdrzi 100 000 radnih sati ali u laboratorijskim uslovima rada.
  • Vozi: Škoda Fabia 1.9TDI 2007 Combi Elegance, Škoda Fabia 1.9TDI 2004 Elegance

Van mreže PejaTopic starter

• Laurin&Klement
  • Total likes: 0
  • Ugled L&K: 40
  • "Lako ti je plitku vodu zamutiti, i budalu naljuti
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 27, 2017, 10:42:28 pre podne »
Sigurno su njihovi subliferanti neuporedivo bolji strucnjaci. Problem kod tih dugorocnih prognoza je sto sam proizvodjac nema nacine da izmeri tih 50.000 sati (jer ce im proizvod kasniti 5 godina), vec se oslanja na simualciju i statistiku uz odredjene kratke testove.

U EU vecina prodatih vozila ide na lizing, 4-5 god, za to vreme sigurno ce izdrzati a posle te bas briga, vracas vozilo nazad, ali ako npr. kupujes da bi vozio 8+ godina taj automobil, pa ga prodajes posle... to je vec malo drugacija problematika.

Trazicu sutra podatak od prodavca u salonu. :)

@Ugi
Doplata za LED farove je 1.5kE
Poruka hejterima:
Jedino što možete uraditi je da mi pljunete pod prozor

Na mreži ugi85

« Odgovor #18 poslato: Oktobar 27, 2017, 10:52:58 pre podne »
Klasicno dranje >:( Razumem da imaju ulaganja u razvoj i testiranje kucista fara ali pohlepa zaista nema meru. LED elementi sa hladnjacima realno kostaju mnogo, mnogo i u principu to je jedini potrosan deo.
  • Vozi: Škoda Fabia 1.9TDI 2007 Combi Elegance, Škoda Fabia 1.9TDI 2004 Elegance

Van mreže -nebojsa-

« Odgovor #19 poslato: Oktobar 27, 2017, 06:25:04 posle podne »
Zar ste vec zaboravili i da je sa ksenonima bilo slicno dranje? :B=)
Škoda Octavia 1.9TDI Elegance 2007 A5.5 Home Made

Na mreži Maksimus

« Odgovor #20 poslato: Oktobar 27, 2017, 06:50:53 posle podne »
Pa i dalje je,doplata za xenon na superbu je oko 1200e. S tim sto su sada xenoni postali rasprostranjeni u standardnim paketima(kod nas bar,a cini mi se u Sloveniji i sportline stize bez xenona),pa je dosta xenona na ulici. Ja sam za scouta 2007 dao isto oko 1000e za ksenon.
Sad kad ste napisali ovoliko potencijalnih problema za koje nisam znao malo drugacije gledam na led farove,a posto tu pretpostavljam da nema zamene samo diode verovatno je i opasno skupo kad nesto crkne (sad mi pade na pamet,mnogo audijeva se vozi po gradu sa pocrkanim ledovima u stopaljkama,npr a4b8 bas cesto vidjam sa tom falinkom).
U svakom slucaju halogen vise nikako ne volim,a izmedju led i xenon mislim da nema razlike koja bi mi opravdala neku besnu doplatu (kao na a6 sto su ranije trazili tipa 3k eura za full led). Mada mi se full led bas svidja kako izgleda (u 90 posto slucajeva).
  • Vozi: Superb Sportline 4x4

Na mreži Hidroponika

Škoda LED farovi
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 27, 2017, 09:08:11 posle podne »
Na prethodnom autu sam imao xenone sada imam led. Ja ne vidim nikakvu razliku u jacini svetlosti, kvalitetu osvetljenja puta ispred. Mislim da je potpuno identicno. Ja mislim da na led prelaze bas zato sto im je duzi vek trajanja od xenona.

Van mreže nemilose

« Odgovor #22 poslato: Avgust 18, 2019, 11:36:15 pre podne »
Prošlo je skoro dve godine od ove diskusije. Ima li nekih novih saznanja po pitanju dugovečnost LED farova?
Da li LED farovi značajno bolje osvetljavaju put od halogenih? Sada, na Astri, kratka svetla su katastrofa, dok sam dugačkim u potpunosti zadovoljan.
  • Vozi: Opel Astra Classic II 1.4

Van mreže djordje48

• RallyeSport
  • Total likes: 10
  • Ugled L&K: 20
  • kad peres auto dobro zatvori vrata jer ce da curi
« Odgovor #23 poslato: Avgust 18, 2019, 02:26:08 posle podne »
U odnosu na halogen bez sumnje. E sad u odnosu na ksenon...poredim sa kineskim ksenonom u fabiji sa original socivima i fabrickim.ksenonom u superbu i oktavija A7 sa fabrickim LED farovima. Cistiju svetlost daje LED ali mislim da je duzina snopa tu negde. Halogenu je vreme da umre vec jednom =))  za dugovecnost se ne brini :)  kad crkne baj baj :(  stavi morikoto socivo u oboreno svetlo na astei i stavi ksenon tj biksenon a u dugo stavi LED i zavrsio si pricu. Neces nikoga zaslepljivati. A za tehnicki ne znam... :(
  • Vozi: SKODA SUPERB 2.0 TDI 103 KW 2015; SKODA FABIA 1.2 HTP 44 kw 2011
Gazdama su dani odbrojani. No X7 allowed!

Na mreži Melja

« Odgovor #24 poslato: Avgust 18, 2019, 02:35:12 posle podne »
Na superbu imam ksenon vec 9 god i nema problema. Skoro smo uzeli Reno Captur sa full led svetlima i vise mi se svidja njegovo oboreno svetlo u odnosu na superba. Dugo svetlo mi je bolje na superbu.
  • Vozi: Skoda Superb 2.0 TDI 170 2010 Ambition

Van mreže djordje48

• RallyeSport
  • Total likes: 10
  • Ugled L&K: 20
  • kad peres auto dobro zatvori vrata jer ce da curi
« Odgovor #25 poslato: Avgust 18, 2019, 02:48:29 posle podne »
Sta znam. Licno dize mi se kosa na glavi kad vidim nov modera  auto bilo koje marke sa zutim halogenim farovima a da ne pominjem bmw merc audi. Izgleda da ce se od ove godine situacija promeniti. Skala i superb FL su prvi skodini automobili koji ne dolaze sa halogenim farovima u bilo kom nivou opreme. Barem u oborenom svetlu... :-X
« Poslednja izmena: Avgust 18, 2019, 02:53:44 posle podne djordje48 »
  • Vozi: SKODA SUPERB 2.0 TDI 103 KW 2015; SKODA FABIA 1.2 HTP 44 kw 2011
Gazdama su dani odbrojani. No X7 allowed!

Van mreže nemilose

« Odgovor #26 poslato: Avgust 18, 2019, 03:01:26 posle podne »

za dugovecnost se ne brini :)  kad crkne baj baj :(  stavi morikoto socivo u oboreno svetlo na astei i stavi ksenon tj biksenon a u dugo stavi LED i zavrsio si pricu. Neces nikoga zaslepljivati. A za tehnicki ne znam... :(
Možda nisam bio jasan. Neću da se petljam sa LEDovima na Astri. To neka radi sledeći vlasnik :-)
Raspitujem se zbog nove Škode. Da li da obavezno uzimam LED ili ne. Po svemu sudeći, biće LED.

Na mreži hakkler

« Odgovor #27 poslato: Avgust 18, 2019, 06:31:37 posle podne »
Na O3 FL ako si sreće..uz led farove dobiješ i akvarij..ali bez ribica.
10 sek...

Van mreže nemilose

« Odgovor #28 poslato: Avgust 18, 2019, 06:57:06 posle podne »
Nema veze, vodeno hlađenje je bolje od vazdušnog :-)
Koliko se često javlja taj problem?

Na mreži Maksimus

« Odgovor #29 poslato: Avgust 19, 2019, 11:36:24 posle podne »
Garancija postoji sa razlogom,a ppredjenje osvetljenja led i halogenog fara je potpuno besmisleno,halogen je inferioran u svakom mogucem smislu.
Led far ima intezivnije svetlo od xenona,mada naravno razlika xenon-led je daleko manja od halogen-xenon.
Buduci da se tokom voznje nocu najvise oslanjamo na farove mislim da uvek treba ici na najbolju opciju po pitanju farova u konkretnom automobilu,pre svega zbog funkcionalnosti,ali po pravilu "bolji far" i izgleda neuporedivo bolje.
  • Vozi: Superb Sportline 4x4