Autor Tema: Problem turbina?  (Pročitano 29674 puta)

0 članova i 8 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže stg44Započeo temu

Problem turbina?
« poslato: 26. Jun, 2017. 09:54 »
Evo već skoro pola godine se vuče problem, niko da riješi od majstora, da bi prije par dana dobio savjet da promjenim turbinu (repariram).

U osnovi je šištanje-grebanje ili kako već opisati zvuk koji se javlja u slijedećim situacijama:
- naglom oduzimanju gasa u trenutku kada auto ubrzava (najčešće recimo u 3.brzini kada se ide uz uspon i mora se u krivinama dodavati i oduzimati nešto naglije)
- naglo dodavanje gasa (kada se auto kao "cima")
- prebacivanju brzine u veći stepen kada se malo više ubrza pa pritisne pedala kvačila

Zvuk je nemoguće pravilno opisati, iz kabine se čuje kao "hhhhhh" ili "ffff".

Kada je auto u leru ništa se ne čuje, bez obzira koliko se dodavao ili oduzimao gas.
Ako se ide polagano sa ubrzavanjem ili usporavanjem skoro nikad se ne javi.

Auto nije izgubilo na snazi, bez problema pretiče, ubrzava, brzo razvije brzinu i do 150kmh, preko ne vozim. Nisam primjetio povećanu potrošnju ulja, mjenjano nedavno na 10.500km, mislim da nije falilo nimalo, takodjer potrošnja goriva ista.


Pitanje svih pitanja: da li ovako bez pogovora odnijeti turbinu na reparaciju ili sugerisati majstorima još neku dijagnostiku (majstori su se sveli većinom na to da im dodjes i kažeš šta je kvar a oni zamjene) da ne lupaju glavom. Ili sugerišu da zamjeniš sve što im padne na pamet, pa jedno će sigurno biti :)
  • Vozi: Octavia A7 81KW

Van mreže Marko Curcic

Odg: Problem turbina?
« Odgovor #1 poslato: 26. Jun, 2017. 10:11 »
Ako ce ti nesto pomoci, reci cu ti moje iskustvo sa riknjavanjem turbine uz slicne simptome. Auto nije hteo da vuce preko 3500 o/m, uz povremeno sistanje turbine koje ja nisam umeo da cujem, ali ljudi kod kojih sam bio jesu. Otišao sam sa planski da odradim chip i pri prvom merenju snage pre chipa turbina je zadnji put zasistala i tada je pukla osovinica u izlaznom kolu, ostetila pritom i kućište. Dim je napunio radionicu stravično. Ako se osteti kuciste tu popravke istog nema vec i ono mora da se menja.
Ne prizivam nista lose, ali ako ti se tako nesto desi, ne smeš da nastavis voznju, odmah ga gasis. Meni je za samo oko minut rada 3L ulja izbacio, sto u auspuh sto drugde..
Uglavnom ako imaš pouzdanog majstora odvezi da pogleda da je 100% turbina. Bolje da je odradis nego da te ostavi negde.
Mozda sam malo otisao i u off ali zeleci da pomognem i prenesem svoje iskustvo


Послато са SM-J710F  


Van mreže stg44Započeo temu

Odg: Problem turbina?
« Odgovor #2 poslato: 26. Jun, 2017. 13:06 »
hvala za info, nije taj zvuk sistanja, kad sam kupovao ovo auto imao sam priliku da testiram dvije octavije gdje su turbine stravisno sistale i zavijale, tj fijukale.
ono sto me buni da auto zaista odlicno vuce, uz uspon 9% ide preko 90kmh bez po muke u 4.brzini, kada pretičem i stisnem gas ode sa 80 na 120 za par sec. ali opet ne mogu samo reci nije nista i vozi dalje :)
  • Vozi: Octavia A7 81KW

Na mreži m@c|-|oR

Odg: Problem turbina?
« Odgovor #3 poslato: 26. Jun, 2017. 13:13 »
Sad ste i mene zabrinuli
:(
Moja Oktavija (2.0 TDI PD) pri ubrzanju hoće ponekad da zazviždi pri uključenju turbine. Zvižduk je lagan i diskretan i prestaje nakon recimo 2.500 obrtaja.

Drug koji mi je asistirao pri kupovini auta mi je rekao da se ne čuje nijedan sumnjivi zvuk turbine.

Kako se proverava stanje turbine? Koji su glavni simptomi?

Auto vuče, kako kaže kolega, kao nevreme. Ponaša se odlično. Ne dimi ni crno i sivo. Motor radi jako stabilno i mirno.
  • Vozi: Superb III FL, 2.0 TDI 4x4

Van mreže nidza

Odg: Problem turbina?
« Odgovor #4 poslato: 26. Jun, 2017. 13:15 »
Da li je turbina uopšte? Možda je neki remen ili španer? Čudim se da se u leru ne čuje, turbina kada ima anomaliju u zvuku, to bi se moralo čuti i u leru kad turiraš.

Ako ti je za utehu, ja sam Alfu kupio pre nekoliko godina, turbina je zviždala ko luda. U međuvremenu je auto podignut na preko 190KS, išao fantastično, prodat krajem prošle godine takav kakav je, i evo čovek se i dalje vozi ko car. Zviždi i dalje.

Na službenoj Astri koju sam dobili od matične firme na oko 70 hiljada, zviždala je turbina još grđe nego na Alfi. Sada je na Astri 370 hiljada km, i zviždi i dalje, potpuno isto.

Eto, ja ti želim da ti to tvoje zviždi i šušti barem koliko na Astri.

Prijateljski savet, ne menjaj napamet ništa. Mora da se nedvosmisleno utvrdi gde je problem, a pre svega, DA LI JE problem.

 :)
  • Vozi: Škoda Octavia RS230 2017, Škoda Octavia 1.5 TSI Style 2021

Van mreže Joca TDI

Odg: Problem turbina?
« Odgovor #5 poslato: 26. Jun, 2017. 18:49 »
@nidza Ne možeš ti na leru da svoriš pritisak kao kada je pod opterecenjem, imao sam i ja Alfu i isto mi se čuo turbo... i dan danas se vozi.
Ali na Škodi se ne čuje jbg i ako je 'dobro' čipovana

@stg44 daj snimak da čujemo, proveri prvo sva creva da nisu bušna i proveri šelne.
« Poslednja izmena: 26. Jun, 2017. 18:56 Joca TDI »

Van mreže bojanlazovic

Odg: Problem turbina?
« Odgovor #6 poslato: 26. Jun, 2017. 19:09 »
Na zalost moja turbina je stigla u subotu iz Uzica.  Auto isao sasvim normalno , vukao dobro ali poceo da izbacuje  belicast dim. Par meseci pre toga dva puta usao u safe mod zbog over-boost-a , I culo se blago zvizdanje pri opustanju gasa. Na kraju ustanovljeno da je strano telo pokvarilo geometriju u turbini. U sustini nista osim dima I ta par safe moda koje se nisu ponavljali nikakve druge simptome nisam imao. Da, na leru se nije culo zvizdanje, samo pri opustanju veceg gasa..
  • Vozi: Octavia A5 Elegance 2.0 TDI 140 Hp

Van mreže stg44Započeo temu

Odg: Problem turbina?
« Odgovor #7 poslato: 27. Jun, 2017. 09:39 »
https://www.youtube.com/watch?v=mis_CqVIS8Q

Na 11sec je normalan zvuk turbine kada ubrzavam, a na 17 i 20 sec se cuje taj zvuk, kao oštro i kratko "ff" ili "hh". Dal zviždanje il grebanje sad je teško razlučiti.
  • Vozi: Octavia A7 81KW

Na mreži Peja

Odg: Problem turbina?
« Odgovor #8 poslato: 27. Jun, 2017. 10:55 »
Bas nista ne cujem, a vise puta se potrudio da cujem.
  • Vozi: Kodiaq 2.0 TDI DSG FWD, Hyundai i20 BC3, Dacia Logan 1.4 MPI

Na mreži m@c|-|oR

Odg: Problem turbina?
« Odgovor #9 poslato: 27. Jun, 2017. 11:39 »
+1 uz najbolju volju nisam uspeo da čujem ništa.
:(
  • Vozi: Superb III FL, 2.0 TDI 4x4

Van mreže stg44Započeo temu

Odg: Problem turbina?
« Odgovor #10 poslato: 27. Jun, 2017. 12:03 »
Ne znam gdje da smjestim tel pa da probam snimiti, cuje se kad se max odavije zvuk, mozda zanemarivo ali postoji, nisam jutros imao prilike po gradu da malo duze vozim pa da cimam auto u 3. Pokusat cu snimiti nesto kvalitetnije pa staviti.
  • Vozi: Octavia A7 81KW

Na mreži Peja

Odg: Problem turbina?
« Odgovor #11 poslato: 27. Jun, 2017. 12:09 »
Otvoren prozor, uhvati momenat pored nekog zida ili autobusa GSP
  • Vozi: Kodiaq 2.0 TDI DSG FWD, Hyundai i20 BC3, Dacia Logan 1.4 MPI

Van mreže stg44Započeo temu

Odg: Problem turbina?
« Odgovor #12 poslato: 27. Jun, 2017. 12:22 »
Ovo nadjem na jednoj stranici, skoro je identično samo sto kod mene nema veze dal je hladan il topal motor, javlja se i tad, vise ovisi o načinu voznje. Ima li neko iskustva sa onim dole stručnim pojmovima što su boldirane?

""
SKODA OCTAVIA 1,9 TDI PD - ČUDAN ZVUK

Poštovani, imam Škodu Octaviu 1,9 TDI PD, 11o ks, 06. god. sa 85000 km redovno servisiran u ovlaštenom servisu. Nedavno sam počeo primječivati da kad otpustim gas prilikom promjene brzine iz niže u višu iz motora se javi zvuk sličan fučkanju, kada se motor dobro ugrije zvuk se ne javlja. Nisam primjetio nikakve druge promjene na motoru (snaga, potrošnja, dim, ulje). Šta bi mogao biti uzrok ? Da li se problem može očitati na računalu prilikom redovnog servisa ili moram napomenuti da se izvrši posebno ispitivanje ili kontrola. Da li se može čekati servis na 90000 km ili je potrebno odmah na servis zbog mogučnosti večeg oštećenja drugih dijelova ? Lijepi pozdrav !
ODGOVOR:
Dijagnostičko računalo je glup uređaj i s njim se ne mogu otkriti nikakve značajne greške pa tako ni ova koju opisujete. Navedeni zvuk nastaje radi propuštanja na tlačnoj strani turbine. To mogu biti sve cijevi od turbine do usisnog kolektora, intercooler, dosjed na turbini . Neposrednim uvidom može se pronaći uzrok. Ako se stanje ne pogoršava ne mora se odmah reagirati.
""

  • Vozi: Octavia A7 81KW

Van mreže Joca TDI

Odg: Problem turbina?
« Odgovor #13 poslato: 27. Jun, 2017. 17:04 »
Tačno tako...

@stg44 ...proveri prvo sva creva da nisu bušna i proveri šelne.
I jel si proverio?


Van mreže stg44Započeo temu

Odg: Problem turbina?
« Odgovor #14 poslato: 27. Jun, 2017. 18:07 »
Gledao je serviser nakon voznje ali nije dizao auto. Samo sto je.mogao odozgo vidjeti kaze ne vidi da igdje pusta. Nazalost treba se najaviti na termin u radionicu jer ja mogu od 15.30 a oni rade do 17h. Do cetvrtka ce valjda moci. Nije mogao vidjeti neko crijevo sto je nisko ppstavljeno a sta spaja nisam bas razumio.
  • Vozi: Octavia A7 81KW



Pretraga foruma [Google]