Autor Tema: Kranjska Gora, za skijase i ostale  (Pročitano 4531 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže bugarinZapočeo temu

Kranjska Gora, za skijase i ostale
« poslato: 17. Feb, 2020. 14:24 »
Nakon duzeg niza godina, odlucili smo da ponovo skijamo u Kranjskoj Gori.
Obzirom da je Kranjska relativno skupa, presudio je uzasno povoljan (a sasvim zadovoljavajuci) smestaj na koji sam slucajno naleteo.

Kao sto vecina zna, Kranjska Gora je mali turisticki gradic na severozapadu Slovenije. Od Beograda je udaljena nesto vise od 600km, a zahvaljujuci dobrim autoputevima u HR i SLO stize se brzo i bez muke. Osim moguceg cekanja na dva granicna prelaza :(
Iz tog razloga ja sva svoja putovanja preko grane isplaniram tako da krecem radnim danom, izmedju ponedeljka i cetvrtka.

Kranjska Gora, sa svega 1500 stanovnika i relativno malom nadmorskom visinom od 806 metara, ima sveukupno oko 20km staza za alpsko skijanje ali i relativno kratku sezonu pod snegom. Osim u samom gradu Kranjskoj Gori, staze postoje i u naseljima Mojstrana, Gozd Martuljek, Planica i Pod Golico.
Za ljubitelje skijaskog trcanja tu je oko 40km staza, ali nazalost one nisu pokrivene vestackim snegom.
Nocno skijanje je jos jedan plus.



Uz vise hotela i resorta visokih kategorija, postoji i veliki broj apartmana, stanova, studia i kuca koje se izdaju.
Cene smestaja variraju. U hotelima i hotelskim komplexima ide i do 100Eura po osobi, ali je prosek 90ak eura za dve osobe sa doruckom, dok se privatni smetaj moze naci i za 50-60 eura za noc po smestajnoj jedinici.
U samom "gradu" nalaze se dve mercator prodavnice, mesara, apoteka, vise kafica, restorana, prodavnica sportske opreme i suvenira itd itd itd.
Ono na sta treba obratiti paznju je radno vreme prodavnica, koje se prilicno razlikuje od radnog vremena na koje smo mi navikli. Prehrambene prodavnice rade do 19h. Neke osnovne potrepstine mozete naci i posle 7 uvece, ali na benzinskoj pumpi i to do 22:00.
Po restoranima cene su sledece: pice mozete dobiti za 6-7-8 eura, svinjske ili curece snicle su od 7-9 eura (sa prilogom), plate za dvoje od 15-20 eura. Deserti od 3 eura pa navise. Flasa piva od 2 eura, sokovi takodje pocinju od 2 eura pa navise, decji obroci od 4 eura navise, vina na casu od 1.5 eura, flase od 20e navise. U ponudi postoji i dnevni meni.

Ovo vazi za restorane u naselju. Na stazi ima vise kafica i restorana, ali su i cene dosta vise. U Lacnom Kekecu burgeri krecu od 7-8 eura, sokovi i pivo od 3e, itd. U Ramadinom kaficu recimo, cedevita je 2.9 eura.

Prodavnice Mercator-a u centru ima i odeljenje sa kuvanim jelima, pa mozete u povratku sa staze kupiti topao rucak i obedovati u apartmanu. Cene su nesto jace nego na istom odeljenju u maxiju: kilogram pecenog pileta je oko 10e, gulas je oko 9e, ricet je izmedju 9 i 10e, pasulj sa kobasicom 9,99e.... sve cene su za kilogram. Mi smo ovo praktikovali kad se vracamo sa staze, a previse smo gladni da bi cekali u restoranu da nam spreme klopu.

Sto se samog skijanja tice, dnevni ski pass je 35.5 eura za odrasle, 21 za decu 6-14 godina, i 29.5 eura za seniore i omladinu.
Uz to imate mogucnost kupovine dvosatnog skipassa, kao i prepodnevnog i verzije od posle 12, 13 ili 14 casova.
Na sve ovo dodajte i 5 eura po skipassu zbog cipovane kartice. Ovih 5 eura vam vracaju kada vratite cip karticu.
Nocno skijanje je 17-24 eura, ali ako kupite visednevni skipass (dva ili vise dana) nocno skijanje je gratis.
Ako vam treba ski skola, individualni casovi su od 34 do 39 eura po casu. Kolektivni su dosta povoljniji, trocas je oko 35 eura ali tu instruktor obucava 5-15 polaznika u grupi.

Sve informacije o skipassu, radnom vremenu zicara i kupovini skipassa za 7 skijalista u Sloveniji, Austriji i Italiji mozete naci na sajtu https://www.kr-gora.si/eng/winter . Postavio sam link sa englesku verziju sajta, kako se ne bi tukli sa slovenackom verzijom.

Krenuli smo iz Beograda u utorak, mailom prethodno rezervisali ENC TAG sa hrvatske autoputeve, kako bi ubrzali prolaske kroz naplatne rampe i ustedeli vise od 20%, koliko je najmanja usteda koju HAC odobrava na upotrebu taga i avansnu uplatu na tag uredjaj.
Uredjaj nas je cekao na ulaznoj rampi kod Lipovca. Pasos na uvid, 380 kuna placeno (primaju samo kartice i kune, euro ne), postavljen tag i nastavljamo.
Na pola puta do Zagreba pocinje zestoko nevreme. Toliko zestoko da sam mislio da ce mi otkinuti nosace sa krova i da ce nosaci sa sve skijama i bordom odleteti u tri lepe. Srecom sve je proslo samo uz jak vetar i kisu.



Po ulasku u Sloveniju i nakon kupovine vinjete (nedeljna 15e, mesecna 30e), vreme je vec mnogo bolje, a i nailazim na jedan lep primerak skode






Pratimo navigaciju. Nije mi preko potrebna, ali online info sa google-a o mogucim saobracajkama i zastojima dobro dodje da navigacija promeni rutu i izabere najbrzi put.

Obilaznicom oko Ljubljane, prema Kranju, dalje autoputem do Jesenica, gde se odvajate na skretanju za Kranjsku Goru. Ako nastavite pravo dolazite do tunela Karavanke koji vas vodi u Austriju.

Regionalni put ka Kranjskoj Gori je odlicno oznacen, vrlo dobro odrzavan. Jedino sto ovih meseci rekonstruisu mostic kod odvajanja za Mojstranu, pa se na deonici od 100 metara saobracaj odvija naizmenicno uz semaforsku regulaciju.

Iako su Jesenice industrijski grad, nakon samog izlaza iz Jesenica ulazite u nacionalni park. Triglavski park doduse pocinje ranije, kada prodjete Kranj sve levo od autoputa pripada parku, ali od Jesenica se prakticno vozite kroz njega.



Reka Sava u blizini Mojstrane i Slovenackog Planinarskog Muzeja.......


Most preko reke Save kod naselja Gozd Martuljek




I stigosmo u Kranjsku Goru



Smestaj je na 15 minuta hoda od ski staza, ili 5 minuta kolima. Pogled sa terase



Vecina "zgrada" u Kranjskoj Gori je izgradjena krajem 70-ih i pocetkom 80-tih godina proslog veka.
Stanove-apartmane-studie su vecim delom kupovala drustvena preduzeca za odmor svojih zaposlenih, a nesto malo je bilo prodato i privatnim licima.
Firme koje su prezivele raspad sfrj, privatizacije i ostale blagodeti, jos uvek imaju svoje smestajne kapacitete u ovim zgradama, a od onih koje su propale gradjani su pokupovali "stanove". Ali ne za male pare kao sto je u Srbiji kupovano pocetkom 90tih.
Trenutno studio od 25kvm u prilicno losem stanju kosta oko 70.000 eura, dok za 110.000 vec mozete kupiti solidan studio od 40-ak kvm.
Inace Kranjska Gora je proglasena za regiju sa najskupljim kvadratom u Sloveniji, do 4.500 eura.
Konkretno, zgrada u kojoj smo mi odseli ima 72 stana-apartmana-studia, od kojih je trenutno vecina u privatnom vlasnistvu i ne izdaje se.

Na 100-tinak metara od zgrade je stanica sezonskog busa koji turiste besplatno prevozi do podnozja ski staza, tako da ko zeli moze i busom do skijalista.

Mi smo praktikovali da se do skijalista prevezemo kolima, jer je parking besplatan a cimanje 4 kompleta ski opreme po busu i lomatanje u pancericama do stanice ne predstavljaju neku zabavu pred pocetak skijanja.
Inace, opremu mozete ostaviti i u spremistu intersporta, koji se nalazi na samoj stazi, po ceni od 35 eura nedeljno. U ormaric staju 4 kompleta ski opreme, ali je pozeljno rezervisati svoj ormaric pre dolaska u Kranjsku.

Iako je pogled prema vrhovima predivan





snega nije bilo, pa su staze odrzavane vestackim snegom, a prilazi skijalistu su bili prilicno blatnjavi




Nekoliko fotki sa zicare i staza. Nedostatak prirodnog snega je ocigledan










Pogled na stazu Podkoren, na kojoj se vozi FIS takmicenje Pokal Vitranc,a ove godine je prebacena i Zlatna Lisica sa Mariborskog Pohorja.






Svakog vikenda postoji neko desavanje na skijalistu. Petkom je na stazi na kojoj se odvija nocno skijanje organizovan ELAN LADY NIGHT:
- 20% popusta na nocni skipass za dame
- prigodni pokloni
- testiranje ELAN skija


U subotu je bio SKI TEST DAY. Elan, Atomic, Nordica, Fischer, Salomon, Volkl ponudili su skijasima svoje najnovije modele skija na testiranje. Predstavnici Smitha su doneli ski kacige i ski naocare, koje su se takodje mogle testirati na stazi.







Pogled na stazu kekec-mojca, iz kafica koji pripada Alpine Hit Ramada kompleksu.




Kranjska Gora je podjednako posecena u svim godisnjim dobima. Slovenci, poznati kao "hribarji" koriste svaki slobodan trenutak za odlazak u prirodu-brda. Veliki broj pesackih i biciklistickih staza u okolini Kranjske privlace sve generacije.

Od svih staza-lokacija izdvojio bih jezero Jasna, koje se nalazi na 10 minuta hoda od centra Kranjske Gore, a do njega mozete doci i busom iz centra naselja.
I zimi i leti rade ugostiteljski objekti oko jezera, dok su leti otvoreni i kafici na obali, a otvorena je i Kneipova staza za hidroterapiju. Temperatura vode je cele godine izmedju 5 i 8 stepeni.
Jezero je ustvari usce dva planinska potoka, i iza njega se nalazi mala hidroelektrana. Vodostaj u jezeru je uvek isti, a elektrana se ukljucuje u zavisnosti od kolicine vode koja sa planina stize u jezero, tj otice iz jezera ka turbinama. U periodu kada smo mi posetili ovo jezero, mala zasnezenost rezultirala je i jako niskim vodostajem, pa se kroz deo jezera koji sluzi kao preliv moglo setati....














Tokom vikenda, a za vreme skolskih raspusta u SLO svakog dana, u centru mesta (kod crkve i narodnog doma) je otvoreno nekoliko kucica sa suvenirima, kuvanim vinom, loklanim specijalitetima (carski smorn i slicno)........






Nekoliko slika ugostiteljskih objekata i smestajnih kapaciteta u centru









Inace, srpskih tablica najvise ima ispred hotela i resorta: ispred Ramade, Ramade resorta (snimak ispod je napravljen na parkingu Ramada resorta), u Vitranc apartmanima, nesto manje ispred Kompas i Alpina hotela. Korona hotel je malo udaljeniji od staza, ali i tu ima dosta srpskih tablica.



Ipak, jako malo tih ljudi sam video popodne ili uvece u setnji, kaficu, restoranu............... umor valjda, sta li.

Za razliku od vikenda, kad su staze prepune skijasa koji se sjate iz Ljubljane, Kranja i ostalih gradova, tokom nedelje guzve na stazi nema. Kapaciteti zicara su jaki, a pomaze i to sto i u Kranjskoj ima onih koji su dosli da pokazu Colmar, Moncler, setaju po stazi u UGG cizmicama, guraju kolica sa decom kroz zonu ski skole, i vodaju bisoncice... Jes da su to uglavnom nasi sunarodnici i sunarodnice, al jbg, bar nije guzva na stazi :)

Ako se odlucite za ovaj ski centar, obratite dobro paznju pri izboru smestaja. Postoji nekoliko "apartmana" koji su ustvari prepravljeni lokali u prizemlju trznog centra ili slicnih objekata.


Cene vanpansionske potrosnje su po meni u rangu onih na Zlatiboru i Kopaoniku. Ispravite me ako gresim, ova dva centra nisam odavno obisao u sezoni, upravljam se po onome sto su mi drugi rekli.
Smestaj je kao sto sam vec rekao, skuplji. Osim ako ne naletite na ponudu na koju sam ja naleteo.
Na airbnb mozete naci vise informacija o cenama privatnog smestaja, ali ne ocekujte cene ispod 50e za noc po amartmanu-studiu u spicu zimske sezone.


Dobra strana Kranjske Gore, je ta sto ako zelite mozete kupiti visednevni ski pass koji vazi za 7 ski centara u krugu od 20km. Platicete isto kao da ste kupili ski pass koij vazi samo za Kranjsku, pa ako ujutro vidite da staza nije sjajna, ili da je velika guzva, za najvise sat vremena ste na stazi u Tarvizu, na Kaninu, Dreilandereck-u, Krvavecu itd.
Tri ski skole sa rentom opreme, i dve pokretne trake za decu pocetnike samo dopunjuju spisak razloga da bas Kranjsku izaberete za svoj odmor.
  • Vozi: Octavia mk2 1.9tdi PD

Na mreži hakkler

Odg: Kranjska Gora, za skijase i ostale
« Odgovor #1 poslato: 17. Feb, 2020. 16:40 »
Odličan review

Van mreže Marjanke

Odg: Kranjska Gora, za skijase i ostale
« Odgovor #2 poslato: 17. Feb, 2020. 20:10 »
Svaka cast za putopis, samo sto fali snega bas.

Van mreže bugarinZapočeo temu

Odg: Kranjska Gora, za skijase i ostale
« Odgovor #3 poslato: 17. Feb, 2020. 21:08 »
Svaka cast za putopis, samo sto fali snega bas.

Mislim da ga trenutno vise ima na zlatiboru, divcibarama i kopu, nego na julijskim alpima. U Tarvizu (italija) isto topovi prave vestak, u austrijskom delu vecinom vestak, na krvavcu vestak...... obisli i licno se uverili.
Nije problem ni po vestaku skijati, ali popodne kad pukne staza na 8 stepeni, pa iz bare utrcis u gomilu vestaka.........

Stazu Podkoren za FIS takmicenje su 5 dana spremali, 3 dana drzali zatvorenu za turiste, i opet 12 takmicarki ne zavrsi prvu voznju zbog nedostataka vestackog snega.
  • Vozi: Octavia mk2 1.9tdi PD

Na mreži Buca Skoda Mladenovac

Odg: Kranjska Gora, za skijase i ostale
« Odgovor #4 poslato: 18. Feb, 2020. 00:36 »
Mislim da ga trenutno vise ima na zlatiboru, divcibarama i kopu, nego na julijskim alpima. U Tarvizu (italija) isto topovi prave vestak, u austrijskom delu vecinom vestak, na krvavcu vestak...... obisli i licno se uverili.
Nije problem ni po vestaku skijati, ali popodne kad pukne staza na 8 stepeni, pa iz bare utrcis u gomilu vestaka.........

Stazu Podkoren za FIS takmicenje su 5 dana spremali, 3 dana drzali zatvorenu za turiste, i opet 12 takmicarki ne zavrsi prvu voznju zbog nedostataka vestackog snega.

Evo upravo sa Zlatibora , slabo snega ovde bas , slicna situacija kao i sa slika tvojih .
  • Vozi: Octavia 1.9 tdi 90 + ČIP 125KS !

Na mreži observer

Odg: Kranjska Gora, za skijase i ostale
« Odgovor #5 poslato: 18. Feb, 2020. 09:20 »
Solnčna strana Alp :)

Meni jako poznat i drag kraj, kao kod kuće sam tamo. Okačiću za koji dan par fotki iz letnjeg perioda, jer tamo idem samo leti.
Odlična i baš detaljna reportaža (mene da pitate kolko je piće ili hrana u lokalima, pojma ne bih imao).
  • Vozi: VW Golf 7 1.2 TSI Trendline 2017

Van mreže bugarinZapočeo temu

Odg: Kranjska Gora, za skijase i ostale
« Odgovor #6 poslato: 19. Feb, 2020. 21:32 »
Soncna, bez L ;)

Obzirom da sam rodjen u LJ, i da sam delom janez, glupo bi bilo da ne volim SLO.

Otkad nam ukinuse vize trudim se sto cesce da idem gore, makar na dan-dva.

Cene hotela i apartmana u KG sam detaljno proucio kad sam jurio smestaj, zato ih i znam.

A cene po restoranima i kaficima pratim i ponekad dokumentujem, cisto da bih nekima mogao da dokazem da neke destinacije koje posecujem i nisu mnogo skuplje od Beograda, Zlatibora, Kopaonika, Budve itd itd itd. Ako su uopste i skuplje.

Engleski dorucak i dve flasice koka kole (0.25) jutros u Supermarketu (toplicin venac) platih 930RSD, dorucak 490, dve kole po 220 (iako u cenovniku stoji da su 195rsd :) )......
Na istom mestu je LAV 0.4l 210 rsd, u KG smo u restoranu Union 0.5l placali 2.2 a bezalkoholni Uni 0.5 2eura.......
Toliko o cenama i skupoci :)
  • Vozi: Octavia mk2 1.9tdi PD

Van mreže Marjanke

Odg: Kranjska Gora, za skijase i ostale
« Odgovor #7 poslato: 20. Feb, 2020. 09:28 »
Na Kopu Amstel 0.33l 500rsd, a porcija neke rolovane svinjetine 790 rsd. Nidje veze.
Samo mi je posebno drago sto je garaza prazna, 1900rsd dan.

Van mreže DonKihot

Odg: Kranjska Gora, za skijase i ostale
« Odgovor #8 poslato: 20. Feb, 2020. 14:20 »
A 400g pečenja 3000, hahahhaha
  • Vozi: Škoda Octavia III 1.8 TSI

Van mreže Filip BG

Odg: Kranjska Gora, za skijase i ostale
« Odgovor #9 poslato: 20. Feb, 2020. 15:06 »
Samo mi je posebno drago sto je garaza prazna, 1900rsd dan.
Garaža je bila prazna i kada smo mi bili. Cena je zaista previsoka za garažu koju je izgradilo državno (opštinsko) preduzeće na državnoj zemlji.
Nadam se da će se sledeće sezone opametiti i prepoloviti cene pa da ljudi počnu da parkiraju u njoj.

A 400g pečenja 3000, hahahhaha
Nije skupo ako je od jednoroga  :))
  • Vozi: Superb 2.0 TDI 2014

Van mreže Super 20

Odg: Kranjska Gora, za skijase i ostale
« Odgovor #10 poslato: 20. Feb, 2020. 22:42 »
Odlican putopis !

*Ako je nadmorska visina samo oko 800m a nisi pogresio ne da je nisko nego po nekim standardima nije to ni planina.Recimo kod nas Mavrovsko jezero je na 1200m a skijacke staze su na 1200-1700m2.
** Cene nekretnine su nerealno visoke i kada bih imao milion dolara ni u ludilo ne bi dao 70k eu za stancic od 27m2 i to jos u losem stanju.
*** Kazes da si rodjen i LJ i da si malo Janez ,odakle onda Bugarin? :) ;) :o
  • Vozi: Superb

Na mreži observer

Odg: Kranjska Gora, za skijase i ostale
« Odgovor #11 poslato: 21. Feb, 2020. 09:19 »
Cene svega, pa i nekretnina, diktira trziste. Dokle god je neko nesto spreman da plati, cena jeste realna. Iskreno, mene cudi da cene nekretnina u SLO nisu i vece, mada su u poslednjih par godina ozbiljno porasle. Po mom (pristrasnom) misljenju, Slovenija je ubedljivo najbolje mesto za zivot u celoj Evropi.
  • Vozi: VW Golf 7 1.2 TSI Trendline 2017

Van mreže Super 20

Odg: Kranjska Gora, za skijase i ostale
« Odgovor #12 poslato: 22. Feb, 2020. 12:35 »
Po mom mislenju AT i CH su puno bolja mesta za zivot. Al dobro svako ima plus i minus, inace ostajem pri stav da su cene nekretnine naduvane. Lako se po grckim ostrovima pronalazi odlicno parce zemlje od 4000m/2 za cene i od 40-60k eu. Uvek bi pre kupio mali raj i izgradio jos 100m2 nego mali apartman u KG, al o ukusima se ne treba razpravljati.
  • Vozi: Superb

Van mreže bugarinZapočeo temu

Odg: Kranjska Gora, za skijase i ostale
« Odgovor #13 poslato: 23. Feb, 2020. 21:33 »
Odlican putopis !

*Ako je nadmorska visina samo oko 800m a nisi pogresio ne da je nisko nego po nekim standardima nije to ni planina.Recimo kod nas Mavrovsko jezero je na 1200m a skijacke staze su na 1200-1700m2.
** Cene nekretnine su nerealno visoke i kada bih imao milion dolara ni u ludilo ne bi dao 70k eu za stancic od 27m2 i to jos u losem stanju.
*** Kazes da si rodjen i LJ i da si malo Janez ,odakle onda Bugarin? :) ;) :o

na mavrovu sam skijao pocetkom 90tih, i vrlo rado bih ponovo otisao tamo. ali hotel radika u kojem sam ja odsedao, sada je ultra-giga luxuzni rezort, a i ne mogu nigde da nadjem nikakvu ponudu za mavrovo :( .   gornji deo staza, ona dugacka sa blagim padom................ da ne znam gde sam, pomislio bih dolomiti...........

cene jesu visoke, ali stan od 100.000 se isplati u roku od 15 godina maximum. samo renta, preko 200 nocenja godisnje moze da se ostvari. po meni je to bolja investicija nego stan u BG od 100.000 koji ne mozes da iznajmis za vise od 300-400 eura mesecno.

pa rekao sam da sam delom slovenac :)  cale tuta, a kevini roditelji sa severozapada jbg :)


@Super 20:

AT i CH jesu (neki delovi) mnogo bolji za zivot, ali samo u varijanti da tamo zivite i radite sa celom porodicom (da bar dva clana porodice rade). znam dosta njih koji rade u svici, a sopinge obavljaju u nemackoj recimo.
Meni najvise pri izboru lokacije znaci to koliko je objekat-lokacija udaljena od mora i planine. iz LJ sam za pola sata na krvavcu na skijanju. ili za sat u kranjskoj gori. za sat vremena stignem i do mora, a ako hocu na neko ostrvo onda mi treba dva sata. pored toga, u SLO nikad ne bih kupovao nekretninu u kojoj bih ziveo, vec za iznajmljivanje.

  • Vozi: Octavia mk2 1.9tdi PD

Na mreži observer

Odg: Kranjska Gora, za skijase i ostale
« Odgovor #14 poslato: 25. Feb, 2020. 09:05 »
U Grckoj mozda mozes napraviti "svoje parce raja" ali je svuda okolo jad i beda. Kada sam prvi put krocio u Grcku pre 20-tak godina, nisam mogao da se povratim od soka kako su uopste takvi kakvi su usli u EU. Sve istocno i juzno od Hrvatske je blagi uzas, pocev od arhitekture, odnosa prema zivotnoj sredini, mentaliteta.... Ma jezivo.
Bar meni.
Sa druge strane, u Sloveniji ne mozes naci parce zemlje a da vec nije raj, jer je sve cisto, vodi se puno racuna o zivotnoj sredini, ekoloska svest i zivot sa prirodom se razvija od malih nogu, a nema puno stranaca koji bi taj raj mogli da naruse (onih koji ima su se dobro asimilovali), za razliku od CH i AT.
Slovenija je neotkriveni raj i samo se nadam da ce tako i ostati, bar za mog zivotnog veka ;)

Bugarin, kako se sada krecu cene nekretnina u manje atraktivnim mestima? Gledao sam pre dve-tri godine i nije se puno razlikovalo od cena u Novom Sadu npr (osim naravno u primorju, Ljubljani i turistickim centrima u Gorenjskoj).
Ja sam razmisljao da kupim nesto (makar garsonjeru) u bilo kom delu zemlje jer je sve na 3 sata voznje maksimalno.
Planiram da zivim tamo kad se penzionisem :)
« Poslednja izmena: 25. Feb, 2020. 09:12 observer »
  • Vozi: VW Golf 7 1.2 TSI Trendline 2017



Pretraga foruma [Google]