Autor Tema: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja  (Pročitano 3912 puta)

chokky i 7 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže FbiaZapočeo temu

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #15 poslato: 22. Jun, 2023. 14:52 »
Sto se buke AS guma tice. Pa kao sto znate, sad sve gume imaju nalepnicu sa obavezne tri vrednosti (ocene).
Prva za ekologiju, ekonomicnost u smislu potrosnje benzina.
Druga za pouzdanost po mokrom, odvodjenje vode itd.
Treca ocena se odnosi na buku koju proizvodi guma.
Ova treca ocena je cak oznacena brojcano u decibelima. (Dakle ne moze preciznije).
Jesu AS u proseku bucnije od letnjih guma ali ima i tihih AS guma sa manje dB od pojedinih letnjih.
Medjutim tu ima jedna kvacka. Jedno je nivo buke u decibelima a drugo je u vrsti-prijatnosti buke!!!
I imajte u vidu ocene se mogu razlikovati u okviru istog modela u zavisnosti od velicine tacnije dimenzija guma...
  • Vozi: Fabia 1.0 tsi, 110 ks?

Na mreži wkobre

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #16 poslato: 23. Jun, 2023. 07:25 »
Baš tako.
  • Vozi: Škoda Superb combi 2.0tdi 150hp L&K

Na mreži observer

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #17 poslato: 03. Jul, 2023. 14:49 »
Ja sam pre 3 godine na nekih 30.000km (sada imam 62.000) stavio sve 4 AS Fulda (nemam pojma koji model). Sara je jos uvek ok (nisam merio ali ima bar 6mm), vozim "normalno", ne sporo (autoput 150-160, magistrala 80-110) ali bez naglih kočenja. Jesu za nijansu bučnije od fabričkih letnjih (Bridgestone) i imaju za nijansu veći otpor kotrljanja (primetim na nizbrdicama koje sam ranije prelazio duže bez gasa) ali odsustvo fizičke patnje da se 2x godišnje menjaju gume - NEMA CENU.
  • Vozi: VW Golf 7 1.2 TSI Trendline 2017

Van mreže FbiaZapočeo temu

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #18 poslato: 03. Jul, 2023. 16:31 »
Ja sam pre 3 godine na nekih 30.000km (sada imam 62.000) stavio sve 4 AS Fulda (nemam pojma koji model). Sara je jos uvek ok (nisam merio ali ima bar 6mm), vozim "normalno", ne sporo (autoput 150-160, magistrala 80-110) ali bez naglih kočenja. Jesu za nijansu bučnije od fabričkih letnjih (Bridgestone) i imaju za nijansu veći otpor kotrljanja (primetim na nizbrdicama koje sam ranije prelazio duže bez gasa) ali odsustvo fizičke patnje da se 2x godišnje menjaju gume - NEMA CENU.
Ne znam sta cu da odlucim u vezi guma, ali do jeseni moram da donesem odluku zato sam pokrenuo ovu temu. Znaci mi i ovo tvoje iskustvo, s obzirom na tvoj auto i stil voznje. Skoro svi plusevi su na strani AS guma i finasijski i poslednja recenica koju si napisao. Jedini minus kod AS guma je tih par letnjih meseci sa visokom temperaturom. To me brine zbog voznje u krivinama u tom periodu. Samo ne znam zasto si izabrao Fuldu, nije to lose resenje, ali sa AS gumama covek toliko stedi da treba da kupi najbolje pa i najskuplje. Evo ja, ako se odlucim za dva seta sezonskih guma, obavezno moram da kupim 4 nove felne a to je recimo 500-600 evra za R15. Sa toliko para mogu da pokrijem godinama razliku u ceni za najbolje AS. Da ne pominjem ustedu u montazi-demontazi, cuvanju guma, cekanju po redovima itd. Za normalnu voznju AS su odlican izbor. Mene sekira leto, ne znam koliko gubim u tome...
  • Vozi: Fabia 1.0 tsi, 110 ks?

Na mreži zzeelljjkkoo

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #19 poslato: 03. Jul, 2023. 17:22 »
... ali odsustvo fizičke patnje da se 2x godišnje menjaju gume - NEMA CENU.

Има једна добра ствар код сезонског мењања гума (јесте цимање два пута годишње), а то је, иако овиси и о пређеној километражи, да се точкови проверавају и балансирају, па се провери и трап, и то је, сложићете се, са аспекта безбедности возила и трајности гума позитивно. Јер ако тога нема, онда вероватно већина нас ће посетити вулканизера тек кад осети неки озбиљан и уочљив проблем са гумама и трапом, тако да безбедност мора да кошта (паре и цимање).
  • Vozi: Fabia IV 1.0 MPI 80ks Ambition 2023

Na mreži wkobre

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #20 poslato: 03. Jul, 2023. 18:56 »
Ali odsustvo fizičke patnje da se 2x godišnje menjaju gume - NEMA CENU.

Jednom prilikom smo pričali u društvu oko toga, gde je drugaru ovo bio argument, a zatim je ustao i otišao do trafike po pljuge  =))  =))
  • Vozi: Škoda Superb combi 2.0tdi 150hp L&K

Na mreži observer

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #21 poslato: 04. Jul, 2023. 12:14 »
Samo ne znam zasto si izabrao Fuldu, nije to lose resenje, ali sa AS gumama covek toliko stedi da treba da kupi najbolje pa i najskuplje. Evo ja, ako se odlucim za dva seta sezonskih guma, obavezno moram da kupim 4 nove felne a to je recimo 500-600 evra za R15. Sa toliko para mogu da pokrijem godinama razliku u ceni za najbolje AS. Da ne pominjem ustedu u montazi-demontazi, cuvanju guma, cekanju po redovima itd. Za normalnu voznju AS su odlican izbor. Mene sekira leto, ne znam koliko gubim u tome...

Fuldu sam izabrao jer je od svih u razmatranju a koje su tih dana prodavci imali na lageru (raspon cene u srednjoj i dnu više klase, razmatrao sam i neki GY) imala najbolje pokazatelje na "etiketi" - najtiša, najbolja na mokrom i sa najmanjim otporom. A mislim da sam negde našao i da najduže traje - što se negde sad polako i pokazuje.
Na prethodnom autu sam imao Toyo i bile su isto solidne.
  • Vozi: VW Golf 7 1.2 TSI Trendline 2017

Na mreži oswajac

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #22 poslato: 28. Dec, 2023. 14:00 »
Upadam kao padobranac, zasto treba kupiti AS novembra ili oktobra da bi duze trajale?

Na mreži observer

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #23 poslato: 28. Dec, 2023. 14:37 »
Nekad je važilo usmeno predanje (za sve gume) da je prvih par hiljada km ključno za dalje trošenje. Zato je bilo poželjno da se prvo habanje odvija u hladnijim uslovima. Mislim da je to ipak mit. I nekad i sad. Uvek će se na toplom više habati, nezavisno da li je tek kupljena ili ima godina iza sebe.
  • Vozi: VW Golf 7 1.2 TSI Trendline 2017

Na mreži oswajac

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #24 poslato: 28. Dec, 2023. 15:58 »
Ima logike, ali zar tehnologija koja je napredovala od to nekada nije predvidela taj momenat?
Koliki je prosecan tih AS guma?
Sem momenta menjanja guma, jos  stoji i ocuvanje istih kada se voze sa sezonu za koju su namenjene.
Opet AS imaju taj komfor da te boli uvo koje je godisnje doba. Opet,ako neko ima ostar still voznje njemu koliko sam razumeo AS ne pije vodu.
Meni licno je zamena preko glave, i da imam gume na felnama tj. 2 seta felni opet zbog sebe morao bih da nosim gume jednom gosinje na balansiranje.
Ozbilno razmisljam dogodine da uzmem AS ali ima vremena

Van mreže hirurg

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #25 poslato: 28. Dec, 2023. 16:51 »
Zasto moras da nosis gume na balansiranje?

I stvarno kako verujete u bajke da guma kojom se vozis na plus 40 moze da se vozi na minus 10 i da ima dobro ponassnje?
Bajka prava
To je guma ok mozda za Italiju gdje nema vecih zima. I tako nase juznije krajeve. Pa njemacka je uvela zakon da guma ms ako nema na sebi oznaku pahulje ne prolazi pod zimsku gumu. A dance prodju AS cisto sumnjam....
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020

Na mreži oswajac

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #26 poslato: 28. Dec, 2023. 16:59 »
Na proveru da li treba da se balanisraju.

Kakve su nam zime zadnjih godina mora da idemo na obliznje planine da nam deca vide sneg.

Van mreže hirurg

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #27 poslato: 28. Dec, 2023. 17:02 »
Gumu ako stavljas na bok a ne gazni deo kad spremas. Nema sanse da bude problema.
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020

Van mreže maradona

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #28 poslato: 28. Dec, 2023. 17:03 »
Zasto moras da nosis gume na balansiranje?

I stvarno kako verujete u bajke da guma kojom se vozis na plus 40 moze da se vozi na minus 10 i da ima dobro ponassnje?
Bajka prava
To je guma ok mozda za Italiju gdje nema vecih zima. I tako nase juznije krajeve. Pa njemacka je uvela zakon da guma ms ako nema na sebi oznaku pahulje ne prolazi pod zimsku gumu. A dance prodju AS cisto sumnjam....
Potpuno se slažem  bravo2
Dodao bih još da i nije neko cimanje zamena guma, a i ne radi se svaki dan …

Na mreži Zdushan

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #29 poslato: 28. Dec, 2023. 17:07 »
Nova godina je tu. Ja sam ove zime do sada vozio po minusu 0 dana i 0 sati.
Na zenomobil sam stavio AS gume, ona ionako ne mrda iz grada, i godišnja km je 3-4 hiljade.
Na Superbu imam 2 seta felni i guma, mada ozbiljno razmatram allseason sa "orijentacijom" na letnju šaru.. Zime više nisu što su bile, i tih par dana snega godišnje nisu merodavni. 95% zime je temp u plusu.
Idemo na skijanje svake godine, i poslednjih 4 auto nije na planini zgazio sneg, sem na parkingu. A vozilo je ionako 4x4, pa se za toliko moze svaka situacija podneti...
U suštini sam lenj, i mrzi me da nosam točkove 2x godišnje.



Pretraga foruma [Google]