Autor Tema: Lampica akumulatora  (Pročitano 1093 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži mar_cogZapočeo temu

Lampica akumulatora
« poslato: 27. Dec, 2021. 08:34 »
Drugari, molim za pomoc..
Felicia mi vec neko vreme brljavi sa lampicom akumulatora. Uopste ne svetli kad dam kontakt. U pocetku se desavalo da jednom svetli, jednom ne, i sve tako, a evo sad vec neko vreme ne sija uopste. Jutros sam izmerio punjenje aku, par sekundi nakon startovanja je napon bio 12, nesto (nije sijala lampica) a posle kilometar ili dva voznje napon punjenja je 14,7. Da napomenem da se lampica ni jednom nije ukljucila.
Letos sam menjao kontakt bravu, stavio sam najkvalitetniju koju sam mogao da nadjem, radi super, ali iskreno ne mogu da se setim da li su tad krenuli problemi sa lampicom. Da li neko zna raspored kontakta na bravi, i da li uopste nju da krivim za ovo ili je problem sam alternator ili regler? Hvala unapred.
  • Vozi: Skoda Fabia Combi 1.9TDI

Na mreži Buca Skoda Mladenovac

Odg: Lampica akumulatora
« Odgovor #1 poslato: 27. Dec, 2021. 09:46 »
Moguce da je alternator krenuo da brljavi. Imao sam isti problem pre mesec dana. Te 12 te 14.4 te 11.6 dok nije otisao skroz. Zamenio alternator sve ok
  • Vozi: Octavia 1.9 tdi 90 + ČIP 125KS !

Van mreže pajapop

Odg: Lampica akumulatora
« Odgovor #2 poslato: 27. Dec, 2021. 13:43 »
 Prvo sto treba da se uradi je da se skine regler i da se pogledaju cetkice na cetkodrzacu. Da se uporedi njihova duzina i da se proveri njihov opruzni pritisak, jer je moguce da se neka podglavljujje. Takodje, moze se bez skidanja alternatora, opipavanjem prstom po kliznim prstenovima proceniti njihova pohabanost, tj, da li se pojavio prevelik zljeb koji je cetkica potkopala. Tu onda treba zamena kliznih prstenova rotora.
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 lx 43kw 2001, Škoda Fabia 1.2 htp 47kw (6Y3) sedan 2003.

Na mreži mar_cogZapočeo temu

Odg: Lampica akumulatora
« Odgovor #3 poslato: 27. Dec, 2021. 16:07 »
Evo danas sam bas stavio novi regler. Stari vizuelno izgleda dobro, postoji neka mala razlika u duzini cetkica, nista strasno. Cetkice nemaju izrazenu neravninu na dodirnoj povrsini. U svakom slucaju, stavljen je nov regler, ocistio sam kontakte i sve slozio ponovo kako je bilo, premerio sam vrednosti, sve je u granicama normale, ima punjenje, ali lampica i dalje ne svetli kad dam kontakt. U enigmi sam 😁
  • Vozi: Skoda Fabia Combi 1.9TDI

Van mreže pajapop

Odg: Lampica akumulatora
« Odgovor #4 poslato: 27. Dec, 2021. 16:23 »
Ovako,,, skines kablic sa alternatora koji se nalazi, mislim na donjoj strani pored debelog kabla B+...das kontakt a njega prislonis na masu. Ako tad ne radi lampica onda je problem u njenom strujnom krugu. Mozda je ona sama pregorela, ili je izgubila kontakt u fasungu ili neki od tih kontakata do nje...To treba proveriti. Ali, ako je to sve u redu, gori lampica kad se direktno spoji na masu a nece kad je prikacena na alternator, onda je problem do rotora. Najbezbolnije je ako je problem do kliznih prstenova, mada i sam namotaj rotora moze da se prekine...i tad je potrebno premotavanje ili zamena novim...
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 lx 43kw 2001, Škoda Fabia 1.2 htp 47kw (6Y3) sedan 2003.

Na mreži mar_cogZapočeo temu

Odg: Lampica akumulatora
« Odgovor #5 poslato: 27. Dec, 2021. 16:45 »
@buca iskreno se nadam da necu morati da menjam alternator. Mnogo piva moze da se popije za vrednost alternatora 😂

@pajapop ima jedan zeleni ili plavi kablic zakacen uz crveni debeli sa donje strane alternatora. Jel ok da ga prislonim na kuciste alternatora ( prilicno je kratak, nema nikakvu masu blizu). I da li taj crveni kabl treba da bude pricvrscen za alt tu gde je i sad dok se to proveri?
  • Vozi: Skoda Fabia Combi 1.9TDI

Van mreže mihajloalasp

Odg: Lampica akumulatora
« Odgovor #6 poslato: 27. Dec, 2021. 17:14 »
moj iskren savet ti je da se ne igras s time, nesto ce da rikne. to je jeftina popravka sta god da je crklo,zato odes kod elektricara i resis problem za cas

Van mreže mihajloalasp

Odg: Lampica akumulatora
« Odgovor #7 poslato: 28. Dec, 2021. 02:11 »
inace odgovor na enigmu
alternator NE moze da puni ukoliko nema signalne lampice na tabli, sem u slucaju kad izgori neka dioda ili dodje do kratkog spoja na samoj ploci u alternatoru.

takodje u slucaju pregorelih dioda je moguce punjenje ili cak prepunjavanje alternatora kad su ispravljacke diode neispravne a da je lampica na tabli upaljena tj kao da ne puni uopste

Na mreži mar_cogZapočeo temu

Odg: Lampica akumulatora
« Odgovor #8 poslato: 28. Dec, 2021. 09:26 »
Bio sam jutros kod elektricara (iako je jutros radila lampica). Alternator radi kako treba, a problem je izgleda u samoj tabli ili u grlu sijalice pa negde gubi kontakt iz ko zna kog razloga.
  • Vozi: Skoda Fabia Combi 1.9TDI

Na mreži Buca Skoda Mladenovac

Odg: Lampica akumulatora
« Odgovor #9 poslato: 28. Dec, 2021. 09:40 »
Eto glupost obicna. Bitno da si resio
  • Vozi: Octavia 1.9 tdi 90 + ČIP 125KS !



Pretraga foruma [Google]