Anketa

Koji DIZEL točite najčešće?

Običan tj. redovan
26 (37.7%)
Bolji tj. sa aditivima
33 (47.8%)
Zavisi od situacije i $$
10 (14.5%)

Ukupno glasova: 69

Autor Tema: Dizel: koji sipate? Pumpa, iskustva, potrošnja...  (Pročitano 44279 puta)

0 članova i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže NebaZapočeo temu

Dizel: koji sipate? Pumpa, iskustva, potrošnja...
« poslato: 20. Avg, 2013. 15:44 »
Kad već pričamo o potrošnji mišljenja sam da ima uticaja i kvalitet goriva.
Mogli bi da napišemo iskustva sa različitih pumpi vezana za kvalitet-potrošnju..
Pošto i sam vozim diesel započeo bih o vrstama diesela:
OMV Pumpa:    Evro diesel i MaxMotion diesel
PETROL:    QMAX
Eco:      Evro diesel (reklamiran kao Avio diesel)
NIS:      Evro diesel
AVIA:      Evro diesel
MB:      Evro diesel
LukOil:      Evro diesel
...

U poslednjih pola godine najčešće sam sipao na NIS,AVIA i PETROL pumpi i neko moje zapažanje je da sa PETROLovim QMAX moj SDI manje troši nego sa evrodieselom na NISu i AVIA, tj pri istim rutama imam prosek od 4,7-4,9 sa QMAX dok na NIS/AVIA je to 4,9 - 5,2 l/100km

p.s. možda je ova priča i za novu temu..

  • Vozi: Fabia 1.9 SDI

Van mreže Karlheinz

Odg: Dizel: koji sipate? Pumpa, iskustva, potrošnja...
« Odgovor #1 poslato: 20. Avg, 2013. 23:10 »
Ja sam prošli rezervoar sipao ceo tog MaxxxMotion-a sa OMV-a (na kojem inače i ne sipam uglavnom) i čini mi se da sam prešao nekih 50-60km više od očekivanog za relacije kako i kuda sam vozio i trošio... prosek mi je bio 6,2 a očekivao sam oko 6,5-6,6.
  • Vozi: OctaviA5 1.9TDI 2008 Elegance+

Na mreži hakkler

Odg: Dizel: koji sipate? Pumpa, iskustva, potrošnja...
« Odgovor #2 poslato: 20. Avg, 2013. 23:31 »
u HR ..najbolje rezultate sa potrošnjom..ubrzanjem i opčenito visoko kvaliteti goriva di motor najmirnije radi i daje najbolje performanse sam imao sa OMVeovim dizelom (premium..maxmition ili kako več)
Sad več 2g. točim na Lukoilu..posto mi je Skoda dala karticu sa popustom od 5lipa po litri :D
Kad sam van Zg..more..onda Petrolova pumpa.

btw. zadnji 30l je opet omv ov max motion radi ekotesta koji me uskoro ceka na tehnickom.

opcenito mislim da kvaliteta goriva za dizelske varijante tolko ne utječe na PD..stare s bosch pumpom.
koliko bi opet negativno utjecala na moderne CR diesele.
pogotovo ako negdje natočiš sa smanjenim cetanskim brojem ili ti povečanim h2o udjelom ;D

i jedna preporuka u vezi goriva ako sumnjate u njegovu kvalitetu.
Castrolov TDA aditiv je rješenje.
prije smo ga masovno svi koristili..dok je gorivo bilo euro3 ili euro4 norme . Pojavom euro5 norme te konkurentnosti na tržištu
derivata i strõžim kontrolama..za to vise nema potrebe.

btw. Admin..dobra tema. :)

Van mreže NebaZapočeo temu

Odg: Dizel: koji sipate? Pumpa, iskustva, potrošnja...
« Odgovor #3 poslato: 21. Avg, 2013. 00:03 »
Sad več 2g. točim na Lukoilu..posto mi je Skoda dala karticu sa popustom od 5lipa po litri :D
Kad sam van Zg..more..onda Petrolova pumpa.

btw. zadnji 30l je opet omv ov max motion radi ekotesta koji me uskoro ceka na tehnickom.

pogotovo ako negdje natočiš sa smanjenim cetanskim brojem ili ti povečanim h2o udjelom ;D

i jedna preporuka u vezi goriva ako sumnjate u njegovu kvalitetu.
Castrolov TDA aditiv je rješenje.
prije smo ga masovno svi koristili..dok je gorivo bilo euro3 ili euro4 norme . Pojavom euro5 norme te konkurentnosti na tržištu
derivata i strõžim kontrolama..za to vise nema potrebe.

Proslog leta kad sam putovao za Grcku sam na Lukoil pumpi u Makedoniji sipao neko EKTO+ evro diesel gorivo i super mi se pokazalo. Nalio sam bukvalno do cepa (jer je dosta jeftinije nego u Srbiji) i imao super potrosnju od 4,6l na sipanih 50,5litara pola autoput pola grad. Steta sto u Srbiji na Lukoilu nema ovog derivata...

Neko ce me sad napasti, ali ja sam uveren da MaxMotion sipan u Srbiji je manjeg kvaliteta nego sipan u Austriji ili Hrvatskoj. A verovatno vazi i za ostale pumpe...

konkurentnosti pa i nismo se nesto ovajdili od toga, osim recimo kad sipas 25+ litara gotiva i kao dobijes litar tecnosti za vetrobran a onda par stotina metara dalje shvatis da si platio 4RSD skuplje gorivo odnosno kupio tecnost za staklo...
  • Vozi: Fabia 1.9 SDI

Na mreži 2 Busy

Odg: Dizel: koji sipate? Pumpa, iskustva, potrošnja...
« Odgovor #4 poslato: 21. Avg, 2013. 21:12 »
Dobra tema i večna tema na svim forumima.
U Srbiji sve pumpe od NIS-ovih preko MOL-ovih i PETROL-ovih do LukOila koriste goriva koje se dobijaju u rafinerijama Pančevo,odnosno Novi Sad.Provereno.

Van mreže bugarin

Odg: Dizel: koji sipate? Pumpa, iskustva, potrošnja...
« Odgovor #5 poslato: 21. Avg, 2013. 22:08 »
otkad sam ponovo uzeo dizela sipam u 99% slucajeva na NIS-u.
ne zato sto sam prezadovoljan, nego zato sto mi je u kraju ili uvek nekako usput.

2-3 puta sipao na ibarskoj na cryo-gas pumpi (cak su nalepili neki papir na tocecem mestu na kom pise ciji dizel sipaju).

elem, sve proseke potrosnje koje sam dosad objavljivao pravio sam sa NIS-ovim dizelom.  nije bilo nekih velikih oscilacija u potrosnji, ni u radu motora.

ali ono sto me brine u vezi njihovih pumpi je sledece: otkad su rusi dosli sabili su plate, razbucali ekipe, doveli neke klinkice koje ne umeju ni pistolj da drze .

pricao sam na skupu kako je sojka zabola pistolj pod uglom od 90 stepeni i blejala ko zna gde dok je gorivo curelo po asfaltu umesto da ulazi u rezevoar. kad sam je pitao koliko je goriva sipano a koliko je prosuto i koliko treba da platim ustvari, pogledala me blagoteleci i slegla ramenima uz mrmljanje : izvinite.

pre par dana stajem na istoj pumpi i prilazim pistolju da natankam, opet prilazi neki devojcurak u fazonu : neka ja cu. reko OK, krenem ka kasi, uhvatim se za vrata da udjem i provalim da ova ne ume da otvori poklopac rezervoara. ne cep koji se odvrce, nego poklopac. pritiska po njemu, zavlaci sveze manikirane nokte izmedju poklopca i lima...........vratim se, pritisnem poklopac, on se naravno otvori, ona se zahvali i kaze kako ne zna na svim kolima kako se otvaraju ti poklopci :( krece rukom ka cepu, a ja se pitam kako ce sa noktima od 4cm da stegne cep i da ga odvrne :(  polozaj njene ruke dok se borila sa cepom podsetio me na drzanje slamke u nekom fensi kaficu dok ispija sokic.


dakle, gorivom sam relativno zadovoljan, ali uslugom nikako :)
  • Vozi: Octavia mk2 1.9tdi PD

Van mreže Karlheinz

Odg: Dizel: koji sipate? Pumpa, iskustva, potrošnja...
« Odgovor #6 poslato: 21. Avg, 2013. 23:13 »
U Srbiji sve pumpe od NIS-ovih preko MOL-ovih i PETROL-ovih do LukOila koriste goriva koje se dobijaju u rafinerijama Pančevo,odnosno Novi Sad

Bila je neka priča da MOL i LukOil uvoze svoj EuroDizel?? Sada ne?
  • Vozi: OctaviA5 1.9TDI 2008 Elegance+

Na mreži 2 Busy

Odg: Dizel: koji sipate? Pumpa, iskustva, potrošnja...
« Odgovor #7 poslato: 22. Avg, 2013. 08:47 »
Bila je neka priča da MOL i LukOil uvoze svoj EuroDizel?? Sada ne?

Gledaj to logički.Što bi neko uvozio i plaćao gorivo iz Mađarske ili Austrije da bi ga u Srbiji prodavao po istoj ili nižoj ceni od one u kojoj se to gorivo proizvodi?Sve "naftne kompanije" koje nam prodaju gorivo bez izuzetaka,to gorivo kupuju od NIS-a koje je jedini proizvođač naftinih derivata.
Dok god živim u Srbiji gorivo će biti potpuno isto kao na svim pumpama (sem na onima koji malo umešaju H2O radi profita),a kada krenem van zemlje i tamo natočim gorivo,znaću da je to gorivo iz stranih rafinerija.

Van mreže NebaZapočeo temu

Odg: Dizel: koji sipate? Pumpa, iskustva, potrošnja...
« Odgovor #8 poslato: 23. Avg, 2013. 10:33 »
Ima i nema logike, realno bilo koja neNIS pumpa kupuje gorivo od NISa i preporodaje. Neki logicki sled stvari bi bio da neNIS pumpa ima vece troskove nego NIS pumpa. (ono kao lakse je iz levog prebaciti u desni dzep nego nesto premestiti iz svog u tudji). Da sam ja na celu NISa ja bi spustio cenu diesela na svojim pumpama do tacke u kojoj bi neNIS pumpe radile na nuli ili cak gubitku dok ih ne bi pozatvarao i onda mirno prosirio NISove pumpe monopolisticki po Srbiji :D cak i na Kosovo i Metohiju jer oni nemaju rafineriju a skuplje im je da uvoze nego da kupuju od NISa a opet na neki volseban nacin imaju jeftinije gorivo (da verovatno akcize...)

Dok god živim u Srbiji gorivo će biti potpuno isto kao na svim pumpama (sem na onima koji malo umešaju H2O radi profita)

Ko je za potpisivanje peticije da se 2 Busy odseli iz Srbije pa da mi konacno dobijemo kvalitetnije gorivo ?
Zvucim kao voditelj ћирилице :D
« Poslednja izmena: 23. Avg, 2013. 10:42 Neba »
  • Vozi: Fabia 1.9 SDI

Na mreži 2 Busy

Odg: Dizel: koji sipate? Pumpa, iskustva, potrošnja...
« Odgovor #9 poslato: 23. Avg, 2013. 10:56 »
@Neba  Odselio se preko okeana,al se vratio zbog ljubavi! O:-)
Nažalost nisi direktor NIS-a pa tako da ništa od toga.NIS ima monopol u RS,a počinju da se šire po bivšoj državi preko ćerka firmi,polako ali sigurno.Formiranje cene naftinih derivata kreira država Srbija preko akciza u saradnji sa menadžmentom NIS,Ruske Federacije i EK (Evropske Komisije).Naše baćuške su iz čiste ljubavi prema nama kao Slovenima (kakogod) preuzeli NIS i sad posluju u Srbiji nesmetano i jako lepo jer imaju PROFIT.Ovde se svi voze kolima,a niko nema para,a to nam je već druga tema.I,da gorivo u Rusiji košta 75-80 RSD za litar.
Uglavnom da je NIS pripao npr.SHELL-u mislim da ne bi bilo neke razlike što se tiče kvaliteta goriva i cene.Sve su to globalne kompanije koje zanima profit i to koliko mogu da isisaju iz naših novčanika.I to je jedna posebna tema.
Zaključak je da ne nasedate da je gorivo na MOL/OMV i inim pumpama uvozno jer nije.

Van mreže Karlheinz

Odg: Dizel: koji sipate? Pumpa, iskustva, potrošnja...
« Odgovor #10 poslato: 11. Sep, 2013. 12:10 »
Ja sam prošli rezervoar sipao ceo tog MaxxxMotion-a sa OMV-a (na kojem inače i ne sipam uglavnom)

Držaću se od sada ovoga gore u zagradi, jer sam sipao pun pre neki dan i dao skoro 10 din više po litri za taj MAXXX motion, nego što se moglo naći na npr. NIS-u, i šta: potrošnja je bila 7,08 L/100km, uz obazrivu gradsku vožnju, iste relacije svaki dan.
Bez uključene klime, a temp. napolju idealna za auto, oko 20C u proseku...

Sad sam se vratio sa MOL- a i dopunio sa njihovim novim EVO dizelom, iskustva slede...
(mada sad imam pola MOL pola OMV "marketing" dizela u rezevoaru...)

edit: da, prošli rezervoar sam "testirao" i ceo potrošio u obazrivoj gradskoj vožnji, klima radila možda 1-2h, a gorivo je bilo sa MOL-a, redovan dizel. Potrošnja: 6,54 - što je maltene fabrička gradska deklarisana potrošnja za O2. (a moja je na 225x45 r17)

MOL - dizel - najbolji.
« Poslednja izmena: 11. Sep, 2013. 12:18 pedja »
  • Vozi: OctaviA5 1.9TDI 2008 Elegance+

Van mreže djordjebg

Odg: Dizel: koji sipate? Pumpa, iskustva, potrošnja...
« Odgovor #11 poslato: 11. Sep, 2013. 12:20 »
Mislim da je dobar taj evodizel, mozda je placebo efekat.

Van mreže NebaZapočeo temu

Odg: Dizel: koji sipate? Pumpa, iskustva, potrošnja...
« Odgovor #12 poslato: 11. Sep, 2013. 12:50 »
Zaključak je da ne nasedate da je gorivo na MOL/OMV i inim pumpama uvozno jer nije.

Bilo ono uvozno ili sa istog "domaceg izvora" i nije mnogo bitno, cinjenica je da se primecuje razlika u kvalitetu diesel-a na razlicitim pumpama. Konkretno ja na SDIju ne osecam performanse, ali primecujem razliku u potrosnji na razlicitim pumpama pri istim uslovima voznje, kao sto je Pedja rekao iste (slicne) rute po gradu.

konkretno pre par meseci sam sipao na Vuk petrol pumpi na NBGu i tu sam ima prosecnu potrosnju 5,4l/100km, sa NISovim dieselom je potrosnja oko 5,1-5,3 a sa QMAX dieselom sa PETROLove pumpe na cukarickoj padini oko 4.8 -5,0l/100km. Ovo moje zapazanje je i otvorilo ovu temu :)
« Poslednja izmena: 11. Sep, 2013. 12:56 Neba »
  • Vozi: Fabia 1.9 SDI

Na mreži 2 Busy

Odg: Dizel: koji sipate? Pumpa, iskustva, potrošnja...
« Odgovor #13 poslato: 11. Sep, 2013. 18:54 »
Gorivo koje reklamira Ceca neće trošiti moj auto! :P

Van mreže bugarin

Odg: Dizel: koji sipate? Pumpa, iskustva, potrošnja...
« Odgovor #14 poslato: 11. Sep, 2013. 22:50 »
Al si me bacio u zbun.
Posto ne pratim taj muzicki smer, morao sam da koristim gugl :)
Jos jedan koji vise nece svracati na OMV :)
  • Vozi: Octavia mk2 1.9tdi PD



Pretraga foruma [Google]