Autor Tema: Potreban savet u vezi xenon problema  (Pročitano 2043 puta)

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Na mreži LjubaZapočeo temu

Potreban savet u vezi xenon problema
« poslato: 18. Nov, 2023. 09:59 »
Pozdrav svima,
Imam jedan manje-vise problem. Vec godinama koristim xenon sijalice na projektorskim farovima koji fabricki nose halogenku H7. Jedna sijalica sluzi za kratka i duga svetla tj. klapna u faru regulise oblik snopa, da se tako laicki izrazim. Problem je kad prebacujem na duga svetla ili blicam desna sijalica za trenutak žmirne, iliti ugasi se. To je situacija sa trenutnim xenon kompletom dok se ranije desavalo da se sijalica potpuno ugasi pa sam morao na prekidac da odradim off/on da bi proradila.
Neka moja logika je da prilikom aktiviranja klapne koja regulise kratka/duga svetla dolazi do pada napona sto rezultira gasenjem xenon sijalice.
Ideja mi je da na tu desnu stranu, direktno sa akumulatora, sprovedem napajanje za taj balast, naravno sa sve zasebnim osiguracem i relejem.
Ako neko ima iskustva i znanja na ovu temu bio bih zahvalan na misljenju i savetu.
Samo da napomenem da sa H7 sijalicama nema nikakvih problema i to da sam menjao oba fara (bilo neko cukanje), drugim polovnim ali fenomen se i dalje javlja.
  • Vozi: Fabia 2

Van mreže hirurg

Odg: Potreban savet u vezi xenon problema
« Odgovor #1 poslato: 18. Nov, 2023. 11:59 »
Pozdrav. Problem je slaba masa. Pretpostavljam da imas onaj mali relej preko kog otvaras i zatvaras klapnu na projektoru. Ja sam masu umjesto ma dzekove od sijalice spojio direktno na sasiju auta i nisam vise imao problem. Vodi racuna da ne bude farba ispod kelme jer je izolator i nece prebacivati dobro. Ovo rjesenje je ujedno dobro da ne bi crkavao motor brisaca. Jer hoce od xenona da krepa. Udar dobije.

Ja sam uzeo onu okruglu klemu sto ide ispod sarafa. I nemoj stavljati mali promjer kabla.
Inace xenon se i preporučuje da ide sa akumulatora direktno plus. Staviti osigurac. A instalaciju fara koristiti samo za komande.
Evo link komada elektronike. :)

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €9.74  20%OFF | 12V 35W 55W HID Bi Xenon H4 Wire Harness Controller for Car Headlight Retrofit HID Bixenon Xeon H4 Hi-Lo Connection Accessories
https://a.aliexpress.com/_msdG16k
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020

Na mreži LjubaZapočeo temu

Odg: Potreban savet u vezi xenon problema
« Odgovor #2 poslato: 18. Nov, 2023. 14:31 »
Ok, zgodan je ovaj kineski pre-made komplet, ali em mi se ne ceka da stigne sa sve strajkom u Posti, em bi da radim malo u domacoj radinosti.
Malo si mi haotican u pisanju (ne mislim nista lose), ako sam te dobro shvatio pored ove ideje da dovedem nezavisno napajanje na balaste, savetujes da dodam i nezavisnu masu, sto u principu nije nikakva muka. Da, ne?
  • Vozi: Fabia 2

Van mreže hirurg

Odg: Potreban savet u vezi xenon problema
« Odgovor #3 poslato: 18. Nov, 2023. 15:39 »
Oprosti pisao sam u voznji pa sam nabacao :)
Potrazi ovaj relej na vasim oglasima
Bi xenon relej se zove. Vjerujem da neko prodaje.

To što se desava je definitivno do pada napona, jer balast poteze veliku struju a auto elektronika skonta to kao neki vid šoka. Zato ti se desavalo da struni ne pusta dok opet ne ugasis i upalis. Pokusaj sa masom da sredis. E sad onako razmisljam kako bi ti to na takvo stanje koje i jeste spojio direktno na akumulator? Napisi kako si zamislio. U prethodnom postu ja sam to naveo ali u relej za koji sam dao link. Pokusacu ti pomoci.
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020

Na mreži LjubaZapočeo temu

Odg: Potreban savet u vezi xenon problema
« Odgovor #4 poslato: 18. Nov, 2023. 16:19 »
Pobuda za relej bi bila instalacija sa automobila, tj. dovodim "zivu" struju na relej koji bi napajao balast, a njegova pobuda bi bila regularnim putem preko instalacije tj. prekidaca automobila.
  • Vozi: Fabia 2

Na mreži LjubaZapočeo temu

Odg: Potreban savet u vezi xenon problema
« Odgovor #5 poslato: 18. Nov, 2023. 16:24 »
To što se desava je definitivno do pada napona, jer balast poteze veliku struju a auto elektronika skonta to kao neki vid šoka. Zato ti se desavalo da struni ne pusta dok opet ne ugasis i upalis.
Pre bih rekao da je do samog balasta, da on ima u sebi neku elektroniku koja prekida napajanje sijalice. Da je do elektonike na automobilu, prekidalo bi se napajanje i leve strane.
Ne desava se kod prvog paljenja farove nego u situacijama gde palim duga svetla ili blicam a tad se ustvari aktivira spulna u faru koja pokrece klapnu. Kontam da ona povuce struju, napon padne - balast poludi  :))
  • Vozi: Fabia 2

Van mreže hirurg

Odg: Potreban savet u vezi xenon problema
« Odgovor #6 poslato: 18. Nov, 2023. 17:50 »
Moze tako kako si napisao. Relej br 53 odradi posao. Jedino je malo vise posla da to lijepo upali jes. Naravno kvalitet stopica je bitan da spoj bude sto bolji.

Spulna nije nikakav potrosac. Bar kod mene na morimoto nije bila.

Sto se tice gasenja nakon blicanja,

Da je do balasta palio svjetlo cim vratis nazad polugu. Pricam o dugom svjetlu. Znaci trazi da ugasis svjetla na prekidac kompletnog svjetla da bi radilo. Dzaba da gasis samo dugo na on off
Testiraj brifericom kad se to desi, pances vidjeti da na auto instalaciji nema napona.
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020

Na mreži LjubaZapočeo temu

Odg: Potreban savet u vezi xenon problema
« Odgovor #7 poslato: 18. Nov, 2023. 18:12 »
Moze tako kako si napisao. Relej br 53 odradi posao. Jedino je malo vise posla da to lijepo upali jes. Naravno kvalitet stopica je bitan da spoj bude sto bolji.
Ovo sam te razumeo, ostalo je haos :))
Imam startnu poziciju, imam i materijala pa cu da probam ovo sto sam zamislio...
  • Vozi: Fabia 2

Van mreže hirurg

Odg: Potreban savet u vezi xenon problema
« Odgovor #8 poslato: 18. Nov, 2023. 18:17 »
Morimoto je projektor koji svako moze da ubaci u običan far i da ima socivo unutra.


Znaci uzmi unimjer ili ispitivac struje za 12V. Rasklopi far da mozes prici instalaciji. I ablenduj blicaj i premjeri napone. Dolazne naravno. U mom slucaju nije bilo napona. Vjerovatno i kod tebe.
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020

Na mreži LjubaZapočeo temu

Odg: Potreban savet u vezi xenon problema
« Odgovor #9 poslato: 18. Nov, 2023. 18:21 »
Testiraj brifericom kad se to desi, pances vidjeti da na auto instalaciji nema napona.
Ima napona, kao sto napisah u prvobitnom postu, na nekim ranijim hid kompletima se desavalo da se desna sijalica ugasi, zadnji koji sam kupio "žmirne" na trenutak ali nastavi da radi.
 Nije zgoreg, mogu i uradicu test sa "pipalicom" bas da vidim ostaje li far bez napona u trenutku kad palim duga svetla..
  • Vozi: Fabia 2

Na mreži LjubaZapočeo temu

Odg: Potreban savet u vezi xenon problema
« Odgovor #10 poslato: 18. Nov, 2023. 18:38 »
ablenduj blicaj i premjeri napone.
Hajde onako just for fun, da teortisemo malo. Ako upalim svetla i ona rade nesmetano sve dok ne aktiviram duga ili blicam, ablendujem kao sto kazes, gde se desava prekid. Znaci, balasti su povukli i trose koliko im treba struje, elektronika automobila to ne vidi kao prekomernu potrosnju i pusta struju bez pitanja sve do trenutka kad se aktivira spulnica klapne, za koju kazes da je minimalan potrosac. Rekao bih da je problem pre na strani balasta nego instalacije auta.
  • Vozi: Fabia 2

Van mreže hirurg

Odg: Potreban savet u vezi xenon problema
« Odgovor #11 poslato: 18. Nov, 2023. 19:38 »
Balast je nista drugo nego pretvarac  struje, pretvara sa 12V na udarnu struju i do 23kV. Balast svaki radni od 9V do 15V Ne vidim razlog zasto bi pravio problem ako mu das struju kako treba da on to ne izbaci na sijalicu. Jedno mi je nepoznato kod tebe, da li su balasti NAIZMJENICNE ILI JEDNOSMJERNE struje. Ovi drugi znaju da prave problem vrlo cesto da blicne sijalica.

Uglavmom da rezimiramo, ja sam problem kao tvoj rjesio sa relejom iz drugog posta.

Doveo sam plus sa kleme direktno, masu svaki far za sebe. Tako da sa dzeka fara sam dobijao samo pobudu. Xenon koji sam uzimao je uvjek bio 35W mini balast. I preporuka je balast staviti na mjesto da ima strujanje vazduha da bi se lijepo hladio i duze radio. Ono sto ljudi rade i guzvaju ih u farove da se nista ne vidi nije preporuka zbog pocetne udarne struje kad se svjetla upale, jer se radi o mnogo velikom naponu.
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020

Na mreži LjubaZapočeo temu

Odg: Potreban savet u vezi xenon problema
« Odgovor #12 poslato: 18. Nov, 2023. 20:01 »
Ne znam, nisam obratio paznju dal su balasti AC ili DC. Jedinu promenu koju sam napravio sto je zadnji komplet 55W a prethodni su bili 35W, gde ovi od 55 zmirkaju a prethodni su se gasili.
Za pocetak, izvrsicu merenja napona, mogu da priđem tom dzeku od spulnice unutar fara pa i njega da izvucem i vidim sta ce se desiti. Za kraj cu ostaviti pravljenje nove instalacije.

  • Vozi: Fabia 2

Van mreže hirurg

Odg: Potreban savet u vezi xenon problema
« Odgovor #13 poslato: 18. Nov, 2023. 22:58 »
55W nije preporuka jer mnogo prze sociva.

Sto se tice instalacije najlakse je poruciti. I to odmah 2 poruciti da ima i za rezerve. :)
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020

Na mreži LjubaZapočeo temu

Odg: Potreban savet u vezi xenon problema
« Odgovor #14 poslato: 18. Nov, 2023. 23:37 »
Imam dnevna svetla, jedno do dva putovanja godisnje koja iziskuju vise nocne vozne , tako da ove 55 nece uciniti mnogo stete.
Jeste lakse poruciti ali bolje radi coveka kad nesto uradi sam po svojoj zamisli  bravo2
  • Vozi: Fabia 2



Pretraga foruma [Google]