Autor Tema: Problem sa menjačem, neće da ubaci u brzinu  (Pročitano 54803 puta)

0 članova i 15 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Aleksandar NSZapočeo temu

Problem sa menjačem, neće da ubaci u brzinu
« poslato: 18. Jan, 2016. 09:40 »
Pozdrav svim čalnovima, upoznao sam nekolicinu letos na Avali prilikom susreta, pa se nadam da će se naći neklo ko može da mi bar malo pomogne.
Imam Skodu Superb 1.9tdi 2005god i sad u subotu pri povratku iz Bg u sred Indjije na semaforu mi je automobil zabagoao. Naime, nisam mogao da ubacim u brzinu nikako, ni u jedan stepen, dok je automobil radio. A kad je bio ugašen, najnormalnije je moglo da se šalta.
Kola sam odšlepao do NS i sad su kod majstora i čekam... Šta me čeka!
Dal neko zna šta bi mogao da bude problem i koliko bi koštala popravka?
  • Vozi: Skoda Superb 1.9tdi 2005

Van mreže mihajloalasp

Odg: Problem sa menjačem, neće da ubaci u brzinu
« Odgovor #1 poslato: 18. Jan, 2016. 10:57 »
Ako je ručni menjač u pitanju, mogu da budu tri stvari. Prva, da je riknula korpa kvačila, druga mogućnost je loš glavni ili pomoćni cilindar kvačila ili sam menjač (tj mehanizam koji menja brzine unutar menjača). E sad, pošto kažeš da može normalno da se šalta kad motor ne radi, ja lično sumnjam na korpu ili pomoćni (radni) cilindar kvačila.

Na mreži 2 Busy

Odg: Problem sa menjačem, neće da ubaci u brzinu
« Odgovor #2 poslato: 18. Jan, 2016. 11:06 »
Kvačilo,znači i zamajac.500 € najmanje.

Van mreže Aleksandar NSZapočeo temu

Odg: Problem sa menjačem, neće da ubaci u brzinu
« Odgovor #3 poslato: 18. Jan, 2016. 12:24 »
Ručni menjač je u pitanju...
  • Vozi: Skoda Superb 1.9tdi 2005

Van mreže Aleksandar NSZapočeo temu

Odg: Problem sa menjačem, neće da ubaci u brzinu
« Odgovor #4 poslato: 18. Jan, 2016. 12:25 »
a reda veličine koliko su ti delovi: korpa kvačila ili pmoćni cilindar?
  • Vozi: Skoda Superb 1.9tdi 2005

Van mreže mihajloalasp

Odg: Problem sa menjačem, neće da ubaci u brzinu
« Odgovor #5 poslato: 18. Jan, 2016. 13:34 »
Otprilike ovako idu cene, samo korpa (bez lamele i druk lagera) je oko 50 eura, ali je glupo da se ne zameni ceo set kvačila ako se već menjač skida. Pomoćni cilindar kvačila između 30 i 50 eura, zavisno od proizvođača (original je verovatno 60-70 u ovlašćenom servisu). Može da se desi da je i plivajući zamajac loš (to će već majstor da vidi ako skida menjač i ukoliko isti već nije zamenjen fiksnim zamajcem), u tom slučaju izlaziš na cifru od oko 550-600 eura sa rukama majstora.

Van mreže Aleksandar NSZapočeo temu

Odg: Problem sa menjačem, neće da ubaci u brzinu
« Odgovor #6 poslato: 18. Jan, 2016. 16:43 »
Uhh meni!! 600eur  Hvala Mihajlo, upravo rastavljaju kola.. videćemo šta je u pitanmju. Obavestiću vas..
  • Vozi: Skoda Superb 1.9tdi 2005

Van mreže Aleksandar NSZapočeo temu

Odg: Problem sa menjačem, neće da ubaci u brzinu
« Odgovor #7 poslato: 18. Jan, 2016. 19:14 »
Dodjoh do majstora, upalih auto da se malo ugreje i probam menjac . Kad ono?? Normalno radi sve,... sednem sa majstorom i napravim par krugova po gradu i sve najnormalnije radi. wac1
Kaze majstor, sad i da ga raskalapamo ko zna dal cemo nesto videti... vozaj ga par dana pa ako se ponovi kvar, dodji! Ako ne, mozes doci da ga rasklopimo cisto da vidimo dal cemo nesto naci....
  • Vozi: Skoda Superb 1.9tdi 2005

Van mreže skodilakprvi

Odg: Problem sa menjačem, neće da ubaci u brzinu
« Odgovor #8 poslato: 18. Jan, 2016. 21:32 »
Miriše na jedan od cilindara kvačila.
  • Vozi: Octavia 1.9 TDI PD 105ks.

Na mreži 2 Busy

Odg: Problem sa menjačem, neće da ubaci u brzinu
« Odgovor #9 poslato: 19. Jan, 2016. 09:05 »
I šta je rekao majstor?Kako je otklonio kvar?

Van mreže Aleksandar NSZapočeo temu

Odg: Problem sa menjačem, neće da ubaci u brzinu
« Odgovor #10 poslato: 20. Jan, 2016. 09:01 »
Pa ništa nismo uradili, još uvek vozam auto i ide besprekorno... ne osetim nikakvu razliku, ništa se ne dešava. Potpun osam zbunjen... Ali mislim da ću otići za koji dan, da ga rasklopi skroz i da pregleda sve. Biće to trošak ako ništa za ruke (ima tu posle 4h minimum) al bar ću biti siguran...
Kako god bilo, obavestiću vas sve...
  • Vozi: Skoda Superb 1.9tdi 2005

Van mreže Nibus

Odg: Problem sa menjačem, neće da ubaci u brzinu
« Odgovor #11 poslato: 20. Jan, 2016. 09:17 »
nije to stojadinka pa da mu treba 4 sata da skine i vrati menjač :D
  • Vozi: Golf 2 1.6l diesel

Van mreže Aleksandar NSZapočeo temu

Odg: Problem sa menjačem, neće da ubaci u brzinu
« Odgovor #12 poslato: 28. Jan, 2016. 13:40 »
Da vas obavestim sve... Superb mi je pre neki dan na semaforu opet zabagovao sa brzinama i kvar se dakle ponovio posle par dana od one kobne noći u Indjiji. Posle par pokušaja sam uspeo ipak da razmrdam menjači pokrenem kola i naravno sutradan pravac kod majstora.
U utorak je sve počelo oko 16h, skidanje komplet menjača, korpe kvačila, provera lamele i ostalog (da bi se došlo do gore napomenutog, poluosovine su se skinule i još brdo toga ispomeralo...sve u svemu ogroman posao).
U toku skidanja smo videli da je u radilici smrvljen igličasti ležaj,.. koliko sam shvatio prenos menjača zapravo baš tu i dolazi do tog malog ležaja.
Novi smo naravno kupili (cca 800din) i zamenili. U medjuvremenu, pošto smo poručili nove setove za zamenu (korpa kvačila, zamajac itd.) i bili su nam dostupni tu,..pregledali smo delove koje smo skinuli i videli da su odstupanja minimalna, tj da pohabanosti skoro da i nema.
Napominjam da je automobil prešao 235.000km orginalne km!
Sve delove smo kako i dolikuje očistili, podmazali i vratili na svoje mesto. Rezultat je mekše kvačilo i mnogo prijatniji osećaj menjanja brzina.

Usput sam zamenio i ulje i filtere, jer je od predhodne zamene predjeno cca 13.000km i sipao Castrol EDGE ulje i to je to.
Ukupno su radovi trajali 9h, a cena sa sve zamenskim delovima, uljem i rukama majstora je bila 15.500din.
Hvala svima što su ispratili dešavanje i dali mi sugestije  :B=) :RR) :bravo: :bravo: :bravo:
  • Vozi: Skoda Superb 1.9tdi 2005

Van mreže Tule

Odg: Problem sa menjačem, neće da ubaci u brzinu
« Odgovor #13 poslato: 16. Jun, 2016. 09:35 »
Aleksandre da li može na privatnu poruku informacija o kom je majstoru reč?
Imam problem da mi se povremeno čuje menjač kad ubacujem u treću brzinu. Rekao bih da je to pogotovo izraženo kad spuštam iz 4. u 3. Ako se laganije vozi, sa laganim menjanjem brzine (kao penzioner) onda se ovo veoma retko dešava.
Jedan od ovlašćenih servisa mi je rekao da je to sinhron i da ih sve treba izmenjati, a mene konkretno zeza jedan koji je zadužen za 2. i 3. brzinu. Inače sa drugom brzinom i nemam tih problema, to krčanje se javlja samo kad ubacujem u 3.
Cena kod tog servisera je od 500-600e i to rekao bih najviše zbog toga što im treba ceo dan (možda i dva) da ga srede.
Ohrabren cenom manjom od 150e za servisiranje menjača voleo bih se detaljnije raspitati kod tog majstora pošto iz tvog posta čovek očigledno zna šta radi.
Još da dodam da je generalno nekako loš osećaj pri menjanju brzina, ne ide onako lagano, spontano...već kao da uvek ima neka mala barijera pri ubacivanju u brzinu.
Pozdrav
  • Vozi: Skoda Superb 2.5 V6 TDI 2003



Pretraga foruma [Google]