Autor Tema: Zazor ventila  (Pročitano 8808 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže theempZapočeo temu

Zazor ventila
« poslato: 24. Dec, 2014. 23:04 »
Trebao bih da naštelujem ventile, u pitanju je felicia 1.3 lc 2001 sa karburatorom. Ovde negde pročitah da je zazor 0,20 je l' to za obe grupe ventila ili?
  • Vozi: Škoda Fabia 1.2 HTP Combi

Van mreže mihajloalasp

Odg: Zazor ventila
« Odgovor #1 poslato: 24. Dec, 2014. 23:30 »
0.20mm je i za usisne i izduvne, a podešavanje ide na hladan motor.

Na mreži pajapop

Odg: Zazor ventila
« Odgovor #2 poslato: 24. Dec, 2014. 23:41 »
 Ja sam u prirucniku na ceskom naisao na podatak da je zazor 0,2 ; 0,25 . E sad...po prirucniku ispada da je jednako i za usisne i za izduvne. Medjutim, po nekom pravilu, za izduvne bi trebalo da je veci, bar je tako na vecini vozila. I kad sam sam stelovao na nekim drugim vozilima, uvek je na izduvnim bio veci zazor. Mozda bi bilo pametnije ipak konsultovati nekog mehanicara koji to sigurno zna...
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 lx 43kw 2001, Škoda Fabia 1.2 htp 47kw (6Y3) sedan 2003.

Van mreže mihajloalasp

Odg: Zazor ventila
« Odgovor #3 poslato: 24. Dec, 2014. 23:50 »
Sigurno je 0.2, ja sam ih kod mene podešavao na 0.2, tako piše i u autodati (a i ostalim sličnim programima) a i u tehničkoj knjizi.

Na mreži pajapop

Odg: Zazor ventila
« Odgovor #4 poslato: 25. Dec, 2014. 00:00 »
Dobro...ako je to provereno, dobro je znati. Ja bas planiram da na leto predihtujem ceo motor i mislio sam da prestelujem ventile, pa sam se mislio, ovako i onako...Mada bi ja to i inace prvo sve prekontrolisao na svim ventilima i verovatno bi dosao do zakljucka da je svuda isto...
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 lx 43kw 2001, Škoda Fabia 1.2 htp 47kw (6Y3) sedan 2003.

Van mreže theempZapočeo temu

Odg: Zazor ventila
« Odgovor #5 poslato: 25. Dec, 2014. 13:36 »
Okej znači 0,20mm i usisni i izduvni. Hvala na brzom odgovoru.
  • Vozi: Škoda Fabia 1.2 HTP Combi

Van mreže theempZapočeo temu

Odg: Zazor ventila
« Odgovor #6 poslato: 25. Dec, 2014. 17:34 »
Evo sad sam i ja pogledao u tom auto data programu i stoji da je za feliciju 1.3 0,25; 0,20. Dok je za favorit 0,20 za obe vrste ventila. Kako je sada pametnije podesetiti?

  • Vozi: Škoda Fabia 1.2 HTP Combi

Van mreže mihajloalasp

Odg: Zazor ventila
« Odgovor #7 poslato: 25. Dec, 2014. 20:34 »
Ne znam zašto je kod tebe 0.25 za usisne, ja koristim auto datu 3.40 (2012) i u njoj za sve motore (135 i 136) stoji 0.20. Isto je kao za Favorita jer su to identični motori. Ja sam po piratskim varijantama auto date viđao pojedine netačne podatke, sad ova koju imam je legalna (tj kupljena) verzija na engleskom.

Van mreže theempZapočeo temu

Odg: Zazor ventila
« Odgovor #8 poslato: 25. Dec, 2014. 22:00 »
Ja sam danas skinuo "narodsku verziju" 2005 čisto da proverim taj podatak i tu stoji 0,25. Mada sam usput i skontao da pojma nemam koji mi je motor u autu. :/
  • Vozi: Škoda Fabia 1.2 HTP Combi

Na mreži pajapop

Odg: Zazor ventila
« Odgovor #9 poslato: 25. Dec, 2014. 22:56 »
Evo ja sam sad malo prevodio sa Ceskog i ispada suprotno od nekog mog ranijeg iskustva na drugim vozilima. Znaci motor se steluje na hladno (to je OK), nego,... usisni su 0.25, a izduvni 0.2 ??? Moja ranija iskustva, i razna uputstva iz motoristike, govore da izduvni ventili moraju da imaju veci zazor zbog veceg grejanja. Ali. ej...Skoda je to  :RR)
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 lx 43kw 2001, Škoda Fabia 1.2 htp 47kw (6Y3) sedan 2003.

Van mreže theempZapočeo temu

Odg: Zazor ventila
« Odgovor #10 poslato: 25. Dec, 2014. 23:24 »
Tako stoji i na onom primeru što sam ja okačio. Samo sam se zbunio oko verzije motora kod mene je verzija sa karburatorom, u saobraćajnoj stoji 50kw. A koliko vidim motori od 1300 kubika i 50 kw su uglavnom MPI varijante.

E sad znam da je kod mene vrv menjan motor nekad, jer kad sam kupio auto pumpa za gorivo nije radila jer auto nije ni vožen na benzin. Kad sam otišao da kupim pumpu nudili su mi mehaničku, a kod mene je bila  električna koja je zaribala. Onaj prodavac je zavirio ispod haube i video da mehanička ne može da se montira jer nije postojao otvor na bloku ili ispod bloka motora koliko sam ga ja razumeo pa sam opet uzeo el. pumpu.  Tada mi je rekao da je valjda u autu bio MPI motor pa je stavljena verzija sa karbuatorom, a da je blok ostao od MPI motora ili tako nešto. Je l mogu ja sada nekako da proverim koji mi je tačno motor u autu?
  • Vozi: Škoda Fabia 1.2 HTP Combi

Na mreži pajapop

Odg: Zazor ventila
« Odgovor #11 poslato: 25. Dec, 2014. 23:52 »
Koliko ja shvatam tekst, ovi podaci vaze za sve modele koji imaju klackalice sa podizacima, a to su svi motori sa aluminijumskom glavom i katalizatorom. Kad budem malo bolje raspolozen, pozabavicu se detaljnije prevodom, stvarno se zamaram pri tome.
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 lx 43kw 2001, Škoda Fabia 1.2 htp 47kw (6Y3) sedan 2003.

Van mreže mihajloalasp

Odg: Zazor ventila
« Odgovor #12 poslato: 25. Dec, 2014. 23:53 »
Piše sa strane pored razvodnika na bloku neke brojke pa .135 ili .136.

Na mreži pajapop

Odg: Zazor ventila
« Odgovor #13 poslato: 26. Dec, 2014. 00:12 »
Theemp@ posto vidim da si iz Cacka, mozda bi najbolje bilo da odes u servis "Cacak", pa da vidis s njima, dal je to kod tebe neka budzevina ili neka regularna varijanta. U svakom slucaju, ja kad budem radio stelovanje, prvo cu proveriti stanje "na terenu". Znaci...samo treba znati raspored ventila usisnih (U) i izduvnih (I). Gledano sleva na desno - od razvodnika 1. (I-U), 2. (U-I), 3. (I-U), 4. (U-I). Znaci. pre nego sto se bilo sta steluje, treba mernim listicima proveriti postojece stanje, na isti nacin i redosledom kao kada bi se i vrsilo stelovanje. Ako se primeti ta dismetrija, onda je to-to i nema velikog mudrovanja. Znaci...reper radilice prema reperu gornje mrtve tacke, razvodna ruka u pravcu 1. kontakta i tad je 1. klip u gornjoj mrtvoj tacki. Listicima se proveri...Zatim okret remenice za 180 st. Razvodna ruka za 90 prema 3. kontaktu, pa proveriti 3. cilindar, pa opet za 180 st. pa 4. pa opet tako isto za 2. Ako se ustanovi sablon posle je lako... bravo2
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 lx 43kw 2001, Škoda Fabia 1.2 htp 47kw (6Y3) sedan 2003.

Van mreže theempZapočeo temu

Odg: Zazor ventila
« Odgovor #14 poslato: 26. Dec, 2014. 12:19 »
Sad sam gledao oznaku kod razvodnika. Kod mene je 781/136B. 781 i 136 se baš lepo vidi, ono B se malo izlizalo, ali msm da je u pitanju B. Koliko sam video to je verzija motora iz favorita ugrađivao se u periodu 94-96. i kod njega je isto zazor 0,25;0,20mm. Naravno sve to ako je verovati auto dati. :) Naravno proverićemo stanje na licu mesta, hvala na opširnom savetu. :)
  • Vozi: Škoda Fabia 1.2 HTP Combi



Pretraga foruma [Google]