Autor Tema: Zamena jabučica (krajeva spona) i mandžetni na letvi volana.  (Pročitano 1537 puta)

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže ugljesa50Započeo temu

Pozajmio sam radapciger za skidanje krajeva spona. Hteo sam da promenim jabucice i manžetne  bez skidanja letve volana ali nisam uspeo da iz kanala navucem manžetne.

Sta treba uraditi da bi se skinula letva volana?

Prvo treba skinuti tockove, a onda radapcigerom razdvojiti jabučice od točkova. Matice koje se skinu i koje su sigurnosne ne treba ponovo vraćati. Treba kupiti dve nove sigurnosne matice M12x1.25.

Rad u motornom prostoru

Skinuti kućište filtera za vazduh, otkačiti sajlu brzinomera. Letva volana je pričvršćena sa četiri šrafa M8 kojima se može prići odozgo. Za udoban rad potrebna su dva veća nastavka za gedoru, a za šrafove bliže kabini i zglobni nastavak. Kada se posao završi pre zavijanja šrafove treba umočiti u neku nitro boju i stegnuti letvu.

Rad u kabini vozila

Treba povrnuti tapacir kod pedalja Videćete mali šraf M6 koji steže kardan vretena volana . Njega odvijte skrot. Treba skinuti ablender kablove sa brave volana. odviti četiri šrafa koji drže vreteno volana i razdvojiti vreteno od letve volana. izvući letvu volana kroz krilo.
Osloboditi malo konta maticu i odviti krajeve spona. Brojati koliko krugova. Zalepiti traku do kontra matice i skinuti i kontra matice. Skinuti stare mandžetne i šelne. podmayati letvu volana grafitnom msašću staviti nove mandžetne i šelne. Navrnuti kontra matice do izolir trake naviti nove jabučice (krajeve spona) onoliko krugova koliko smo ih odvrtali. Rovući kroy krilo letvu volana. Pričvrstiti je sa četiri šrafa umočenih u nitro boju, Spojiti jabučise sa točkom stegnuti ih novim sigurnosnim maticama M12x1.25. Stegnuti kontra maticu.

Vratiti vreteno volana na letvu, stegnuti šraf koji steže kardan. Vratiti kablove na mesto.

Posle završenog posla treba otići na reglažu trapa.  Moj sin i ja Smo posao završili za oko tri sata.
  • Vozi: Skoda Favorit 136

Van mreže Karlheinz

Odg: Zamena jabučica (krajeva spona) i mandžetni na letvi volana.
« Odgovor #1 poslato: 19. Okt, 2021. 10:01 »
Bravo za opis!
  • Vozi: OctaviA5 1.9TDI 2008 Elegance+

Na mreži mar_cog

Odg: Zamena jabučica (krajeva spona) i mandžetni na letvi volana.
« Odgovor #2 poslato: 19. Okt, 2021. 14:00 »
Svaka cast! Kanim se vec neko vreme da zamenim manzetne. Ovo ce odlicno posluziti. Zahvaljujem na opisu.
  • Vozi: Skoda Fabia Combi 1.9TDI



Pretraga foruma [Google]