Autor Tema: zamena ulja, sistem upravljanja  (Pročitano 1214 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Na mreži mtesicZapočeo temu

zamena ulja, sistem upravljanja
« poslato: 01. Apr, 2024. 15:28 »
Kolege škodisti, jedno pitanje: zamenio/osvežio bih tečnost za sistem upravljača. Na Fabiji MK1 to je poseban rezervoar, nezavisan od onog za kočnice. Pošto ne mogu da svu tečnost ispustim i potpuno je zamenim, izvukao bih koliko mogu kroz rezervoar crevom sa špricem, pa bih dosuo koliko treba.

Moje pitanje je koliko mogu da izvlačim, tj. da li postoji opasnost kao kod kočnica da uđe vazduh u sistem, ili je to prost zatvoren sistem kod koga neću zeznuti ništa sa ovakvim načinom rada. Nemam problem sa upravljanjem no sistem je već vremešan pa eto, možda bi autu prijala zamena.

Nemojte mi zameriti ako nešto nisam dobro formulisao (znate da sam amater) - verujem da se može razumeti šta želim.
  • Vozi: Fabijica MK1 1,2 htp :-)

Na mreži soneje

Odg: zamena ulja, sistem upravljanja
« Odgovor #1 poslato: 01. Apr, 2024. 17:42 »
To ti ne bih preporučio jer je taj sistem jako komplikovan jer svo ulje ćeš jako teško da izbaciš,ne možeš ništa zenuti sve se to samo (odzračuje),naravno osveženje sistema je dobro ali nije nepohodno.
  • Vozi: Skoda Fabia 1.4MPI

Na mreži Buca Skoda Mladenovac

Odg: zamena ulja, sistem upravljanja
« Odgovor #2 poslato: 02. Apr, 2024. 00:02 »
Slobodno osvezi ulje, preporucuje se da se menja. Pumpe upravo stradaju jer je ulje lose. Kada naspes ostavi cep otvoren, upali auto pun levi pun desni volan 5 6 puta, dospi koliko jos treba i to je to. Pozdrav
  • Vozi: Octavia 1.9 tdi 90 + ČIP 125KS !

Na mreži mtesicZapočeo temu

Odg: zamena ulja, sistem upravljanja
« Odgovor #3 poslato: 02. Apr, 2024. 08:29 »
Hvala Šone i Buco - puno ste mi pomogli da bolje (tj. slobodnije) izvedem posao. !  :bravo: Za vikend ću to izvesti.

Uz rizik kog sam svesan već sam odlučio da zamenim ulje: kupio sam Febi 06161 Zentralhydrauliköl - 1l a eto, vi ste me ohrabrili da slobodnije izvlačim, to jest bolje uradim posao.
Inače, kroz vreme koje sam proveo sa mojom Fabiom, naučio sam da promenim ulje motora, tečnost u hladnjaku, ulje u menjaču, pa je sada upljavljač došao na red. Ovo su na mom autu relativno jednostavni radovi a mnogo se bolje i zadovoljnije osećam kada znam da je auto nagrađen sa čistim fluidom.

Buco, hvala za savet u vezi okretanja volana - to sam ne bih uradio nego bih samo izvukao i dosuo.

Velik pozdrav za drugare sa foruma!

« Poslednja izmena: 02. Apr, 2024. 08:34 mtesic »
  • Vozi: Fabijica MK1 1,2 htp :-)

Van mreže Filip BG

Odg: zamena ulja, sistem upravljanja
« Odgovor #4 poslato: 02. Apr, 2024. 15:12 »
Dobar dan, kolega Tešiću.

Koliko se sećam, kada je brat to radio na Fabiji mk1 1.9 tdi, uopšte nije bilo lako doći do rezervoara za servo ulje. Možda je na 1.2 htp, koji Vi vozite, motorni prostor slobodniji za manevrisanje jer je motor manji.
Kod 1.9 tdi mora da se skine akumulator i nosač akumulatora, a možda i još po nešto. Ili da se skida branik (ili krilo, zaboravih šta tačno) pa da se tako priđe, što je još veća patnja.
  • Vozi: Superb 2.0 TDI 2014

Na mreži Buca Skoda Mladenovac

Odg: zamena ulja, sistem upravljanja
« Odgovor #5 poslato: 02. Apr, 2024. 15:35 »
Spric od 50, 100ml i crevce. Za sve postoji resenje.
  • Vozi: Octavia 1.9 tdi 90 + ČIP 125KS !

Na mreži mtesicZapočeo temu

Odg: zamena ulja, sistem upravljanja
« Odgovor #6 poslato: 02. Apr, 2024. 19:13 »
Filipe, hvala na komentaru! U pravu si - nije lako doći do rezervoara jer je nisko i zaklanja ga akumulator. Čitao sam na stranom forumu: na tu temu bio je ironičan komentar: "bravo za poziciju za inženjere Škode", no kasnije su mu drugi objasnili da je pozicija ciljana kako ne bi bila izložena lakom pristupu pa da neko ne bi usuo motorno ulje ili vodu za staklo. Dakle - bravo za Škodu!!!  :bravo:

Umem da skinem akumulator i to je dovoljno na 1.2 htp za lak pristup. No mislim da neću ni to raditi jer sam se već bio pripremio za ono kako je Buca preporučio.

Buco care - vidi se da si tata-mata za kola - to svako zna ko prati ovaj forum.
Svakako hvala na savetu!  :bravo:

Radim za vikend pa javim kako je bilo - možda još nekom bude ova tema korisna!
  • Vozi: Fabijica MK1 1,2 htp :-)

Na mreži mtesicZapočeo temu

Odg: zamena ulja, sistem upravljanja
« Odgovor #7 poslato: 02. Apr, 2024. 19:15 »
Inače, sa tim špricem sa crevom sam sipao ulje u menjač - dobra stvar kada se puni od dole (mada može i od gore kroz crevo na "gravitaciju" samo za taj metod trebaju dve osobe da rade).
  • Vozi: Fabijica MK1 1,2 htp :-)

Na mreži soneje

Odg: zamena ulja, sistem upravljanja
« Odgovor #8 poslato: 02. Apr, 2024. 19:15 »
Nije samo to da doliješ ulje i levo desno nego moraš da odviješ dva šrafa od servo pumpe mislim da su sedamnaestice da bi svo staro ulje izašlo pa tek motaš levo desno da izađe iz tih cevi , onda puniš sistem kako su ti rekli.Za većinu posla ti treba kanal jer auto mora da bude na ravnom ili nagnut malo unazad kao kad ideš uzbrdo.
  • Vozi: Skoda Fabia 1.4MPI

Na mreži mtesicZapočeo temu

Odg: zamena ulja, sistem upravljanja
« Odgovor #9 poslato: 02. Apr, 2024. 19:23 »
Da Šone, no neću tako raditi jer to možda prevazilazi moje sposobnosti, mada je tako svakako najbolje (ima neki Rus na YT koji je to sve lepo prikazao). Očekujem da izvučem pola litre - možda malo više i da dolijem novu tečnost i sa time ću biti zadovoljan.

Inače, tu Fabiju imam i vozim čistog zadovoljstva radi. Ima 21 godinu i 100.000km, moja je od početka. Na njoj sam naučio skoro sve što znam o automobilima. Nije smak sveta ni ako nešto zeznem, odvućiću je u servis. To je najgori scenario, a svakako uživam u majstorskim poslovima u mojoj režiji uz pomoć forumaša koje radim oko nje.
  • Vozi: Fabijica MK1 1,2 htp :-)

Na mreži 2 Busy

Odg: zamena ulja, sistem upravljanja
« Odgovor #10 poslato: 02. Apr, 2024. 20:49 »
Mare, ako možeš, nekako nam fotkaj postupak.
Srećno!

Na mreži Buca Skoda Mladenovac

Odg: zamena ulja, sistem upravljanja
« Odgovor #11 poslato: 03. Apr, 2024. 02:54 »
Nije samo to da doliješ ulje i levo desno nego moraš da odviješ dva šrafa od servo pumpe mislim da su sedamnaestice da bi svo staro ulje izašlo pa tek motaš levo desno da izađe iz tih cevi , onda puniš sistem kako su ti rekli.Za većinu posla ti treba kanal jer auto mora da bude na ravnom ili nagnut malo unazad kao kad ideš uzbrdo.

Covek je u prvom postu lepo objasnio da sa spricem i crevom zeli da izvuce koliko moze i vrati toliko novog ulja. Tj osvezi malo ulje jer se predpostavlja da nema uslove da ispusti sve tako da ti je komentar suvisan.
  • Vozi: Octavia 1.9 tdi 90 + ČIP 125KS !

Na mreži Buca Skoda Mladenovac

Odg: zamena ulja, sistem upravljanja
« Odgovor #12 poslato: 03. Apr, 2024. 02:57 »

Buco care - vidi se da si tata-mata za kola - to svako zna ko prati ovaj forum.
Svakako hvala na savetu!  :bravo:

Samo sam ponovio sta si napisao za spric, ko zeli da iole ukljuci mozak snadje se  ;)
  • Vozi: Octavia 1.9 tdi 90 + ČIP 125KS !

Na mreži mtesicZapočeo temu

Odg: zamena ulja, sistem upravljanja
« Odgovor #13 poslato: 03. Apr, 2024. 08:50 »
Buco, pažljivo čitaš postove, nema šta  :bravo: . Još jednom hvala tebi i ostalima u ovoj diskusiji: sve je OK, svako je nešto novo uneo u priču i dobro je što ova tema daje odgovore na mnoga pitanja narednom članu koji bude hteo da osveži ili promeni ulje u servu upravljača.
  • Vozi: Fabijica MK1 1,2 htp :-)

Na mreži Ljuba

Odg: zamena ulja, sistem upravljanja
« Odgovor #14 poslato: 03. Apr, 2024. 11:32 »
Za one koji bi da idu korak dalje, brat je objasnio do u detalj. Identican sistem je i na fabiji 2..
https://youtu.be/3IkcsMO65RE?si=-NSz-wbFr2PHdyEt
  • Vozi: Fabia 2



Pretraga foruma [Google]