Autor Tema: Startovanje drugog automobila preko kablova  (Pročitano 3365 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži chokkyZapočeo temu

Startovanje drugog automobila preko kablova
« poslato: 31. Jul, 2023. 21:46 »
Pozdrav drustvo,
od skoro sam clan ovog foruma i imam Skodu Kamiq, 1.0, 81 kW.
Nesto me zanima u vezi paljenja drugog automobila preko kablova sa mojim akumulatorom. U uputstvu je opisano paljenje mojih kola ali nista nisu pomenuli da ja nekome pomognem da upali.
Moj diler je rekao da ne pomazem drugima na taj nacin jer cu da "sprzim sopstveni kompjuter". Da li je u pravu i ako mogu nekome da pomognem (citaj: zeni), da li postoji neka bezbedna posebna procedura, npr. da se minus kabl kaci direktno na minus pol mog akumulatora ili na onaj sraf na sasiji?
  • Vozi: Skoda Kamiq, 81 kW, 6G

Van mreže fobia24

Odg: Startovanje drugog automobila preko kablova
« Odgovor #1 poslato: 31. Jul, 2023. 21:58 »
To svakako ni lud ne bih radio nikome. Postoje starteri za te stvari. Cak je bezbednije da taj neko na gurku upali auto nego da mu ti pozajmljujes struju na novim kolima koji je pun senzora.

Van mreže hirurg

Odg: Startovanje drugog automobila preko kablova
« Odgovor #2 poslato: 31. Jul, 2023. 23:00 »
Slobodno mozes da palis preko svog akumulatora samo nemoj da palis auto. Znaci spojis kablove i verglaj. Zasto. Nova auta prate oscilacije pada napona pa ce ti izbaciti neke greske i gasiti neke uredjaje i slicno. A dileri koji prodaju auta su obični konobari samo sto ne prodaju pivo nego auta. A o autima znaju tek toliko koliko pise na prospektu. Nekad im se otme i to.
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020

Na mreži petarp031

Odg: Startovanje drugog automobila preko kablova
« Odgovor #3 poslato: 31. Jul, 2023. 23:27 »
To svakako ni lud ne bih radio nikome. Postoje starteri za te stvari. Cak je bezbednije da taj neko na gurku upali auto nego da mu ti pozajmljujes struju na novim kolima koji je pun senzora.
Glupost!
Prespajao sam do sada i sa 1.2 tsi i 1.0tsi barem 7, 8 sluzbenih vozila i nikakav problem. Samo voditi racuna da se ne pomesaju polovi jer onda moze da izgori ECU ili nesto drugo od elektronike. Paljenje na gurku je najrizicnija moguca opcija i pri tome kod novijih auta ako je aku bas prazan auto nece ni upaliti, tj startovati.

Van mreže fobia24

Odg: Startovanje drugog automobila preko kablova
« Odgovor #4 poslato: 02. Avg, 2023. 08:59 »
Palio sam i ja jedno 2-3 puta bez problema osim jednom bas u slučaju kada je akk drugog auta bio skroz prazan i kad je povukao struju sa moje tada fabije je spalio kablove. Jedva sam ih iscupao. Sada sa novom octavijom ne bih ni svoj drugi auto upalio jer što da cackam mecku.

Van mreže hirurg

Odg: Startovanje drugog automobila preko kablova
« Odgovor #5 poslato: 02. Avg, 2023. 09:26 »
To je morao biti kratak spoj.
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020

Van mreže fobia24

Odg: Startovanje drugog automobila preko kablova
« Odgovor #6 poslato: 02. Avg, 2023. 11:17 »
Nije. Kablovi su pravilno bili postavljeni ali je mrtav akumulator iz drugog auta povukao naglo struju iz punog cim sam ih povezao. Plus sto su izgleda i kablovi bili krs

Van mreže hirurg

Odg: Startovanje drugog automobila preko kablova
« Odgovor #7 poslato: 02. Avg, 2023. 12:02 »
Kratak spoj u tom pokvarenom autu sam mislio. Kablovi ako su losi se griju mnogo.
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020

Na mreži chokkyZapočeo temu

Odg: Startovanje drugog automobila preko kablova
« Odgovor #8 poslato: 02. Avg, 2023. 21:13 »
Glupost!
Prespajao sam do sada i sa 1.2 tsi i 1.0tsi barem 7, 8 sluzbenih vozila i nikakav problem. Samo voditi racuna da se ne pomesaju polovi jer onda moze da izgori ECU ili nesto drugo od elektronike. Paljenje na gurku je najrizicnija moguca opcija i pri tome kod novijih auta ako je aku bas prazan auto nece ni upaliti, tj startovati.

Gde si vezivao minus kabl na svom autu - direktno na minus klemu ili na onaj sraf na karoseriji? Imam neku elektroniku (valjda Battery Management) direktno na minus klemi pa zato pitam.
  • Vozi: Skoda Kamiq, 81 kW, 6G

Van mreže hirurg

Odg: Startovanje drugog automobila preko kablova
« Odgovor #9 poslato: 02. Avg, 2023. 21:19 »
Pa najbolje da ide na klemu akumulatora direktno, tu je najbolji spoj. Prilikom spajanja klema treba malo da varnici, ako puno varnici onda nesto nije ok i ne treba spajati. Znaci pogledati da nije neki potrosac upaljen i slicno.
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020

Na mreži Ljuba

Odg: Startovanje drugog automobila preko kablova
« Odgovor #10 poslato: 02. Avg, 2023. 21:31 »
Savetuje se da se masa na autu kojem treba struja spoji na izdvojeni sraf, blok motora i sl. zbog opasnosti od izbijanja pozara jer je moguce prisustvo zapaljivog hidrogen gasa oko akumulatora koji bi varnica, prilikom spajanja kleme, mogla da zapali. Licno nisam cuo za takav slucaj, radim u firmi sa puno kamiona punih osetljive elektronike, jedino na sta pazimo je da na vozilu koje daje struju ne radi motor niti da bude na kontaktu. Mada smo i tako prespajali pa se nista lose nije desilo.
  • Vozi: Fabia 2

Van mreže hirurg

Odg: Startovanje drugog automobila preko kablova
« Odgovor #11 poslato: 02. Avg, 2023. 21:33 »
Pa ja ne vidim svrhu da bude upaljen motor, pogotovo jos kad ljudi udare po gasu pa turiraju vozilo. Znaci bleja teška :)

To sam čitao za mogućnost pozara. Ali mislim da je to preterano
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020

Na mreži Ljuba

Odg: Startovanje drugog automobila preko kablova
« Odgovor #12 poslato: 02. Avg, 2023. 21:36 »
Pa ja ne vidim svrhu da bude upaljen
Svrha je da se akumulator koji je prazan dopuni kako bi pripomogao laksem startovanju motora.
  • Vozi: Fabia 2

Na mreži petarp031

Odg: Startovanje drugog automobila preko kablova
« Odgovor #13 poslato: 02. Avg, 2023. 23:02 »
Gde si vezivao minus kabl na svom autu - direktno na minus klemu ili na onaj sraf na karoseriji? Imam neku elektroniku (valjda Battery Management) direktno na minus klemi pa zato pitam.
Najcesce za onaj zabravak na haubi sto upada u bravu, ali vezivao sam i direktno na aku minus pol bez problema. Vozilo koje pozajmljuje struju radi u mesto a vozilo gde je ispraznjen aku povezem i sacekam pola minuta pa tek onda krenem da startujem. Najbitnije je da ne pomesas polove jer moze doci do oscetenja ECU ili modula poput abs-a, recimo. Kablovi moraju biti kvalitetni, ja imam sa Eko pumpe, uzeo za bodove, odlican presek i bas kvalitetni, nisu kruti.
Pozdrav

Van mreže hirurg

Odg: Startovanje drugog automobila preko kablova
« Odgovor #14 poslato: 03. Avg, 2023. 07:37 »
Svrha je da se akumulator koji je prazan dopuni kako bi pripomogao laksem startovanju motora.
Za tim nema potrebe. A i za dopunu akumulatora bi trebalo najmanje par sati. Ako je pao ispod 9 10V. Tako da onih 10 15 minuta turiranja i maltretiranja auta nema nikakve pomoći. Plus sto su akumulator i spojeni paralelno.
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020



Pretraga foruma [Google]