Autor Tema: Fabia 2 1.4 16V akumulator  (Pročitano 3474 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže wiyaxZapočeo temu

Fabia 2 1.4 16V akumulator
« poslato: 03. Dec, 2023. 13:12 »
Pozdrav svima,

Da li neko možda zna koji akumulator je dolazio kao fabrički u Fabiji 2 Elegance benzin 1.4? trenutno imam neki od 55Ah i vreme mu je za zamenu tek što je pregurao garanciju.
Prelistao sam forum i vidim da većina preporučuje Exide premium, Fiamm titanium pro, Vartu, Bosch...nešto od toga ću definitivno da uzmem. Fiamm koliko vidim jedini ima 3 god. garancije pa možda njega.
Ali pošto u uputstvu ne dolazi preporuka koje snage treba da bude, niti znam koji je bio fabrički ugrađen, treba mi vaša pomoć.
Auto se ne vozi često. Najčešće samo vikendom do sela i nazad (selo je nekih 15ak km od grada). Po gradu jako, jako malo, a neke duže relacije praktično nikako. Bojim se da takvim načinom korišćenja neki veći (60ak Ah) neće biti nikad napunjen, a opet ne znam koliko slabiji može da bude pošto neki sajtovi preporučuju i one od 45Ah.


Na mreži Ljuba

Odg: Fabia 2 1.4 16V akumulator
« Odgovor #1 poslato: 03. Dec, 2023. 13:45 »
Ako mozes slikaj nalepnicu koja stoji u gepeku tj. kod rezervnog tocka. Na njoj su upisane kodirane oznake vezane za opremu automobila, između ostalog i za velicinu akumulatora sa kojim je vozilo sislo sa proizvodne trake. Pretpostavljam da ce biti J1# (#-je neko slovo npr. J1D, J1P itd.). To ti je vezano za fabriku a mimo toga cenim da je 55Ah bas potaman za taj automobil.
  • Vozi: Fabia 2

Na mreži Ljuba

Odg: Fabia 2 1.4 16V akumulator
« Odgovor #2 poslato: 03. Dec, 2023. 13:59 »
Na sajtu ispod mozes i sam da dođes do info za tvoj auto. Samo unesi kodnu oznaku od 3 simbola i sve ce ti se samo reci.
https://igorweb.org/equidec.aspx
  • Vozi: Fabia 2

Van mreže wiyaxZapočeo temu

Odg: Fabia 2 1.4 16V akumulator
« Odgovor #3 poslato: 03. Dec, 2023. 14:14 »
Nije mi automobil "pri ruci", ali u servisnoj ima spisak kodova opreme i jeste J1P.
Znači dovoljan mu i 44Ah sa 220A startne struje? To mi nešto malo...ali opet fabrički je izgurao 7 godina, jedino ne znam koji je proizvođač bio.
Koji biste mi od ovih modela preporučili s obzirom na opisani način upotrebe:

Exide Premium  47Ah / 450A
Exide Premium  53Ah / 540A
Varta Blue  52Ah / 470A
Fiamm Titanium Pro  44Ah / 420A
Fiamm Titanium Pro  54Ah  / 520A



Na mreži zzeelljjkkoo

Odg: Fabia 2 1.4 16V akumulator
« Odgovor #4 poslato: 03. Dec, 2023. 14:19 »
Погледај и Vesna акумулаторе, мислим да они дају 40 месеци гаранције за неку серију Premium.
  • Vozi: Fabia IV 1.0 MPI 80ks Ambition 2023

Van mreže wiyaxZapočeo temu

Odg: Fabia 2 1.4 16V akumulator
« Odgovor #5 poslato: 03. Dec, 2023. 14:25 »
Hvala, pogledaću.
Da napomenemo samo da je alternator od 90A, ako je to uopšte bitno kod izbora.

Na mreži Ljuba

Odg: Fabia 2 1.4 16V akumulator
« Odgovor #6 poslato: 03. Dec, 2023. 14:59 »
@wiyax posle razocarenja u exide aku koji mi je crkao 3 meseca nakon isteka garancije u potrazi za novim i razgovoru sa prodavcima (gde ih je jedan od njih nazvao istim 'ovnima) odlucio sam se za skoro najjeftiniji jer sam negde shvatio da su dosla druga vremena i da su danasnji akumulatori "programirani" da izguraju garanciju, posle toga-good luck.
U tvom slucaju kupio bih najbolji omer cene i garancije, neki od 50+Ah.
  • Vozi: Fabia 2

Na mreži Ljuba

Odg: Fabia 2 1.4 16V akumulator
« Odgovor #7 poslato: 03. Dec, 2023. 15:11 »
I oko ovih oznaka "premium, titanium" itd. moram da prenesem genijalan, unebesan post sa drugog foruma koji, mislim, opisuje celu istinu...

"Nekad su Trepčini akumulatori trajali ladno preko 7 - 8 i do deset godina. Zašto? Zato što su bili pravljeni sa puno olova, sa masivnim i dubokim ćelijama. Teški ko tuč.
Sa puno prostora ispod ćelije, do dna akumulatora, pa ćelija ima fore da trune polako i dugo, talog nije izazivao kratak spoj ćelije. A olova puno, pa može da trune godinama, i dalje ostaje sasvim dovoljno olova.
Servisiranje akumulatora je značilo isprazniti sadržaj, oprati ćelije od taloga, uliti novu kiselinu propisane gustine. A olova ima još oho-ho, pa akumulator lepo služi još dosta godina.

Sve je to obična, prosta tehnologija, koja je naravno poznata svima, celom svetu.
Ali krastavac.

U međuvremenu se neko setio da akumulator može da bude malo manji i tanji. Malkice. Da bi se smestio u smešno malo mesto predviđeno ispod haube.
Pa se neko setio da ne mora baš 10 kila olova, može i 9,5.
Pa onda, ako se doda neki srebro nitrat negde, onda može i 8 kg olova. Pa naprave akumulator još manji i tanji.
Pa se neko dosetio Ca tehnologije (ako se tako zove), pa zaključili da može i 7 kg olova. Pa naprave akumulator još manji i tanji.
Pa sa ušićarenim parama plate advertajzing kampanju !
Pa se onda dosete da tako osakaćene akumulatore nazovu "Premijum klasom" a onda naprave i "Regular" klasu sa 6 kg olova, još manje i tanje.
Pa se onda iskontruiše i serija za SEE (jugoistočnu evropu) sa 5 kg olova, još manji i tanji. Sa oznakama "Ca + Snaga srebra!"
  • Vozi: Fabia 2

Van mreže wiyaxZapočeo temu

Odg: Fabia 2 1.4 16V akumulator
« Odgovor #8 poslato: 03. Dec, 2023. 15:41 »
Dobro bi bilo da je tako samo u industriji akumulatora. Nažalost, sada je sve samo dobar marketing, a kvalitet samo da pregura garanciju (ako i to).
Ovde gde kupujem (BiH) nema tih premium slovenaca, samo obični sa 2 god. garancije, tako da ću verovatno ići na Fiamm titanium pro sa 3 godine. Jedino što mi je bila dilema da li uzeti ovaj slabiji od 44 ili 54Ah zbog toga što auto nije garažiran, slabo se vozi a i akumulator se ne dopunjava dok ne crkne.
Kontao sam da jači nema kad da se napuni za tih 10ak km do sela, a opet i slabiji ne bi trebao da se isprazni od vikenda do vikenda.

Na mreži Ljuba

Odg: Fabia 2 1.4 16V akumulator
« Odgovor #9 poslato: 03. Dec, 2023. 15:50 »
Imas i opciju kupovine tzv. pametnog punjaca, pa recimo jedom mesecno da ga nakacis na aku. Mada, iz svega sto si napisao stice se utisak da nisi imao potrebe za punjacem.
  • Vozi: Fabia 2

Van mreže wiyaxZapočeo temu

Odg: Fabia 2 1.4 16V akumulator
« Odgovor #10 poslato: 03. Dec, 2023. 17:05 »
Znam, ali nemam u šta da ga utaknem :)
Živim u zgradi, na selu nemam struje, a ne mogu ni da ga vadim pa nosam do stana da punim.

Van mreže hirurg

Odg: Fabia 2 1.4 16V akumulator
« Odgovor #11 poslato: 03. Dec, 2023. 17:47 »
Погледај и Vesna акумулаторе, мислим да они дају 40 месеци гаранције за неку серију Premium.
Bolje TOPLA ako se cilja na Slo. Vesna nije bas pouzdana..
Nije mi automobil "pri ruci", ali u servisnoj ima spisak kodova opreme i jeste J1P.
Znači dovoljan mu i 44Ah sa 220A startne struje? To mi nešto malo...ali opet fabrički je izgurao 7 godina, jedino ne znam koji je proizvođač bio.
Koji biste mi od ovih modela preporučili s obzirom na opisani način upotrebe:

Exide Premium  47Ah / 450A
Exide Premium  53Ah / 540A
Varta Blue  52Ah / 470A
Fiamm Titanium Pro  44Ah / 420A
Fiamm Titanium Pro  54Ah  / 520A
Da. I nemas potrebe da bacas novac na veci aku. Amper sati su ok. A udarna struja za benzinski motor je top. Fabricki akumulator jedini traje toliko godina. Ovi sledeci koliko garancija i jos koji mjesec.
Imas i opciju kupovine tzv. pametnog punjaca, pa recimo jedom mesecno da ga nakacis na aku. Mada, iz svega sto si napisao stice se utisak da nisi imao potrebe za punjacem.
Ovo je odlican prijedlog. Gradska voznja bas bas zna da smanji vijek trajanja.
Znam, ali nemam u šta da ga utaknem :)
Živim u zgradi, na selu nemam struje, a ne mogu ni da ga vadim pa nosam do stana da punim.
Ne budi lijen, jednom u 2 3 mjeseca uneses u kucu. Na balkon. Dopunis. Trajace 5 god. Obavezno procitaj pravila za dopunu akumulatora.
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020

Na mreži zzeelljjkkoo

Odg: Fabia 2 1.4 16V akumulator
« Odgovor #12 poslato: 03. Dec, 2023. 18:00 »
Има ли неко препоруку који паметни пуњач, са оним опцијама импулсног пуњења и десулфатизацијом или како се већ каже?
Или да ли је неко можда био у неком аку сервису где се ради та десулфатизација?

У Мериви ми је прва уградња аку (ГМов), код мене је 6 година и 8 месеци, и у последњих годину-годинуипо вергла са размишљањем (ово размишљање траје делић секунде јер и даље пали на пола кључа). Био код другара-мајстора, он га проверио и каже волтажа нормална али је на 50% капацитета и по њему га треба мењати, а мени нешто жао, поготово кад прочитам да сви други аку врло брзо откажу, а поготово што откажу тренутно.  wac1
  • Vozi: Fabia IV 1.0 MPI 80ks Ambition 2023

Na mreži Zdushan

Odg: Fabia 2 1.4 16V akumulator
« Odgovor #13 poslato: 03. Dec, 2023. 18:08 »
Za ove iz lidla kažu da skroz ok. Imas skuplji i jeftiniji. Ja imam jeftiniji, i sa tim u vezi jedno pitanje:
Kad treba početi sa "održavanjem" novog aku smart punjacem? Nešto mi je preuranjeno da ga mesec dana posle kupovine već prikljucujem..

Van mreže hirurg

Odg: Fabia 2 1.4 16V akumulator
« Odgovor #14 poslato: 03. Dec, 2023. 18:16 »
Има ли неко препоруку који паметни пуњач, са оним опцијама импулсног пуњења и десулфатизацијом или како се већ каже?
Или да ли је неко можда био у неком аку сервису где се ради та десулфатизација?

У Мериви ми је прва уградња аку (ГМов), код мене је 6 година и 8 месеци, и у последњих годину-годинуипо вергла са размишљањем (ово размишљање траје делић секунде јер и даље пали на пола кључа). Био код другара-мајстора, он га проверио и каже волтажа нормална али је на 50% капацитета и по њему га треба мењати, а мени нешто жао, поготово кад прочитам да сви други аку врло брзо откажу, а поготово што откажу тренутно.  wac1
Ti rece elektro struke :)


Preporuka za dobar alat
CTEK. Na tom se ne stedi, i prenosi se s koljena na koljeno. :) mada u doba kad stižu elektro auta :) nema vajde opcija s koljena na koljeno! Nažalost...

Mada na aliju imas dobrih sada na popustima...
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020



Pretraga foruma [Google]