Autor Tema: Octavia Ventilator motora  (Pročitano 1549 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže DadocaZapočeo temu

Octavia Ventilator motora
« poslato: 16. Jul, 2023. 12:30 »
Pozdrav svima , potreban je pomoc ili savet oko problema sa ventilatorom motora i klime.
Auto ne pali ventilatore nikada , ni kada se upali klima nista se ne desava a nece da upali kompresor klime , tada se samo poveca ler.
Stavljen nov relej ispod akumulatora , pregledani svi osiguraci .
Ako neko zna ili ima kakvu ideju sta pravi problem neka pise.
Da u pitanju je Octavia 2001god 1.8T
  • Vozi: Octavia 1.8t

Na mreži soneje

Odg: Octavia Ventilator motora
« Odgovor #1 poslato: 16. Jul, 2023. 13:23 »
Prespoj žice od termodavača (onaj što se spaja sa relejom) da bi utvrdio da li ti ventilator radi.
  • Vozi: Skoda Fabia 1.4MPI

Van mreže DadocaZapočeo temu

Odg: Octavia Ventilator motora
« Odgovor #2 poslato: 16. Jul, 2023. 15:55 »
To sam probao , pali ventilatore kada se prespoji.
  • Vozi: Octavia 1.8t

Na mreži soneje

Odg: Octavia Ventilator motora
« Odgovor #3 poslato: 16. Jul, 2023. 20:08 »
Ne bih da te plašim ali može biti da je dihtung glave motora na nekom mestu loš pa pravi vazdušni čep.
  • Vozi: Skoda Fabia 1.4MPI

Na mreži Ljuba

Odg: Octavia Ventilator motora
« Odgovor #4 poslato: 16. Jul, 2023. 23:24 »
To sam probao , pali ventilatore kada se prespoji.
Ako upali ventilator kad prespojis zice sa dermodavaca reklo bi se da je on crk'o.
Ako imas jedan ventilator na hladnjaku onda on ima dualnu funkciju, hlađenje motora i freona u klima sistemu. Takav ventilator napajaju 3 zice, 1 je masa, 2 su + za manju i vecu brzinu hlađenja.
Ako hoces da proveris ispravnost ventilatora raskaci njegov dzek pa direktno sa akumulatora dovedi + i -, tako ces biti siguran da li je ispravan. Ako on radi, onda postoji postupak da skines dzek sa termodavaca na kom je jedna zica stalan minus (ili plus, ne mogu da se setim) koji kad prespojis na jednu od druge dve (SA ISKLJUCENIM KONTAKTOM) treba da radi manja brzina ventilatora, kad prespojis drugu (SA UKLJUCENIM KONTAKTOM tj. kljuc u kontakt bravi na prvoj poziciji) treba da radi veca brzina ventilatora.
Sta mi jos pada na pamet je da ako je zaglavio termostat ventilator se nece paliti jer rashladna tecnost ne cirkulise kroz hladnjak odakle termodavac meri temperaturu i pali ventilator po potrebi. Da to utvrdis najlakse ti je da opipas gornje i donje crevo na hlanjaku, kad motor dostigne radnu temperaturu,  ako je razlika u temp velika - termostat je zaglavio.
Znaci neki redosled dijagnostifikovanja problema:
1. Da li je ventilator ispravan
2. Da li je termostat ispravan
3. Ako je pod 2 odgovor DA, da li je termodavac ispravan (testiranje uz pomoc prespajanja zica na njegovom dzeku)
Ako su odgovori na sva 3 pitanja DA onda nek ti je Bog u pomoci  :)).
Sto se tice klime i toga sto nece da upali ventilator treba da proveris senzor pritiska freona u rashladnom sistemu, jer ako je on falican klima i sve vezano za nju jednako muerto. Tu sta mi jos pada na pamet je da ako imas automatsku klimu i ona zabrljavi hoce da napravi poprilican haos sa hlađem na autu. Pricam iz svog iskustva gde nikakva dijagnostika nije pomogla nego metoda pokusaja i promasaja tj. kad sam zamenio modul klime sve se vratilo u normalu.
  • Vozi: Fabia 2

Na mreži Ljuba

Odg: Octavia Ventilator motora
« Odgovor #5 poslato: 16. Jul, 2023. 23:34 »
Edit:
Ako imas dva ventilatora takođe prvo utvrdi da li su oba ispravna povezivanjem direktno na akumulator.
Veci je za hlađenje motora a manji sluzi za klimu, ako oba rade za dalje provere samo razdvoji ovu kilometarsku poruku gore ⬆️  :))
  • Vozi: Fabia 2

Van mreže DadocaZapočeo temu

Odg: Octavia Ventilator motora
« Odgovor #6 poslato: 17. Jul, 2023. 09:47 »
Auto radi normalno ne nebija pritisak u sistem nema cep vazdusni tako da je dihting uredu , probao sam direktno povezivanje ventilatori rade provereno , termostat otvara provereno preko creva auto u voznji drzi temp na sredini .
Onda je jedino ostao davac na hladnjaku sto pali ventilatore da je vrisnuo.
To cu sutra da zamenim .
  • Vozi: Octavia 1.8t

Van mreže DadocaZapočeo temu

Odg: Octavia Ventilator motora
« Odgovor #7 poslato: 19. Jul, 2023. 20:13 »
Problem resen , crkao davac na hladnjaku . Danas zamenjen sve radi bez problema.
  • Vozi: Octavia 1.8t



Pretraga foruma [Google]