Autor Tema: Parking kamera, senzori, mf volan...  (Pročitano 7535 puta)

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Na mreži MihailoZapočeo temu

Parking kamera, senzori, mf volan...
« poslato: 27. Avg, 2019. 11:42 »
Posto je auto kupljen i predstavljen, sad da krenemo sa pitanjima...  :B=)

-U ovl. servisu su mi rekli da je nov kljuc skoro 10 hiljada. Cuo sam da privatinici koji se bave kljucevima, isto to rade za skoro duplo manje? Da li neko zna da li se u tom slucaju moze biti nabaviti isti org. kljuc? Softverski deo verujem da obrni okreni dodje na isto...
-Nasao sam par tema na forumu vezano za parking senzore, ali mi se cini da ni jedna nema zakljucak... Jedino sto sam zakljucio je da su skoro 50 hiljada i iako se ugradjuju u ovl. servisu, ne moraju podrazumevati prikaz na ekranu. Negde sam ranije naleteo na kontakt cini mi se nekog elektricara iz Cirinca, koga ste preporucivali, a ugradjivao je neke after market senzore, ali su imali prikaz. Sad se ubih trazeci ali nema sanse da nadjem...
-Ili je mozda jednostavnije i jeftinije povezati kameru? Ako ona uopste moze da radi na mojoj mm? Swing je valjda u pitanju...  :B=)
-Da li je moguce na volanu dodati deo sa komandama ili se mora menjati ceo volan + jos neki delovi?



Pozdrav
  • Vozi: 2015 Octavia 1.2tsi 105ks

Van mreže T@ree

Odg: Parking kamera, senzori, mf volan...
« Odgovor #1 poslato: 27. Avg, 2019. 11:59 »
Trebalo bi da se novi ključ sa istim opcijama kao i originalni može napraviti Van ovlaštenog servisa. Ja sam pravio takve ključeve za drugu marku vozila.
Što se tiče senzora, jedna firma u BiH ugrađuje senzore u VAG vozila sa prikazom na fabričkoj multimedijiy trebalo bi da neko i u Srbiji to radi.
Rikverc kamera se ne može spojiti na Swing.
Komande se ne mogu dodati na volan, jedina je opcija kupovina volana sa komandama.

Sent from my SM-G950W  


Na mreži MihailoZapočeo temu

Odg: Parking kamera, senzori, mf volan...
« Odgovor #2 poslato: 03. Sep, 2019. 12:24 »
-Od volana sam odustao, previse mi je to petljanja, a malo koristi...
-Parking senzore cu probati da nadjem po otpadima, verujem da je oem resenje ipak najbolje, pogotovu ako se moze ceo donji deo branika samo zameniti... Pa me interesuje sta bi jos od komponenti trebalo pribaviti i da li je kasnije uopste moguce samo povezati sa swingom, tj koliko jos petljancije zahteva?
-Izgleda da kamera ipak moze. Samo taj kit vise nije dostupan... Ali ako bih uspeo da sredim senzore, od kamere bih odustao...
  • Vozi: 2015 Octavia 1.2tsi 105ks

Van mreže Tester

Odg: Parking kamera, senzori, mf volan...
« Odgovor #3 poslato: 13. Sep, 2019. 01:40 »
Drugari, posto do sada nisam imao prilike da vozim auto sa parking senzorima niti sa kamerom za parkiranje u nazad, da li tvrdnja da je parking kamera bez parking senzora prakticno neupotrebljiva ima smisla? Ukoliko imam samo kameru za parkiranje bez senzora koliko je recimo upotrebljiva nocu, da li se ista vidi na njoj ukoliko se parkiram negde gde nema ulicne rasvete? Kakva su vasa iskustva kamera vs parking senzori? Oboje su sigurno dobitna kombinacija, ali ako se treba odluciti samo za jednu od te dve opcije sta je po vama pametnije?

Van mreže nemilose

Odg: Parking kamera, senzori, mf volan...
« Odgovor #4 poslato: 13. Sep, 2019. 07:41 »
Nisam probao, ali očekujem da se vidi i noću. Ipak imaš rikverc svetlo.
  • Vozi: Škoda Superb III FL Ambition+ 1.5 TSI MT6

Van mreže Dilema

Odg: Parking kamera, senzori, mf volan...
« Odgovor #5 poslato: 10. Apr, 2020. 00:58 »
Dupli post  :bravo:

Ja sam upravo pre par sati završio sa programiranjem i instalacijom fabričkih senzora, na Superb-u 2 3T, zahvaljujući Koroni.

Oko 200 evra plaćeni, patnja oko provlačenja kablova i malo jurnjave oko programiranja.
8K OPS prikazuje sve normalno.

Imaš kineskih senzora od 15 evra, pa na više sa 2, 4, 6, 8, 10 i 12 senzora sa displejima, zujalicama, prikazom na displeju kineske navigacije, prelazima na prikaz na originalnom displeju.
Svaka dodatna opcija diže cijenu.
Do cijene originalnih 8k.

Rikverc kamere, neoriginalne, obično imaju led diode.
Imaš opcije za android da ti baca sliku na telefon.
Displej kineske navigacije,
Dodatni displej...
360 stepeni prikaz sa 4 kamere...
Opet opcije diktiraju cijenu.

Škoda generalno kasni sa tim opcijama, tako da za moj model nije bila opcija za kupovinu sa kamerom, ili nabavku fabričke kamere, ali sam nabavio prelaz za fabrički RNS 510 i kameru u osvetljenju tablice.

Ukratko obični senzori su najjeftinija opcija i rade posao. Ako nemaš viška para, vremena i strpljenja mani se originalnih rješenja.
Kamere su ok, samo na šta ih spojiti?
Eksterni displej mi je ružan, jedino ako imaš kinesku multimediju, onda ima smisla.
Možda opcija sa retrovizorom može proći, ako se lijepo kablovi sakriju.
  • Vozi: Škoda Superb 1.9 TDI Greenline

Na mreži MihailoZapočeo temu

Odg: Parking kamera, senzori, mf volan...
« Odgovor #6 poslato: 10. Apr, 2020. 08:01 »
Posle otvaranja ove teme sam u par navrata po netu trazio resenje za senzore ili kameru. Senzori imaju skodini, to je ona cena iz prvog posta, nemaju prikaz. Nisam video da je neko ugradjivao polovne senzore. Ono zbog cega nema prikaza na senzorima i zbog cega su i polovni upitno resenje je control unit.

Kamera ipak moze da se poveze na swing, ali ne svaki i ne ovaj moj... :D Na drive2 ima vise tema, uspevali su ljudi...
  • Vozi: 2015 Octavia 1.2tsi 105ks

Van mreže dexterslab011

Odg: Parking kamera, senzori, mf volan...
« Odgovor #7 poslato: 10. Apr, 2020. 11:33 »
Oko nacina povezivanja i mogucnosti ne mogu da dam odgovor jer nisam toliko vican ni sa VCDS ni sa razlikama u modelima skodinih multimedija. Hocu samo da podelim svoje misljenje vezano za funkionalnost kamere bez senzora. Imam najobicniju kinesku kameru i mnogo znaci kod paralelnog parkiranja, generalno voznje u nazad, naravno uz pracenje retrovizora. Posebno je zgodna kod parkiranja uz stubice, niske ograde i slicno. Generalno predmete koji ne mogu da se vide od visine gepeka. Sto se tice nocnog koriscenja, u rikverc svetlu imam led sijalice, koje bacaju kao lude, tako da je kamera i te kako upotrebljiva, a verujem da bi bila i sa obicnim sijalicama.  Cisto da podelim iskustvo, ako neko ima nedoumica.
  • Vozi: Skoda Fabia 1.0 2016

Van mreže Dilema

Odg: Parking kamera, senzori, mf volan...
« Odgovor #8 poslato: 11. Apr, 2020. 01:48 »
Posle otvaranja ove teme sam u par navrata po netu trazio resenje za senzore ili kameru. Senzori imaju skodini, to je ona cena iz prvog posta, nemaju prikaz. Nisam video da je neko ugradjivao polovne senzore. Ono zbog cega nema prikaza na senzorima i zbog cega su i polovni upitno resenje je control unit.

Kamera ipak moze da se poveze na swing, ali ne svaki i ne ovaj moj... :D Na drive2 ima vise tema, uspevali su ljudi...

To control unit kod nas se zovu parking modul, ne kontrolna jedinica.
Proceduru sam prošao, uz to da mi je električar provukao kablove kada su stigli.

Povremenim listanjem foruma nećeš riješiti problematiku. Trebaš se baš zaroviti i izučiti sve opcije da bi znao pre svega šta ti treba, koliko to košta.

Link u prilogu je za originalne senzore za O 3.
Dobro je i da stekneš prestavu koliko posla ima oko kablova, skidaju se branici, tapacirunzi...

Procedura kada se uradi kako treba pokazuje sve normalno na ekranu multimedije u mom slučaju  RNS-a 510. Prepoznaje ga i VCDS posle par sati čaprkanja i ručnog kodiranja, nije samo štikliranje opcija.

Naruči senzore, nadji nekoga da se slomi oko provlačenja kablova, kodiranje ide jedan vikend uz roštilj na Drini ili u tvojim krajevima.

Naravno ako misliš da je vrijedno truda.
Za tvoj model O3 ima i kamera sa prikazom na multimediji, tj. za Swing novi model sa displejom u boji.


Opet kažem realnije od fabričke, a možda i pametnije opcije su:
- obični kineski senzori sa pištalicama, eventualno mali dodatni displej
- bežična kamera sa konvertorom signala na fabričku multimediju
- bežična ili žična opcija na displej u retrovizoru

Dexter ima dobro iskustvo sa naknadnom ugradnjom kamerice. Hvala Dexter što si se javio.

#Aliexpress BAM 355.43  10%OFF | Park Pilot Parking Front and Rear 8 Sensors Update 8K PDC OPS FOR MQB SKODA LHD NEW Octavia 3 MK3
https://a.aliexpress.com/_dZV9D0q
  • Vozi: Škoda Superb 1.9 TDI Greenline

Van mreže -nebojsa-

Odg: Parking kamera, senzori, mf volan...
« Odgovor #9 poslato: 11. Apr, 2020. 11:25 »
Ne znam da li bih ugradjivao originalne senzore samo zbog cinjenice da cu (mozda) dobiti prikaz linijica na displeju; koje su inace uopsten prikaz a ne tacan prikaz rastojanja.
Cak i fabricke kamere "lazu" po neki cm, verovatno iz predostroznosti,
Neki fabricki senzori (kod drugih automobila) cak i nemaju prikaz na displeju, tako da i tu nema neke velike prednosti.
Kad ih imas fabricki u redu, ali naknadna ugradnja zahteva dosta delova, znanja, rada...i novca.
Ako je bitan OE/fabricki izgled, ima aftermarktet senzora koji se ugradjuju sa unutrasnje strane branika. Mnogi podrzavaju i mute opciju za audio, imaju podesavanje osetljvosti, itd...
Ja sam ugradio Valeo Flush Mount senzore na Golf; izgledaju kao fabricki, rade ok; nekadasnja mana Valeo senzora sa slabim zvucnikom odavno je otklonjena, novi modul ima podesavanje zvuka i osetljivosti. Za nekih 10000 din; doduse sam sam ih farbao i ugradio.
Skidanje branika i tapacirunga se podrazumeva, u manjoj ili vecoj meri; zavisno od vozila.
Sto se kamere tice, nisam to sam radio, ali i ja sam na pomentom drive2 video da to nekako na Swingu na A7 moze da se napravi.
Mada ja izmedju senzora i kamere biram senzore. Ako ima oboje super, ako nema pre bih ugradio senzore.
I kamere imaju ogranicenja (generalno gledano) ne vide punu sirinu vozila iza, ne pokrivaju same ivice vozila koje iole dobri senzori ipak "vide"; namerno su previse pesimisticne sto se tice prostora iza vozila (one koje imaju graficki prikaz linija); dosta se prljaju kod vozila sa kratkim zadnjim prepustom.
  • Vozi: Škoda Octavia 3 Combi 1,2 TSI 6B 2013.

Van mreže Joker

Odg: Parking kamera, senzori, mf volan...
« Odgovor #10 poslato: 12. Apr, 2020. 12:07 »
Mislim da je kombinacija parking senzora i kamere najbolja. Mana senzora je što može da bude neki stubić i da "gađa" između senzora i neće ga detektovati.
  • Vozi: Kamiq Ambition 1.0 TSI 85KW DSG 2020

Na mreži MihailoZapočeo temu

Odg: Parking kamera, senzori, mf volan...
« Odgovor #11 poslato: 13. Apr, 2020. 14:23 »
Upravo zbog stubica i onih betonskih kugli bih voleo da imam kameru. Na kia sportage sam imao senzore kojima su te kugle znale da promaknu ako su malo utopljene u zemlju, srecom bez posledica zbog visine vozila. Na oktaviji ne bi moglo tako da prodje... :D
Prikaz bi mi znacio jer se nekad desi da jedan senzor registruje "lazne" prepreke, ali nije obavezan. Nekako sam vise sa fabricke varijante, ali ne bezim od third party resenja. Ono sto me kod takvih resenja nervira je izgled, ili ovaj. Mozda i gresim ali vecina ima neki nabudzen izgled, a na oktaviji postoji ona crna lajsna u dnu branika gde se senzori i ne vide kad su utopljeni.
  • Vozi: 2015 Octavia 1.2tsi 105ks

Van mreže dexterslab011

Odg: Parking kamera, senzori, mf volan...
« Odgovor #12 poslato: 13. Apr, 2020. 19:17 »
Neka me neko ispravi, ako gresim, ali mislim da i "obicne" senzore mozes da postavis na tu lajsnu, ne mora nuzno da busis branik. Uglavnom,  sutra ujutru cu islikati kameru i sta i kako snima, cisto da ljudi koji se premisljaju imaju predstavu kako je to kod mene ispalo na Fabiji. Danas nisam stigao zbog posla.
  • Vozi: Skoda Fabia 1.0 2016

Van mreže Sima-Koya

Odg: Parking kamera, senzori, mf volan...
« Odgovor #13 poslato: 13. Apr, 2020. 19:33 »
Jel ovaj swing ima color ekran ili monohromatski beli?
  • Vozi: Seat Leon 5F FR

Na mreži MihailoZapočeo temu

Odg: Parking kamera, senzori, mf volan...
« Odgovor #14 poslato: 13. Apr, 2020. 19:35 »
Kolor, ali po serijskom broju mislim da nema video chip...
  • Vozi: 2015 Octavia 1.2tsi 105ks



Pretraga foruma [Google]