Autor Tema: Auto pranje  (Pročitano 4469 puta)

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže dixonZapočeo temu

Auto pranje
« poslato: 01. Okt, 2020. 00:40 »
Поздрав свима, видим да има неких старих тема али ни једна није лепо разрађена па рекох да отворим, ако ипак постоји нека актуелна а прескочио сам је нек админи бришу ову :)

Не би било лоше да дате препоруке (по могућности са одокативним ценама и линковима/продавницама где купити), нека основна средства како да ауто што боље изгледа након прања. Чиме перете фелне, чиме пластику мажете, о добрим крпама је већ било мало речи ал и да се напише из прве руке ко шта користи?

Како уопште перете ауте?
Већина нас нема двориште и услове за прање код куће већ на самоуслужним, нпр код арене никад није гужва па увек има места и времена да додатно напрскате фелне, истрљате нашампониран ауто итд, па сходно томе и пишите којој групи припадате и шта користите.

Било би лепо да буде што више шаблонских постова где постављате своја средства и пишете утиске. Ако неког искуснијег не мрзи нек остави испод савете за што ефективније прање аута као и за што већу дуготрајност лака и фарбе :).

Van mreže vladan266

Odg: Auto pranje
« Odgovor #1 poslato: 01. Okt, 2020. 02:31 »
Evo ja cu prvi da napisem jedan referat.
Inace vec par godina se bavim auto detailingom iz hobija. Dakle ne zivim od toga niti mi je to posao ali pratim kanale vrhunskih i svetski poznatih ditejlera i zanimam se za celu pricu.

Sto se prodavnica tice, za sada najopremljenija prodavnica hemije u Beogradu je Dolona team, Ulica Klinska u Brace Jerkovic, kod okretnice 26. Imaju Sonax, Riwax svajcarski brend, Grass ruski brend, imaju Condor chemicals italijanski, svasta jos.... Imaju bukvalno sve- za dubinsko, za felne, gume, kozu... Zatim prateci pribor tipa sprice pod pritiskom, cetkice, krpe, a imaju i opremu za poliranje.

Ima isto jaka radnja u Zrenjaninu ili Kikindi, nisam siguran.

Sto se onlajn prodaje tice najjaci su Detailingoprema, Profiline car cosmetics i Tektion.

Titanium uvozi americki Chemical Guys i poceli su sad sa britanskim Auto Finnese. Ovo su malo skuplji brendovi i onako malo fensi sto bi se reklo, lepa pakovanja i to sve. Ima tu vrhunskih proizvoda, neke sam probao neke nisam ali opet nista toliko spektakularno sto i drugi nemaju.

Sto se hemije tice, licno koristim dosta toga iz Sonaxovog arsenala. Imaju crvenu, plavu i crnu liniju proizvoda. Crvena je onako za siroke mase, plava Extreme poluprofesionalna i crna Profiline linija namenjena profesionalnoj upotrebi. Licno su mi u fokusu plava i crna. U detailing svetu bukvalno postoje klanovi koji koriste samo ovo ili samo ono i promovisu jedan brend. Licno mi brend nije bitan, koristim sve sto mi se dopadne. Medjutim prednost Sonaxa je sto je na nasem trzistu vrlo lako dostupan, a odlicno radi posao, pritom je relativno povoljan. Iz tog razloga ga najvise i koristim. Zatim, italijanska Labocosmetica, deo MAFRA grupe, ima ludilo proizvode isto. CarPro isto vrhunski brend, korejski Gyeon isto vrh.

Za rucno pranje imate alkalne i kisele sampone za pretpranje koji skidaju sve zastite (voskovi, silanti, itd....) I imate one blaze koji ne skidaju, zavisi za sta vam treba. Alkalni su zgodni zimi, uklanjaju masnoce, road film, so, musice, itd, a kiseli uklanjaju kamenac i mineralne materije sa laka. Za odrzavanje vec tretiranog vozila idu kvalitetniji samponi sa nekom zastitnom komponentom, moze recimo nesto od Labokozmetike, imaju vrh izbor sampona, moze i Sonax Active energy recimo.

Za felne, Sonax Cistac felni iliti Wheel cleaner, sa indikatorom rastvaranja koji moze i na lak da se prska. Namenjen je rastvaranju metalnih cestica i kocione prasine. Nije na bazi kiseline, ne ostecuje povrsine, a zaista odlicno radi posao. Nabavite i cetku za ciscenje felni i imate pribor za felne. Ako vam je stalo do felni zaboravite na sonu kiselinu. Moze i ljudi koriste ali cesto sa posledicama, jedina popravka je farbanjem, pogotovo ako je prskano na vruce felne to je odmah kraj jer se pojave bele fleke koje ne mogu lako da se skinu. Cistac felni ce vam lako ocistiti i prljavu najcrnju felnu medjutim ono zutilo koje ume da ostane izmedju kraka zahteva tesku artiljeriju.

Generalno se svi proizvodi koriste na hladnim povrsinama i ne dozvoljava se da se osuse na povrsini, to vazi za u principu za svu hemiju i sve povrsine, spolja i unutra.

Plastiku perem all purpose klinerom (APC) Sonax Multistar, ima da se kupi kao koncentrat i vec razredjen. Ima i proizvod Upholstery cleaner iliti Cistac tapacirunga. To je znaci bas za pranje, naprska se na plastike i istrlja cetkom. Moze da se koristi i za dubinsko za sedista i nebo, tapacire. Posle toga neki dresing za plastiku po zelji, ima ih milion. Licno koristim Chemical Guys (CG) Natural Shine jer ostavlja odlican mat finish, a lepo istakne teksturu i nije lepljiv kao glicerin i silikon, na bazi vode je. Odlican proizvod! Ako hocu samo da preletim plastike koje su vec ciste i dresingovane, prasinu da skinem samo, koristim mleko Sonax Plastic Care, lepo obnovi izgled. Kupite i jednu Work Stuff cetkicu i imate pribor za instrument tablu, prekidace, ventilacije. Stavite u kasetu cetkicu i bude vam sve uvek tip top za par minuta. Ima i Sonax mf zeleni jastucic da se kupi, idealan je za nanosenje dresinga.

Za ciscenje koze (vestacke) moze isto Multistar ili iz Profilajn serije ima bas namenjena kozi (pravoj) pena u boci. Inace u Doloni imate pumpicu koja svaku tecnost za ciscenje pretvara u penu. Jako zgodno jer neke hemije slabo pene, a za sedista i kozu je ta pena jako zgodna jer ne ostavlja tragove slivanja. Kupite Sonax ili neku drugu cetku od prirodne konjske dlake i imate pribor za ciscenje koze. Posle toga neki dresing, ima isto iz Profilajna Leather care. Odlican posao radi i Hemel ili Renapur vosak krema za kozu, pogotovo za sedista i volane koji su malo zapusteni pa je koza otvrdnula od UV zraka. Namaze se nekoliko puta i koza ce da progleda.

Mikrofiber mf krpe mozete kupiti bilo gde, naravno nisu sve istog kvalitata, videcete posle 10 pranja. Za enterijer mogu ove "obicne", za brisanje voska ili silanta sa laka bi vec morale debele namenske za to, isto su mf ali su vise kao debeli cupavi peskir, doci cemo i do toga. Krpe se peru u masini na 40 stepeni sa tecnim praskom i alkoholnim sircetom koje ide umesto omeksivaca, pravi omeksivac se nikada ne koristi jer unistava vlakna i krpa gubi moc upijanja vremenom.

Za stakla koristim Sonax glass kliner, smrdi ali je odlican. Klineri za stakla za vozila su bez nekih sastojaka kojih inace ima u Mer Glassu i slicnim proizvodima za domacinstvo, oni mogu da ostete folije ako imate zalepljene na staklima. Kupite par krpa za staklo i par mf za glancanje posle. Takodje postoje izuzetni proizvodi koji se mazu na spoljna stakla pa ona postaju hidrofobna. Videli ste mozda da neko vozi po najjacem pljusku 60 i vise na sat bez brisaca, strujanje vazduha uklanja vodu. Vrhunski prakticna stvar za kisne uslove.

Kada ste sve lepo oprali red je da se auto i zastiti nekako. Imate prirodne karnauba voskove koji se koriste samo za show look i nemaju neku prakticnu primenu na svakodnevno vozenim autima, imate sinteticke voskove, imate silante (sealant-zaptivac), ima relativno nova kategorija keramicki silanti, zatim imate keramicke premaze na bazi silicijuma i sad se pojavila najnovija tehnologija- premazi na bazi grafena. Ove zastite imaju ulogu da se prljavstina i kontaminacije ne sjedinjuju sa lakom vec da one budu zastitna barijera i prva prepreka. Vozilo se mnogo lakse pere, pticiji izmet se lako skida i ne lepi se odmah za lak...u idealnom slucaju dovoljno je da auto samo saperete vodom bez hemije i trljanja, generalno se vozilo mnogo lakse odrzava. Takodje imaju ulogu lakseg klizanja vode sa vozila, prosto se voda odbija od tretirane povrsine. Ne sluze tome i ne mogu da pomognu da vam kamencici ne prave pecke i da grebanje kljucem postane nemoguce. Istina, neki keramicki premazi imaju odredjena samozarastajuca svojstva ali budite ipak realni u ocekivanjima. Realno trajanje sintetickih zastita je do 6 meseci, keramike mogu nekoliko godina AKO SE ODRZAVAJU (da, keramicki premazi traze polugodisnje ili godisnje odrzavanje).

Turtle Wax je izbacio najnoviju liniju proizvoda za 2020. godinu. Imaju vrhunski keramicki silant koji se vec odlicno pokazao, Ceramic spray coating se zove. Pored toga, takodje vrhunska i isto jeftina zastita je Sonax Polymer Net Shield. Ova dva proizvoda se lako nanose, a pruzaju odlicnu zastitu za malo novca.

Za sada mi na pamet pade ovoliko, pisacu dalje ako bude nekome zanimljivo. Jos jednom kazem, hobista sam i mozda sam napisao nesto sto nije 100% tacno ali svakako nisam lupio totalnu glupost.
« Poslednja izmena: 01. Okt, 2020. 02:40 vladan266 »
  • Vozi: BMW E61 520d N47

Van mreže WladaGTC

Odg: Auto pranje
« Odgovor #2 poslato: 01. Okt, 2020. 09:00 »
Bravo za tekst sve lepo napisano, da se nadovezem i ja.
Takodje perem auto iz hobija nije mi posao, ali to jednostavno volim i ne zalim pare na kozmetiku ja kad odem u garazu bez dva sata ne izlazim  :))

Evo ovako za pranje enterijera koristim Gyeon Vinyl cleaner cena 1680din. u “M polish Altina” odlicna je stvar to spada u premium brend bocica dosta dugo traje, sve moze sa njom da se pere ceo enterijer naprskate na cetkicu i utrljavate, jeftinija varijanta Vam je APC kao sto je kolega napisao.

KRPE koristim isto Gyeon komad je 660din. ali su isto fenomenalne “soft wipe” se zovu ove koje ja koristim.
PESKIR za susenje koristim isto Gyeon “silk dryer” cena 2040din. isto u “m polish altina”
Za FELNE koristim Gyeon Iron naprska se ostavi se malo utrlja se cetkom za felne polako bez pritiskanja i ispere se odlicna igracka 1800din. trosi se malo brze
Za PRANJE auta sam probao dosta sampona na kraju mi je najbolji od Carpro Rest se zove kosta oko 2000din. koncentrat je upitanju i prezadovoljan sam sa njim bas bas pere odlicno daje brutalan sjaj i ne steti keramici ako imate na autu.
Za SOFERKU koristim vodu i krpu tupperware odlicna stvar ljudi ne treba vam nikakva hemija samo mokra krpa i prebrisete soferku, pored toga naneo sam Gyeon Q2 view kao neka keramicka zastita za stakla brutalna stvar ne trebaju Vam brisaci uopste kad vozite brze od 60kmh. Pre neki dan sam se vracao iz Cacka upalio sam samo jednom brisace, a ceo put me kisa pratila mnogo poboljsava vidljivost stvarno brutalna stvar kosta 2760din u “m polish” ali mislim da ima i nekih jeftinijih varijanti da se uzme za to
Za KOŽU isto od Gyeon-a Leather cleaner oko 1680 bocica kosta traje dosta jer se lepo razmaze prvo cetkicom razmazete i utrljate pa posle uzmete cetku za ribanje kozne nemojte koristiti grube cetke jer moze da osteti kozu.

Na predhodnom autu sam imao uradjenu keramicku zastitu od Carpro-a pa sam za to koristio peskir gyeon, iron gyeon za felne itd sad vozim sluzbeni auto ljubimca sam prodao i peskir i ne koristim vise. Ali enterijer se redovno pere i odrzava i ako je sluzbeni auto upitanju niko ne moze da veruje da mi je tako cist auto unutra, danas cu otici do ovih Dolona da uzmem neko mleko za plastike kolega me je dobro podsetio za to.

Van mreže milosgranice

Odg: Auto pranje
« Odgovor #3 poslato: 01. Okt, 2020. 11:56 »
Pisi samo, interesantna tema bar meni, bio sam se naložio jedno  vreme na to i batalio sam jer sa ljudima raditi je najgore, krenuo u dubinsko kupio masinu novu i radio fino , onda hoce neki od govana pitu za male pare i batalio sam, masina stoji ljudi pitaju jel radis jos ja kazem ne. Ovaj radi jeftinije, da radi al ceo auto puskira masinom, tapacire, sedista, pod sve pere masinom pod pritiskom, ne zelim da se objasnjavam sa bilo kim. Pratim te
  • Vozi: fabia 1.9sdi

Van mreže WladaGTC

Odg: Auto pranje
« Odgovor #4 poslato: 01. Okt, 2020. 12:31 »
Nastavite da pisete sve sto znate podelite to znanje da bi mi iz hobija mogli da se igramo, a da ne sjebemo nesto  =))
Ja dugo vec razmisljam da kupim sebi jedan Karcher SE 4002 usisivac ali neda zena ne mozes joj objasniti da sa ovim mozes dubinski da peres  :o

Van mreže sale.kriminale

Odg: Auto pranje
« Odgovor #5 poslato: 01. Okt, 2020. 13:58 »
Radio sam glinu bez hemijske dekontaminacije i da ... tačno je sve što vladan kaže. Glina je ipak neka vrsta abrazivnog sredstva i poliranje bi bio sledeći logičan korak. Nisam glinirao stakla a mislim da sam trebao. Šoferka mi je nekako rapava pod mf krpom. Šoferku sam trebao: glina + fina polir pasta u ručnoj varijanti (horse power). Znam da je stakla teško ispolirati čak i mašinski ali tek onako malo da se uravni.

Stavio sam letos silant Turtle Hybrid Ceramic Coating i još uvek je na staklima. Naneo sam dva sloja ali u razmaku od 24h koliko treba da se osuši. Tako bi trebao da traje do godinu dana. Nisam imao neabrazivni vosak pa sam stavio neki blago abrazivni polir vosak kao što su skoro svi u redovnoj prodaji. Nisam video bitan efekat. Posle sam našao Deichman multiwax za obuću - čista sintetika ali daje sjaj i drži do dva pranja. Ludilo ! Neću ga stavljati više već ću naći nešto profi neabrazivno.

Na perionicu idem obično noću i tamo otpadam da me niko ne smara. Ozbiljnije stvari radim kod roditelja u dvorištu. Vozilo nekada perem četkom pa puškom. Posle pranja sam koristio tzv. mokri vosak Turtle Wax it wet. Prska se na mokar auto i kako se briše tako se i razmazuje. Dva prskanja po panelu. To je najjednostavnija varijanta za perionicu da se ne uvaljujete tamo u nešto ozbiljnije.

Prao sam i motor sa odmašćivačem K2 Akra, a kao dressing sam koristio silikonski sprej pa WD ali sa ograničenim efektom. Uglavnom sada je daleko bolje nego što je bilo. Inače, kod pranja motora bitno je oprati akumulator (nakon što se raskači i kontakti izoluju). Dokazano je da prljavština i masnoća na akumulatoru provode neku malu struju od + do - kontakta i tako se akumulator pomalo troši i kada se vozilo ne koristi pa i kada je van vozila.

Glede poliranja sviđa mi se vladanov način razmišljanja o WinWin finom poliranju kao jednoj bezbednoj varijanti da se auto podmladi bez preteranih očekivanja. Posle se stavi neki silant pa vosak ali u varijanti da se vosak obnavlja povremeno i tako štiti silant koji tako može da opstane dugo na vozilu. Najbolje je zaštititi auto kada je nov i održavati zaštitu.
  • Vozi: Dacia Logan

Van mreže Karlheinz

Odg: Auto pranje
« Odgovor #6 poslato: 02. Okt, 2020. 20:31 »
Поздрав свима, видим да има неких старих тема али ни једна није лепо разрађена па рекох да отворим, ако ипак постоји нека актуелна а прескочио сам је нек админи бришу ову :)


Ima sličnih tema, ali se u svakoj piše o svemu i svako piše ono šta ga zanima, a neretko počne i fajt oko toga da i bolja škoda ili dačija... :-)
Treba pokušati da svaka tema ima konkretan naslov i da se piše baš o tome...
  • Vozi: OctaviA5 1.9TDI 2008 Elegance+

Van mreže Karlheinz

Odg: Auto pranje
« Odgovor #7 poslato: 02. Okt, 2020. 20:34 »
Nastavite da pisete sve sto znate podelite to znanje da bi mi iz hobija mogli da se igramo, a da ne sjebemo nesto  =))
Ja dugo vec razmisljam da kupim sebi jedan Karcher SE 4002 usisivac ali neda zena ne mozes joj objasniti da sa ovim mozes dubinski da peres  :o

Tema: https://forum.skodaforum.rs/index.php?topic=12911.0
  • Vozi: OctaviA5 1.9TDI 2008 Elegance+

Van mreže Karlheinz

Odg: Auto pranje
« Odgovor #8 poslato: 02. Okt, 2020. 21:06 »
Glede poliranja sviđa mi se vladanov način razmišljanja o WinWin finom poliranju kao jednoj bezbednoj varijanti da se auto podmladi bez preteranih očekivanja. Posle se stavi neki silant pa vosak ali u varijanti da se vosak obnavlja povremeno i tako štiti silant koji tako može da opstane dugo na vozilu. Najbolje je zaštititi auto kada je nov i održavati zaštitu.

Poliranje, tema: https://forum.skodaforum.rs/index.php?topic=12913.0
  • Vozi: OctaviA5 1.9TDI 2008 Elegance+

Van mreže dixonZapočeo temu

Odg: Auto pranje
« Odgovor #9 poslato: 14. Okt, 2020. 18:30 »
Препорука за тај премаз за шоферку о ком се писало, кад пада киша вода лети и не требају брисачо? Где купити, како нанети да буде најбољи ефекат? Да ли се брисањем стакала после прања тај премаз скине или остаје?

Да ли је неко имао искуства са anti-fog средствима? Где купити, како нанети, скида ли се брисањем после прања? Ауто не магли колико сам за сад видео, мада и није било неког доброг теста још увек, а како је недавно купљен и није презимио ни једном код мене, опет бих превентивно ставио anti-fog :)

Van mreže vladan266

Odg: Auto pranje
« Odgovor #10 poslato: 14. Okt, 2020. 18:40 »
Premaz ostaje dugo, zavisi od vise faktora. Kao i uvek najbitnija je priprema, mislim da su kod nas najdostupniji Gyeon, ServFaces i  CarPro, pogledaj cene na detailingoprema.rs i mpolish.rs. Na yt mozes da vidis kako se to sve radi akp zelis sam da probas, termin za pretragu je glass coating. RainX je isto odlican a jeftin, samo treba potraziti ko ima.
  • Vozi: BMW E61 520d N47

Na mreži observer

Odg: Auto pranje
« Odgovor #11 poslato: 15. Okt, 2020. 09:08 »
Ljudi, svaka cast :)
Ja koristim sundjer i vodu :)
Srebrna boja i pranje dva puta godisnje, ako nema soli. Zimi kad se soli, pranje jednom nedeljno ili posle svakog jaceg natapanja solju.
  • Vozi: VW Golf 7 1.2 TSI Trendline 2017

Van mreže Dilema

Odg: Auto pranje
« Odgovor #12 poslato: 16. Okt, 2020. 00:32 »
Ako imate bušilicu možete kupiti manje polir sundjere, sa koim možete ukloniti manja češanja, matirane i požutjele farove.
Ja imam dobro iskustvo sa 3m pastama, različiti čepovi, različit stepen abrazivnosti.

Dubinsko pranje možete odraditi i sa LIV usisivačima, koji su jako dobri za nas amatere, možete odraditi dubinsko i na dvosjedu trosjedu, ugaonoj... Tako da i supruga neće imati ništa protiv, može raditi i suvo usisavanje.
  • Vozi: Škoda Superb 1.9 TDI Greenline



Pretraga foruma [Google]