Autor Tema: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja  (Pročitano 3978 puta)

0 članova i 9 gostiju pregledaju ovu temu.

Na mreži FbiaZapočeo temu

"ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« poslato: 19. Jun, 2023. 20:04 »
All Season gume u daljem tekstu AS gume.
Dakle, da malo proanaliziramo jer AS gume to zasluzuju kao vrlo ekonomicno resenje (Naravno, najlosije resenje je 4 felne i 2 seta sezonskih guma, dva puta godisnje montaza i balansiranje, cuvanje guma itd.).
AS gume su dobre jer nema drndanja felni sa skidanjem i postavljanjem guma, nema placanja balansiranja, cuvanja, cekanje u redu kod vulkanizera itd. Toliko su isplativije pa je povoljno kupiti premijum AS gume (gume vise klase).
Dakle AS gume zasluzuju da se o njima razmislja pogotovo ko prelazi manju kilometrazu...
Evo sta ja znam o tome. Citao sam dosta testova za AS gume. Situacija je ukratko sledeca: premijum AS gume su zimi najcesce jednako dobre kao prosecne zimske gume (srednje i nize klase). Za medju sezone (jesen-prolece) su odlicne. Mana su letnji meseci sa visokim temperaturama.
E sad ovde treba krenuti ispocetka. Koji uslovi voznje su najproblematicniji za gume?
To je voznja po ledu, bljuzgavici i jakom pljusku. Najmanje problematicna situacija za gume je suv asfalt. Ako ovo uzmemo u obzir AS su i dalje solidno resenje.
U medju sezoni prolece-leto (a to nije malo meseci) AS gume su bolje i od zimskih i od letnjih. Pricam o premijum AS gumama jer to jedino ima smisla.  Ispada da je najbolja kombinacija voziti septembar-maj AS gume a ostala tri meseca letnje ali to je preterano i necu razmatrati.
AS gume se kupuju u novembru a skidaju posle par godina (zavisno od kilometraze i dubine sare) u istom mesecu.
Naravno, idelano je imati dva seta felni sa dva seta sezonskih guma ali cak i tad niste najspremni u medjusezoni (zamislite u aprilu sneg ili mraz ujutru a vi vozite letnje gume)(ili u martu suncan dan a vi popodne vozite zimske gume). Malo je ironicno da u mart-april ili okotobar-novembar vozite potpuno razlicite gume (zimske ili letnje), iako su to meseci sa vrlo promenljivim vremenskim uslovima i ponekad ne bas povoljnim uslovima voznje.
Dakle AS imaju smisla po vise kriterijuma mada ovo necete cuti jer ne odgovara ni vulkanizerima ni servisima. Ko bi trebalo da razmislja o AS gumama? Pa onaj ko zivi u velikom gradu (visa temperatura, redovno ciscenje puteva, posipanje soli) ne prelazi vecu kilometrazu, ne ide u planine zimi...
Ocekivano iz licnog interesa svaki vulkanizer-servis sugerisace dva seta sezonskih guma. Ali sta je bolje od cega i u odnosu na sta? Da li je po kisi bolja premijum guma sa 3 mm sare ili jeftina guma sa 7 mm.  Da li je u aprilu bolja letnja guma sa 7 mm ili zimska sa 4 mm? Da li je slucajno sto zakon dozvoljava zimi da po suvom kolovozu vozite letnje gume?  Sa jedne strane stvari sa gumama su prilicno komplikovane, sa druge i nisu jer tehnologija stalno napreduje i gume su sada mnogo bolje nego pre 20 godina naprimer. U redu je da testiraju gume po naprimer duzini zaustavnog puta ali deluje komicno da recimo rangiraju dve gume kao recimo odlicnu u odnosu na drugu (koja je navodno losa) zato sto je zaustavni put kraci za 1 metar. Od tog metra mnogo je vaznije da li je vozac koncentrisan ili naprimer kuca sms poruku, gleda u mobilni ili svoju digitalnu tablu. Na kraju i sami automobili se razlikuju po kocnicama i zaustavnom putu po svojoj konstrukciji ali najvise se razlikuju po onima koji ih voze. To poslednje je presudno. Varijacije u ponasanju vozaca u kolima su zastrasujuce... Ali da ne filozofiram previse ovde je pitanje o AS gumama o kojima pogadjate razmisljam. Nemam posebnih dilema (kao sto sam napisao) osim o voznji u letnjim mesecima. Ako neko stvarno ima neko znanje i iskustvo bio bih zahvalan da mi nesto napise o tome. Naprimer nisu sve AS gume iste, neke su pogodnije za sever Evrope a neke za jug. Ja naprimer razmiljam o Hankook Kinergy 4S 2.
 
  • Vozi: Fabia 1.0 tsi, 110 ks?

Na mreži FbiaZapočeo temu

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #1 poslato: 19. Jun, 2023. 20:10 »
Da dodam, znam da ima takvih pa me zanima i iskustvo onih koji su zimske gume vozili leti a i onih koji su zimi vozili letnje.
Hvala
  • Vozi: Fabia 1.0 tsi, 110 ks?

Na mreži wkobre

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #2 poslato: 19. Jun, 2023. 21:04 »
AS gume su dobre jer nema drndanja felni sa skidanjem i postavljanjem guma, nema placanja balansiranja, cuvanja, cekanje u redu kod vulkanizera itd.

Super tekst, samo se sa ovim delom ne bih složio. Jednom godišnje je poželjno da se rotiraju gume, odnosno točkovi. I balansiranje naravno.  bravo2

U vezi drugog posta i vožnje guma u pogrešnoj sezoni; Imam drugara koji kako se ophodi prema automobilu, ne zaslužuje ni da ga ima...elem, u sred leta vozimo se mi na zimskim gumama, prolazimo neku krivinu u centru grada. Vrište gume holivudski pri vrlo maloj brzini, svi gledaju u nas, osećaj u zemlju da propadneš.
A letnje gume zimi - NIKAKO. Nemojte se igrati.

Na kraju, mogu da preporučim AS gume koje sam probao u svim uslovima i stvarno su se fino pokazale - Goodyear Vector 4seasons Gen 3.

Edit: Nekoliko kolega i prijatelja je presrećno sa Michelin CrossClimate, a sada ima i CC 2.
  • Vozi: Škoda Superb combi 2.0tdi 150hp L&K

Na mreži Ljuba

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #3 poslato: 19. Jun, 2023. 23:29 »
Kako zakon "gleda" na all season gume?
  • Vozi: Fabia 2

Na mreži wkobre

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #4 poslato: 19. Jun, 2023. 23:37 »
Potpuno legalno, kao i u inostranstvu.
  • Vozi: Škoda Superb combi 2.0tdi 150hp L&K

Na mreži sds21

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #5 poslato: 20. Jun, 2023. 10:36 »
Mi smo imali na našem, a šurak na njegovom Sanderu Michelin Crossclimate gume. Vozili ih oboje po 3 godine dok auta nismo prodali i prešli oko 30-35.000km. Odlična guma. Posle 2 godine, uzeo sam da izmerim dubinu šare prednjih i zadnjih, sa namerom da ih rotiram, ali su se ravnomerno trošile, tako da nije imalo potrebe za tim. CC je drug imao na Insigniji, mi u firmi na Tiguanu. Dobro su se pokazale i na malom gradskom i na većim autima.

Sada na fabiji i rapidu imamo po dva seta guma (zimske i letnje). Bilo mi je ok da menjam svakog proleća i jeseni na jednom autu, dok smo imali Sandera i AS gume. Ali sada je malo dosadno da 2 puta godišnje menjam 16 guma na 2 dva auta. Za naredni set guma ili novi auto, obavezno AS gume.
  • Vozi: Skoda Rapid 1.0 TSI Drive MY2018, Skoda Fabia 1.2 TSI 2015

Na mreži FbiaZapočeo temu

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #6 poslato: 20. Jun, 2023. 17:09 »
Hvala na svim kometarima. Znate kako, treba setati tockove sa jedne osovine na drugu ali ako je trap dobar (kod mene novo vozilo) ne treba (odnosno nije obavezno) balansirati tockove ako se gume ne skidaju-menjaju. Kada sam imao dva seta sezonskih guma sa njihovim felnama nije bilo potrebe balansirati te tockove za ceo period koriscenja jednog seta guma, samo su menjane napred-nazad. Naravno AS gume su dozvoljene zakonom i opet ponavljema one su vrlo bliske po karakteristikama zimskim jer zima i jeste (a delimicno i medjusezone) i najzahtevniji period za gume. Medjutim, ne znam koliki je "problem" u julu i avgustu po vrucinama.
Zanimljivo je da kod Fabie IV gume se pumpaju na pritisak od 2.5 za neoptereceno vozilo a za optereceno cak preko 3.0.
Mislim da za jednu istu gumu (iste velicine-dimenzija i zapremine) nije isto naleganje na asfalt ako je napumpana 2.2 cest slucaj ili preko 3.0. Tako da pritisak zavisi od konkretnog modela i njegovog trapa ali opet naleganje gume zavisi od pritiska u gumi i njenog opetercenja od strane automobila i tereta a Fabia nije tezak auto... Cudne stvari i puno parametara. Verujem da je objasnjenje u nekim inzenjerskim tolerancijam i opsezima...Dalje kad se vozi po jakoj kisi velika je razlika da li guma ima saru duboku 8 mm ili 3 mm. Ko je vozio na AS gumama intersuje me koliko su mu trajale i kakve su bile preko leta.
« Poslednja izmena: 20. Jun, 2023. 17:14 Fbia »
  • Vozi: Fabia 1.0 tsi, 110 ks?

Na mreži wkobre

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #7 poslato: 20. Jun, 2023. 18:49 »
Medjutim, ne znam koliki je "problem" u julu i avgustu po vrucinama.

Nikakav. Ali ne trpi divljanje kao što bi letnja. Za normalnu vožnju bez greške. Najbolje što mogu je da ti ponudim da dođeš do Zemuna i provozaš se pa proceni sam (atmosferac 94ks na 16").
  • Vozi: Škoda Superb combi 2.0tdi 150hp L&K

Na mreži Zdushan

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #8 poslato: 20. Jun, 2023. 19:56 »
Jedna malo jača udarna rupa i točak je već van balansa. To naravno nece primetiti skoro niko, sem ako ne vozi auto oštrije, brže, mahom autoput.
Ali svakako treba balansirati tockove, ako ne na svaku zamenu seta, onda na svaku drugu.
Nista nije večno.

Na mreži FbiaZapočeo temu

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #9 poslato: 20. Jun, 2023. 20:33 »
Nikakav. Ali ne trpi divljanje kao što bi letnja. Za normalnu vožnju bez greške. Najbolje što mogu je da ti ponudim da dođeš do Zemuna i provozaš se pa proceni sam (atmosferac 94ks na 16").
Hvala u svakom slucaju. Dakle, moglo bi da se zakljuci priblizno ovako, AS dobro sluze za normalnu voznju preko cele godine i nema nekog znacajnog minusa u odnosu na sezonske gume pod uslovom da su gume vise klase. Moze da se predje bez problema nekih 40-50000 km???
  • Vozi: Fabia 1.0 tsi, 110 ks?

Na mreži FbiaZapočeo temu

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #10 poslato: 20. Jun, 2023. 20:36 »
Jedna malo jača udarna rupa i točak je već van balansa. To naravno nece primetiti skoro niko, sem ako ne vozi auto oštrije, brže, mahom autoput.
Ali svakako treba balansirati tockove, ako ne na svaku zamenu seta, onda na svaku drugu.
Nista nije večno.
Generalno, slazem se. Mada oseti se to na vibracijama na volanu kad je guma van balansa.
  • Vozi: Fabia 1.0 tsi, 110 ks?

Na mreži wkobre

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #11 poslato: 20. Jun, 2023. 21:20 »
Zaboravio sam da napomenem, nervira me kod AS guma što su bučne, kao zimske. Takođe zbog šare koje su nešto šire i dublje, dešava se često da se zaglavi neki kamenčić i onda to zna da izluđuje u vožnji. To su eto neke mane..
  • Vozi: Škoda Superb combi 2.0tdi 150hp L&K

Van mreže soha93

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #12 poslato: 20. Jun, 2023. 23:20 »
Kada su u pitanju Michelin CrossClimate gume, da li su i one jednako bucne kao i ostali brendovi?
Ozbiljno razmisljam da nakon ljeta kupim allseason gume, i izbor je pao na CrossClimate.
Vozim uglavnom u gradu, i godisnje prelazim oko 15-20000 km.
Vjerujem da bi mogle izdrzati oko 3 godine.
  • Vozi: Skoda Superb III 2.0 DSG

Na mreži wkobre

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #13 poslato: 21. Jun, 2023. 07:45 »
Jesu....uslovno. U zavisnosti zapravo od veličine ta buka može varirati +/- 3 db. A to je već razlika između bučnog i prosečnog. Najbolje je pogledati na sajtu gde inače gledaš gume, stoji oznaka sa istaknutom bukom za dimenzije koje su potrebne.

Edit: da, izdržaće bez problema i duže.  bravo2
  • Vozi: Škoda Superb combi 2.0tdi 150hp L&K

Na mreži wkobre

Odg: "ALL SEASON" gume i dodatna pitanja
« Odgovor #14 poslato: 21. Jun, 2023. 08:14 »
Želeo bih da odem i u totalnu krajnost, odnosno da pomenem gumu koja je daleko jeftinija od ovih o kojima mi razgovaramo. Pre svega da se ogradim da ih samo jedan drugar ima, tako da ne znam koliko je tome verovati da bi se neko ovde odlučio na taj korak da ih kupi. Radi se o Tigar All season gumi i relativno je nov model. Taj drugar ih koristi ISKLJUČIVO za gradsku vožnju i hvali ih na sva usta. Slučajno sam bio sa njim kada je menjao stare letnje za ove i zaista je vožnja tada bila nešto udobnija. Međutim ne sećam se na kojim gumama je bio pre zamene, ali znam da su bile gotove. Tako da ovo moje neko iskustvo ne daje baš neku realnu sliku. Što se drugara tiče, on će sigurno kupiti iste kada dođe vreme za to.
  • Vozi: Škoda Superb combi 2.0tdi 150hp L&K



Pretraga foruma [Google]