Autor Tema: Problem sa ručnom kočnicom  (Pročitano 12838 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nebojša90Započeo temu

Odg: Problem sa ručnom kočnicom
« Odgovor #30 poslato: 02. Dec, 2013. 22:59 »
Ma gde da dozvole.Pa kako bi onda prodavali delove.Vidis i sam da ubacuju sve nekvalitetnije i losije delove i da ubacuju plastiku gde god mogu
Pa ne kažem, ali ubaciti u auto iz 2002 godine(moja je ovo godište), mehanizam iz auta koji se proizvodio do 1992 ili 1993, (ne znam ni sam), pa ne verujem baš. Nekako mi je logičnije da su ubacivali ovaj od Golfa 3, ali nikad se ne zna.  Za plastiku si u pravu, i za sve nekvalitetnije delove...

Van mreže zajak

Podešavanje ručne kočnice
« Odgovor #31 poslato: 20. Avg, 2014. 07:53 »
Pozdrav svima. Skoro sam kupio Fabiju pa još uvek se upoznajem sa autom. Potrebna mi je pomoć oko štelovanja ručne kočnice, sada počinje da hvata na 4-5 zubu pa sam hteo malo da je dotegnem ali ne znam gde se podesava.
  • Vozi: scala 1.0 tsi

Van mreže nemanja_vr6

Odg: Problem sa ručnom kočnicom
« Odgovor #32 poslato: 20. Avg, 2014. 08:15 »
izvadi zadnju pepeljaru koja se nalazi iza rucne i videces sajle od rucne . mozes podesavati zasebno svaki tocak i ima centralni srafa za natezanje obe strane zajedno

Van mreže zajak

Odg: Problem sa ručnom kočnicom
« Odgovor #33 poslato: 23. Avg, 2014. 00:10 »
Hvala Nemanja
  • Vozi: scala 1.0 tsi

Van mreže Lignjoslav

Odg: Problem sa ručnom kočnicom
« Odgovor #34 poslato: 22. Okt, 2014. 09:53 »
Da li neko zna kolika je debljina "mesa" na novim paknovima?
  • Vozi: Rapid Spaceback 1.0 tsi 2019- , Fabia htp mk1 2014-2019

Van mreže mihajloalasp

Odg: Problem sa ručnom kočnicom
« Odgovor #35 poslato: 22. Okt, 2014. 21:34 »
Negde oko 4-5mm, a minimum je 1.5mm.

Van mreže Lignjoslav

Odg: Problem sa ručnom kočnicom
« Odgovor #36 poslato: 23. Okt, 2014. 09:31 »
Hvala Mihajlo na odgovoru. Od prilike 4-5 mm sam i ja izmerio debljinu mojih paknova. Slabo mi hvata rucna ali ne bih jos da diram sajlu, negde sam procitao da postoji samopodesavajuci mehanizam kocnice (poluga + opruga), tj. da se pomeranjem poluge moze podesiti razdaljina izmedju paknova i dobosa. Predpostavljam da je ta poluga ista ona koja se podize na gore da bi se lakse skinuo dobos, mada nisam siguran, nisam detaljno zagledao.
  • Vozi: Rapid Spaceback 1.0 tsi 2019- , Fabia htp mk1 2014-2019

Van mreže Neba

Odg: Problem sa ručnom kočnicom
« Odgovor #37 poslato: 23. Okt, 2014. 10:52 »
negde sam procitao da postoji samopodesavajuci mehanizam kocnice (poluga + opruga), tj. da se pomeranjem poluge moze podesiti razdaljina izmedju paknova i dobosa.

Tacno tako to postoji. Ja sam gledao jednom kako su meni u servisu stelovali rucnu. skine se jedan sraf zadnjeg tocka i kroz tu rupu i rupicu na dobosu se provuce srafciger "-" i njime se okrece "tk tk tk" neki nazubljeni tockic kojim se valjda priblizavaju paknovi dobosima (suto na dizalici i posle svakog tk se pokusa okretanje tocka da se proveri dal je dovoljno blizu ako se ne varam kad pocne da hvata vrati se jedan stepen "tk"). Isto se ponovi i na drugoj strani. To bi kanda trebalo da bude samostelujece ali u praksi posle x godina to nije tako...
Posle ovoga i nozna kocnica "hvata malko vislje".

Za vise detalja nisam strucan, a isto tako se moze stelovati i iz kabine na neka dva srafa koja se nalaze ispod pepeljare pozadi ili tu negde...
  • Vozi: Fabia 1.9 SDI

Van mreže hatuna1983

Odg: Problem sa ručnom kočnicom
« Odgovor #38 poslato: 05. Apr, 2015. 00:13 »
izvadi zadnju pepeljaru koja se nalazi iza rucne i videces sajle od rucne . mozes podesavati zasebno svaki tocak i ima centralni srafa za natezanje obe strane zajedno

Jel se sigurno moze svaki tocak posebno? Jedan tocak mi ne koci i to samo na rucnoj pa sam htjeo sutra da probam zategnuti ali ako se dobro sjecam kako izgleda ima samo onaj centralni da se steze, a obje sajle su fiksirane na onaj nosac koji je na centralnom sarafu?
  • Vozi: Škoda Octavia A5 2006 1.9 TDI BJB 77kw Elegance

Van mreže hatuna1983

Odg: Problem sa ručnom kočnicom
« Odgovor #39 poslato: 13. Apr, 2015. 15:13 »
Posto niko nije odgovorio da bar ja update-ujem. Sajla desnog tocka izgleda istegnuto pa je cijeli mehanizam dole gdje se doteze nagnut na kontra stranu. Mozda je i negdje pukla unutra. Moguce je napraviti da malo koci i desni tocak ali tad je lijeva sajla prenategnuta (zena ne moze ni povuci rucnu).Nasao sam neku sredinu dok ne stigenm mijenjati sajlu.
  • Vozi: Škoda Octavia A5 2006 1.9 TDI BJB 77kw Elegance

Van mreže dzon

Odg: Problem sa ručnom kočnicom
« Odgovor #40 poslato: 18. Jun, 2018. 12:06 »
Hajd' da povampirimo temu...

Muči me ručna kočnica već neko vreme... Zimus smo ustanovili da nije držala zadnji desni točak uopšte i imao sam ono famozno "lupanje" pri kočenju. Bio sam kod Stojanova, očistili su doboše pozadi i dotegli ručnu koja je posle toga držala kao blesava već na tipa trećem zubu, ali se problem lupanja vratio već sutradan... Svratim opet do Stojanova i oni opet očiste zadnji desni doboš koji je opet sutradan počeo da lupa, Sale reče da to tako mora i ja odlučio da zabatalim celu priču sa lupanjem, stvarno me je mrzelo da se akam. Posle mesec dana sam se vratio na letnji set sa alu felnama i lupanje pri kočenju je prestalo. (i dalje mi nije jasno zašto, ali dobro)

Sve u svemu, od tad je prošlo određeno vreme (valjda je bilo u martu, ne mogu da se setim), ručna opet jedva drži, a nakon onog velikog potopa u petak i par "glisiranja" kroz ogromne bare počela je i da glavi. U subotu sam spustio ručnu pre kretanja, i pri kretanju sam osetio kako paknovi popuštaju tek kada sam krenuo (cimnuo je ceo auto). Jutros se desila ista stvar, bio sam parkiran na blagom nagibu i pri spuštanju ručne auto je ostao na istom mestu, onda sam je opet podigao i spustio i tu se "odglavila".

Šta cenite da je ovde sve zakazalo? Sajla, paknovi, cilindri? Paknove i "poklopce" doboša je menjao prošli vlasnik u decembru 2016., auto je prešao 20k km od tada.
  • Vozi: Octavia mk1 1.9 TDI Elegance & Fabia mk1 1.2 HTP 12V

Van mreže Drajan

Odg: Problem sa ručnom kočnicom
« Odgovor #41 poslato: 02. Maj, 2024. 12:44 »
Da li je neko na fabiji 2 1.2 tdi  greenline dotezao sajlu rucne kocnice. Na srednjoj konzoli sa naslonom za ruke nigdje nema neki otvot  kao kod drugih skoda gdje se skine zadnja pepeljara i vidi se saraf od sajle. Na YT nisam našao za kako se to radi za moju škodu. Ako neko zna da postavi ovde link ili opise postupak, hvala.
  • Vozi: Skoda fabija karavan 1.2 tdi greenline 2011

Van mreže hirurg

Odg: Problem sa ručnom kočnicom
« Odgovor #42 poslato: 02. Maj, 2024. 13:09 »
Mislim da ti moze biti od pomoci.

Nemoj nikad da menjas samo jednu sajlu.

https://youtu.be/tgCfF7_9Lds?si=PnNeL8id7OL9VK-J
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020

Na mreži Ljuba

Odg: Problem sa ručnom kočnicom
« Odgovor #43 poslato: 02. Maj, 2024. 13:30 »
Pretpostavljam da imas dobose na zadnjim kocnicama. Predlazem ti da prvo rucno nastelujes paknove jer mehanizam za stelovanje nije bas najpouzdaniji. Znaci skines dobose pa srafcigerom malo rasiri jednu od pakni da klin koji sluzi stelovanju propadne par zuba. U sustini rasiri paknove da budu sto blizi dobosu a da ne prave otpor. Videces kako ce se i poluga rucne spustiti da hvata na 3-4 zuba.
  • Vozi: Fabia 2



Pretraga foruma [Google]