ŠKODA FORUMI > Gume Felne

Superb 3, prsten za centriranje felni

(1/3) > >>

HoochieMan:
Hoću da podelim iskustvo koje sam imao sa nefabričkim felnama, i problemom prstena za centriranje točka.

Auto je Superb 3, 2019 godište, 190 4x4..
Kupio sam set felne i gume, kao zimski komplet, 17-ice. Sve novo, felne Momo.
Računam, ovo je kvalitetna felna, po ceni tamo gde treba da bude. Prodavac je relativno renomiran, predlaže felnu po Momo katalogu, tvrdi da se uklapa za Superba.

Sada počinje razrada ove priče...
Centralna rupa felne je veća, što nisam znao (niti smatram da je trebalo da znam). Posle učim da se većina aftermarket felni i radi sa većom rupom, i to se rešava prstenovima-adapterima.
Prstenovi-adapteri se ubaciju u samo "srce" felne, i služe da centralnu rupu bukvalno smanje na dimenziju glavčine točka. Tako, kada se točak stavi, on tesno leži na prstenu na glavčini, i sve je "u nuli" i spremno za šrafljenje.
U servisu prodavca su to i uradili.

Na prvoj vožnji preko 80km/h, počinju da se osećaju vibracije, na 100 km/h se ceo auto ozbiljno trese (ne samo volan kao kada je nebalansiran točak, već ceo auto).
Do tada sam vozio na fabričkim 19-cama, i navikao da je potpuno miran na bukvalno svakoj brzini.

Naime, ispostavlja se da prsten-adapter ne "hvata" glavčinu lepo, već malo radi, oko milimetar. Ovaj milimetar ima za posledicu da točak ne može da se centrira lepo, već radi kao ekscentar, i eto opšte žurke i treskanja auta.
Tri nova seta prstenova su naručena i probana.
Ispostavlja se da glavčina ima "zub" na svom kraju, koji je dimenzije 57,1, i ka točku se glavčina sužava. Prsten širine 57.1 spada sa ovog zuba i upada u uži deo i tu "pliva" za oko milimetar, što znači kao da ga i nema.

Nakon toga smo se dogovorili da se zamene felne.
Montirane su druge felne sa otvorom 57.1, i eto sreće, sve je kako treba.

Možda će ova priča nekom koristiti, ne može da škodi...




Buca Skoda Mladenovac:
Nisu dobri adapteri .

Meni su audi felne sa centralnom 66 i adapteri uzeti preko na 57 , ne trese na 250 .

vnov:

--- Citat: HoochieMan  30. Jan, 2020. 22:09 ---Hoću da podelim iskustvo koje sam imao sa nefabričkim felnama, i problemom prstena za centriranje točka.

Auto je Superb 3, 2019 godište, 190 4x4..
Kupio sam set felne i gume, kao zimski komplet, 17-ice. Sve novo, felne Momo.
Računam, ovo je kvalitetna felna, po ceni tamo gde treba da bude. Prodavac je relativno renomiran, predlaže felnu po Momo katalogu, tvrdi da se uklapa za Superba.

Sada počinje razrada ove priče...
Centralna rupa felne je veća, što nisam znao (niti smatram da je trebalo da znam). Posle učim da se većina aftermarket felni i radi sa većom rupom, i to se rešava prstenovima-adapterima.
Prstenovi-adapteri se ubaciju u samo "srce" felne, i služe da centralnu rupu bukvalno smanje na dimenziju glavčine točka. Tako, kada se točak stavi, on tesno leži na prstenu na glavčini, i sve je "u nuli" i spremno za šrafljenje.
U servisu prodavca su to i uradili.

Na prvoj vožnji preko 80km/h, počinju da se osećaju vibracije, na 100 km/h se ceo auto ozbiljno trese (ne samo volan kao kada je nebalansiran točak, već ceo auto).
Do tada sam vozio na fabričkim 19-cama, i navikao da je potpuno miran na bukvalno svakoj brzini.

Naime, ispostavlja se da prsten-adapter ne "hvata" glavčinu lepo, već malo radi, oko milimetar. Ovaj milimetar ima za posledicu da točak ne može da se centrira lepo, već radi kao ekscentar, i eto opšte žurke i treskanja auta.
Tri nova seta prstenova su naručena i probana.
Ispostavlja se da glavčina ima "zub" na svom kraju, koji je dimenzije 57,1, i ka točku se glavčina sužava. Prsten širine 57.1 spada sa ovog zuba i upada u uži deo i tu "pliva" za oko milimetar, što znači kao da ga i nema.

Nakon toga smo se dogovorili da se zamene felne.
Montirane su druge felne sa otvorom 57.1, i eto sreće, sve je kako treba.

Možda će ova priča nekom koristiti, ne može da škodi...

--- Kraj citata ---
Kolega sa posla je imao identičan problem, kupio je novog Kodijaka u AČ i oni mu preporučuju firmu iz Novog Sada od kojih preko njih uzima zimski set Momo felni 17 sa Michelin gumama.Ta firma šalje felne u AČ i kod njih mu montiraju zimski set i izlazak na auto put pri brzinama oko 130km počinju vibracije koje naravno nisu bile na letnjem fabričkom setu.Vraća se u AČ i ponovo mu balansiraju felne i opet ista priča, onda ga šalju u euro gumu sa njima saradjuje ta firma iz Novog Sada što mu je prodala zimski set i oni ga mažu g..... da hoće to do guma dok malo nelegnu =)).I naravno ništa nije leglo ponovo kod njih i onda su provalili da je taj plastični centralni prsten bio kontra okrenut i sad mu je sve ok.

zoranius:
Mislim da ovo nije pravilo. U istoj (pretpostavljam) firmi sam uzeo za zimski set Momo 17" felne i sa njima su dosli adapteri. Do sada nisam primetio bilo kakvo podrhtavanje ili nešto slično a nije da ga nisam gazio po auto putu i preko 170km/h.

vnov:
Verovatno su tebi adaptere odmah pravilno postavili to nije neka nauka ja sam na par felni koristio te adaptere i nikad nisam imao problema.Mada mi nije jasno kako su mogli da ih okrenu obično je konusan prihvat na felni i samo postoji jedna mogućnost montiranja.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju