Autor Tema: Problem sa indikatorima  (Pročitano 2565 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže veseljkoZapočeo temu

Problem sa indikatorima
« poslato: 20. Sep, 2023. 11:58 »
Pozdrav ljudi,

Imam problem sa indikatorima žmigavaca na instrument tabli na mojoj Fabiji (2003, 1.2 HTP, 40kw). Kad se da kontakt i upale žmigavci javljaju se u nepravilnim intervalima na tabli, kao i njihovo "kliktanje". Isto se dešava i sa četiri žmigavca. Dok se pojavljuju na tabli, istovremeno treperi i indikator za akumulator (koji je nov).

Važno je možda napomenuti da u toku vožnje indikatori žmigavaca uopšte ne rade. U oba slučaja (ugašen i upaljen motor) žmigavci spolja rade besprekorno.

Takođe, pozadinsko svijetlo na ekranima instrument table se upali tek kad upalim četiri žmigavca, a nekad i po gašenju prekidača pozadinsko svijetlo ostane kratko upaljeno. Možda povezano, možda ne, ali i to sam primijetio.

Ovo su neke "pravilnosti" koje sam zapazio. Kvar je čini mi se čudan, pa vas molim da mi date neku ideju u kojem smjeru da tragam budući da je teško ovih dana u mom kraju naći električara koji bi bio voljan da radi na ovom autu, prestaro je ili možda moje pare smrde. :D A nije da nisam pokušao.

Ukoliko je bitno, sve ovo se počelo dešavati nakon nekoliko dana ogromnih kiša.
  • Vozi: Fabia 1.2 HTP 2003

Van mreže hirurg

Odg: Problem sa indikatorima
« Odgovor #1 poslato: 20. Sep, 2023. 12:03 »
Pogledaj dzepove ispod sajbe ako su zacepljeni skupi se voda ulazi u auto i pravi spor. Onda fino lagano raskopaj plastike iznad komadi gasa kocnice i kvacila. Dole imas releje. Koje treba pregledati i posusiti. Kao i stanje osiguraca. Pametno je da skines akumulator. Da ne bi ostao bez skode u plamenu. Takodje takvo vozilo ne bi trebao da vozis jer je opasno i pp tebe i po okolinu. Dakle auto ima probleme i ocito je u kratkom spoju od vlage.
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020

Van mreže veseljkoZapočeo temu

Odg: Problem sa indikatorima
« Odgovor #2 poslato: 20. Sep, 2023. 12:06 »
Pogledaj dzepove ispod sajbe ako su zacepljeni skupi se voda ulazi u auto i pravi spor. Onda fino lagano raskopaj plastike iznad komadi gasa kocnice i kvacila. Dole imas releje. Koje treba pregledati i posusiti. Kao i stanje osiguraca. Pametno je da skines akumulator. Da ne bi ostao bez skode u plamenu. Takodje takvo vozilo ne bi trebao da vozis jer je opasno i pp tebe i po okolinu. Dakle auto ima probleme i ocito je u kratkom spoju od vlage.

Hvala na odgovoru.

Nisam naveo u prvom postu, te kiše su bile prije više od 15 dana.

Osigurače sam provjerio, svi su u dobrom stanju. Kopao po plastici nisam, ali to će vjerovatno ići ubrzo.
  • Vozi: Fabia 1.2 HTP 2003

Van mreže hirurg

Odg: Problem sa indikatorima
« Odgovor #3 poslato: 20. Sep, 2023. 12:10 »
Voda kad udje u kablove i releje zadrzi se odredjeno vrijeme. Malo ko od vozaca cisti te odvode ispod sajbe a to je bas bas potrebno. Mislim cak da je i kod tebe racunar glavni tu ispod. Kao kod pola i golfa 4
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020

Van mreže veseljkoZapočeo temu

Odg: Problem sa indikatorima
« Odgovor #4 poslato: 20. Sep, 2023. 12:20 »
Voda kad udje u kablove i releje zadrzi se odredjeno vrijeme. Malo ko od vozaca cisti te odvode ispod sajbe a to je bas bas potrebno. Mislim cak da je i kod tebe racunar glavni tu ispod. Kao kod pola i golfa 4

Lokacija kompjutera mi je kao i na ovoj Fabiji

  • Vozi: Fabia 1.2 HTP 2003

Van mreže hirurg

Odg: Problem sa indikatorima
« Odgovor #5 poslato: 20. Sep, 2023. 12:25 »
Pogledaj taj konektor. Da nije lose stanje pa ulazi vlaga. Ima zastitna guma izgori od toplote...
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020

Van mreže veseljkoZapočeo temu

Odg: Problem sa indikatorima
« Odgovor #6 poslato: 21. Sep, 2023. 09:55 »
Jutros sam bio kod jednog majstora. Kaže da je 99 posto siguran da je instrument tabla u pitanju.
  • Vozi: Fabia 1.2 HTP 2003

Na mreži soneje

Odg: Problem sa indikatorima
« Odgovor #7 poslato: 23. Sep, 2023. 13:00 »
I ja dok čitam temu mislim isto da je kilometar sat u kvaru zbog vlage
  • Vozi: Skoda Fabia 1.4MPI

Van mreže veseljkoZapočeo temu

Odg: Problem sa indikatorima
« Odgovor #8 poslato: 25. Sep, 2023. 13:27 »
Izgleda da ipak nije do instrument table... Sljedeći osumnjičeni je "centralna elektronika".

Javiću ako ikad išta uspijem, možda nekome bude od koristi. :)
  • Vozi: Fabia 1.2 HTP 2003

Van mreže bgdvinko

Odg: Problem sa indikatorima
« Odgovor #9 poslato: 25. Sep, 2023. 19:37 »
Kupi negde kontakt sprej za elektroniku i ispricaj te konektore sve do kojih mozes doci.
  • Vozi: Skoda fabia 1.2 htp 2007

Van mreže hirurg

Odg: Problem sa indikatorima
« Odgovor #10 poslato: 25. Sep, 2023. 19:50 »
Izgleda da ipak nije do instrument table... Sljedeći osumnjičeni je "centralna elektronika".

Javiću ako ikad išta uspijem, možda nekome bude od koristi. :)
Jesi li pogledao one otvore? Jesu li zacepljeni? Voda ti ulazi negdje po kablovima i relejima. Kontakt sprej kupi obavezno i lagano jedan po jedan skidaj i cisti.
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020

Van mreže veseljkoZapočeo temu

Odg: Problem sa indikatorima
« Odgovor #11 poslato: 26. Sep, 2023. 11:02 »
Isprovjeravao sam, dio oko centralne elektronike je potpuno suv, ne bih rekao da je voda dolazila do unutrašnje kabine izolacija je suva. Džekove sa elektronike i kablove koji idu na nju sam iščistio kontakt sprejom, ali to nije riješilo problem.

Usisao sam i iščistio vođice kod haube, makar one koje sam mogao dohvatiti. Kad sipam vodu većina se odlije kako treba ali dio kapa đe ide kabal sa akumulatora ka unutrašnjosti auta. Ne znam da li je to tako normalno, ali meni baš i nema logike da po tome kapa voda. Kad uhvatim vremena skinuću skroz plastike ispod brisača pa očistiti sve generalno.

Evo video, možda će neko znati ima li logike da po ovome ide odliv...

https://streamable.com/appt1l
  • Vozi: Fabia 1.2 HTP 2003

Na mreži Ljuba

Odg: Problem sa indikatorima
« Odgovor #12 poslato: 26. Sep, 2023. 11:38 »
Za indikatore ti ne znam reci ali jedan skoda mehanicar/elektricar mi rece da im je ovaj snop kablova rak rana, ovaj iz snimka po kojem kapa voda. Rece mi da se voda provuce kroz izolaciju i onda stoji unutra pa kablovi pocnu da trunu i eto haosa. Meni je preventivno skinuo tu spoljnu izolaciju i ostavio tako razdvojene zice da u slucaju bilo kakve vode mogu da se suse.
Dodao bih da mislim da voda ne bi trebala tu da kaplje. Kao sto ti je vec neko rekao, poskidaj te plastike ispod brisaca, u coskovima, levo-desno, imaju odvodi za vodu,   tako reci rupe u sasiji koje sprovode vodu ispod krila.
  • Vozi: Fabia 2

Na mreži soneje

Odg: Problem sa indikatorima
« Odgovor #13 poslato: 27. Sep, 2023. 17:28 »
Ja i dalje mislim da je instrument tabla
  • Vozi: Skoda Fabia 1.4MPI

Van mreže veseljkoZapočeo temu

Odg: Problem sa indikatorima
« Odgovor #14 poslato: 27. Sep, 2023. 18:43 »
Problem je izgleda riješen.

Kupio sam polovnu centralnu elektroniku (crna kutija iznad kvačila) i sve ponovo radi. I žmigavci, i podizači koji su malo radili, malo nisu, ali i zujalica za upaljeno svjetlo i podignutu ručnu koja toliko dugo nije radila da sam zaboravio da te stvari postoje.

Kažem izgleda, jer taj CCM mora da se kodira, pa mi stoji upaljen indikator ABS (koji nemam) jer je dio sa neke Fabije koja je imala više opreme od moje, iako je šifra ista. Mimo toga nisam vidio probleme i sve šljaka. Čekam ponedjeljak i majstora koji će da odradi kodiranje i da udarimo pečat na topic.  :))

I ove drenažne kanale ću definitivno da ispitam jer ako voda već nije napravila problem, mogla bi ako ostavim tako.
  • Vozi: Fabia 1.2 HTP 2003



Pretraga foruma [Google]