Autor Tema: Superb gubi rashladnu tecnost  (Pročitano 7180 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže vrloradZapočeo temu

Superb gubi rashladnu tecnost
« poslato: 19. Dec, 2023. 13:30 »
Zdravo svima,

Vozim Superb 2.0 TDI 150ks 2019g. i nedavno mi je prijavio da moram dosuti antifriz kojeg je zaista ostalo na dnu rezervoara. Dodao sam jedno 250-300ml i zakazao servis. U ovlastenom servisu su uradili inspekciju (pretpostavljam pod pritiskom) i nisu naisli na tragove curenja, samo su jos malo dodali antifriza. Kao, sve je u redu.
Medjutim, posle kraceg putovanja (~500km) primetio sam da je nivo antifriza pao za 2-3mm (zabelezio sam prethodni nivo na rezervoaru nakon inspekcije). Dakle, definitivno negde gubi rashladnu tecnost ali u malim kolicinama koje se ne mogu detektovati vizuelnim pregledom.
Ono sto je bitno je da je pre godinu dana zamenjena pumpa za vodu. Kako je bilo u garantnom roku, stavljena je original pumpa (tako su mi rekli u servisu) i sada su napomenuli da ne bi trebalo ona da je uzrok.

Ima li neko iskustva sa ovim ili mozda ideju sta bih trebao da uradim?
  • Vozi: Skoda Superb 2.0TDI DSG 2019 Ambition Plus

Na mreži AleksandarAca

Odg: Superb gubi rashladnu tecnost
« Odgovor #1 poslato: 19. Dec, 2023. 15:57 »
Da li se mozda na cepu van posude i okolo cepa vide tragovi antifriza?

Van mreže vrloradZapočeo temu

Odg: Superb gubi rashladnu tecnost
« Odgovor #2 poslato: 19. Dec, 2023. 17:07 »
Ne, nigde se ne vidi, sve suvo.
Doduse, nisam proveravao odmah posle neke duze voznje, vec dok je auto hladan.
Uostalom, zar to ne bi primetili u servisu tokom testa? Takodje, ne znam da li prilikom tog testa mere razliku u pritisku ili je poenta tog testa samo da vide da li curi negde.
  • Vozi: Skoda Superb 2.0TDI DSG 2019 Ambition Plus

Van mreže vrloradZapočeo temu

Odg: Superb gubi rashladnu tecnost
« Odgovor #3 poslato: 19. Dec, 2023. 18:30 »
Dodatno, primetio cudan zvuk u motoru (negde oko pumpe za vodu) koji se javlja samo kada je auto hladan. Ovako to nekako izgleda:https://e.a1cloud.rs/mslz8wdp
  • Vozi: Skoda Superb 2.0TDI DSG 2019 Ambition Plus

Van mreže dosra20

Odg: Superb gubi rashladnu tecnost
« Odgovor #4 poslato: 19. Dec, 2023. 20:50 »
Taj zvuk koji se čuje koda udara neki lim od lim ti je normalan. Ja vozio svog superba kod ovlaštenog brat svog i kažu ma to je normalno, susjed ima octaviju isto se čuje i to samo kad je hladan.
  • Vozi: Škoda Fabia 1.9SDI 2006

Van mreže vrloradZapočeo temu

Odg: Superb gubi rashladnu tecnost
« Odgovor #5 poslato: 20. Dec, 2023. 15:15 »
Uh, ne secam se da sam to ranije cuo, svakako ne deluje kao nesto sto je normalno.
Ono sto je evidentno je da se antifriz "trosi" samo kada se vozi nesto vecim brzinama (npr. autoputem) dok tokom gradske voznje nisam primetio da nivo opada. Citao sam po netu, dosta ljudi je prijavilo da im se antifriz trosi tokom DPF regeneracije kada se dize temperatura i EGR ventil duva vruc vazduh na EGR hladnjak gde onda antifriz isparava iz razloga sto izmenjivac toplote (heater matrix) zapusen. Kod ovih slucajeva je zamena tog izmenjivaca toplote resila problem.
Naravno, ovo je samo nagadjanje.
Ukoliko u servisu ovu inspekciju curenja rade samo pritiskom i vizuelnim pregledom, ovakav slucaj nece moci da detektuju. Takodje, pretpostavljam da mora bar da se proveri da li pumpa za vodu dobro dihtuje jer mi je simptomaticno da je antifriz poceo da curi tek sa zamenom pumpe (pre toga nisam primetio da je antifriz cureo).
  • Vozi: Skoda Superb 2.0TDI DSG 2019 Ambition Plus

Van mreže IgorPin

Odg: Superb gubi rashladnu tecnost
« Odgovor #6 poslato: 20. Dec, 2023. 23:46 »
Ja sam imao problem kod Octavie (tako sam je kupio), gubila je kod regeneracija jer je grejac kabine bio zapusen. Ali se to i primetilo da je zapusen jer nije radilo grejanje u kolima. Zamenom je sve reseno. Kako ti radi grejanje u kolima?
  • Vozi: Skoda A7 2013

Van mreže vrloradZapočeo temu

Odg: Superb gubi rashladnu tecnost
« Odgovor #7 poslato: 21. Dec, 2023. 11:10 »
Nemam problem sa grejanjem, to je sve OK.
Inace, ovaj zvuk koji se cuje samo kad je motor hladan i kao da dolazi iz poklopca zupcastog kaisa.
« Poslednja izmena: 21. Dec, 2023. 11:17 vrlorad »
  • Vozi: Skoda Superb 2.0TDI DSG 2019 Ambition Plus

Van mreže Alex71

Odg: Superb gubi rashladnu tecnost
« Odgovor #8 poslato: 22. Dec, 2023. 07:20 »
Dodatno, primetio cudan zvuk u motoru (negde oko pumpe za vodu) koji se javlja samo kada je auto hladan. Ovako to nekako izgleda:https://e.a1cloud.rs/mslz8wdp

Identičan ali bukvalno isti zvuk i kod mene, koji se čuje samo na prvom hladnom paljenju. Npr. kod mene je menjana pumpa za vodu u garanciji ali se taj  zvuk nije promenio. Prestao sam da obraćam pažnju na to. Što se tiče antifriza, pre mesec dana mi se upalilo upozorenje (prvi put) da fali antifriza, dolio sam možda 400g. Ni oko toga nisam nešto pravio dramu, računam da je normalno da "malo" potroši u par godina. Da je češće bio bi problem.
  • Vozi: Superb 2.0 TDI MY2019

Van mreže vrloradZapočeo temu

Odg: Superb gubi rashladnu tecnost
« Odgovor #9 poslato: 22. Dec, 2023. 16:23 »
Kod mene je menjana pumpa za vodu krajem 11/2022 i tada je sipan novi antifriz do nivoa izmedju min i max. Dakle, posle nesto vise od godinu dana taj nivo je pao toliko nisko da se upalilo upozorenje pri cemu je antifriza bilo malo na dnu rezervoara i gde sam dodao 300-400g kako bi nivo opet bio izmedju min i max.
Dakle, za godinu dana je izgubio ~350g antifriza, ne za par godina. Takodje, u Junu ove godine sam imao mali servis, nisu mi rekli da su dolivali antifriz.
Inace, radi se o zatvorenom sistemu gde antifriz ne bi trebalo da se trosi ukoliko je sve u redu (bar tako mislim).
  • Vozi: Skoda Superb 2.0TDI DSG 2019 Ambition Plus

Na mreži pajapop

Odg: Superb gubi rashladnu tecnost
« Odgovor #10 poslato: 22. Dec, 2023. 20:47 »

Dakle, za godinu dana je izgubio ~350g antifriza, ne za par godina. Takodje, u Junu ove godine sam imao mali servis, nisu mi rekli da su dolivali antifriz.


Dakle...godinu dana nisi otvorio haubu i izvrsio povremenu vizuelnu inspekciju  motora i fluida... wac1
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 lx 43kw 2001, Škoda Fabia 1.2 htp 47kw (6Y3) sedan 2003.

Na mreži pajapop

Odg: Superb gubi rashladnu tecnost
« Odgovor #11 poslato: 23. Dec, 2023. 00:55 »
Moje iskustvo sa slilcninm problemom pre par godina....Primetim, kad god pogledam pod haubu da mi malo nedostaje antifriza i pocnem po malo da dolivam...Gledam uokolo, sve suvo, nigde ne kapa, ispod motora sve uvek suvo...U bufonu antifriz cist, ulje u motoru uredno...na izgled sve je u redu. I to traje nekih 5,6 meseci..I jednog decembarskog dana, krenem da zatvorim vodu u vikendici, dollijem malo antifriza DO MAKSIMUMA, i nakon 20 km upali mi se lampica sa zvucnim signalom. Stanem sa strane, kad ono fali malo do ispod minimuma. A nigde nista ne curi niti kapa, bar da ja vidim...Dolijem do maksimuma i polako se vratim kuci tj, direktno do mog majstora...polako.....I sta je bilo, pukao hladnjak. Stavljen nov Valeo hladnjak i od tada, sem zamene nema potrebe za nikakvim dolivanjem...
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 lx 43kw 2001, Škoda Fabia 1.2 htp 47kw (6Y3) sedan 2003.

Van mreže vrloradZapočeo temu

Odg: Superb gubi rashladnu tecnost
« Odgovor #12 poslato: 23. Dec, 2023. 14:16 »
Dakle...godinu dana nisi otvorio haubu i izvrsio povremenu vizuelnu inspekciju  motora i fluida... wac1
Uvek je najlakše doneti pogresan zaključak i pljucnuti drugog a pri tome ne reći ništa korisno vezano za temu.
Naravno da povremeno proveravam nivo ulja i antifriza, pogotovo pred duza putovanja, konstatacija je bila da auto ne bi trebalo da trosi 350g. antifriza na godinu dana ukoliko je sve OK. Pored toga, auto se redovno servisira i tamo se radi osnovna inspekcija.

  • Vozi: Skoda Superb 2.0TDI DSG 2019 Ambition Plus

Na mreži Zdushan

Odg: Superb gubi rashladnu tecnost
« Odgovor #13 poslato: 23. Dec, 2023. 14:26 »
Upravo sam pomislio isto, jer ništa u tvom pisanju nije navodilo na taj zaključak.
Ali džaba, uvek će biti "online strucnjaka za sve"...

Van mreže vrloradZapočeo temu

Odg: Superb gubi rashladnu tecnost
« Odgovor #14 poslato: 23. Dec, 2023. 14:37 »
A dobro, podelio je svoje iskustvo koje moze biti korisno i izvukao se na kraju  :)
  • Vozi: Skoda Superb 2.0TDI DSG 2019 Ambition Plus



Pretraga foruma [Google]