Autor Tema: Potreban pravni savet oko popravke vozila u garatnom roku  (Pročitano 2277 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže aston.suZapočeo temu

Potreban pravni savet oko popravke vozila u garatnom roku
« poslato: 10. Mar, 2023. 11:13 »
Do sada sam uvek kupovao nova vozila samo ona za koja postoji servis u Subotici kako bi izbegao vozanje do prvog servisa u drugom gradu a i ne daj Boze slepanje. Pa sam se tako ovaj put umesto Forda odlucio za Skodu. Pocetkom oktobra meseca 2022 odlucio sam da kupim Skodu Kamiq pa posto sam iz Subotice posetio sam salon auto Hermes u Subotici. Imali su jedan u salonu koji je bio prodat a rekli su mi da nova Kamiq vozila ne ocekuju. "Auto Hermes" se nalazi na web stranici "Auto Čačak koji je uvoznik - zastupnik Skode u Srbiji" da je zvanican Skoda salon-servis u Subotici.

Nasao sam jedan Kamiq u dolasku u Beogradu pa sam ga krajem oktobra 2022 i kupio. Prilikom primopredaje vozila receno mi je da garanciju mogu da realizujem u bilo kojem Skoda servisu pa i u auto Hermes u Subotici tj. da ne moram u Beograd da dolazim na servis nego sve mogu u Subotici.

Medutim posle ni 7 dana sam primetio da MIB nije ispravan. Otisao sam u "Auto Hermes" oni su resetovali MIB ali to nije pomoglo da bi mi nakon drugog odlaska rekli da oni nemaju LICENCU da popravljaju vozila u garantnom roku i da moram da idem u Novi Sad ili Beograd. Zatim sam nazvao "Auto Čačak" gde su mi potvrdili da "Auto Hermes" nema licencu da popravljaju vozila u garantnom roku, dakle mogu van garantnog roka ali ne i u garantnom roku (ovako nesto nisam znao da postoji ili si servis ili nisi). Zatim mi je "Auto Čačak" rekao da idem u Novi Sad u servis i da nema potrebe da dolazim u Beograd.

U Novom Sadu je bilo sve korektno ali sam morao da idem 4-5 puta i citava popravka je trajala vise od 75 dana jer su to pravila Skoda fabrike. Dakle nasi Zakoni nisu bitni bitno je sta Skoda kaze. Naravno, sva komunikacija sa fabrikom je isla preko Auto Čačaka koji je i uvoznik mog vozila. Na kraju posle tih 75 dana mucenja su mi zamenuli MIB i sada je sve OK.

Da sam znao da "Auto Hermes" ne moze da popravlja vozila u garantnom roku ni LUD ne bi kupovao Skodu. Desilo mi se bas ono sto sam godinama izbegavao, vozanje do prvog servisa u drugom gradu, gubljenje zivaca, vremena i bacanje novca na bezin i puratine. Naknadno sam saznao da "Auto Hermes" vec nekoliko godina u nazad nema licencu za popravke vozila u garantnom roku. Misljenja sam da sam prevaren i smatram da je za ovo odgovoran "Auto Čačak" jer informacija da "Auto Hermes" ne moze da popravlja vozila u garanntom roku ni dan danas nije objavljena na njihovoj WEB stranici niti su obavestili ostale auto kuce o ovome i zato su mi u Beogradu rekli da SVE mogu da resavam u "Auto Hermes" u Subotici.

Da li se ovde radi o prevari?
Kome se obratiti?

Zakon o zastiti potrosaca kaze da bi uvoznik trebao da mi nadokadi troskove puta do Novog Sada, jer su isporucili vozilo sa fabrickom greskom a ja sam trosio vreme i novac da ga popravim, da li je ovo tacno?

Da li ja imam neko pravo za neku naknadu?
Mislio sam da trazim od Auto Čačaka dva gratis servisa da mi plate u Auto Hermes-u.
Ili nesto drugo?

Hvala ...
  • Vozi: Škoda Kamiq 1.0 Ambition Plus

Na mreži observer

Odg: Potreban pravni savet oko popravke vozila u garatnom roku
« Odgovor #1 poslato: 10. Mar, 2023. 11:25 »
Upravo si opisao suštinu života u ovom entitetu (ne-državi).
Javašluk, kurcobol, neodgovornost za reči i postupke.

U normalnoj zemlji ovako nešto nije ni moguće da se desi jer svi unapred znaju pravila igre i znaju da bi ih advokati odrali. Za ovde - ne znam. Znamo kako funkcionišu sudovi...

Konsultuj se sa advokatom svakako, naročito ako je moguće da se njegova naknada ostvari od tužene strane, ako dobiješ spor. Unapred da plaćaš i njega, mislim da ne vredi.
  • Vozi: VW Golf 7 1.2 TSI Trendline 2017

Van mreže SuperB

Odg: Potreban pravni savet oko popravke vozila u garatnom roku
« Odgovor #2 poslato: 10. Mar, 2023. 14:37 »
Znaci ako sam dobro razumeo mogu da rade mali servis u garantnom roku, a sve mimo toga ne smeju jer gubis garanciju???

Na mreži Markkoni

Odg: Potreban pravni savet oko popravke vozila u garatnom roku
« Odgovor #3 poslato: 10. Mar, 2023. 15:13 »
Ne smeju ni mali servis ako nemaju licencu. Prolaze na foru, zamlaćuju narod. Da je normalna država njih bi Autočačak trebalo da tuži.

Van mreže fobia24

Odg: Potreban pravni savet oko popravke vozila u garatnom roku
« Odgovor #4 poslato: 10. Mar, 2023. 15:37 »
Ne znam ko odredjuje ta pravila oko popravke u garanciji, da li Skoda ili AC. Ali u Sloveniji ja mogu da radim servise u bilo kom neovlascenom privatnom servisu ukoliko radim sa originalnim delovima. To ne utice na garanciju. Mada se ja svakako vozim 80km do servisa gde sam kupio auto i ako imam servis dosta blize u Ljubljani. Voznja mi nije problem, dozivljavam to kao izlet jer ne idem na servis svakih par dana.

Van mreže raspoutin

Odg: Potreban pravni savet oko popravke vozila u garatnom roku
« Odgovor #5 poslato: 10. Mar, 2023. 15:52 »
Da li se ovde radi o prevari?
Kome se obratiti?

Zakon o zastiti potrosaca kaze da bi uvoznik trebao da mi nadokadi troskove puta do Novog Sada, jer su isporucili vozilo sa fabrickom greskom a ja sam trosio vreme i novac da ga popravim, da li je ovo tacno?

Da li ja imam neko pravo za neku naknadu?
Mislio sam da trazim od Auto Čačaka dva gratis servisa da mi plate u Auto Hermes-u.
Ili nesto drugo?

Hvala ...

Zdravo. Mozete se obratiti uvozniku ako je istaknuto u prodajnoj dokumentaciji ko je uvoznik, a ako nije onda prodavcu. U konkretnom slucaju je najbolje da se obratite i prodavcu i uvozniku istovremeno, jer je na sajtu Skode za Srbiju navedeno da je Auto Hermes ovlasceni partner. Imate pravo na naknadu stete, ali je najbitnije da mozete da dokazete da se pretrpeli stvarnu stetu (ili da imate propustenu dobit) i da to objektivno kvantifikujete u novcu. Steta je morala da nastane zbog njihovog cinjenja, odnosno necinjenja (drugim recima, njihovom krivicom). Najlakse cete proci ako budete trazili da se nadoknadi steta u naturi (pomenuti servisi o njihovom trosku - to Auto Cacak lako moze da kompenzuje Auto Hermesu kroz knjizno odobrenje). Naravno, to sve treba da bude u formi predloga za mirno resavanje spora, jer opomena pred tuzbu zvuci malo grubo. Ako imate prijatelja advokata, najbolje da vam sastavi takvo nesto, to je 15 minuta posla, a kada potpise advokat i stavi pecat, dopis dobija na tezini. Srecno!
  • Vozi: Superb 2014 125kw 4x4 DSG

Van mreže aston.suZapočeo temu

Odg: Potreban pravni savet oko popravke vozila u garatnom roku
« Odgovor #6 poslato: 10. Mar, 2023. 16:38 »
Hvala svima na odgovorima!

@observer
Nisam bas na Sud odmah hteo da idem, mislio sam mozda da ih prvo kontaktiram pa ako ne odgovore da ih prijavim inspekciji

@SuperB
Zbog licenece,  nemaju mogucnosti refunda delova i kompenzacije troskova rada od fabrike tako mi je receno. Dakle da sam hteo mogli su mi popraviti vozilo ali bi ja sve morao da platim! Da li bi izgubio garanciju mi nisu rekli. A licenciranje ide preko uvoznika "Auto Čačak", dakle oni sve znaju.

@Markkoni
Nisam siguran da si shvatio problem.
Problem je bas u "Auto Čačak"u jer ih oni reklamiraju kao servis bez napomene o garanciji.

@fobia24
Kod nas samo ovlasten servis moze da radi poravke a delove moze da porucuje SAMO uvoznik "Auto Čačak", tako mi je receno.

@raspoutin
HVALA, dakle bio sam upravu za stetu. "Auto Čačak" je uvoznik imam kopiju svih uvoznih papira koje sam morao dati MUPu prilikom registracije. Ako nekog zanima koliko se zaradjuje na vozilu onda neka cenu iz salona podeli na dva i to je nabavna cena uvoznika, bas sitno. Takodje imam kopije dokumentacije iz Novog Sada, prijem vozila u servis, sta je radjeno itd ...

>ali je najbitnije da mozete da dokazete da se pretrpeli stvarnu stetu
Pa auto sam morao da odvezem do Novog Sada to mi je bilo po odlasku (tamo i nazad) 200km + putarina + vreme (ali koga briga za moje vreme i obaveze)
Da li je ovo dovoljno ili ne razumem? A i 75 dana sam imao problem za novim vozilom MIB se zakljuca pa ne radi pa onda naravno ni kamera ne radi itd ...

>opomena pred tuzbu zvuci malo grubo.
Zar nije trzisna inspekcija nadlezna sa ovo pre suda ili sam ja propustio nesto?
  • Vozi: Škoda Kamiq 1.0 Ambition Plus

Na mreži cacak

Odg: Potreban pravni savet oko popravke vozila u garatnom roku
« Odgovor #7 poslato: 10. Mar, 2023. 22:41 »
 Ovo je sajt udruzenja za zastitu potrosaca www.prosperitet.rs. Probajte se njima prvo obratiti. Imao sam pozitivna iskustva.....
  • Vozi: skoda octavia 1,9tdi 77kw eleganc 2011

Van mreže Dare79

Odg: Potreban pravni savet oko popravke vozila u garatnom roku
« Odgovor #8 poslato: 12. Mar, 2023. 14:30 »
Znači strašno i ja sam iz subotice meni su uradili prvi servis i uredno naplatili,ovo će mi biti druga godina
  • Vozi: Karoq

Van mreže aston.suZapočeo temu

Odg: Potreban pravni savet oko popravke vozila u garatnom roku
« Odgovor #9 poslato: 13. Mar, 2023. 09:18 »
Znači strašno i ja sam iz subotice meni su uradili prvi servis i uredno naplatili,ovo će mi biti druga godina

Ako ti se pokvari nesto u garantnom roku i mora da se menja deo moraces za Novi Sad ili Beograd. U Novom Sadu su mi rekli kada sam zadnju put u januaru bio da se prica da je "Auto Hermes" poslao nekog na obuku kako bi ponovo dobili licencu sa popravke u garantom roku. Da li je ovo tacno ne znam. Ali mi je muka samo od pomisli da moram ponovo sa Skodom garanciju da resavam. Samo neka je dobiju da ne moramo da idemo za svaku sitnicu u Novi Sad!

Ja sam prvi put do sada cuo da je za popravku u garantnom potrebna posebna licenca.
Dakle postoje onda dve jedna za popravke i druga posebna za popravke u garanciji.

Ostvarivanje garancje je komplikovana i sve zavisi od Skoda fabrike. Nasi zakoni nisu bitni! Ja sam odmah kod prvog dolaska u Novi Sad trazio zamenu MIBa i ladno su me odbili "ako fabrika kaze zamena onda radimo zamenu odmah, dakle sta fabrika kaze to se radi i ne moze drugacije". Prvo je fabrika rekla cekamo novi softver, pa onda update softvera, pa onda resetovanje MIBa na default, pa onda reinstaliranje MIBa, pa ponovo resetovanje ....... I tako je mene "fabrika" zavlacila dva meseca sa MIBom da bi krajem decembra 2022 odobrili zamenu koja je uradjena krajem januara 2023. (morali smo cekati novi MIB da se dostavi u Srbiju, pa do servisa). Svo to vreme (vise od 75 dana) sam vozio neispravano vozilo, kao da sam neko polovno kupio a problem sam primetio i prijavio nakon 10 dana od kupovine ...
  • Vozi: Škoda Kamiq 1.0 Ambition Plus

Van mreže sloba147

Odg: Potreban pravni savet oko popravke vozila u garatnom roku
« Odgovor #10 poslato: 13. Mar, 2023. 09:29 »
Sa sajta zastitapotrosaca.gov.rs :
Ваша права у бројевима
2 године – имате право на оправку и замену робе/услуге иако немате гаранцију (рекламација)
6 месеци - имате право да робу која није исправна замените или тражите новац назад. У тих шест месеци неисправна роба вам може бити и поправљена али изричито уз вашу сагласност
8 дана - је рок у коме трговац мора да одговари на рекламацију
14 дана - имате право да се предомислите и вратите робу без икаквог образложења али само уколико сте је купили на даљину (наручили робу преко Интернета, ТВ продаје, каталога, на презентацији или од продавца који се појавио на вашим вратима)
14 дана - дана је рок у ком је трговац у обавези да вам врати новац за враћену робу која је купљена на даљину
15 дана - рок за решавање рекламације (изузетак су намештај и техничка роба, када је рок за решавање рекламације 30 дана)
30 дана - рок у коме је трговац дужан да вам испоручи купљену робу (уколико није другачије уговорено) у противном је у обавези да вам врати новац
30 дана - од дана подношења рекламације је рок у ком трговац мора да реши прихваћену рекламацију када су у питању техничка роба и намештај
1 година - од дана подношења рекламације трговцу је рок у којем је могуће поднети предлог за  покретање вансудског решавања потрошачких спорова
500 хиљада динара -  судске таксе су укинуте за све спорове чији предмет не прелази ову суму

Dakle kupio si auto od Auto Cacka, nemas ti nista sa Skodom. Auto Cacak je duzan da resi reklamaciju u roku od 30 dana, a ti imas pravo da ne trazis popravku nego da ti daju drugi auto ili da ti vrate novac posto je proslo manje od 6 meseci od kupovine.
  • Vozi: octavia a7

Van mreže aston.suZapočeo temu

Odg: Potreban pravni savet oko popravke vozila u garatnom roku
« Odgovor #11 poslato: 13. Mar, 2023. 09:51 »
Dakle kupio si auto od Auto Cacka, nemas ti nista sa Skodom. Auto Cacak je duzan da resi reklamaciju u roku od 30 dana, a ti imas pravo da ne trazis popravku nego da ti daju drugi auto ili da ti vrate novac posto je proslo manje od 6 meseci od kupovine.
Hteo sam da im vratim vozilo a i trazio sam novo. Za novo su se nasmejali i rekli da nema novog a za vracanje su rekli da ce ga prihvatiti i vratiti novac ali da cu morati da platim 2.5% na cenu vozlila za prenos apsolutnih prava tj. da prodam vozlio njima nazad jer drugi nacin ne postoji. Izjasnili su se da oni 2.5% nece da snose vec to moram ja. Dakle storniranje fiskalnog racuna ne dolazi u obzir nego moja prodaja vozila nazad njima, sto naravno nije po Zakonu! Ako se na ovo odlucim da im javim i da ce me zvati njihovi advokati itd itd. To se desavalno neposredno posle kupovine vozila .... Zakon je lep i super na papiru ali u praksi je ....
  • Vozi: Škoda Kamiq 1.0 Ambition Plus

Van mreže SuperB

Odg: Potreban pravni savet oko popravke vozila u garatnom roku
« Odgovor #12 poslato: 13. Mar, 2023. 10:52 »
Pa čitajući ovo, znajući za neke prijatelje koji su kupili nove Škode ( Octavia i Kodiaq) i imali probleme za koje su morali ići u Čačak jer su im u Subotici rekli da nemaju alat i iskustvo za te kvarove nekako gubim želju za kupovinom novog auta jer ne želim da gubim živce vijajuci servise da bi otkloni sve fabricke greske kojih u zadnje vreme ima bas mnogo i kada to resim da ga za 4-5 godina nakon isteka garancije prodam u pola cene imajuci posla sa svakakvim kupcima i ponudama, a da bi kasnije kupio drugi nov i sve ispocetka….
Nekako bi najbolje bilo zadrzati svoj stari auto koji nema tih problema….

Hvala Vam sto pisete o svojim iskustvima i tako drugim clanovima pomazete u odlukama da li kupiti novo ili ne

Na mreži observer

Odg: Potreban pravni savet oko popravke vozila u garatnom roku
« Odgovor #13 poslato: 13. Mar, 2023. 13:43 »
Apsolutno se slažem da ko god može, treba da odloži kupovinu. Sve ovo me podseća na bahatost Zastave osamdesetih godina prošlog veka kada su prodavali i totalni škart, zajedno sa, nekim čudom, dobro sklopljenim primercima (drugim rečima - kontrola kvaliteta nije ni postojala jer je tržište bilo gladno automobila a ujedno carinom preko svake mere prezaštićena domaća proizvodnja).

Bojkot kupovine bi neke stvari doveo na svoje mesto ali ovo društvo nema kapacitet za samoorganizovanje ni po mnogo ozbiljnijim temama.
  • Vozi: VW Golf 7 1.2 TSI Trendline 2017



Pretraga foruma [Google]