Autor Tema: Start-stop  (Pročitano 613 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Remark78Započeo temu

Start-stop
« poslato: 10. Feb, 2024. 06:47 »
Dobar dan,

novi sam na forumu, od pre neki dan sam vlasnik Škode Oktavije 1.6 tdi 116ks 2018. god.

Imam nedoumicu sa start-stop sistemom, ne radi, prilikom startovanja motora ispiše "Greška start-stop". Prodavac mi je rekao da se to dešava zato što se u automobilu nalazi "običan", a ne akumulator namenjen za start-stop.

Da li je moguće da je tako? Interesuje me kako auto "zna" koji je akumulator ugrađen i da li je problem da koristim auto sa tim "običnim" akumulatorom?

Lep pozdrav svima i nadam se lepom druženju na ovom forumu.
  • Vozi: Škoda Oktavija 1.6 tdi 116ks 2018.

Van mreže hirurg

Odg: Start-stop
« Odgovor #1 poslato: 10. Feb, 2024. 09:14 »
Pozz. Obicni aku ce imati dosta manji vijek trajanja u tvom vozilu. I naravno imas problem sa start stop sistemom ako ga koristis.

Imas dosta tema o tom. Pa prelistaj da ne kucamo isto. Uglavnom ako gledas ustede ti si u gubitku. :)
  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020

Na mreži zzeelljjkkoo

Odg: Start-stop
« Odgovor #2 poslato: 10. Feb, 2024. 10:55 »
Imam nedoumicu sa start-stop sistemom, ne radi, prilikom startovanja motora ispiše "Greška start-stop". Prodavac mi je rekao da se to dešava zato što se u automobilu nalazi "običan", a ne akumulator namenjen za start-stop.

Da li je moguće da je tako? Interesuje me kako auto "zna" koji je akumulator ugrađen i da li je problem da koristim auto sa tim "običnim" akumulatorom?
Ако ниси већ мало сам истражио како ти рече @hirurg, на основу онога што сам до сада прочитао, оно што можеш сам да провериш је који акумулатор ти је на колима (по ознаци акумулатора). За ауте са С/С би требао да је неки АГМ акумулатор, ако се не варам. А по годишту кола, можда је на њима и даље оригинални, тако да је онда нешто друго проблем.
Уколико је акумулатор мењан, могуће да је стављен обичан, а могуће и да после замене није колима "речено" који је акумулатор на њима (ово подешавање се ради кроз дијагностику).
Углавном, за почетак провери који је аку заиста на колима, па онда даље.
  • Vozi: Fabia IV 1.0 MPI 80ks Ambition 2023

Na mreži observer

Odg: Start-stop
« Odgovor #3 poslato: 12. Feb, 2024. 12:21 »
Za start-stop ide navedena AGM tehnologija, mada kod manje zahtevnih slučajeva (npr kod mene na benzincu) može i EFB.
Ako nije nijedan od ta dva, onda je neko već zamenio prethodni fabrički.

Što se tiče kraćeg veka ako se stavi običan, javiću vam čim zamenim - još uvek imam fabrički EFB ali kad rikne nameravam da ga zamenim običnim i to bez programiranja, čisto radi eksperimenta (s obzirom na cene, možda se i isplati staviti običan, meni je SS svakako trajno isključen, problem može da nastupi samo ako ga auto bude punio većom strujom misleći da još uvek imam stari).
  • Vozi: VW Golf 7 1.2 TSI Trendline 2017

Van mreže Remark78Započeo temu

Odg: Start-stop
« Odgovor #4 poslato: 12. Feb, 2024. 13:18 »
Izgleda mi da je "običan" akumulator u vozilu.  :-\

  • Vozi: Škoda Oktavija 1.6 tdi 116ks 2018.

Na mreži zzeelljjkkoo

Odg: Start-stop
« Odgovor #5 poslato: 12. Feb, 2024. 13:32 »
Нажалост, по ознакама изгледа да то јесте "обичан" акумулатор. Друге технологије (AGM, EFB, ...) обично и буду написане на акумулатору.
Тражи писменог електричара/електроничара, па види да ли може шта да се набуџи и наштелује са тим акумулатором, или ипак мора бити С/С акумулатор, или да се С/С искључи, или шта ти већ највише одговара.

Мада, нигде не пише за њега која је технологија, а на овом бугарском сајту испада да је то ипак EFB акумулатор, што значи да би требао да се слаже са С/С системом, једино да се дијагностиком то Октавији и "објасни":

https://dev.autotrade.bg/product/a%D0%BA%D1%83%D0%BC%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80-efb-sst70r-70ah-720a-278-x-175-x-190/

Ко ће га знати...
« Poslednja izmena: 12. Feb, 2024. 13:38 zzeelljjkkoo »
  • Vozi: Fabia IV 1.0 MPI 80ks Ambition 2023

Van mreže Remark78Započeo temu

Odg: Start-stop
« Odgovor #6 poslato: 12. Feb, 2024. 20:05 »
Sad si me bacio u frku, mislio sam da je problem u akumulatoru, a ovako ispadne da je nešto drugo u pitanju..

Jeste EFB, evo slike sa sajta Magneti Marelli:

  • Vozi: Škoda Oktavija 1.6 tdi 116ks 2018.

Na mreži zzeelljjkkoo

Odg: Start-stop
« Odgovor #7 poslato: 12. Feb, 2024. 20:54 »
Не вреди да гатамо, мораш нађи неког писменог електричара/електроничара, који ће закачити дијагностику и видети шта она каже.
Можда је и овај аку при крају, можда је први био АГМ и код замене није подешено да је сада ЕФБ, можда ...
Тако да прво дијагностика па онда даље.
  • Vozi: Fabia IV 1.0 MPI 80ks Ambition 2023

Van mreže Remark78Započeo temu

Odg: Start-stop
« Odgovor #8 poslato: 16. Feb, 2024. 10:32 »
Има ли неко од форумаша из Н.Сада да може то да погледа?

Или ми дајте препоруку за сервис у НС?
  • Vozi: Škoda Oktavija 1.6 tdi 116ks 2018.



Pretraga foruma [Google]