Autor Tema: Problem sa desnim farom  (Pročitano 2242 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže BrestachanZapočeo temu

Problem sa desnim farom
« poslato: 10. Jan, 2021. 16:53 »
Pozdrav ljudi! Imam problem sa desnim farom/svetlom. Naime, mislio sam da mi je crkla sijalica, koju sam zatim zamenio i proradilo je. Medjutim, sutradan je opet prestalo da radi svetlo.
Ono sto moram da napomenem jeste to da se svetlo, nakon zamene sijalice, upalilo sa zadrskom, i cuo sam kao neki motoric prilikom paljenja svetla. Dakle, desni far se upalio, levi nije, pa nakon minuta se upalio i on. A sada kada je opet prestalo sa radom je prvo radilo neko vreme, i onda prestalo.
Ima li neko ideju sta moze biti? Sijalicu sam otpisao, novu sam juce bukvalno stavio, a da je osigurac verujem da bi se drugacije manifestovao problem, tacnije da ne bi radilo uopste. Dalje nemam ideju, a najgore je sto mi prekosutra istice registracija.  >:(
Ovakav far je u pitanju:
https://i.imgur.com/5jFjJr1_d.webp?maxwidth=640&shape=thumb&fidelity=medium
  • Vozi: Skoda Roomster Scout

Na mreži pajapop

Odg: Problem sa desnim farom
« Odgovor #1 poslato: 10. Jan, 2021. 19:30 »
Dakle, desni far se upalio, levi nije, pa nakon minuta se upalio i on. A sada kada je opet prestalo sa radom je prvo radilo neko vreme, i onda prestalo.
Ima li neko ideju sta moze biti? Sijalicu sam otpisao, ....
https://i.imgur.com/5jFjJr1_d.webp?maxwidth=640&shape=thumb&fidelity=medium

 Meni ovo lici na los kontakt buksne...Hoce te buksnice od toplote da se rasire...i onda je los kontakt, pa hoce to tako...cas radi, cas ne radi..pali se sa "zadrskom"...tj kad se uspostavi kontakt. To se najbolje primeti pri nabadanju buksnica na kontakt sijalice. Ako se lako nabacuje i svlaci sa kontakta onda je to to..Labava je....i treba samo klestima lagano stisnuti buksnicu da se "stesni"...I onda namaci na kontakt sijalice i ako se ne svlaci lako to je to...dobar kontakt...
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 lx 43kw 2001, Škoda Fabia 1.2 htp 47kw (6Y3) sedan 2003.

Van mreže BrestachanZapočeo temu

Odg: Problem sa desnim farom
« Odgovor #2 poslato: 10. Jan, 2021. 20:39 »
Meni ovo lici na los kontakt buksne...Hoce te buksnice od toplote da se rasire...i onda je los kontakt, pa hoce to tako...cas radi, cas ne radi..pali se sa "zadrskom"...tj kad se uspostavi kontakt. To se najbolje primeti pri nabadanju buksnica na kontakt sijalice. Ako se lako nabacuje i svlaci sa kontakta onda je to to..Labava je....i treba samo klestima lagano stisnuti buksnicu da se "stesni"...I onda namaci na kontakt sijalice i ako se ne svlaci lako to je to...dobar kontakt...
Auto je kod mene godinu dana, nisam imao problema sa svetlima, niti sam sijalice imao potrebe da menjam do juce. Dobre su buksince, jedva skinem sijalicu, isto tako i nabodem, drze dobro...
Pre sat vremena sam probao svetla, nisu radila, i opet zamenio sijalicu sa novom, i opet radi. Ja stvarno ne znam kakve gremline imam, ali nema mi smisla nista.
  • Vozi: Skoda Roomster Scout

Na mreži pajapop

Odg: Problem sa desnim farom
« Odgovor #3 poslato: 10. Jan, 2021. 21:37 »

Pre sat vremena sam probao svetla, nisu radila, i opet zamenio sijalicu sa novom, i opet radi. Ja stvarno ne znam kakve gremline imam, ali nema mi smisla nista.

 Ovako...ne moze to tako da se resi "napamet"...Ti moras ( a najbolje je da odes do elektricara) u momentu kad ti sijalica ne radi da se uveris dal na tom kontaktu imas struje...Znaci, mora glinerica da se koristi...Stavis glinericu na plus kontakt sijalice i sad---ako nemas struje na tom kontaktu, onda je nejverovatnije do osiguraca...neispravan ili los kontakt u dozni osiguraca. Mada moguce je da se gubi i kontakt u samoj dozni odmah iza osiguraca. Onda treba skidati doznu, pa tu "petljati"...Mada, sad, zavisi i od konstrukcije samog fara. Ne poznajem sad tvoj model, dali zice idu direktno na sijalice ili ima neki razvodni dzek...pa tu negde gubi kontakt...A ako ima struje na plus kontaktu, onda je do same sijalice ( te sijalice koje si skinuo da li si direktno isprobao da li su ispravne?) ili je do mase....MOzda je maseni kabl u nekm ostecenju. Trebas i maseni vod da se prekontrolise..glinericom, redno se veze pa ako glenerica svetli masa je u redu ako ne, onda je maseni vod u pitanju... Sumljam da si vest da sve to "ispratis"...zato ti je moj savet da odes do elektricara... C:-). Samo da znas..najtezi su ti "neuhvatljivi" kvarovi...moraju se resavati u momentu kad se nahvataju.... spkloud
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 lx 43kw 2001, Škoda Fabia 1.2 htp 47kw (6Y3) sedan 2003.

Van mreže BrestachanZapočeo temu

Odg: Problem sa desnim farom
« Odgovor #4 poslato: 10. Jan, 2021. 21:58 »
Ovako...ne moze to tako da se resi "napamet"...Ti moras ( a najbolje je da odes do elektricara) u momentu kad ti sijalica ne radi da se uveris dal na tom kontaktu imas struje...Znaci, mora glinerica da se koristi...Stavis glinericu na plus kontakt sijalice i sad---ako nemas struje na tom kontaktu, onda je nejverovatnije do osiguraca...neispravan ili los kontakt u dozni osiguraca.
Glinerica mi nije pala na pamet uopste, mada je logicno... Msm, nisam totalni duduk bas, ali eto, nisam dosao do ovog koraka. :) Osigurac sam pregledao i proverio sa unimerom, ispravan je (mogao sam unimer i za kontakt koristiti, ali eto, magarac).
Citat
Mada moguce je da se gubi i kontakt u samoj dozni odmah iza osiguraca. Onda treba skidati doznu, pa tu "petljati"...Mada, sad, zavisi i od konstrukcije samog fara. Ne poznajem sad tvoj model, dali zice idu direktno na sijalice ili ima neki razvodni dzek...pa tu negde gubi kontakt...A ako ima struje na plus kontaktu, onda je do same sijalice ( te sijalice koje si skinuo da li si direktno isprobao da li su ispravne?) ili je do mase....MOzda je maseni kabl u nekm ostecenju. Trebas i maseni vod da se prekontrolise..glinericom, redno se veze pa ako glenerica svetli masa je u redu ako ne, onda je maseni vod u pitanju... Sumljam da si vest da sve to "ispratis"...zato ti je moj savet da odes do elektricara... C:-). Samo da znas..najtezi su ti "neuhvatljivi" kvarovi...moraju se resavati u momentu kad se nahvataju.... spkloud
Nisam proverio ispravnost sijalica, mada i to bi bilo logicno uraditi. Svakako sam sacuvao sijalice pa cu i njih proveriti (ova sad koju sam stavio je Bosch, prethodne su bile neke leve, za prvu pomoc).
A za ovu ostalu zaje*anciju nema druge nego kod elektricara, pa neka me sutra odere ko jarca.
  • Vozi: Skoda Roomster Scout

Van mreže BrestachanZapočeo temu

Odg: Problem sa desnim farom
« Odgovor #5 poslato: 11. Jan, 2021. 16:48 »
Evo sta sam provalio da se desava jos, sto je sumanuto skroz: Kada se ugasi svetlo, ako uzmem i pomerim volan levo-desno par puta, ono se opet upali, i posle nekoliko sekundi ugasi :/ Svaki put tako, bez greske.
Da li ovo ima smisla nekome?
  • Vozi: Skoda Roomster Scout

Van mreže bgdvinko

Odg: Problem sa desnim farom
« Odgovor #6 poslato: 11. Jan, 2021. 20:24 »
Tu su ti najverovatnije losi kontakti. Malo baciti kontakt spreja na konektor fara pa vidi onda.
Vidi, taj model fara je isto i kod mene. Na tom kucistu fara gde ide dzek konektora, gde se ustekava ide dalji razvod drugim zicama do sijalicnih mesta. Znaci od konektora pa do svake sijalice imas drugo ozicenje unutar kucista fara. Vidi kad skines onaj gumeni poklopac veliki kako stoje oni kablovi sto idu na sijalicu. Kod mene su bili skroz se ukrutili cak i izolacija bila pocela se guliti sa kabla pa sam to menjao i ubacivao druge kablove. Valjda od protoka jake struje a oslabljenog kontakta na buksni sijalice grejuse i pocnu se stvrdnjavati i polako otpada buzir pa mogu napraviti i kratki spoj.
Treba videti oko ovg ako vec niste otklonili kvar, a mozda bi bilo i najbolje kod majstora, ipak tu ima da se radi oko fara, ako bi ga skidao mora i masku otpustat od blatobrana jer nemos izvuci far napolje. Bar je tako kod mene a mislim da je i kod vas tako.
  • Vozi: Skoda fabia 1.2 htp 2007



Pretraga foruma [Google]