Autor Tema: DIY Octavia mk2 Combi: Do prskalice zadnjeg stakla ne stize tecnost  (Pročitano 4433 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže bugarinZapočeo temu

Jos pre par meseci primetio sam da mi zadnja brizgaljka ne radi kako treba. Umesto da prska, voda je curela, slivala se. Po obicaju, nisam mnogo obracao paznju, misleci da je negde ili prljavstina ili da pumpa vise nema snagu da pogura tecnost.

Dok pre 2-3 nedelje nisam aktivirao prskalicu, pumpica zuji, ali na staklu ni traga od tecnosti.

I tako danas dok rominja dosadna kisica ja dobijem napad i izadjem da rasturam kola i trazim gde je problem. Naravno, prvo sam probistrio nekoliko foruma da vidim gde je nejcesce uzrok. Kod sedan verzije problem uglavnom nastaje na samom brisacu (u koji je prakticno inkorporirana brizgaljka). Nakupi se prljavstina i jednostavno zacepi ulaz u samu mlaznicu.
E sad, i kod sedan i kod karavan verzije problem moze da bude na jos jednom mestu. Naime kada se otvori gepek, sa leve strane ispod tapacirunga, u blizini modula za parking senzore, a u neposrednoj blizini dva konektora elektroinstalacije, nalazi se spoj dve cevi koje vode tecnost za zadnju soferku. Posto je tu spoj, desava se da se cevi raskace i eto problema.

No da krenemo sa slikama i procedurom.
Kao sto sam rekao, radi se o levoj strani gepeka


Da bi uklonili tapacirung treba prvo ukloniti i sve plastike koje ga okruzuju, a pocinje se sa srednjom lajsnom koja prekriva kuku brave


Uklonite deo keder gume gepek vrata, koji naleze na srednju i bocnu lajsnu.
Podignete pod (poklopac rezervnog tocka) izvadite rezervni tocak da ne smeta


I najbolje gedoricom br10 odvrnete 3 matice koje drze ovu lajsnu (pozicije obelezene crvenim kruznicama)


Podignete je pazljivo na gore, jer na sebi ima 6 zabica.

Sledeci korak je lajsna koja ide uz vrata. U donjoj poziciji je samo sraf sa torex glavom, dok je u gornjoj poziciji tzv kuka. Sa kuke prvo treba ukloniti ukrasni poklopac da bi se moglo prici srafu koji je opet sa torex glavom. Vec smo navikli da su kod skode svi srafovi torexi te cu ih nadalje tretirati samo kao srafove.


Zatim uklanjamo gornju crnu plastiku na kojoj stoji i po kojoj klizi roletna-poklopac gepeka.
Ovde imate 4 srafa.
Evo prva dva. Crvenom je obelezen sraf sa glavom t20 dok je zelenom obelezen sraf koji se nalazi iza kuke i on je t35


Treci sraf je pored gepek vrata. Slikano iz gepeka


Za cetvri sraf potrebno je preklopiti levu stranu zadnjeg sedista i ukloniti onaj deo sedista koji ostaje kada sediste preklopite. Jednostavno se skida, kad preklopite sediste sve ce vam biti jasno. Slikano iz kabine


I eto i cetvrtog srafa


Nakon toga skinete plastiku i otalo je samo da se ukloni tapacir.
Ovde vec ima malo vise srafova ali svi su obelezeni na slici. Tri desna su opet sakriveni u kukama pa treba skinuti maskice.


I kad sve to uklonimo, ako je problem u ovom delu, imacemo pred sobom ovakvu ili slicnu sliku


Plava boja je tecnost za brisace i tragovi tecnosti.

Postoji odvod ali je naravno bio zacepljen.


Gurnem srafciger unutra i tecnost odeeeeeee.

Ne vidi se bas najbolje, ali crevo sa muskim delom konektora je ostalo u zabici, dok se deo creva sa zenskim konektorom svukao.


Evo i slike oba konektora


Spojeni kako i treba da bude :)


Dodatno sam spoj omotao daktejpom za svaki slucaj i vratio ih u leziste.

Montaza naravno obrnutim redosledom ;)

Ne moram da pisem da brizgaljka sad kida kako radi :)
  • Vozi: Octavia mk2 1.9tdi PD

Na mreži lipovaccc

Au baš zeznuto , tako je meni isto na Fabiji otislo ovo crevo tj razvojilo se pa sav  tepih bio mokar  iza vozačevog sedišta  a napolju hladno nemas kako sušiti tepih . Živi smor .
« Poslednja izmena: 19. Dec, 2015. 22:29 lipovaccc »
  • Vozi: Škoda Fabia 1,2 htp 2005god

Van mreže mirkuk38

@bugarin
Kolega, svaka čast za trud i fotke koje si pritom napravio. Ja se obično toliko iznerviram, pa izgubim svaku volju za škljocanjem fotoaparatom dok radim.
Drago mi je da si rešio problem.
Ja za sada, da kucnem u drvom, još uvek nemam problema sa zadnjom prskalicom  :P

Van mreže bugarinZapočeo temu

ma i ja sam poceo da slikam kad sam sve rasklopio, i fotografisao dok sam sklapao. posle okrenuo redosled slika  =))
  • Vozi: Octavia mk2 1.9tdi PD

Van mreže bigor

Odg: DIY Octavia mk2 Combi: Do prskalice zadnjeg stakla ne stize tecnost
« Odgovor #4 poslato: 19. Dec, 2015. 23:43 »
Valjalo bi ipak provjeriti da nije dizna na brisacu zacepila jer je za pretpostaviti da je crijevo iskocilo zato sto se stvorio
pritisak u sistemu
  • Vozi: skoda oktavia 2.0 AZJ

Van mreže bugarinZapočeo temu

prethodno su rasturena gepek vrata, da bih prisao dizni koja je u sklopu treceg stop svetla. posto je cista ko suza, poceo sam ovo da radim.
jes ti to doso za praznike? :)
  • Vozi: Octavia mk2 1.9tdi PD

Van mreže bigor

Odg: DIY Octavia mk2 Combi: Do prskalice zadnjeg stakla ne stize tecnost
« Odgovor #6 poslato: 20. Dec, 2015. 00:35 »
Slava u Bosni :D
  • Vozi: skoda oktavia 2.0 AZJ

Van mreže zix

Šta predlažete za čišćenje dizne na zadnjem brisaču na Yeti-ju. Verujem da dobro zapažam, da voda dosta kasni na prskalici. Verovatno dok se ne stvori pritisak u crevima. Pa čitajući ovaj post, plašim se da se negde ne razdvoji nastavak creva zbog povećanog pritiska.
  • Vozi: Škoda Yeti 1.2 TSI 2012.

Van mreže bugarinZapočeo temu

Plasim se da je vec doslo do malog razdvajanja na spoju i da ciscenje dizne-prskalice nece pomoci.
Kazem to zato sto se i kod mene isto manifestovalo: gurnem polugu da aktiviram prskalicu zadnjeg stakla i cekam po par sekundi da krene tecnost. Brisac odradi ciklus ili dva dok stigne tecnost.
Sad istog trenutka kad gurnem polugu pocne da prska i dok se brisac pomeri na staklu je vec dovoljno tecnosti.
  • Vozi: Octavia mk2 1.9tdi PD

Van mreže zix

Plasim se da je vec doslo do malog razdvajanja na spoju i da ciscenje dizne-prskalice nece pomoci.
Kazem to zato sto se i kod mene isto manifestovalo: gurnem polugu da aktiviram prskalicu zadnjeg stakla i cekam po par sekundi da krene tecnost. Brisac odradi ciklus ili dva dok stigne tecnost.
Sad istog trenutka kad gurnem polugu pocne da prska i dok se brisac pomeri na staklu je vec dovoljno tecnosti.
  Nisu lepe vesti.
  • Vozi: Škoda Yeti 1.2 TSI 2012.

Van mreže bugarinZapočeo temu

Dobra strana je sto ako ne aktiviras pumpicu, tecnost nece cureti po gepeku i natapati tepih-tapacirung.
Sa te strane ne moras da zuris sa saniranjem. Jedino sto ce ti staklo biti vazda prljavo :(
  • Vozi: Octavia mk2 1.9tdi PD

Van mreže mikan89

Odg: DIY Octavia mk2 Combi: Do prskalice zadnjeg stakla ne stize tecnost
« Odgovor #11 poslato: 12. Jun, 2016. 17:05 »
Plasim se da je vec doslo do malog razdvajanja na spoju i da ciscenje dizne-prskalice nece pomoci.
Kazem to zato sto se i kod mene isto manifestovalo: gurnem polugu da aktiviram prskalicu zadnjeg stakla i cekam po par sekundi da krene tecnost. Brisac odradi ciklus ili dva dok stigne tecnost.
Sad istog trenutka kad gurnem polugu pocne da prska i dok se brisac pomeri na staklu je vec dovoljno tecnosti.
Gde bi jos moglo da dodje do razdvajanja nekog spoja posto sam na ovom mestu proverio...nije razdvojeno?
Kod mene brisac odradi dva ciklusa dok trecnost stigne.

Van mreže pile_sale

Odg: DIY Octavia mk2 Combi: Do prskalice zadnjeg stakla ne stize tecnost
« Odgovor #12 poslato: 12. Jun, 2016. 20:17 »
Meni isto ne radi zadnja brizgaljka ali sam odustao ,kad ukljucim da prska na zadnju "sajbu" pocne da mi curi tecnost negde iznad letve volana pa na papucu kvacila , ne  znam gde bi mogao da bude taj spoj creva ? hearcut
  • Vozi: Skoda Romster 1.2 HTP 12 v 2007

Van mreže hirurg

Ne mora značiti da je spoj tu. Možda je puklo crijevo.
Inače ovi čudni nastavci su urađeni zbog zime i smrzavanja. Tako da ako neko zaboravi zimsku tekucinu a ostane ljeta i zaledi ovi spojevi odrade posao i ne bude neke štete.

Послато са HTC One M9  

  • Vozi: Skoda Karoq Style Plus 1.6TDI 2020

Van mreže crtacrta

Odg: DIY Octavia mk2 Combi: Do prskalice zadnjeg stakla ne stize tecnost
« Odgovor #14 poslato: 05. Maj, 2019. 13:10 »
kkao tekučina za zadnju šajbu dolazi u spremik , gdje se uljeva?
  • Vozi: octavia 1.6 mpi ,LPG



Pretraga foruma [Google]