Autor Tema: Šolje amortizera  (Pročitano 24945 puta)

0 članova i 18 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže dragan tbZapočeo temu

Šolje amortizera
« poslato: 12. Jul, 2019. 11:37 »
Ljudi,kakvi su simptomi kada odu šolje amortizera.Ja u vožnji čujem lupkanje,jako ružno.Ako put nije ravan kao staklo,taj zvuk se čuje.Trap je zategnut.Savršen.Ali lupka.Pregledano je kod nekoliko majstora.Svi kažu utegnut.Majstor koji radi isključivo trapove,kaže,šolje su za zamjenu.OK,zamjenićemo,ali se plašim da i nakon zamjene ne budm opet imao taj iritantni zvuk.Koje kupiti?
  • Vozi: Škoda Fabia 1,9 tdi

Na mreži djordjebg

Odg: Šolje amortizera
« Odgovor #1 poslato: 12. Jul, 2019. 16:23 »
Iz mog iskustva tu postoje dva zvuka koja proizvode lose solje, jedan zvuk proizvode lezaji solje kada se volan mota u mestu, to je zapravo zvuk opruge koja se uvija jer lezaj ne radi svoj posao.
Zvuci ovako:
https://www.youtube.com/watch?v=khZ16AOztT4

Drugi zvuk nastaje na neravninama kao sto su lezeci policajci, rupe itd. To je tup zvuk i dolazi iz same solje kada zbog propadanja ili loseg kvaliteta gume od koje je napravljena solja dolazi do kontakta dva elementa solje zbog pukotine koja je nastala u samoj solji. Prilazem pdf u koje je objasnjeno sta se desava.
http://ww.autoczescivaldi.pl/pdf/0101/febiExaktFederbein_GB.PDF

Sto se proizvodjaca tice mislim da je poprilicno nezahvalno savetovati, nijedne solje nisu ekvivalentne originalnim. Od zamenskih bih trazio Lemforder, SKF i Rouville. Lemforder i Rouville dolaze sa FAg lezajevima koji idu i originalno u Skodu.


Youtube je koristan za takve stvari, recimo strut mount noise je pretraga za zvuk solja amortizera.




« Poslednja izmena: 12. Jul, 2019. 16:31 djordjebg »

Van mreže dragan tbZapočeo temu

Odg: Šolje amortizera
« Odgovor #2 poslato: 13. Jul, 2019. 01:41 »
Svaka čast!Hvala puno
  • Vozi: Škoda Fabia 1,9 tdi

Van mreže dragan tbZapočeo temu

Odg: Šolje amortizera
« Odgovor #3 poslato: 14. Jul, 2019. 18:28 »
Navodno,neki ležaj u šolji amortizera se ne okreće kako bi trebalo.Zaribao.Neka me neko ispravi ako griješim,nisam mehaničar.Nego se okreće sve u kompletu.Mijenjamo sve.Naručene su.Pa ćemo vidjeti.Puno puta sam bio u situaciji kao i većina Vas,siguran sam,da promijenimo jedno pa nije pa ajde drugo ćemo.I da gatamo do poslednje pare.
  • Vozi: Škoda Fabia 1,9 tdi

Na mreži AcoSk

Odg: Šolje amortizera
« Odgovor #4 poslato: 15. Jul, 2019. 00:24 »
Moze biti i da se letva volana cuje...
Tesko da lupka zbog lezajeva solja amortizera, ali probaj.

Van mreže t.salai

Odg: Šolje amortizera
« Odgovor #5 poslato: 15. Jul, 2019. 13:19 »
Navodno,neki ležaj u šolji amortizera se ne okreće kako bi trebalo.Zaribao.Neka me neko ispravi ako griješim,nisam mehaničar.Nego se okreće sve u kompletu.Mijenjamo sve.Naručene su.Pa ćemo vidjeti.Puno puta sam bio u situaciji kao i većina Vas,siguran sam,da promijenimo jedno pa nije pa ajde drugo ćemo.I da gatamo do poslednje pare.

Kao sto je kolega napisao, ako je tanjur aksijalnog otisao ( lezaj sa malim lagerima na kojem se opruga rotira ) onda imas zvuk mljevenja ( kad se lageri pojedu pa prozveckaju ) ili pucanja ( kada opruga preskace jer su lageri skroz unisteni ) Obadvoje je vezano za motanje volanom. Ako je zvuk udaraca preko rupa onda je aksijalni lezaj sam, sto je u principu komad tvrde gume sa metalnim uloscima.
  • Vozi: Skoda Fabia - 1.9 TDI vRS - OEM+

Na mreži djordjebg

Odg: Šolje amortizera
« Odgovor #6 poslato: 15. Jul, 2019. 15:55 »
Dobro ti je rekao, kada okreces volan posledicno se rotira i rukavac sa amortizerom. Opruga je smestana u leziste amortizera donjim krajem, a gornjim se oslanja na lezaj solje. Lezaj treba da prati pokret opruge i amortizera, ako zapinje opruga proizvodi da neprijatan zvuk.

Menja se uobicajeno i solja i lezaj obostrano, ja bih trazio Lemforder, Febi izbegni u sirokom luku.

Van mreže dragan tbZapočeo temu

Odg: Šolje amortizera
« Odgovor #7 poslato: 15. Jul, 2019. 16:28 »
Promjeniću šolje i ležajeve.Pa ćemo vidjeti.Nemam izbora.Kad ide june neka ide i uže.Naručeni su.Meni se neprijatan zvuk čuje na pravcu,čim krenem.Nikakvih zvukova nema kada motam,u mjestu npr.Imam osjećaj da se ne čuje kada se ugrije auto.Volan je precizan.Sada me je zabrinulo što je čovjek spomenuo letvu volana.Mada mislim da bi majstor otkrio,čovjek radi isključivo trapove 4 decenije.Pregledao ga je dugo na dizalici.Korektno kaže,to što mi ne možemonda otkrijemo,ne znači da ne lupa i da umišljaš.Krenućemo od šolja.Javići šta je bilo,možda nekome pomogne moje iskustvo
  • Vozi: Škoda Fabia 1,9 tdi

Van mreže dragan tbZapočeo temu

Odg: Šolje amortizera
« Odgovor #8 poslato: 22. Jul, 2019. 09:28 »
Šolje zamijenjene.I?Naravno opet isto.Žali bože para i dijela koji je skinuo.Plašim se da je bolji skinuo nego stavio.Napominjem da je posao radio čovjek koji decenijama radi trapove.Čak mu se firma zove Trap.Slučajno do posla sjednem dečka koji radi sa autima.Kaže lupaju ti silent blokovi.Otkud ti to,pitam.Nekoliko sam ih prodao,svaka druga ovako lupa.Valjda im je to slaba tačka.Promjenimo to jutros.Dio je za bagatelu.I to kvalitetniji navodno.Auto vise ne lupa.Precizniji je.Nevjerovatno.Mada malo više osjetim svaku rupicu.Ili me osjećaj vara.Kako to nisu vidjeli iskusniji majstori,ne znam.Kaooo..na to najmanje obrate paznju.Strašno.Nadam se da sam nekome sa iskustvom bio od koristi.Pozdrav i Hvala
  • Vozi: Škoda Fabia 1,9 tdi

Na mreži vlado985

Odg: Šolje amortizera
« Odgovor #9 poslato: 22. Jul, 2019. 09:32 »
To je klasika na fabiji mk1, al sad si miran bar 100.000km , jer seleni ne odlaze bas lako.
  • Vozi: Škoda Fabia 1.4mpi 50kw AME

Na mreži djordjebg

Odg: Šolje amortizera
« Odgovor #10 poslato: 22. Jul, 2019. 16:17 »
Zao mi je zbog greske, tako je bio naslovljen topic pa smo ti zeleli pomoci u tom pravcu. Da je pitanje bilo sta lupa, verovatno bi prvi odgovor bio silen blok. Mada to je propust majstora, solje ne moze vizuelno da pregleda ali silene moze i jasno se vidi kada puknu.
Sreca je da si ih uspesno promenio jer znaju da zapeknu srafovi koji spajaju viljusku i aluminijsku konzolu koja nosi silen blokove, te onda sleduje i trazenje polovne konzole jer se osteti navoj.


Van mreže crtacrta

Odg: Šolje amortizera
« Odgovor #11 poslato: 22. Jul, 2019. 16:34 »
ne zanemari da provjeriš špur ..i
  • Vozi: octavia 1.6 mpi ,LPG

Van mreže dragan tbZapočeo temu

Odg: Šolje amortizera
« Odgovor #12 poslato: 22. Jul, 2019. 21:29 »
Sve ok.U svakom slučaju hvala na trudu i pomoći.
  • Vozi: Škoda Fabia 1,9 tdi

Van mreže Gonzales1111222

Odg: Šolje amortizera
« Odgovor #13 poslato: 22. Jul, 2019. 21:52 »
Zdravo ljudi, jeste šolja jer i meni se na Škodi Octaviji čuje šolja amortizera kada okrećem volan lijevo, desno u mjestu
  • Vozi: Skoda Octavia 2.0 TDi, BKD 2005

Van mreže dragan tbZapočeo temu

Odg: Šolje amortizera
« Odgovor #14 poslato: 22. Jul, 2019. 23:08 »
Možda kod Vas prijatelju jeste.Ali kod mene se to nije čulo.Ni u mjestu ni u pokretu.Kod mene je lupalo kao prolupali amortizer.Majstor je predpotstavljao da je šolja.Ispostavilo se da nije.Ugl.neprijatni zvuk je nestao tek poslije zamjene silena
  • Vozi: Škoda Fabia 1,9 tdi



Pretraga foruma [Google]