ŠKODA Opšte i Razne Teme > Servisiranje & Kvarovi & Popravka

Problem lupkanje u desnom tocku

(1/5) > >>

Dosijex:
Pozdrav svima,jos jednom hvala na dosadasnjoj pomoci.drustvo imam problem nesto mi lupka na prednjoj desnoj strani kad brze pustim kvacilo pri saltanju prva druga ali najvise se cuje to lupkanje pri voznji po makadamu.zvuk lupkanja najslicniji je kao rukom da tapkam po blatobranu lagano.zamjenio sam kuglu,kineticki nije seleni su ok,krajnica je ok ,zamjenio sam i solju opet isto.jedino sta sam primjetio,kada podignem auto i probam rukom napred nazad okretat tocak  a u brzini je.kao da ima neki luft ili na onoj sipki gde se nacrce krajnica ali ispod one dugacke mandjetne ili je neki nosac motora ili menjaca.stvarno vise neznam sta moze da bude.molim vas ako je neko imao isti problem ili ko zna sta bi moglo biti da mi kaze da nemjenjam bezveze nesto sto nije.hvala unapred za odgovor. bravo2

Filo:
Krstac na osovina, gde osovina ulazi u menjac.

I kod mene imalo je na to lufta i prosao sam samo sa podmazivanje

pajapop:
Ja ne znam, zasto bi menjao bilo sta "na pamet" ako se sve moze lako dijagnostikovati. Za sve sto moze "lupkati", "krckati", "brujati" "skripati"...kugle, spone, lageri, silen blokovi, spoljasnji i unutrasnji homokineticki zglob, letva volana, amortizeri, solja amortizera, opruga amortizera, nosaci motora....za sve postoji i nacin i procedura kako se bilo sta od ovoga ispituje i proverava. Filo je posumljao u krst poluosovine koji se inace nalazi u takozvanom "unutrasnjem homokinetickom zglobu". Moguce je da je do njega ali se i to lako proverava. Treba da odignes oba tocka i lagano okrece oba tocka i posmatras ponasanje poluosovina. Ako primetis vertikalno pomeranje jedne poluosovine ili rukama zaklatis jednu pa drugu ili istovremeno, primetices veci luft na jednoj strani uz adekvatno lupkanje i onda ti je tu problem...Na primer...Slicno lupkanje, hoce da proizvede i luft u "letvi volana"...To se proverava tako sto se rukama zakrecu oba tocka levo-desno i posmatra se letva. Ako postoji vertikalno pomeranja jedne strane tu je problem. Takodje i pod rukom se oseti luft u volanu zakretanjem volana, sitno levo-desno... Postoji neadekvatan odziv pomeranja tockova u odnosu na pomeranja volana... I slicne stvari...Ja uopte ne vidim razlog zasto majstor koji ti odrzava vozilo ne uspostavi adekvatnu dijagnozu? Da ne pominjem proveru lagera, spona, kugli...Prosta stvar...

Filo:

--- Citat: pajapop  April 14, 2020, 02:48:09 posle podne ---Filo je posumljao u krst poluosovine koji se inace nalazi u takozvanom "unutrasnjem homokinetickom zglobu". Moguce je da je do njega ali se i to lako proverava. Treba da odignes oba tocka i lagano okrece oba tocka i posmatras ponasanje poluosovina. Ako primetis vertikalno pomeranje jedne poluosovine ili rukama zaklatis jednu pa drugu ili istovremeno, primetices veci luft na jednoj strani uz adekvatno lupkanje i onda ti je tu problem...
--- Kraj citata ---

Kod mene je bio to problem i majstor je na ovakav nacin detektirao da ima lufta na taj zglob na osovina gde ulazi u menjac.
Kod mene pored takvo lupkanje, imalo je i vibracije recimo na otvoren put vozam 90-100 km/h u 5ta i dajem full gas i cela prednica pocinje vibrirati i da se javlja bucava.

pajapop:
Postoji tu jos jedna mogucnost. Do duse, malo ju je tesko dijagnostikovati, nije bas uobicajena. a to je postojanje izvesnog lufta i u samom "spoljasnjem homokinetickom zglobu". Najcesce, propadanje tog zgloba se manifestuje "krckanjem" pri punom zakretu tockova...i lako je prepoznatljivo. Medjutim, moguce je postojanje lufta izmedju kuglica i kucista zgloba sa karakteristicnim lupkanjem pri promenama brzine, odnosno nesklada u brzini okretanja tocka i poluosovine tj diferencijala... kao  i kod naglijeg zaustavljanja kad su tockovi ravno postavljeni a da pri tome i nema krckanja koje direktno ukazuje na njegovo propadanje...Malo je retko, ali desava se..Meni se jednom to desilo pre 30tak godina na "kecu"...sad sam se setio. Tesko za dijagnostiku, treba iskljuciti sve ostalo pa se tako dodje to toga...

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju