Autor Tema: oboreno svetlo  (Pročitano 1133 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže macisroZapočeo temu

oboreno svetlo
« poslato: 04. Sep, 2020. 08:44 »
Pozdrav , imam jedan problem, jutros sam primetio da kad dam kontakt  u bravi  odmah mi upali oborena svetla i upali mi se lampica na komandnoj tabli da je ukljuceno oboreno svetlo.  Izasao sam iz auta i pogledam farove oborena svetla rade, dok odlaskom nazad  pozicije nerade na zadnjem delu auta. Znaci kao da sam ukljucio  dnevna svetla. Kad skinem kontakt ugase se farovi.  Jeli ima neka kombinacija za iskljucivanje (mada neverujem da moj auto  ima dnevna svetla jer je auto 2002 godiste). Dosad nisam imao takav problem i neznam dali sam ja mozda nesto nekako ukljucio ta svetla  ili je u pitanju neki kvar. Inace  U pitanju je oktaiva 2002 1.6  benzin, 75 kw.  Znam da na novijim  skodinim vozilima( sluzbeni rapid 2018god) ima kombinacija  sa zmigavcem dugim svetlom i davanjem kontakta  da se gas.i

Van mreže nex0801

Odg: oboreno svetlo
« Odgovor #1 poslato: 04. Sep, 2020. 09:34 »
Pozdrav , imam jedan problem, jutros sam primetio da kad dam kontakt  u bravi  odmah mi upali oborena svetla i upali mi se lampica na komandnoj tabli da je ukljuceno oboreno svetlo.  Izasao sam iz auta i pogledam farove oborena svetla rade, dok odlaskom nazad  pozicije nerade na zadnjem delu auta. Znaci kao da sam ukljucio  dnevna svetla. Kad skinem kontakt ugase se farovi.  Jeli ima neka kombinacija za iskljucivanje (mada neverujem da moj auto  ima dnevna svetla jer je auto 2002 godiste). Dosad nisam imao takav problem i neznam dali sam ja mozda nesto nekako ukljucio ta svetla  ili je u pitanju neki kvar. Inace  U pitanju je oktaiva 2002 1.6  benzin, 75 kw.  Znam da na novijim  skodinim vozilima( sluzbeni rapid 2018god) ima kombinacija  sa zmigavcem dugim svetlom i davanjem kontakta  da se gas.i
Pozdrav macisro,

Mislim da je u pitanju bridge na samom prekidaču za svetla. Prespojeno je da se napajanje pri davanju kontakta direktno sprovede na farove.
Izvuci prekidač za svetla i pogledaj sa zadnje strane da li ima prespojenih žica.

Btw, kod mene je ista priča. Vrv je prethodni vlasnik imao problema sa plaćanjem kazni za svetla tokom dana, pa je prespojio :)

Van mreže macisroZapočeo temu

Odg: oboreno svetlo
« Odgovor #2 poslato: 04. Sep, 2020. 09:51 »
Auto je kod mene 6 godina i nisam imao taj problem, namerno nije prespojeno, videcu da se nije nesto spojilo samo od sebe. Inače imam problem i sa povremenim treperenjem instrument table neznam dali ima neke veze sa tim. Treperenje imam vec 2 godine povremeno, a ovaj problem se javio sad

Van mreže nex0801

Odg: oboreno svetlo
« Odgovor #3 poslato: 04. Sep, 2020. 10:02 »
Auto je kod mene 6 godina i nisam imao taj problem, namerno nije prespojeno, videcu da se nije nesto spojilo samo od sebe. Inače imam problem i sa povremenim treperenjem instrument table neznam dali ima neke veze sa tim. Treperenje imam vec 2 godine povremeno, a ovaj problem se javio sad
Zanimljivo

A kad okreneš prekidač, da li se zadnja poziciona svetla uključe?

Van mreže macisroZapočeo temu

Odg: oboreno svetlo
« Odgovor #4 poslato: 04. Sep, 2020. 10:17 »
Znači kad okrenem prekidač na redovno oboreno svetlo sve mi radi tako i zadnja pozicija. Znači problem je priikom davanja kontakta u bravu odmah mi pali samo oborena svetla, bez pozicije napred i  nazad

Na mreži pajapop

Odg: oboreno svetlo
« Odgovor #5 poslato: 04. Sep, 2020. 10:30 »
Znači kad okrenem prekidač na redovno oboreno svetlo sve mi radi tako i zadnja pozicija. Znači problem je priikom davanja kontakta u bravu odmah mi pali samo oborena svetla, bez pozicije napred i  nazad

 Poziciona svetla i velika svetla su 2 posebna strujna kruga. Pozicija se vezuje direktno (da kazem uprosceno...direktno sa akumulatora) a velika svetla sa kontakt brave. Tebi se nesto pokvarilo...nesto se prespojilo. Sad dal' na glavnom prekidacu, dal na prebcivacima kod volana ili je neki relej svetla "zalepio"...To bi i bio najcesci i najlogicniji kvar...Zalepljen relej...Ipak je to posao za elektricara koji bi trebao da ispita te strujne krugove...
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 lx 43kw 2001, Škoda Fabia 1.2 htp 47kw (6Y3) sedan 2003.

Van mreže nex0801

Odg: oboreno svetlo
« Odgovor #6 poslato: 04. Sep, 2020. 10:53 »
Možda ovaj dijagram može da pomogne...

Ono što bi mogao da proveriš sam, izvučeš prekidač za svetla napolje (prekidač 20 na slici u donjem levom delu) i raskačiš žice koje dolaze na terminale 1 (crno-crvena) i 4 (žuto-crvena) i da prozujiš te terminale (prekidač isključen i prekidač uključen) da vidiš da li uopšte kontakti rade. Ako su terminali kratko spojeni u oba slučaja, onda je do samog prekidača, tj. do tih kontakata.

Van mreže macisroZapočeo temu

Odg: oboreno svetlo
« Odgovor #7 poslato: 04. Sep, 2020. 13:01 »
Izvadio sam prekidač iz ležišta i izvukao džek iz njega i  tada ne svetli oboreno svetlo. Izgleda je problem u samom prekidaču. Kada sam vratio džek opet se upalilo oboreno svetlo

Van mreže nex0801

Odg: oboreno svetlo
« Odgovor #8 poslato: 04. Sep, 2020. 13:47 »
Izvadio sam prekidač iz ležišta i izvukao džek iz njega i  tada ne svetli oboreno svetlo. Izgleda je problem u samom prekidaču. Kada sam vratio džek opet se upalilo oboreno svetlo
Da, najverovatnije je kontakt prekidača ostao slepljen pa pri samom davanju kontakta, struja se direktno sprovodi ka farovima ikao je prekidač u OFF poziciji.

Da budeš sto posto siguran, možeš da ispitaš da li su 1 i 4 kratko spojeni kada je prekidač isključen i uključen, ako imaš unimer.
Ako pišti uoba slučaja, kontakt je slepljen.

Van mreže macisroZapočeo temu

Odg: oboreno svetlo
« Odgovor #9 poslato: 04. Sep, 2020. 18:08 »
kontakt je slepljen PISTIII, idem sutra kupiti drugi prekidac, hvala na pomoci

Van mreže macisroZapočeo temu

Odg: oboreno svetlo
« Odgovor #10 poslato: 16. Sep, 2020. 20:19 »
zamenjen prekidac,  sve funkcionise

Van mreže nex0801

Odg: oboreno svetlo
« Odgovor #11 poslato: 16. Sep, 2020. 20:21 »
zamenjen prekidac,  sve funkcionise
Odlično!



Pretraga foruma [Google]