Pretraži sadržaj Škoda foruma [by Google]

Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?

Autor Tema: Kvačilo  (Pročitano 442 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Djole11Topic starter

Kvačilo
« poslato: Jul 26, 2021, 22:31:28 posle podne »
Pre 10ak dana sam kupio Škoda Fabiu 2006 godište.Kvacilo je normalno funkcionisalo i na autoputu od Preljine do Surčina sve je radilo super.Kako sam ga ubacio u 5 brzinu u Preljini,do Surčina ga nisam šaltao.Na izlasku sa autoputa u Surčinu,malo teže ga je pustio da izbaci iz 5 brzine.Umesto sa dva prsta,morao sam dobrano da stisnem kvacilo do kraja i da gurnem menjač.Izbacio je iz brzine i normalno je funkcionisao i menjao brzine.I onda posle nekih pola sata voznje po Bg,malo teze je izbacio iz 2-ge,a nekih 20ak min kasnije je teze ubacio u 2 brzinu (morao sam par puta da stisnem kvačilo do kraja,da bi uspeo).Napominjem,izmedju ove 3 epizode je normalno šaltovao brzine,tako lako da sa 2 prsta bi moglo. Kada sam ga kupovao,išao sam sa majstorom i majstor je rekao tada da se malo,vrlo malo čuje druk ležaj(što ja nisam čuo) ali da nije strašno i da neće mi praviti to problem još dugo.Šta bi moglo biti? I da li je neki hitan kvar,jer nisam iz Beograda,ne znam majstore u Bg,a put kući je nazad još 250 km.Ne znam da li bih smeo da rizikujem taj put nazad?
  • Vozi: Škoda Fabia

Na mreži Buca Skoda Mladenovac

Odg: Kvačilo
« Odgovor #1 poslato: Jul 27, 2021, 17:51:15 posle podne »
Proveri prvo ulje za kvacilo. Da li je papucica mekana ili tvrda ?  Da li vraca uvek normalno ?
  • Vozi: Octavia 1.9 tdi, Yeti 170 4x4 atm stage1, Audi S3 quattro

« Odgovor #2 poslato: Jul 27, 2021, 17:58:20 posle podne »
Proveri prvo ulje za kvacilo. Da li je papucica mekana ili tvrda ?  Da li vraca uvek normalno ?

Papučica je mekana.Mada,kada je ugašen auto,kao da se sajla od kvačila cuje više nego pre,ako uopšte ima sajlu,ne vidim da li je sajla ili poluga. Gde se može videti količina ulja u kvačilu,uzeo sam ga pre 10ak dana,još nisam sve pohvatao gde se šta nalazi?

Van mreže bgdvinko

« Odgovor #3 poslato: Jul 28, 2021, 14:51:06 posle podne »
Nema sajle, to kvacilo je hidraulicno. Provera ulja je u zajednickoj posudi za kocnice. To sto se teze izvlaci iz brzine, neodvaja ti kvacilo do kraja. Neznam koliko si upucen u ovu problematiku, ali najpre bi trebalo pokusati ozraciti kvacilo moze tu lako biti problem. Znaci, isti sistem kao kod ozracivanja kocnica. Klip je pristupacan i tu je odozgo na menjacu gde se spajaju menjac i motor.
A mogao bi posetiti i majstora ako nisi bas u ovoj tematici.
  • Vozi: Skoda fabia 1.2 htp 2007

« Odgovor #4 poslato: Jul 30, 2021, 07:05:49 pre podne »
A gde bih mogao naći to na kolima,da ozračim kvačilo? Juče sam ceo dan tražio na netu,ali nisam uspeo naći.Mada,kvačilo mi je sada mnogo tvrđe i čuje se škripa kad ga stisnem.Pitao sam nekoliko majstora da pogledaju,ali su svi prezauzeti sređivanjem kola za tehnički,zbog novog zakona i cepidlačenja na tehničkom,parkinzi i garaže su im puni,tek od srede,četvrtka bi možda mogli da me uguraju,a ja se sledeći petak vraćam za Rašku,tako da to mi je kasno,da ne kažem knap.

Van mreže bgdvinko

« Odgovor #5 poslato: Jul 30, 2021, 10:49:24 pre podne »
Taj cilindric kvacila ti je na levu stranu akumulatora pa dole gde su te dve sajle koje idu na menjac, odnosno birac brzina. Dolazi na njega jedno crevo i do njega je i jedan odusak, srafcic supalj odozgo, kao na kocnicama ako si kad gledao. Kad ozracujes, najpre vidi da netreba dosuti ulja u posudu a ta posuda je zajednicka i za kocnice i isto je tu blizu do filtera za zrak. Posle prati da ne izbacis ulje ozracivanjem, moras dosipati da nepadne ispod minimuma.
Dakle,
Drukni kvacilo par puta onako naprazno i do kraja i nek ko to radi zadrzi ga pritisnutog. Ko odzracuje tad popusta taj suplji srafic na cjlindru i na njega izlazi ulje i zrak ako je prisutan. Tad zavrnuti srafcic do kraja pa tek onda se sme pustiti kvacilo. Ovo ponoviti nekoliko puta nek izbaci ako bi bilo zraka. Kvacilo bi posle ovog trebalo da postane tvrdje nego pre ako je bio prisutan zrak u sistemu.
Ovo je samo jedan moguci problem i koji se najpre proverava. Obavezno posle ozracivanja dosutu ulje u posudu..
Sad moze biti tu i drugih problema oko toga ali to bi bili vec za posetu kod majstora...
  • Vozi: Skoda fabia 1.2 htp 2007

Na mreži Joker

« Odgovor #6 poslato: Jul 30, 2021, 12:16:17 posle podne »
I dobro bi bilo na taj šrafčić da se navuče crevo odgovarajućeg prečnika koje bi išlo u neku flašu, ako kočiono ulje bude prskalo po motornom prostoru neće baš biti dobro.
  • Vozi: Kamiq Ambition 1.0 TSI 85KW DSG 2020

Van mreže pajapop

« Odgovor #7 poslato: Jul 30, 2021, 14:48:56 posle podne »
kvačilo mi je sada mnogo tvrđe i čuje se škripa kad ga stisnem.

Ovde se najverovatnije radi o korpi kvacila. I ono sto ti se cuo druk lager (sto ga je majstor cuo pri kupovini). To je bio zvuk razjedanja, glodjanja, perca korpe. Sad, dal zato sto je druk lager zaribao pa glodje perca, ili su se perca zaravnila zbog izgubljene elasticnosti...sad nema veze, to mora menjac dole i zamena celog seta kvacila..
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 lx 43kw 2001, Škoda Fabia 1.2 htp 47kw (6Y3) sedan 2003.

« Odgovor #8 poslato: Avgust 13, 2021, 16:05:16 posle podne »
Ovde se najverovatnije radi o korpi kvacila. I ono sto ti se cuo druk lager (sto ga je majstor cuo pri kupovini). To je bio zvuk razjedanja, glodjanja, perca korpe. Sad, dal zato sto je druk lager zaribao pa glodje perca, ili su se perca zaravnila zbog izgubljene elasticnosti...sad nema veze, to mora menjac dole i zamena celog seta kvacila..

U pravu si.Prosle nedelje sam bio kod majstora i nista,nema slobodnog nijednog,nego svaki kaze da vozim dok ne stane,ne znaju napamet,a sad nemaju vremena da razvaljuju to da gledaju da traze sta je...I tako ja pravac Raška,i ispred same kuce kad sam dosao,da  se parkiram, zaskripa nesto,hoce da pokida sve i ni u jednu brzinu ne moze da udje dok se ne ugasi.Ama nijednu.Jedva ubedim posle celog dana ubedjivanja jednog majstora da dodje samo 5 min da baci pogled sta je,kaze korpa kvačila 99,99%.Ali tek za 7,8 dana moze da mi radi to,tako da javljam sta i kako.

« Odgovor #9 poslato: Avgust 24, 2021, 22:07:01 posle podne »
E rešismo i to.Danas je majstor konacno posle 11 dana mog čekanja uzeo auto i popravio ga. Ipak je u pitanju bila lamela,tačnije neke opruge na lameli koliko sam ga razumeo,koje su ispale pa su sprečavale da kvačilo razdvaja.Set kvačila je bio kao nov i vidi se da je skoro menjan.Tako da eto,nova lamela i rešismo i to.