Pretraži sadržaj Škoda foruma [by Google]

Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?

Autor Tema: Pumpa za vodu sa termostatom  (Pročitano 295 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži MihailoTopic starter

Pumpa za vodu sa termostatom
« poslato: Jul 04, 2022, 19:52:37 posle podne »
Pozdrav svima,

Da li se neko od vas susreo sa otkazivanjem termostata na 1.2 tsi motoru od 77kw? Koliko sam uspeo da shvatim, kod ovog motora postoje dve pumpe i dva termostata, kod mene je navodno otisao termostat koji se nalazi u pumpi sa zadnje strane motora i menja se iskljucivo cela pumpa sa svojim kaisem... Ceh- 27 hiljada samo pumpa, plus kais, plus antifriz i jos nesto= nesto preko 35 hiljada ukupno...
  • Vozi: 2015 Octavia 1.2tsi 105ks

Odg: Pumpa za vodu sa termostatom
« Odgovor #1 poslato: Jul 05, 2022, 08:03:26 pre podne »
Ostadoh malo nedorecen...  ;D Tako to bude kad se nesto radi jos pod utiskom...

Pitanje je zna li neko, da li se ovi termostati mogu menjati zasebno(da li je to uopste pametno) ili bar postoji neko zamensko resenje...

« Odgovor #2 poslato: Jul 29, 2022, 23:04:20 posle podne »
Epilog- pumpa zamenjena, kad ono...

Sve ovo je počelo tako sto je pun auto pri 35+ stepeni na velikoj uzbrdici i sa upaljenom klimom naglo krenuo da dize temperaturu... Stao, ugasio klimu, temperatura se vratila na normalu. U servisu ustanovili da je termostat na pumpi otisao, originalni deo se cekao 3 nedelje, u medjuvremenu  se nije desavalo da temperatura predje 90 stepeni, mada nije ni bilo situacija slicnih kao ova gore. (Pretpostavljao sam da se termostat zaglavio u otvorenom polozaju)
Jutros zamenjen deo, a kako sam veceras trebao da krenem na more, reko' da isprobam odmah propisno. Vratim se na mesto s'pocetka teme, sam u kolima, 37 stepeni, treca pun gas, jaka uzbrdica, upaljena klima, temp. vode stoji na 90, temp. ulja 109-110... Cini mi se da je do sad 107-108 bio maksimim i to na autoputu, pri vecim brzinama, tako da je ova temp. vec izazvala neku sumnju. Vratim se na pocetak uzbrdice, opet treca pun gas pod klimom i neki osecaj da ne vuce kako bi trebalo, tj kao da turbina kasni sa paljenjem i ne daje dovoljno snage. Temp. ulja vec 114-115, i pocinje da raste temp. vode... U tom trenutku sam izasao na ravan, pa su temp brzo pocele da padaju.

Idem sutra ponovo u servis, ali u razgovoru sa majstorom sam video i da nema bas ideju sta bi moglo biti, posto je zamenjena i rashladna tecnost, a ostali delovi deluju ok... Posle sam malo trazio po netu i vidim da je bilo slicnih slucajeva, ali nisam video da je neko ustanovio sta je bio problem ili kako su resili...

Ako neko ima savet, bio bih jako zahvalan... :D

« Odgovor #3 poslato: Jul 30, 2022, 22:00:25 posle podne »
Da nastavim ovaj monolog... :D

U servisu su "ozracili" sistem (sta bi znacilo da juce nisu, jer je juce zamenjena tecnost) ali nisu uspeli da dijagnostikuju problem niti ponove situaciju sa dizanjem temp. Uzmem kola, odem na uzbrdicu iz proslog posta i temp. ulja opet ode na 115, a vode blizu 105... Kako sam iskljucio klimu i ukljucio grejanje, tako je krenula da pada, ali to mi nije bas zadovoljavajuce resenje... :D
U ponedeljak ide opet u servis i ostaje valjda dok ne rese. Najgore mi je u celoj situaciji sto sam ostao kratak za dva dana mora i sto nas cetvoro sutra moramo da krenemo yarisom...

Na mreži petarp031

« Odgovor #4 poslato: Jul 30, 2022, 22:49:29 posle podne »
Da li radi ventilator kako treba, tj da li radi i mali i veliki ventilator na hladnjaku?

« Odgovor #5 poslato: Jul 31, 2022, 04:00:54 pre podne »
Valjda su to prvo proverili u servisu...

Na mreži petarp031

« Odgovor #6 poslato: Jul 31, 2022, 08:08:57 pre podne »
Ne znam, meni nekako deluje da ventilator ne radi kako treba. Imao sam slucaj na golfu 4, vracajuci se iz Grcke na granici cekao nesto duze, radila klima u mestu i kazaljka pocela da prelazi polovinu. Izgasim klimu pocinje temperatura da opada. Posle par godina prodam vozilo tastu, njemu pocne da podize temperaturu na jednoj velikoj uzbrdici gde je vozio prvom i drugom. Tek onda ustanovim da ne rade oba ventilatora, tacnije radi samo ventilator koji se pali kada i klima uredjaj, ali glavni ventilator nije bio u funkciji pa je problem nastajao na opterecenjima pod klimom, kada klima ne radi isti ventilator je mogao ohladiti sistem. Najbolje je istestirati rad preko dijagnostike i znati na cemu si, ali mi mnogo lici na slican problem.

« Odgovor #7 poslato: Avgust 09, 2022, 10:30:42 pre podne »
Auto bio u servisu, isprali hladnjak, probam juce popodne, na kraju sve isto.
Danas krenem sa elektricarem i dijagnostikom, medjutim u Valjevu je 20 stepeni, a na usponu gde smo ustanovili problem, nema dovoljno puta da bi ponovo podigao temperaturu. U razgovoru sa elektricarem, saznam da auto ima samo jedan ventilator, koji sam prilagodjava brzinu. Temperatura antifriza je po dojagnostici isla do 105 stepeni, a ulja nismo mogli da prebacimo 112. U tom trenutku je ventilator radio na 56%. Skala za temperaturu je ranije skakala kad je ulje islo preko 115... Ono sto je i njima cudno je kako su te dve temperature povezane, jer je hladjenje ulja na posebnom hladnjaku... Takodje smo obojica primetili da se auto kad je zagrejan drugacije ponasa, tj odziv gasa je drugaciji, pogotovu u trecoj brzini... Ja sam pomislio da mozda ima veze sa turbinom, samim tim da ulje moze biti problem. Mada jos nije predjeno ni 10kkm od servisa koji je radjen u decembru...
Cekamo malo topliji dan, ali iskreno ne vidim sta se moze promeniti i ako utvrde dijagnostikom da temperatura raste... Sve u svemu, nema ideje sta bi moglo biti...