Autor Tema: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)  (Pročitano 217412 puta)

Ćuree89, Zdushan, Panta72, Lykos, paliic, Vladare, Mareska (+ 1 sakrivenih) i 39 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vladaocty

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #900 poslato: 17. Jun, 2021. 00:50 »
Znatiželje radi, voleo bih da znam  imena svih domacih brendova ulja..sta propustam? (Pitanje nije striktno stalkeru namenjeno) Fam,galax,adeco,manje vise svaka veca benz pumpa, dinara,texon,brendoil,exol.. ima ih podosta a ne znam ni jednu osobu da je ikad sipala ijedno od ovih ulja 🤔
  • Vozi: Škoda Octavia 1.6 2001

Van mreže Stalker

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #901 poslato: 17. Jun, 2021. 10:11 »
FAM i Galax su o.k. (ispunjavaju standarde imaju i odobrenja, ne baš kompletna ali bolje od npr. NIS-a) Mogu se slobodno koristiti.
Sve ostalo je "po selu se priča ali nije naučno dokazano" (Viskol bi mogao da se doda kao prilično prisutan ... Oktanoil ... nije ih bilo dugo pa opet tu i tamo).
Očigledno da ih ljudi koriste čim se prodaju. Za starije modele nije problem, verovatno ni za Euro3 motore (pa i neke Euro4) ali ne bih ih preporučio za vozila iz poslednje decenije (pa i malo više).
Nikad me niko od njih nije (ni) kontaktirao a veća bi bila korist njima nego meni (sad teško da bi i imao vremena za tako nešto).
Ne bih imao bilo šta više da kažem, sada je napraviti motorno ulje relativno prosto ali postići cenu koja omogućava makar sitan profit je već mnogo teže.

Van mreže Robby

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #902 poslato: 17. Jun, 2021. 14:25 »
I ja bih podrzao ideju da se sipa samo provereno domace ulje, ova iz navedene trojke su sasvim ok, Galax,Fam,na kraju i Nisotec. Sa drugima se nemojte igrati. Moze da se desi: Mala usteda,za lose iskustvo.Ova 3 se nalaze i na Sail/Atiel listi i sve u vezi ACEA navedenih standarda je ispostovano. E,sad ono sto sam video da ljudi sipaju u starije aute i traktore i Bell ulje, to je Banatsko Veliko Selo kod Kikinde, koliko vidim,ide im biznis jer njihova ulja su spakovana za EuroPetrol i Knez Petrol pumpe,iskustva nemam,jedino za Yugice prave menjacko ulje CZ Gear API GL-3 on je SAE 80W-90,taj smo sipali,ali max na 2,3god. (Bolje i tu uzeti neko jace API GL-4 za Zastavu...).
Adeco puni svoje ulje-kazu-po receptu iz CH za pumpe Avia i pod tom etiketom,dalje ne znam. Drzite se minimalno jeftinih,a solidnih ulja,ima Galax,Fam,Nisotec,Mogul (RV Novi Sad),Rowe (Ciak Novi Sad). Sve su korektne i marke i cene,dalje ja ne bih duzio....
  • Vozi: Seat Ibiza 1,4 16v 63kW LPG

Na mreži Mareska

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #903 poslato: 17. Jun, 2021. 14:58 »
Ja sam preventivno ispirao motor sa nekim sredstvom milslim da je bilo liqui moll, posle sipao adecco vozio 1.000km ispustio i vratio se na kršteno ulje. Da napomen da je tih 1.000km sve bilo ok.
Da pohvalim valvoline koji se prodaje na Nis pumpama 5w30 504/507 950din veoma kvalitetno i najbitnije za sada originalno.
  • Vozi: Passat

Van mreže Vladaocty

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #904 poslato: 17. Jun, 2021. 16:05 »
FAM i Galax su o.k. (ispunjavaju standarde imaju i odobrenja, ne baš kompletna ali bolje od npr. NIS-a) Mogu se slobodno koristiti.
Sve ostalo je "po selu se priča ali nije naučno dokazano" (Viskol bi mogao da se doda kao prilično prisutan ... Oktanoil ... nije ih bilo dugo pa opet tu i tamo).
Očigledno da ih ljudi koriste čim se prodaju. Za starije modele nije problem, verovatno ni za Euro3 motore (pa i neke Euro4) ali ne bih ih preporučio za vozila iz poslednje decenije (pa i malo više).
Nikad me niko od njih nije (ni) kontaktirao a veća bi bila korist njima nego meni (sad teško da bi i imao vremena za tako nešto).
Ne bih imao bilo šta više da kažem, sada je napraviti motorno ulje relativno prosto ali postići cenu koja omogućava makar sitan profit je već mnogo teže.

Nisam znao da Oktanoil zivotari  :o rodjen sam u Beloj Crkvi i mislio sam da je fabrika krepala iako su  vazili za jedno od boljih domacih ulja pre 20ak godina
  • Vozi: Škoda Octavia 1.6 2001

Van mreže shuxx

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #905 poslato: 18. Jun, 2021. 01:10 »
NIS se kao brend gasi, menja ga Gaspromnjeft. Za par meseci, nece biti NIS ulja na policama.
  • Vozi: Škoda Fabia MK II 1.4 TDI

Van mreže Stalker

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #906 poslato: 20. Jun, 2021. 09:03 »
Oktanoil ... možda su bile i neke stare zalihe (video pre korone) ali svakako iz poslednjih 3-4 god.
Možda je bila i samo namenska serija (kampanjska), možda i u nekom drugom pogonu a sa etiketom poznatijeg proizvoda (slažem se da su pre 15-20 god. bili o.k. brend i jedni od većih domaćih).
Bell uspeva da bude prisutan. Da, dobro je znati jedini imaju GL-3 ulje, ali bi moralo da se menja na max. 3 god. ili 30k km. Modirča je do pre par godina imala isto ali nisam ga video u Srbiji bar 10 god. tako da je više bilo servisno i od kad nema Zastave verovatno da su samo rasprodavali zalihe (ne verujem da su ga proizvodili ili bar ne iole značajnije količine).
Bilo je na desetine proivođača 90-tih ali malo njih je opstalo.
Ostalo je već sve rečeno.
E da, kako je počelo ni G-energy brenda uskoro neće biti (već ga nema u provinciji ... pa poslednje 2-3 god., bude 15W40 i 10W40 i šlus). Više su prisutni Castol, Mobil ... Valvoline (od skoro).

Na mreži Mareska

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #907 poslato: 20. Jun, 2021. 14:26 »
Valvoline na Nisu odličan po pristojnoj ceni, holandski.
Verujem da je ovo samo agresivnija ulaznica na tržište i da će se praviti u Krusevcu.
  • Vozi: Passat

Van mreže shuxx

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #908 poslato: 20. Jun, 2021. 20:12 »
Izgleda da Valvoline krece u ofanzivu, a naravno najbolje je dati po pumpama, jos ako je neka damping cena...povoljnija...

Verovatno ce uskoro i ugasiti FAM ulja, i rebrendirati u Valvoline...
  • Vozi: Škoda Fabia MK II 1.4 TDI

Na mreži Mareska

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #909 poslato: 21. Jun, 2021. 04:12 »
Prvobitno je za najtrazenije 504/507 bila 899 sad su podigli na 950din, što je svakako niska cena za ulje može se reći premium klase...
  • Vozi: Passat

Na mreži Mareska

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #910 poslato: 08. Jul, 2021. 04:15 »
Mala digresija sada je valvoline 5w30 507/507 810din na nisovim pumpama, baš su rešili da uzmu deo našeg tržišta.. .
  • Vozi: Passat

Van mreže shuxx

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #911 poslato: 14. Jul, 2021. 13:46 »
Pitanjce za Stalkera

Zastava 10, 2007 god, 1.2 60ks. Oko 100.000km.

Koristim FAM ova ulja za motor BMB Extra SAE, 10W40.

Hteo bih da zamenim menjacko ulje.
FAM preporucuje

Multihipo 75W-90 SINT

Odgovara li, zavrsava li posao... Ili ne..

Takodje, s obzirom da si imao kontakte sa FAMom, a da je sad pod Valvoline. Mozes li neke informacije da das, raspitas se. Sta se desava kod njih, kakvi su im planovi.

Skoro u Delmaxu prodavnici auto delova, radnik mi kaze da FAM ostaje samo na teretnom programu, sto god to znacilo.

Hvala i pozdrav
Krenula je Valvoline nagradna igra, a i cene su dobre.

Koje ulje iz Valvoline programa bih mogao da kupim za menjac zastave 10 1.2 60ks, 2007 god
  • Vozi: Škoda Fabia MK II 1.4 TDI

Van mreže Stalker

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #912 poslato: 18. Jul, 2021. 12:48 »
Poštovani,
Što se tiče ulja za menjač (FAM):
Odgovara li - NE (strogo gledano),
zavrsava li posao - DA.
Ulje je jako kvalitetno, zbog GL-4/5 nije kritično zbog specifikacije. Viskoznost ulja je nešto veća što može da poveća potrošnju goriva do 1%. Napominjem da je default SAE 75W85(W).
O.k. menjač sigurno nije kao nov, malo pohabanosti (koliko-toliko) i taman neće smetati.
Ako niste prešli mnogo km (bar 150k km) onda bih se držao originalne Fiat preporuke.
Ulje za motor možete slobodno kupiti (npr. MaxLife 10W40), a za menjač nemate pravu zamenu.
SynGear 75W-85 je samo GL-5 pa ne preporučujem (iako je visk. gradacija prava) ...
TDL 75W-90 slično FAM-u (doduše zbog GL-3/4/5 malo više odgovara). GL-4 SAE 75W-90 (Gear Oil) ... pa, ista priča kao i TDL (malo pogodnije od GL-4/5 zbog manje sulfida).

P.S.
+ za Valvo ... iako neće biti automobilskih (vrlo dobrih) FAM ulja, ostaje makar teretni program (ne iz neke ljubavi nego da bi bili konkurentniji, naročito za starije Euro 3 i Euro 4 motore teretnjaka).

Van mreže Bojan86

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #913 poslato: 27. Jul, 2021. 11:14 »
Poštovani Stalker,

zamolio bih Vas za mišljenje o odabiru motornog ulja najvišeg kvaliteta za putnički automobil Seat Leon 2017 motor 1.4 Benzin/CNG(fabrički) Turbo 110ks.
Trenutna kilometraža je 180.000,00 km,  vožnja 80% grad, 20 % otvoren put. Godišnja kilometraža oko 30-40.000.

Fabrička preporuka iz knjige je  VW 502 00

Hvala i srdačan pozdrav!
  • Vozi: Seat Leon 1.5 TGI 2019 Audi A4 2.0 TFSI G-tron 2018

Van mreže rope21

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #914 poslato: 27. Jul, 2021. 16:18 »
Pitanje za Stalkera i ostale članove foruma... Je li neko prelazio sa 5w-30 na 0w-30(VW 507) kod "starijih modela s povećom kilometrazom"? Zanima me za Octaviu 2 1.6 TDI CR. Nešto me strah za uljnu pumpu ili senzor pritiska ulja. Octavia je prešla 221k kilometara.
  • Vozi: Škoda Octavia 1.6 TDI CR, 2011 Elegance



Pretraga foruma [Google]