Pretraži sadržaj Škoda foruma [by Google]

Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?

Autor Tema: provera ulja u motoru  (Pročitano 5229 puta)

1 Član i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži pajapop

Odg: provera ulja u motoru
« Odgovor #30 poslato: Januar 18, 2021, 09:28:49 pre podne »
Суштина је да треба прочитати упутство произвођача јер зависи од мотора до мотора мери ли се на хладан или топао мотор...
Sustina je u tome sto logika proizvodjaca nema veze sa nasom logikom...Proizvodjac hoce da ti uvek imas dovoljno ulja, od minimuma do maximuma, (negde izmedju)...pa uzima u obzir temperaturu motora, jer se sa povecanjem temperature povecava volumen ulja i plasi se da ne sipas preko dozvoljene ganice...a nasa loigika ide u pravcu: "da li mi auto trosi ulje???"....I sad, ako hoces da utvrdis da li ti auto trosi ulje, onda moras postupiti na onaj nacin, a ako hoces da utvrdis da li ims dovoljno ulja za trenutnu voznju....onda na ovaj po uputstvu... wac1
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 lx 43kw 2001, Škoda Fabia 1.2 htp 47kw (6Y3) sedan 2003.

Na mreži Jovan1991

« Odgovor #31 poslato: Januar 19, 2021, 11:11:42 pre podne »
Ubijte vi mn sad ako sam ja ista skontao 😁 u upustvu pise jedno majstori mi kazu drugo na hladno da se mjeri... Ljudi msm da je zakon litar ulja u gepek kad se upali lampica da hvali dosuti i to je to 😉 jer realno gledano na hladan motor je svo ulje u karteru i logicno da je to pravo stanje bar logikom gledano... E sad proizvodjac drugacije kaze na "zagrijan motor"  i sad mi nelogicno hocete na put i sl prvo morate da ga vozate pola sata da bi izmjerili ulje isl isl... Msm razumijete me sta hocu da kazem...
  • Vozi: Skoda oktavia 1,9 tdi 77kw

Na mreži Bingodalton

« Odgovor #32 poslato: Januar 19, 2021, 11:19:05 pre podne »
Ma kakva lampica, ne budi lud. Na prethodnom autu mi spao na litru ulja, lampica nista, auto ide, turbina posisala.

Meris na toplom, po uputstvu. Nije ga majstor pravio, pa on da kaze kako treba.
Ulje menja zapreminu i meris na toplo.
Znaci moras ga zagrejati, tj zagrejati motor i dati mu nakon toga vremena da se ocedi u karter.

Ona logika sa morem i slicnim. Pa zamisli da ides na more i hoces da proveris ulje na pumpi, hoces cekati sat dva tri da se motor skroz ohladi, da bi ti merio na hladno?

Jednostavnije je i brze motor dovesti na radnu temperaturu nego ga ohladiti.
Da treba na hladno, moras da planiras da ujutro meris temperaturu i da ostavus auto na ravnom, jer ako ga budes pomerao, jbg, zagrejaces malo ulje. :)
  • Vozi: Skoda Superb 2.0 TSI 280 4x4

Na mreži Buca Skoda Mladenovac

« Odgovor #33 poslato: Januar 19, 2021, 14:47:21 posle podne »
Znaci fabrika i konstruktori nemaju pojma al' bajo majstori znaju . Sve vise razmisljam da batalim forum kompletno zbog ovakvih strucnjaka gore .
  • Vozi: Fabia vRS mk1, Octavia TDI mk1, Octavia vRS mk2

Na mreži AcoSk

« Odgovor #34 poslato: Januar 19, 2021, 15:17:14 posle podne »
Buco, i ja isto.
Ajde da svako iznese nesto sto zna, ali da se pisu romani nebuloza, stvarno nema smisla.
  • Vozi: Skoda Octavia A5 Combi (1Z5) 1.6mpi 2008. god.

Na mreži Jovan1991

« Odgovor #35 poslato: Januar 19, 2021, 15:19:47 posle podne »
Ja sam od skoro vlasnik i sada iskreno citajuci forum isl stvari vjerujte jos vise budem zbunjen da vas nista ne lazem 😉 od sada samo upustvo gledam i to je to... Nasao sam ga na srpskom jeziku

Na mreži Baltazar

« Odgovor #36 poslato: Januar 19, 2021, 15:34:44 posle podne »
Merio sinoc posle 6 sati mirovanja, valjda se skroz ohladio, i merio po upustvu sad posle 15 km voznje, valjda se zagrejao na radnu temperaturu, sacekao 5 min. Vise pokazuje zagrjan nego hladan. 1.2 tsi sa lancem.
  • Vozi: Škoda Rapid 1.2 tsi 2014

Na mreži petarp031

« Odgovor #37 poslato: Januar 19, 2021, 16:24:14 posle podne »
Buco, i ja isto.
Ajde da svako iznese nesto sto zna, ali da se pisu romani nebuloza, stvarno nema smisla.
Slazem se potpuno sa obojicom i zbog slicnih stvari sve manje posecujem forum. Misljenja sam da kojekakvim "strucljacima" treba otvoriti posebnu rubriku na forumu pa pitajte strucnjaka kad zna sve odgovore. Nema veze da li je neko mehanicar godinama, doktor za karburatore, osnivac foruma, uvek i nad popom ima pop.

Na mreži Jovan1991

« Odgovor #38 poslato: Januar 31, 2021, 04:06:44 pre podne »
Zdravo, opet ja... Ovako danas sam mijjenjao konacno ulje na skodi i kada majstor skinuo zastitu motora ono polovina kartera u ulju okupana tj ulje se spiva niz njega...i mn po obicaju uhvati panika i pregledam diktung izmedju glave i bloka i tamo sve suvo osim coska do "tandem pumpe" gdje je blago kao vlazno od ulja ali ne u toj kolicini da bi se slivalo... Da bih onda pogledao karter  I tacno se vidi da pusta na dihtungu kartera gdje se vidi da je stavljana "diktung pasta" da se tako izrazim...e sada me zanima sta moze biti uzrok toga da li nabija pritisak ulja u karter pa tu izbija ili je lose nanesena pasta na diktungu kartera ili sta vec? Presao 1000 km prije zamjene i nisam utvrdio da mi motor trosi ulje... Uvijek mi ulje na sredini mjeraca bude...

Na mreži DonKihot

« Odgovor #39 poslato: Januar 31, 2021, 11:10:38 pre podne »
Vrlo lako može biti da ti pušta na konektoru za dizne, na glavi. Od njega ovlaži oko tandem pumpe sa prednje strane a sliva se niz motor. Pogledaj jel ti masno oko 4tog grejača (do tandem pumpe).
  • Vozi: Škoda Octavia II SCOUT 2.0 PD TDI

Na mreži Jovan1991

« Odgovor #40 poslato: Januar 31, 2021, 15:40:24 posle podne »
Gledao i na cosku do tandem pumpe na diktungu bloka i glave motora samo malo kao vlazno ali nisam vidio da je masno samo kao blago da je ovlazilo duzinski na diktungu mozda 3 cm otprilike... Dok je na karteru od polovine do coska diktung vlazan i tacno se vidi da se tuda sliva ulje...

Na mreži DonKihot

« Odgovor #41 poslato: Januar 31, 2021, 16:45:55 posle podne »
To baš zna da prevari. Odmasti/operi pa proprati.

Na mreži Jovan1991

« Odgovor #42 poslato: Januar 31, 2021, 16:48:12 posle podne »
Interesuje me da li je to opasno i da li smije to tako da se vozi? Jer nisam primijetio da trosi ulje...

Na mreži DonKihot

« Odgovor #43 poslato: Januar 31, 2021, 18:43:32 posle podne »
Nije. Ne bi verovao koliko mala količina može haos da napravi. To izgleda kao da je tona ulja a nema 50g sve ukupno.

Van mreže observer

« Odgovor #44 poslato: Februar 01, 2021, 13:02:31 posle podne »
Da me ubijete ali ja ne znam da gledam ulje "na toplo" - meni tada bude cela sipka masna, uopste se ne vidi jasna granica kao kad lepo sacekas da se sve ohladi (par sati). Bilo koji auto.

• Vozi: VW Golf 7 1.2 TSI Trendline 2017