Autor Tema: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2015/16  (Pročitano 36735 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže brele

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2015/16
« Odgovor #105 poslato: 01. Dec, 2015. 15:34 »
Eto vidiš, juče pričam s jednim momkom o Savi, kaže da su bučne i da klizaju.
Verujem da te njegove nisu nove i da su se ispostile ili skuvale od vožnje na višim temperaturama.

Sava je baš fina guma u tom cenovnom rangu, usudiću se da kažem i da je Tigrica Vintera sasvim ok, sad gledam, 4000din je u dimenziji 185 60 r14, nova po komadu.

Od tih najjeftinijih nisam vozio Starfire (ona je valjda bivša Trajalka), juče videh u Tempu, ispod 4000din, tipa 3790din isto u dimenziji 185 60 r14.
Ali nekako baš fuj mirišu, kao da nije prava guma :)
  • Vozi: Škoda Fabia mk2 1.2 htp

Van mreže MilosMilutinac

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2015/16
« Odgovor #106 poslato: 01. Dec, 2015. 17:55 »
Gledaj ja imam nove i menjam 4 letnje, 4 zimske,  ali iste su 195/65/15 dimenzije i komotno menjanjem moze guma izdrzati i po 2-3 sezone zavisi od voznje i na kojem terenu... Jeste malo bucnija guma ali laganoo gazi sve prepreke i naravno na hladnom se ponasa full, a taj je moguce vozio i leti a tad jede se nenormalno... Zna se sta je letnja a sta zimska guma...
  • Vozi: Skoda Octavia a5 2.Otdi 2004

Van mreže lipovacccZapočeo temu

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2015/16
« Odgovor #107 poslato: 01. Dec, 2015. 18:01 »
Evo ja sam pre neke 2 nedelje stavio sve 4 nove Sava Eskimo i sada kad je bilo hladno i kiša jako  se lepo ponašale daleko bolje kocenje od Tigra ... Dimenzije su 165/70 r 14 baš sam zadovoljan i cena po gumi bila 4600 ....
« Poslednja izmena: 01. Dec, 2015. 18:05 lipovaccc »
  • Vozi: Škoda Fabia 1,2 htp 2005god

Na mreži Markkoni

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2015/16
« Odgovor #108 poslato: 01. Dec, 2015. 18:16 »
Zašto?
Mislim da mirkuk spada u onu grupu ljubitelja koja voli da mu auto bude lep i zimi, makar ga prao 10x češće nego leti.
U protivnom, obuo bi mu čelične felne 15-ke sa ratkapnama   ;)
Zato sto tocak izbacen to ruba zimi baca rizlu i kamencice tamo gde ne treba, po lakiranim delovima karoserije, a ne u potkrila.
Prvi volim lepo skockan auto, ali zima je zima. Uvek zimi zabodem neki krater, ili imam situaciju gde moram da se naslonim na ivicnjak ili nesto slicno. Meni licno ne treba taj stres preko zime. :)

Sent from my SM-N910C  


Na mreži Ljahze

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2015/16
« Odgovor #109 poslato: 01. Dec, 2015. 18:37 »
Od tih najjeftinijih nisam vozio Starfire (ona je valjda bivša Trajalka), juče videh u Tempu, ispod 4000din, tipa 3790din isto u dimenziji 185 60 r14.
Ali nekako baš fuj mirišu, kao da nije prava guma :)

Sto se tice Starfire guma,tamo gde ja radim se za mesec i po dana prodalo skoro vise od 2500 guma iskljucivo zbog cene koja je osetna manja i od Wintere.Dodju ljudi,prokomentarisu kako je guma losa i"plasticno mekana",ali na kraju je ipak kupe.Do sada je bilo par reklamacija na njih zbog toga sto su se ljudima nakon montaze i par stotina predjenih kilometara pojavile kvrge na bocnim stranama.
Moje licno misljenje da sama guma i nije toliko losa s obzirom da se za 13000 i kusur dinara moze uzeti komplet novih R14 zimskih guma koje kakve god da su bolje nego istrosene,ali da gume imaju veoma slabu kontrolu proizvodnje.Dosta toga dodje falicno (kriv obruc ili kvrga sa strane) i treba imati malo"srece"prilikom kupovine.  :B=)

  • Vozi: Skoda Octavia IV,2.0 TDI,DSG

Van mreže Beli82

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2015/16
« Odgovor #110 poslato: 01. Dec, 2015. 23:33 »
Tigar winter1 je odlična guma za sneg u odnosu cena-kvalitet. Ovo govorim kao neko ko poštuje saobraćajne propise i brzinu prilagođava uslovima puta, a ne kao neko ko i leti i zimi vozi od 80 do 180km\h u svim vremenskim prilikama. Kada sam 2008. uzeo Punta mk2, kupio sam 4 nove letnje i 4 nove zimske tigrice. Stavljanjem zimskih samo posle konstantnog pada temperature ispod 5-7c, i stavljanjem letnjih na proleće, uspeo sam da izguram skoro 6 godina. Tačnije, zimske wintere sam prodao prošle godine i dalje su bile kao nove, dok sam letnje bacio početkom 2014. jer su odslužile svoje, i tada sam kupio 4 nove fulda ecocontrol, koje su otišle sa autom prošle godine. Znači, sa winterama sam se sit navozao, igrao se po snegu, što po gradu, što na otvorenom, a nešto i na Tari. Pokušao sam da nateram auto da prokliza kada sam se igrao na praznom parkingu, ali su tigrice prosto "jele" sneg. Auto je bio bez ABS-a, što znači da sam imao punu kontrolu nad kočnicama, i nije se dao zaneti čak ni kada je jedne godine auto-put bio pokriven sa 15-ak cm snega. 
 Pošzo sam čitao da su Sava eskimo S3 bolje za vlažan kolovoz od Tigra(a realno kod nas je 99% mokar kolovoz , a 1% prekriven snegom preko zime), i obzirom da Fabia ima ABS(što ja ne vilim nikako), najverovatnije ću uzeti 2 kom eskimo s3 pošto već imam dve nove takve napred.
  • Vozi: Fabia MK1 Combi 1.2 HTP-TNG 2006.

Van mreže Beli82

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2015/16
« Odgovor #111 poslato: 01. Dec, 2015. 23:36 »
Da dodam da sam sa Puntom od 2008. do 2014. i sa tim gumama ubio oko 110 000 km, što je dokaz da svaka guma može da traje kada se koristi u uslovima propisanim od strane proizvođača.
« Poslednja izmena: 01. Dec, 2015. 23:43 Beli82 »
  • Vozi: Fabia MK1 Combi 1.2 HTP-TNG 2006.

Van mreže brele

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2015/16
« Odgovor #112 poslato: 01. Dec, 2015. 23:50 »
Upravo tako, imam isto iskustvo sa Wintericama.

Dok je nova i dok se ne isposti na suvom i toplom kolovozu, sasvim lepo služi u zimskim uslovima (sneg, led).

Da se razumemo, to nije premium guma, ali za te pare (35eur nova 15ka), sasvim je dobar izbor.

Savu Eskimko još nisam vozio, sa svih strana čujem da je bučnija od Wintere, a to mi se baš i ne dopada.

Drugar vulkanizer se naprodavao ruskih zimkih guma, ne znam cenu i kvalitet, ali kaže da je odlična kupovina u odnosu na cenu.
Valjda je cenovno negde kao Wintera; nemojte me držati za reč.

TT
  • Vozi: Škoda Fabia mk2 1.2 htp

Van mreže Beli82

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2015/16
« Odgovor #113 poslato: 02. Dec, 2015. 00:13 »
Eskimko je sladoled, a Sava je EskiMO. :P  Premium gume idu na premium automobile...ko ima para da na svaki aspekt auta kupuje premium delove, svaka čast. Ja ću ići na Savu ili neku srednju klasu guma(osim ako ne naleti nešto bolje a povoljno), jer ipak kupujem nove gume za razliku od nekih kojima su bilo kakve gume luksuz( a šetaju telefon od 400 i kusur evra), dok za recimo veliki servis, mali servis i slično, kupujem samo najbolje.
 
  • Vozi: Fabia MK1 Combi 1.2 HTP-TNG 2006.

Van mreže MAKS

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2015/16
« Odgovor #114 poslato: 02. Dec, 2015. 08:32 »
Vozio i SAVU I TIGAR na drugim automobilima. :bravo:
U principu su ok obe. Naravno samo je razlika u ceni. A sad cena-kvalitet mislim da nema tu neke velike razlike. Samo se ipak za nijansu SAVA vise trosi pri toplijim uslovima. Sad trenutno na fabiju stavljene RIKEN 195/55/15. Tigarov brend za inostranstvo. Fenomenalno su mekane za sadi imaju istu saru kao TIGAR WINTERA. A sto se tice skupljih sigurnio su dobro po svim testovima. Ali nezaboraviite koliko vozite zime po snegu i ledu pa se saberite i oduzmite i prema tome kupite gume. Jer činjenca da cifra nije mala. hearcut
  • Vozi: OCTAVIA 1.6 2012 ELEGANCE

Van mreže Peja

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2015/16
« Odgovor #115 poslato: 02. Dec, 2015. 13:54 »
Vozio sam Winter1 tokom cele godine, na Loganu. Presao preko 20kkm sa njima (2.5 godine) Nisu se potrosile ni malo. Sada cu rotirati tockove reda radi.
Po snegu nisam primetio degradaciju performansi i okarakterisao bi ih odlicnom ocenom. Prosto je nemoguce da uzivas u zimskim carolijama.
Na mokrom i suvom kolovozu, pri iole zustrijem kretanju, proklizavaju. Kako je moj stil voznje "penzionerski", nisam imao kriticne situacije po mokrom i suvom, ali zbog prethodno pomenutog mislim da su bas lose u tim uslovima. Koliko nadjoh neke rezultate testiranja (za RIKEN), okarakterisane su sa E za kocenje po kisnim uslovima sto je prilicno lose.
Za mene "penzionera" bih rekao da bi Fulda KM3 bila sasvim zadovoljavajuca na Loganu.

Kako su se promenili uslovi eksplatacije kao i samo vozilo, za Oktaviju mislim da ce TS850 ili WinterResponse2 biti uzi izbor.
  • Vozi: Kodiaq 2.0 TDI DSG FWD, Hyundai i20 BC3, Dacia Logan 1.4 MPI

Van mreže brele

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2015/16
« Odgovor #116 poslato: 02. Dec, 2015. 20:08 »
Koliko oprečnih mišljenja za Tigar Winter1 :)

Ja je isto vozio na Loganu (po lokalu), prešao za godinu dana kao ti za dve i po, oćelavele jako brzo, tako da su za sledeću zimu uzete nove, jer su u jesen kad su počele kiše jako klizile.
Valjda se uplastificirala na onoj vručini leti.

Beli
pa nećemo sad u jedno slovce  :B=)
  • Vozi: Škoda Fabia mk2 1.2 htp

Van mreže mirkuk38

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2015/16
« Odgovor #117 poslato: 02. Dec, 2015. 22:04 »
Na svakom forumu se bespotrebno isprede kilometarska priča na ovu temu, a stvari su tako jednostavne i jasne.

* Zimske gume se voze samo zimi, nikako leti

* Letnje gume se voze samo leti, nikako zimi

* Gume menjati shodno vremenskim prilikama, a ne po kalendaru.

Dugoročno je ovo najsigurnije i najjeftinije. Ko hoće da se inati, slobodno... deru zimske gume tokom leta, pa se žale na njih sledeće zime kako su loše, ili pametuju pa voze zimi sa letnjim gumama i naprave kolaps u gradu. Bravo!


Van mreže Peja

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2015/16
« Odgovor #118 poslato: 02. Dec, 2015. 22:21 »
 3xho 3xho 3xho
  • Vozi: Kodiaq 2.0 TDI DSG FWD, Hyundai i20 BC3, Dacia Logan 1.4 MPI

Van mreže Beli82

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2015/16
« Odgovor #119 poslato: 02. Dec, 2015. 22:57 »
Pored činjenice da je bezbroj puta navedeno da je winter1 odlična za SNEG, a slabija na mokrom kolovozu,i dalje je ljudi pljuju zbog toga. Pa za 35e najbolje bi bilo da dobijete premium all season gumu...
Srbija, zemlja gde su svi najpametniji na svetu. LETNJA guma se vozi zimi, a ZIMSKA leti...boca za tng ima BEZBEDNOSNU zaštitu od punjenja preko 80% kapaciteta-Srbin je skine kako bi narokao 52l u bocu od 50l...

  • Vozi: Fabia MK1 Combi 1.2 HTP-TNG 2006.



Pretraga foruma [Google]