Dobrodošao/la na škodaforumllRS.
Učestvuj u diskusijama - registruj se!

Pretraži sadržaj Škoda foruma [by Google]

Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?

Autor Tema: Fabia 2006 RS i 2005 HTP  (Pročitano 257 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže rkomsTopic starter

Fabia 2006 RS i 2005 HTP
« poslato: Novembar 06, 2016, 04:59:54 posle podne »
Pozdrav drugari :)) .Vlasnik sam dve fabije HTP 2005 i RS 2006 1.9tdi 150ks. Iznecu svoje utiske, imam i par pitanja uopsteno o fabijama ali i konkretno vezanih za ova dva modela.

Naime, prvi sam vlasnik fabie HTP 2005 god, presla je 110kkmkupljena nova u Alprosu, osim malih servisa i potrosnih delova, znaci antifriza, svecica,  guma, menjani su samo silen blokovi(jednom) i zadnji kocioni cilindri (jjednom), i sada su skoro promenjene prednje opruge (usled pucanje jedne u gornjem delu) i preventivno solje amortizera sa lezajem.  Koriscen je set KyB na preporuku.

Ono sto me zanima za HTP je da li je moguce da odu opruge na 100kkm, a da li je to usled kilometraze i ekploatacije ili usled dotrajalosti i zamora materijala zbog godina i uslova (negaraziran auto 10 godina), moje misljenje je da usled godina sta vi mislite? Cak je i malo krenula rdja da krece na ponekim delovima na trapu, dok toga na RSu nema.  Moram da napomenem  razlog zbog koga najvise pitam je jer u porodici imam i golfa 2003 highline, sportsko vesanje i njemu jos nisu menjane opruge, a tvrdim da je fabia modernija ali i bolja za voznju kod gradski podesenih golfova 4, a kada se radi o spustenim autima dajem ipak prednost golfu i njihovom podesavanju sto se tice stabilnosti.

Ponesen ovim gore iskustvom kupio sam pre godinu dana RS 2006 god, ali i kao razlog sam uzeo u obzir da sam imao jedinstvenu priliku da testiram stanje auta u odnosu na realnu kilometrazu i znao sam kakav je kad je nov, i to je prevagnulo da uzem RS 2006 umesto neki noviji auto, dok je HTP ostao u porodici i nikad ga verovatno ni necu prodati.

Kod oba auta stanje limarije i trapa odlicno, stanje enterijera je maltene identicno, bez ostecenja, jedino prekidac prozora suvozaca mora malo jace da se pritisne da bi radio na oba modela identicno, a i resetke od ventilacije su mi pololomljene na HTP na desnoj a RS na obe strane.  Na RSu mi takodje klimaju prozori jer su raklimali nosace prilikom nestrucnog skidanja folija.  Osim toga nema nikakvih ostecenja ni ogrebotina gotovo su identicne.

Drugi sam vlasnik RS-a 2006 god, presla na satu blizu 115kkm, alik ao sto rekoh skoro identicnog stanja enterijera ali i stanja trapa i limarije a o motoru da ne pricam, bez potrosnje ulja sto je retkost za tdi. Sva creva su originalna kao i auspuh koji nema znakove potrosenosti.

Ono sto sam najvise hteo da napomenem i oko toga da se konsultujemo i izmenimo utiske je to  sto sad na oba modela sinhronizovano dolaze ista ili pak slicna ulaganja, pa bih zeleo da probamo da procenimo kolika je realna kilometraza  RSice i da li ta ulaganja idu zbog godina ili potrosenosti usled ekplaoatcije auta odnosno kilometraze:
-Dosli su na red i slien blokovi na RSu, pocela je identicnom pojavom kao na HTPu koja se manifestuje skripanjem preko lezecih, narocito kad je kisa dok se na suvom ne cuje. Koje silene mi preporucujete OEM ili zamenske neke, i za koji model auta, cupru, A2, pola ili fabiju? Zamenu svih silena na autu bez obzira na stanje? Propadaju li sileni usled km ili godina?
-Solje amortizera blago skripe prilikom okretanja u volanu, sta predlazaete zamenu samo lezaja? solja i lezaja? ili komplet sa oprugama?Koje predlazete OEM ili KyB ili neke trece?
-Nosac motora poakuzje prve znace istrosenosti gume, jesam perfekcionista i zato primecujem blago trzanje auta prilikom saltanja auta za raliku od majstora. Koji preporuceujete OEM ili lemforder? Stradaju li nosaci usled km ili godina ili udruzen faktor? Znam za slucajeve gde nosaci nisu menjani ni polse 400kkm ali objektivni osecaj potrosenosti ne znam za ta auta.
-Koje diskove/plocice pozadi? Posle zime verovatno ce biti zreli za zamenu..
-Na obe je nazalost pocela pojava male kolicine vode na kederima zadnjih vrata koja se manifestovala prvo na HTP jer je stajao auto preko mesec dana pa smo uocili mokru patosnicu, dok na RS samo kederi vlaze ali to je znak da je voda i tu prodrla zastitni limeni panel, znam za tu boljku na golfovima, fabijama, oktavijama, cak i na A3 se desava, morace slikon da radi ili zaptivna masa...
-Primetio sma da su mi na RSu uvek obrtaji oko 900, znaci i kad je hladan start u pitanju, to mi je malo cudno da li je to ok?
Motor je 1.9tdi 96kw mislim da je ASZ oznaka... chipovan je nanesto malo preko 150ks, nisam ja radio chip nikada ni ne bih, ali su mi rekli da su dobre mape ili kako se vec to zove u servisu.

Napomena: Sva ta desavanja dosla posle 10 godina ravno kod HTPa a evo ih i kod RSa ciju istoriju ipak ne znam do 2015. Jesu li nemci dobri matematicari?

Potezem temu, malo i da iznesemo zajednicke utiske, jer tako mozemo i da rezimiramo koji delovi kada i kako stradaju u odnoisu na kilometrazu ili godine..
Sta vi mislite koja je realna kilometraza RSa i da li je moguce da RS ima neke delove kvalitetnije jer moje misljenje je da je ipak malko  vise presao od HTP i da li postoji razlika u oidnosu na to gde  su proizvedena auta,  RS je mislim poreklom iz Ceske fabrike dok je HTP uzet nov u Alprosu, ne znam poreklo...

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 06, 2016, 05:14:30 posle podne rkoms »
  • Vozi: SEAT Ibiza Cupra 1.4TSI

Van mreže Karlheinz

Odg: Fabia 2006 RS i 2005 HTP
« Odgovor #1 poslato: Novembar 07, 2016, 06:08:16 posle podne »
Dobrodošao na Škoda forum. Svaka čast na automobilima!

Za početak ti predlažem da slobodno otvoriš nove teme (ako takve već ne postoje  - pregledaj forum) sa odgovovarajućim naslovom za svaki pojedinačno problem koji te muči tj. imaš nedoumicu.
Neće biti dobro da se diskusija oko dva auta i pitanja vodi u jednoj temi, lakše je i preglednije kada se razdvoji u bar dve teme, a verovatno i više.

Plus, bilo bi dobro da si sa svojim iskustvom (voziš škodu 10 godina) prvo malo učestvovao u drugim temama, a ne da tražiš pomoć odmah i očekuješ da svi priskoče u pomoć.

• Vozi: OctaviA5 1.9TDI 2008 Elegance+