Autor Tema: Cena goriva?!  (Pročitano 11893 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stalker

Odg: Cena goriva?!
« Odgovor #90 poslato: 28. Nov, 2018. 14:35 »
To je već poodavno urbani mit, koji je verovatno u ranijem periodu (pre 5-6 i više godina) bio zasnovan pa vremenom sve manje.
Ranije je bilo i više krađe na gorivu (čuvena afera na NiS pumpama pre 3-4 god.) pa je bilo i do toga (možda i sam ima u manjem obimu).
No, ako isključimo oba ... teško je reći. Lično NE verujem da može biti više od 1-2% (ako je i toliko).
Aditivirani benzini štede "i do 2%" goriva, ali to nije baš 2% više je oko 0,5%.
Nema baš mnogo nezavisnih istraživanja po ovom pitanju.
SAT (kao "polu-nezavisni") je utvrdio da kod novih automobila NEMA razlike u potrošnji tamo i vamo (inostransvo i kod nas).
Sledi (valjda u sledećoj emisiji (broju časopisa)) i istraživanje sa polovnim automobilom (ma).
Možda i to nešto bude reklo.
Kako god, nema logike da je velika razlika u potrošnji (a i kvalitetu), to su uglavnom nijanse (objektivno gledano). Euro 5 goriva su toliko kvalitetna da čak i kad je standard "uboden u žilet" (a čak i nije, kod nas) dovoljno je dobro da teško može da se razlika primeti u realnoj vožnji.

Van mreže fobia24

Odg: Cena goriva?!
« Odgovor #91 poslato: 28. Nov, 2018. 14:48 »
Ja sam već pisao da ne osećam nikakvu razliku između slovenačkog i srpskog goriva. S tim da u Srbiji nikada ne kupujem na NIS-u već sam uzimao na OMV i Shell-u.

Van mreže Karlheinz

Odg: Cena goriva?!
« Odgovor #92 poslato: 28. Nov, 2018. 15:04 »
Ono što mene i dalje pritisaka je kvalitet goriva,
Molim te ne skreći sa teme (naslova), znam da nije namerno ali već par puta to radiš u zadnja 24h nije malo.
U diskusiji o temperaturi ulja, velikom servisu za 1.4mpi (obrisana ti je poruka)... isl...

Diskusija ode u drugom smeru od naslova teme što nije ok.
Evo u ovom forumu imaš 3 teme (na vrhu) upravo o kvalitetu goriva, možeš tu pisati/pitati...  bravo2
  • Vozi: OctaviA5 1.9TDI 2008 Elegance+

Van mreže Marjanke

Odg: Cena goriva?!
« Odgovor #93 poslato: 28. Nov, 2018. 17:18 »
Kod nas je sve najgore, a najskuplje.

Van mreže fobia24

Odg: Cena goriva?!
« Odgovor #94 poslato: 28. Nov, 2018. 18:05 »
Ja i ne znam koje su cene u Srbiji. U Sloveniji je padala cena par puta ovoga meseca i najavljuju još. Ali to je beznačajno, niti sam ja bogatiji za to što padne, par centi.

Van mreže shuxx

Odg: Cena goriva?!
« Odgovor #95 poslato: 28. Nov, 2018. 18:53 »
@ karlheniz

Ja cu se kontrolisati....a ti slobodno brisi.... pozz

Sent from my SM-A320FL  

  • Vozi: Škoda Fabia MK II 1.4 TDI

Na mreži Peja

  • Vozi: Kodiaq 2.0 TDI DSG FWD, Hyundai i20 BC3, Dacia Logan 1.4 MPI

Van mreže shuxx

Odg: Cena goriva?!
« Odgovor #97 poslato: 29. Nov, 2018. 08:30 »
Gladna drzava. A lopovske pumpadzije

Sent from my SM-A320FL  

  • Vozi: Škoda Fabia MK II 1.4 TDI

Van mreže Stalker

Odg: Cena goriva?!
« Odgovor #98 poslato: 29. Nov, 2018. 16:14 »
Pa, pomalo od oba.
Ne bih da branim državu jer su akcize zaista visoke (u odnosu na standard).
Ipak, u Evropi su akcize (porezi) na gorivo zaista visoke (svuda), a i treba gledati PDV.
U državama višeg standarda od nas PDV je obično viši (23-27%), a i akcize za duvan i alkohol su veće (u %).
Da li povećati akcize ili PDV? Teško pitanje.
Doduše gorivo je zaista potreba u odnosu na cigarete, alkohol pa i kafu (recimo tu bi moglo da se "izjednači") pa mi se čini da bi moglo malo da se olabavi ... al' bez povećanja PDV-a i ostalih poreza (znači ne baš tako mnogo kao što se čini na prvi pogled).
A "bezobrazne" pumpadžije se ponašaju "samo" super tržišno (oligopol pa udri). Nema prave konkurencije i to nam je to.

Van mreže Karlheinz

Odg: Cena goriva?!
« Odgovor #99 poslato: 22. Apr, 2020. 13:45 »
Da aktiviram staru temu...
Pada cena goriva, šta mislite hoće li još ići dole i treba li spremiti i kanistere?  =))
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2020&mm=04&dd=22&nav_id=1677339
  • Vozi: OctaviA5 1.9TDI 2008 Elegance+

Van mreže fobia24

Odg: Cena goriva?!
« Odgovor #100 poslato: 22. Apr, 2020. 13:58 »
Cena sirove nafte je već otišla pre neki dan u minus. Države spuštaju do neke granice cene i tu zaustave jer ispod toga im se ne isplati. Slovenija je zaustavila cenu na 1e za benzin i dizel u naredne dve nedelje. Dakle, neće više spuštati u tom periodu, a za posle ćemo videti. Ja očekujem rast kasnije.

Van mreže MAKS

Odg: Cena goriva?!
« Odgovor #101 poslato: 22. Apr, 2020. 16:00 »
Negde napisa ali evo ponovo.
Juce sipan dizel 139.40 dinara ili ti 1.18 ili 1.19 eura. Dali moze nize. Ja mislim da moze i da treba. Sigurno je potrosnja pala jer se manje vozi. Ali to je trziste.  I kod nas je sve naopacke sem sada kada je sve otislo u minus.
Po mom nekom misljenju cena goriva nebi trebalo da ide vise od 1.28 do 1.30 dizel mislim. U normlanim uslovima mislim. Ali opet je to za nas dosta. Ali videcemo vrlo brzo.
Licno smatram da za nase trziste cena dizela nebi smela da bude veca od 140-145 dinara za litar ako ne i manje.
  • Vozi: OCTAVIA 1.6 2012 ELEGANCE

Van mreže sale.kriminale

Odg: Cena goriva?!
« Odgovor #102 poslato: 22. Apr, 2020. 16:18 »
Ne vredi raspravljati kada cenu goriva određuje zaparavo država putem akciza. Bar pola cene po litru bilo kog goriva je zapravo akciza. Proizvodna cena dizela je uvek bila niža od proizvodne cene benzina a u Srbiji je dizel skuplji od benzina već godinama unazad. Mislim da smo najskuplji sa gorivom u regionu već neko vreme. Ja to stručno zovem: Klepanje naroda od strane države. Ako proizvodna cena na svetskom tržištu znatno padne, to neće dugo trajati jer će država povećati akcize i uvek držati tu krajnju granicu izdržljivosti. Problem se može rešiti samo nasiljem. 
 :))
  • Vozi: Dacia Logan

Van mreže bugarin

Odg: Cena goriva?!
« Odgovor #103 poslato: 22. Apr, 2020. 16:20 »
vi kao da ne znate da se u srbiji cena dize kad se roba ne prodaje.
neka drzava malo smanji akcizu, pa moze cena uvek da bude na sadasnjem nivou.


a eto i sale lepo napisao dok sam ja kuckao.
  • Vozi: Octavia mk2 1.9tdi PD

Na mreži Buca Skoda MladenovacZapočeo temu

Odg: Cena goriva?!
« Odgovor #104 poslato: 22. Apr, 2020. 17:44 »
U centru Beca 10. Mart
  • Vozi: Octavia 1.9 tdi 90 + ČIP 125KS !



Pretraga foruma [Google]