Autor Tema: Pneumatici  (Pročitano 3003 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dragan tbZapočeo temu

Pneumatici
« poslato: 28. Jul, 2019. 11:41 »
Opet se i ko zna po koji put unaprijed izvinjavam ako je slična teme bila.Molim administratora za razumijevanje,jer na forumu sam nekih dva mjeseca tek.
Treba mi preporuka od iskusnih forumaša;Koji profil guma staviti.Na autu su trenutno 195/ 55/15.To je doslo na autu.Krajem avgusta bih mijenjao.Idu i kišni dani i hladniji pa bih reagovao na vrijeme.Nisu kritične ali ni za ulazak u zimu sa njima.
Buni me što na nekim modelima vidim 185/60/15.Čak i u uputstvu postoji navedeni profil.Koji odabrati od ova dva;195/55/15 ili 185/60/15.Meni se čini da je moj auto viši od ostalih.Model fabia karavan 2010 g.Hvala Vam
  • Vozi: Škoda Fabia 1,9 tdi

Na mreži AcoSk

Odg: Pneumatici
« Odgovor #1 poslato: 28. Jul, 2019. 16:02 »
Ja bih ostavio te 195 55.
Ove 185 60 imaju veci precnik pa ce auto biti jos visi, a guma uza pa ce ruznije i izgledati

Na mreži DonKihot

Odg: Pneumatici
« Odgovor #2 poslato: 28. Jul, 2019. 16:08 »
Ja ne bih razmisljao... Auto ce biti dosta stabilniji i upravljiviji sa 195/55

Poslato sa EML-L29  

  • Vozi: Škoda Octavia III 1.8 TSI

Van mreže Nidza BG

Odg: Pneumatici
« Odgovor #3 poslato: 28. Jul, 2019. 17:53 »
dal ce za 1.4tdi da bude mnogo 205 45 16? plasim se da ga ne ubabim mnogo :) sad ima 175 65 14 i ponasa se kao trotinet u krivini. Karavan je u pitanju
  • Vozi: Skoda Fabia MK2 1.4tdi

Van mreže crtacrta

Odg: Pneumatici
« Odgovor #4 poslato: 28. Jul, 2019. 18:03 »
zimske , uže i  "deblje"  gume su korisnije po zimi

no ovdje je razlika 1,26 % ...odnosno auto bi bio viši cca 4 mm..isto toliko bi prostor između rubnjaka i gume  bio uži

savjet , gledaj  da bude jeftinije
  • Vozi: octavia 1.6 mpi ,LPG

Na mreži AcoSk

Odg: Pneumatici
« Odgovor #5 poslato: 28. Jul, 2019. 18:22 »
To je tacno, za zimske jeste bolje uza i sa vecim (visim) profilom, sto 185 60 r15 jeste naspram 195 55 r15.
Da ce biti malo ruznije, hoce (za nijansu)

Na mreži DonKihot

Odg: Pneumatici
« Odgovor #6 poslato: 28. Jul, 2019. 18:56 »
Ne slazem se. Uza guma je bolja samo za vlazan sneg jer ga lakse razbije i uhvati za tvrdu podlogu. Za led i utaban sneg je bolja sira guma. Da ne pricamo o kocenju. Sto veca povrsina gume za sto vise trenja.

Poslato sa EML-L29  

  • Vozi: Škoda Octavia III 1.8 TSI

Na mreži AcoSk

Odg: Pneumatici
« Odgovor #7 poslato: 28. Jul, 2019. 19:08 »
Druze nema sta da se ti ne slazes ili slazes. Ovo sto pricamo su cinjenice.
Inace, nije tako, sto veca povrsina to je slabiji pritisak na podlogu, pa samim tim i losine prijanjanje.

p.s. Pogledaj na reliju koje gume voze tj. koliko je siroka

Na mreži DonKihot

Odg: Pneumatici
« Odgovor #8 poslato: 28. Jul, 2019. 20:52 »
Nemoj mi reci dal ja imam sta da se slazem il ne slazem. Ja pravo na svoje misljenje imam, pa makar bilo pogresno i o tome ne mozemo da diskutujemo.
Mozemo posmatrati i reli i tenkovske gusenice i klizaljke za led ili bicikle rakete, ali da razgovaramo o konkretnim relevantnim situacijama, brojkama.
Zimski uslovi voznje mogu biti raznovrsni i nije za svaki od njih presudan pritisak gume na tlo. A ti slobodno stavi najtanju gumu koju mozes i izadji na led da vozis.

Poslato sa EML-L29  

  • Vozi: Škoda Octavia III 1.8 TSI

Na mreži hakkler

Odg: Pneumatici
« Odgovor #9 poslato: 28. Jul, 2019. 20:55 »


Treba mi preporuka od iskusnih forumaša;Koji profil guma staviti.Na autu su trenutno 195/ 55/15.To je doslo na autu.Krajem avgusta bih mijenjao.Idu i kišni dani i hladniji pa bih reagovao na vrijeme.Nisu kritične ali ni za ulazak u zimu sa njima.
Buni me što na nekim modelima vidim 185/60/15.Čak i u uputstvu postoji navedeni profil.Koji odabrati od ova dva;195/55/15 ili 185/60/15.Meni se čini da je moj auto viši od ostalih.Model fabia karavan 2010 g.Hvala Vam

Koje got da odabereš..nećeš pogriješiti dok got to bude oem dimenzija koja ti i piše na poklopcu rezervara.

Za zimske imam 185 60 15..jer su došle sa autom..i nove su. I za predpostaviti nijansu udobnije od 195 55 15.

Al sigurno udubnije od 205 45 16 ljetnog set-upa.

Gledaj samo da uzmeš kvalitetniju gumu..neovisno od dimenzije.

Visina neka te ne brine.


Na mreži DonKihot

Odg: Pneumatici
« Odgovor #10 poslato: 28. Jul, 2019. 21:42 »
Udobnije od 195 na pravcima i rupama, ali u krivini ce vise da se uvija i moze se stvoriti osecaj nestabilnosti, naravno u zavisnosti od stila voznje. Ali svakako ce biti meksa voznja na 185.

Poslato sa EML-L29  

  • Vozi: Škoda Octavia III 1.8 TSI

Na mreži petarp031

Odg: Pneumatici
« Odgovor #11 poslato: 28. Jul, 2019. 22:06 »
Na fabia 1.9tdi 2010.god na rezervoaru pise 195 55 15. Isao bih na tu fabricku dimenziju, ali neces veliku gresku napraviti ako izaberes 185 60 15 obzirom da je felna 6 jota, pa ce guma 185 malo da se razvuce i spustiti, sto nije velika razlika u odnosu na ono sto pise na cepu.
Mislim da je najbolje da pogledas ponudu guma, pa da zavisno od kvaliteta doneses konacnu odluku. Imao sam razna iskustva sa renomiranim novokomponovanim proizvodjacima poput recimo lassa, na gumi pise profil 50, a ta guma vislja od pirelli, nokian, save, kao da je visine 60.
Srecno.


Poslato sa ANE-LX1  


Na mreži petarp031

Odg: Pneumatici
« Odgovor #12 poslato: 28. Jul, 2019. 22:08 »
Udobnije od 195 na pravcima i rupama, ali u krivini ce vise da se uvija i moze se stvoriti osecaj nestabilnosti, naravno u zavisnosti od stila voznje. Ali svakako ce biti meksa voznja na 185.

Poslato sa EML-L29  
Ne bih se slozio da je to uvek slucaj, upravo zavisi od sirine felne. Na puntu je recimo sirana 165 fabricka, svi su me ubedjivali da cu stavljanjem 175 imati vecu stabilnost, ali sam dobio kontra, najlepse se auto ponasao na fabrickom 165.

Poslato sa ANE-LX1  


Na mreži DonKihot

Odg: Pneumatici
« Odgovor #13 poslato: 29. Jul, 2019. 07:22 »
Naravno da utiče i širina felni, ali se podrazumeva da se uparuju felna i guma u skladu sa dozvoljenim tolerancijama. Ako su dobro uparene, ne sme biti razlike. Visina može malo odstupiti zavisno od konstrucije gume. U suštini bi trebalo da razlika bude samo u balonu a ne u visini. Ali je u praksi upravo slučaj da nije baš sve kao na papiru. I ja sam se više puta uverio da ista guma (ista dimenzija) nema isti obim. Jednostavno guma ima svoju nazivnu veličinu, koja ima svoju toleranciju za odstupljanje i to je vrlo prisutno.
  • Vozi: Škoda Octavia III 1.8 TSI



Pretraga foruma [Google]