Pretraga foruma [Google]


Autor Tema: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja  (Pročitano 5713 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži wkobre

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #60 poslato: 03. Sep, 2024. 17:11 »
Pogrešio si rupu  =))
Moraš litar ulja da ispustiš i tu sipaj GDrive, a isto uradi za antifriz i tečnost za stakla. Da bi to uspelo, moraš da imaš 2 stavke dodatne opreme: grejanje prskalica i elektro retrovizore. U tom slučaju prskalice igraju ulogu pretkomore koja pali to gorivo, a onda uvučeš retrovizre i negde oko 150-160km/h auto se polako odvaja od zemlje. Zatvori prozore da ne ostaneš bez obrva!
Javi utiske  =))
  • Vozi: Škoda Superb combi 2.0tdi 150hp L&K

Na mreži Mareska

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #61 poslato: 03. Sep, 2024. 17:16 »
@wkobre
Bas cu probati sve nabrojano veceras,mislis da ce razlika u potrošnji biti osetna ili cu ipak morati da tjuniram?
  • Vozi: Superb

Van mreže vdjuric

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #62 poslato: 30. Sep, 2024. 09:05 »
Pozdrav društvo. Kao novopečeni otac blizanaca, tražim veći auto pa je u najuži izbor došla Škoda Superb zbog dosta mesta na zadnjoj klupi, plus veliki gepek i peta vrata gde lako mogu da ubacujem ogromna kolica i prateću opremu, a da svaki put ne igram tetris 🙂.

Sto se tice motora, u obzir dolazi samo benzinac, jer zbog male km koju prelazim na godišnjem nivou ( radim od kuće) cca 8-10k km i 70% gradske vožnje, dizela bih samo "ubio".
Gledam Superb 2017-2018 godište limuzinu, sa 1.4tsi motorom i 150hp.
Pa me zanima jel su to ti "noviji" motori sa zupcastim kaišem i sa rešenim boljkama onih prethodnih sa lancem, pucanjem klipova, karika kako sam čitao ili se i tih godina ugradjivao taj motor?
Potrošnja mi nije bitna, baš zbog male km, sve što je do 10lit grad meni je ok, najviše mi je bitno održavanje tog motora, tj njegove veće boljke. Ulje, filtere bih svakako menjao jednom godišnje, nezavisno od km, dal prešao 8 ili 10k km, nikako ne bih išao ni do pola intervala od 30k km, a kamoli 30k km pa da toliko i prelazim godišnje.
I još jedno pitanje, kakav je taj motor na medjuubrzanjima? Ovo pitam ne zbog zustre vožnje koju ne praktikujem, već zbog bezbednijeg i brzeg preticanja kamiona, autobusa...

Van mreže Filip BG

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #63 poslato: 30. Sep, 2024. 10:23 »
Čestitam vdjuric,
To je najbolji mogući razlog za kupovinu većeg auta.
Dobrodošli na forum.
1.4 tsi od 110kw je u Superbu 3 motor bez lanca, tj. ima zupčasti kaiš. Pripada trećoj generaciji EA888 i nema urođenih mana u smislu potrošnje ulja. Na njemu svašta može da crkne, kao uostalom i na svakom motoru, ali je u principu bolji izbor za Vaše potrebe nego 2.0 tdi iste snage.
Performansama nećete biti razočarani, ali ni oduševljeni. Zapravo, zavisi od toga koji auto trenutno vozite. Mi od ove godine imamo Superb 3, 1.5 tsi 110kw, i na putu nije ništa lošiji u međubrzanjima od prethodnog Superba 2, 2.0 tdi 103kw. Ali, potrebno je da preticanje počnete u nešto višim obrtajima u odnosu na dizelaša, to je opšte poznata stvar.
Potrošnja može biti i 12l u gradu, ali i 4l na magistrali. U prilogu je slika od ovog vikenda. Prosečna potrošnja u poslednjih 98 sati (resetuje se na 100 sati) je 7.2 l. Tu je bilo i dosta vožnje po gradu, istovara/istovara dece oko škole i vrtića, što se i vidi po prosečnoj brzini od 28 km/h.
  • Vozi: Superb mk3 1.5 TSI

Van mreže vdjuric

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #64 poslato: 30. Sep, 2024. 11:37 »
Hvala Filip BG na čestitkama i na odgovoru!
Trenutno vozim Fiat Bravo hecbek 1.6 benzin sa 103hp, tako da ce ovih 150hp biti ogromno unapređenje, a ne verujem da ce trošiti vise od ovog, jer mi on po gradu pogotovo zimi zbog kratkih relacija sa blagom vožnjom popije 13-14 litara bez problema 🤬.
Vidim da je tvoj motor 1.5 tsi, od kad su oni ubacivani i da li su bolji izbor od gore pomenutog 1.4 tsi za koga sam pitao?
Sto se tice crkavanja, naravno, svi su podlozni tome, nezavisno od brenda, ali čisto da se izbegnu oni motori koji su pokazali češće probleme, kao što su prethodne verzije 1.4 tsi sa lancem pokazali.

Inače, često sam vozio sestrin Passat B6 kog su novog kupili, 2.0 dizel sa 140hp, koji je išao odlično. Naravno, zbog većeg obrtnog momenta, na manjim obrtajima je bolje povlačio, ali kao što si rekao, za benzinca se zna da to isto isporučuje na nešto većim obrtajima od dizela.

Van mreže Filip BG

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #65 poslato: 30. Sep, 2024. 13:25 »
Posle 1.6 atmosferskog benzinca u Fiatu Bravo bićete veoma zadovoljni performansama turbo benzinca 1.4 tsi 110kw.
U Superb se 1.5 tsi ugrađivao, mislim, od modelne godine 2019, tj. od juna 2018. Nije bolji izbor od 1.4 tsi jer ima GPF filter i radi „ekologije“ (da bi trošio decilitar manje i emitovao gram CO2 manje) je malo „prigušen“. Ljudi koji su vozili oba motora u kolima slične težine tvrde da je 1.4 živahniji od 1.5, iako cifre međuubrzanja to ne potvrđuju.
1.5 je imao u prvoj verziji tzv. kengur efekat, ali je to kasnije rešeno.
Uglavnom, kod kupovine polovnjaka tražite bolji konkretan primerak, bio on 1.4 ili 1.5.
  • Vozi: Superb mk3 1.5 TSI

Van mreže vdjuric

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #66 poslato: 30. Sep, 2024. 15:52 »
Jos jednom da rezimiramo, u Superb 2017-2018 gde je i dalje 1.4 tsi, nema uopšte GPF filtera i u svaki primerak 3 generacije Superb je verzija sa zupcastim kaišem?
Auto hoću lično da uvezem, imam dve opcije, Holandiju, gde mi prijatelj koji živi tamo preko 20 godina može pomoći i Norveške gde su mi sestra i zet.
Cena mi ne bi igrala primarnu ulogu, već ocuvanost automobila tj, što manja km. Gledam da uzmem do max 130k km, s obzirom da planiram da vozim auto nekih 4-5 godina, i mojom prosečnom km godišnje, za taj period napravio bih max 50k km, što je i dalje ispod 200k km kada ga budem prodavao.
Cene u Norveškoj su dosta veće, jer oni prilikom uvoza novog automobila kako zet kaže, plaćaju jednokratnu taksu u iznosu od 100% cene novog vozila. Ali i prilikom izvoza, vraćaju dobar deo toga, plus su vozila uglavnom sa najjačim paketima opreme, Laurin & Klement, kožna sedišta, uglavnom imaju i vebasto grejanje, dobra ozvučenja  itd. Kako zet kaže, Norvežani ne prelaze puno km, uglavnom koriste gradski prevoz, plus kada negde putuju, idu avionom, to pokazuju i km na oglasima gde ima veoma puno vozila do 100k km i ispod toga za vozila 2018 i mladja koja ja gledam.
Sada ostaje samo da nadjem sto bolji primerak i put pod noge 😁.

Na mreži maradona

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #67 poslato: 30. Sep, 2024. 17:29 »
Čestitam!
Što se tiče kupovine auta iz Norveške, jedan drugar sa foruma je kupio tamo Leon FR 1.4TSI, prepoznaće se, pa će ti napisati nešto o tome.
  • Vozi: Škoda Superb 3 140KW TDI DSG

Na mreži wkobre

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #68 poslato: 30. Sep, 2024. 19:08 »
Obe opcije su dobre. Čak Holandija ima 21% povrat PDV-a naspram 19% koliko je u Norveškoj (ukoliko se ne ide na neto). U oba slučaja bih tražio slike i snimke odozdo zbog korozije (ja sam izdejstvovao i GOMILU slika sa merama debljine laka oko celog auta). Za Norveško tržiste ih fabrički jače premazuju odozdo, dok to nije slučaj u Holandiji, pa bih gledao neke koji se prodaju bliže granici sa Nemačkom ili Belgijom, tj dalje od mora. Prednost bih dao i onima koji mogu da dostave DEKRA izveštaj, kao i izveštaje sa svih servisa.
Sa Norvežanima se može jako dobro pregovarati iz mog iskustva i lično sam uspeo DEBELO da oborim cenu, za Holandiju ne bih znao. Leon sa tim motorom leti, isto mogu reći za Octaviju, oba auta na 17" felnama. Tako da mislim da i Superb ide sasvim dobro za opisane potrebe. Pomenuta je L&K oprema, pa da kažem da nije neki gubitak i da se uzme paket ispod, gde se ne gubi na komforu, ali bi "smršao" jedno 100+kg što bi možda moglo biti osetno na tom motoru.
Srećno!
  • Vozi: Škoda Superb combi 2.0tdi 150hp L&K

Na mreži Mareska

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #69 poslato: 30. Sep, 2024. 19:15 »
@vdjuric
Ako ti je bitna potrošnja ne brini,evo ti moja za ovaj mesec.  1.5tsi manuelni.
  • Vozi: Superb

Van mreže vdjuric

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #70 poslato: 30. Sep, 2024. 19:48 »
@wkobre

Posto sam nov na forumu, verovatno zbog toga ne mogu da pristupim profilima i šaljem PP, pa ako ti možeš - želiš i budeš imao vremena da razmenimo koju oko uvoza iz Norveške, bio bih ti zahvalan.
Da ne pišemo u ovoj temi i odemo u offtopic.

Na mreži wkobre

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #71 poslato: 30. Sep, 2024. 21:31 »
Mora određen broj poruka da se napiše kako bi se otključala opcija. Evo ja sam uspeo da pošaljem PP.
  • Vozi: Škoda Superb combi 2.0tdi 150hp L&K