Autor Tema: Akumulator, koji kupiti?  (Pročitano 50366 puta)

0 članova i 7 gostiju pregledaju ovu temu.

Na mreži 2 Busy

Odg: Akumulator, koji kupiti?
« Odgovor #15 poslato: 13. Sep, 2013. 19:57 »
Pre 2 sata kupljen ProAtomic 74Ah.Jako sam zadovoljan!

Van mreže olajkris

Odg: Akumulator, koji kupiti?
« Odgovor #16 poslato: 13. Sep, 2013. 20:17 »
kupi onaj s najdužom garancijom od 63amp..

i kod akua nije toliko bitna snaga u amperima koliko brzina/protok kojom isporučuje navedenu snagu.

preporuka za exide.

Ja bas nebi bio u tome siguran mozes ti ispuricivati kojom god brzinom hoces ako nemas snage. Banalno objasnjenje: trci ako mozes sa 100kg a nemas snage.. a za 63Ah se slazem u potpunosti... bitno je da je za jedan stepen jaci nego fabricki deklarisan. da moze i malko da vergla vise ako ne daj boze zatreba.

Van mreže dulefontana

Odg: Akumulator, koji kupiti?
« Odgovor #17 poslato: 13. Sep, 2013. 21:03 »
ProAtomic radi firma koja je kupila Vartu, i stavljaju ga u klasu sa Black i Blue Dinamic. Inace ista firma pravi i Energizer.

Sent from my HTC Desire X


Van mreže hakkler

Odg: Akumulator, koji kupiti?
« Odgovor #18 poslato: 13. Sep, 2013. 23:35 »
Ja bas nebi bio u tome siguran mozes ti ispuricivati kojom god brzinom hoces ako nemas snage. Banalno objasnjenje: trci ako mozes sa 100kg a nemas snage.. a za 63Ah se slazem u potpunosti... bitno je da je za jedan stepen jaci nego fabricki deklarisan. da moze i malko da vergla vise ako ne daj boze zatreba.

ajd da ja onda banalno objasnim što sam napisao u prošlom postu.

Imaš bačvu s vodom od 100litara..druge vode nema u blizini..samo struje.
...i auto sav zapečen od blata..smeća..muha i svakakvog sranja

ako na bačvu spojiš crijevo ili bacaš kante s vodom...tih 100 litara.. biti će dovoljno da spereš to sa auta ali će i trajat i 100litara će uskoro nestat.
ako na tu istu bačvu spojiš miniwash...pod pritiskom od X bara tih 100litara će biti više nego dovoljno da spereš sa auta to blato,muhe i ostalo...čak će ti i ostat više od 50% bačve a auto će biti čiščiji nego u prvobitnom postupku sa crijevom i kantama ;)

ili ono što sam mislio da je bitno kod akumulatora a pogotovo za hladne startove (kad vani padne na -10c i više) i kod večih opterečenja na vozilima.
Bitna je startna snaga ili protok u amperima npr 760A kod Exidea od 77ah

kod Proatomica od 74ah je 680A bar je tako kao deklarirano.


eto..valjda je sad jasnije na šta sam mislio :)

normalno je da je i za životni vijek akumlatora bitan i alternator....te slušanje muzike po par sati samo preko akua...ostavljanje upaljenih pozicija i oborenih svjetala koji put itd, itd..  ;D

makar ko i večinom sve...današnji akumulatori su napravljeni sa kračim vijekom trajanja radi čistog obrtaja love...potencijalnih kupaca da nabave neki noviji.

Van mreže Neba

Odg: Akumulator, koji kupiti?
« Odgovor #19 poslato: 13. Sep, 2013. 23:55 »
Citat: hakkler  danas u 05:57:08 posle podne

    kupi onaj s najdužom garancijom od 63amp..

    i kod akua nije toliko bitna snaga u amperima koliko brzina/protok kojom isporučuje navedenu snagu.

    preporuka za exide.


Ja bas nebi bio u tome siguran mozes ti ispuricivati kojom god brzinom hoces ako nemas snage. Banalno objasnjenje: trci ako mozes sa 100kg a nemas snage.. a za 63Ah se slazem u potpunosti... bitno je da je za jedan stepen jaci nego fabricki deklarisan. da moze i malko da vergla vise ako ne daj boze zatreba.

"snaga u amperima", "bitno je da je za jedan stepen jaci nego fabricki deklarisan. da moze i malko da vergla vise ako ne daj boze zatreba" i slične stvari da razjasnimo:

Ah je jedinica za kapacitivnot akumulatora/baterije, a ne za snagu i kao sto joj samo ime kaze predstavlja meru koliko dugo je akumulator sposoban da daje struju.(akk od 45Ah je sposoban da 4,5h daje na izlazu 10A pri nominalnom naponu)
Pored kapacitivnost jako bitan parametar je maksimalna jacina izlazne struje akumulatora. Na primer motor tramvaja radi na oko 500-600V DC. Kada bi spojli 400 baterija AA od po 1,5V redno i dobili napon od 600V one ipak ne bi mogle pokrenuti tramvaj jer ima je maksimalna izlazna struja pri nominalnom naponu jako mala reda velicine 1A. Tako i kod akumulatora postoje akumulatori od 63Ah koji mogu da daju maksimalnu izlaznu struju 250A ali i oni koji mogu da daju 350A. Koji cete uzeti zavisi od parametara startera motora, odnoso koliku jacinu struje isti vuce. Prilikom verglanja iz akumulatora se vuce i preko 100A...


Diskutabilno je sta u obicnom govoru moze znaciti jacina akumulatora!?
  • Vozi: Fabia 1.9 SDI

Van mreže olajkris

Odg: Akumulator, koji kupiti?
« Odgovor #20 poslato: 14. Sep, 2013. 01:18 »
ja sam napisao Ah jer nisam hteo da komplikujem jos vise coveku. Jeste Ah je oznaka za kapacitet kod akumulatora ali izgleda clanu Hakkleru nije bitan kapacitet njegove baterije samo koliko moze da pruza struje pri startu. Samo da razjasnim poentu sta sam hteo reci jos prethodno: ako je fabricki 55Ah(kapacitet) ima nekih 400 i nesto ampera startne truje sledeci je 60,62,63 ili 66Ah zavisi od proizvodjaca ili modela. A imaju startnu struju oko 500 i nesto ampera. Sta ce vise kad je vec za oko 100ampera jos kod nekih modela dobije i vise od 100ampera vece startne struje, i kapacitet umesto 55Ah 60 i nesto Ah.

MoonZe uporedi karakteristike ta tri koji si predlozio ako bas te zelis, pa dodaj kao faktor garanciu i odluci. E sad ako uticu i finansije onda sve to pada u vodu pa kupi sto mozes. Samo da ne ides ispod 63Ah i 500 i nesto ampera startne

Van mreže hakkler

Odg: Akumulator, koji kupiti?
« Odgovor #21 poslato: 14. Sep, 2013. 09:27 »
normalno da je bitan kapacitet ..ali bitna je i startna snaga.
kad sam mijenjao aku..od tvorničkih 68Ah uzeo sam jači od 77Ah...ali sam isto gledao koji od proivođača daje najbolje performanse uz omjer uloženo-dobiveno šta se tiče cijene,kapaciteta,startne snage i garancije.
btw. imam baš taj exide premium 77-760  i evo več 3ču godinu kreše ko i kad je kupljen novi.
a ostavio sam par puta svijetla da gore po 7,8 sati i to kad je vani bio debeli minus..slučajno ;)
(jbg. mikroprekidač i zujalica su malo zaspali da jave..da su svjetla ostala gorjet nakon vožnje)

Van mreže bokilava

Odg: Akumulator, koji kupiti?
« Odgovor #22 poslato: 14. Sep, 2013. 17:49 »
e najvise volim da citam forumske rasprave o akumulatorima, viskozitetu ulja i zimskim gumama leti :D:D to je skoro beznadezno kao kad na forumima o putovanjima pricaju gde je najbolji a najjeftiniji giros...
Da li ce ti aku trajati 2, 3 ili 6 sezona to niko ne moze da zna, to ko pravi vartine, da li dzonson trepca topla ili komtrejd ni to niko ne moze da zna. Kolega malopre kaze kupio sam pre dva sata i vrlo sam zadovoljan? Ja bih ga pitao cime je zadovoljan posle dva sata eksploatacije? Posle dva sata moze biti da je zadovoljan samo time kako je aku lepo cucnuo na za to predvidjeno mesto i nista vise... osim ako mu je prethodni bio skroz crknut pa je sad zadovoljan sto je uopste upalio auto... Ja bih uzeo kao sto neko rece za nijajnsu jaci od fabrickog i gledao da bude sto jeftiniji. Papir trpi sve, i startnu snagu i garanciju i proizvodjaca i mesto proizvodnje... Nisam mislio nikog da uvredim ovim postom, samo brate na svakom forumu se pise o tome ko da su svi elektronicari elektricari i energeticari

Van mreže MoonZeZapočeo temu

Odg: Akumulator, koji kupiti?
« Odgovor #23 poslato: 15. Sep, 2013. 00:24 »
MoonZe uporedi karakteristike ta tri koji si predlozio ako bas te zelis, pa dodaj kao faktor garanciu i odluci. E sad ako uticu i finansije onda sve to pada u vodu pa kupi sto mozes. Samo da ne ides ispod 63Ah i 500 i nesto ampera startne

Kupio sam danas Energizer plus 60Ah, 540 A. 36 meseci garancije, dao staru vartu, izašlo me 7300din.

Hvala svima na savetima i preporukama.
  • Vozi: Fabia 1.4 mpi, 2003.

Van mreže djordje48

Odg: Akumulator, koji kupiti?
« Odgovor #24 poslato: 15. Sep, 2013. 12:31 »
meni je original bio 44Ah na fabiji i crkao je posle 6 godina. sad sam uzeo Bosch od 45Ah. Kupio sam u onoj prodavnici kod crkve u omladinskih brigada, mislim da se zove beocar ili tako nesto. stari mi uzeli za 300 din, sto nije lose. bolje to, nego da ga ja bacam u kontejner ;D kostao je 5000 din, a original VW u Porscheu Ada tricavih 13 000 din!!! :'(

Van mreže Neba

Odg: Akumulator, koji kupiti?
« Odgovor #25 poslato: 15. Sep, 2013. 13:04 »
stari mi uzeli za 300 din, sto nije lose. bolje to, nego da ga ja bacam u kontejner
Najbolje u svemu tome je sto ce taj stari akk oticu u pravilan proces reciklaze a ne u kontejner u djubre odakle ce iscureti kiselina u zemljiste i u podzemne vode... :) Mislim da sam negde procitao da bacanje starih akumulatora trece na listi kao stetnost produkata autoindustrije, posle ulja i zagadjivanja vazduha...
  • Vozi: Fabia 1.9 SDI

Van mreže dulefontana

Odg: Akumulator, koji kupiti?
« Odgovor #26 poslato: 15. Sep, 2013. 14:15 »
A inace je 45 din kilogram za otkup akumulatora

Sent from my HTC Desire X


Na mreži 2 Busy

Odg: Akumulator, koji kupiti?
« Odgovor #27 poslato: 16. Sep, 2013. 19:59 »
@bokilava  Zadovoljan sam:
1.cenom,manja od one koju sam očekivao
2.dužinom garancije na kupljeni akumulator (30 meseci)
3.auto se više ne trese pri verglanju
4.ugradnja je bila besplatna,na licu mesta i veoma brza
5.preporukom majstora,odnosno više njih na Pro Atomic akumulatore.
Jel' dovoljno? :P

Van mreže bokilava

Odg: Akumulator, koji kupiti?
« Odgovor #28 poslato: 16. Sep, 2013. 22:46 »
hehe teras me da sam sebi skocim u stomak i da udjem u forumsku polemiku o akumulatorima :)
1. to sto si zadovoljan cenom ne mora da znaci da bih i ja bio, tebi je mozda 7 soma dosta za aku a meni je i 5 natezanje. A i cena uopste ne znaci da si kupio dobar aku
2. takvu garanciju daju bar jos 2, 3 proizvodjaca, a i malopre rekoh da papir trpi sve pa i dug garantni rok, a ne daj boze da dodjes u situaciju da moras da ostvaris svoja prava iz garancije u ovakvom sistemu
3. to sto auto ne trese pri verglanju to je upravo ono sto sam napisao, prethodni aku je bio toliko rikavela da bi ti sad svaki koji bi kupio resio taj problem
4. nemam repliku na besplatnu ugradnju :) iz prostog razloga sto u zivotu nisam upoznao osobu koja je platila ugradnju akumulatora :)
5. svaki ciga svoga konja hvali :)

Nemoj da mislis da sam maliciozan ili slicno, samo mi je pun kufer teoretisanja na gore pomenute teme.
Na svakom forumu najvise strana imaju upravo takve teme, i ono sto mi je nazanimljivije je sto su svi strucni u toj oblasti :)
Jednu stvar ti zelim, a to je da ti aku sto duze potraje koji god da si uzeo. Isto tako bih voleo da i meni to neko zeli. Nisam ovde da bih, kad ti kazes kupio sam to i to, ja rekao do je to lose. I da si se ispalio, jer si imao ovaj ili onaj za ove ili one pare. Ae uzdravlje  ;)

Van mreže toro86

Odg: Akumulator, koji kupiti?
« Odgovor #29 poslato: 27. Jul, 2018. 07:02 »
Pozz,

kakva je situacija ove sezone,  trebam uzeti akumulator, sad je u njemu Hugel 74ah, auto sam uzeo prije godinu dana, prosli vlasnik kaze da je vozio 2g i ja 1g, znaci trajao je (radi jos) 3g.

kakve su preporuke sad za uzeti?
  • Vozi: Fabia Combi 1.6 TDI 2010



Pretraga foruma [Google]