Autor Tema: problem sa paljenjem auta  (Pročitano 2152 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže predragaleksicZapočeo temu

problem sa paljenjem auta
« poslato: 12. Dec, 2018. 15:08 »
Imam skodu feliciju 1.3 benzinac (nema plin), od pre par dana auto ima problem prilikom paljenja kada je hladan. Problem je u vezi stuje, jer sam primetio da kad je auto hladan nemam uopste varnicu na dovodnom kablu od bobine do razvodne kape prilikom verglanja. Kada auto upalim na gurku, a inace pali na par metara, posle toga nemam problema, auto radi ko sat. Akumulator je odlican i odlicno vergla. Bio sam kod auto elektricara, ali on kaze da je sve u redu.Hteo sam da pitam da li je neko imao slican problem i da li je problem do komutatora ili bobine ili razvodnika. Nemam rezervnih delova tako da ne mogu menjam da bih proverio zbog cega se tako ponasa. Hvala unapred na savetima.
  • Vozi: Skoda felicija 1.3 1998.god

Van mreže Filo

Odg: problem sa paljenjem auta
« Odgovor #1 poslato: 12. Dec, 2018. 19:39 »
Mnogu cudno da nemas varnica, a na guranje da dobijes varnica i da upali.
Kako si ustanovio to ? Stavio si svecica na kabel od bobina ili na neki kabel od razvodnik do svecica ?
  • Vozi: Skoda Felicia 1.3 LX 1995

Van mreže predragaleksicZapočeo temu

Odg: problem sa paljenjem auta
« Odgovor #2 poslato: 12. Dec, 2018. 19:52 »
Kad je auto hladan, a nece da upali, ja izvucem kabal iz razvodne kape, kabal koji dolazi sa bobine u sredinu razvodne kape i priblizim na pola cm od motora (od mase) i tokom verglanja on ne baca varnicu. Uopste ne dolazi nikakva struja iz bobine u razvodnik. Onda vratim kabal na svoje mesto i upalim auto na guranje, upali odmah, a nakon toga kada se auto zagreje, pali odlicno i takodje sam probao da ponovo skinem kabal sa razvodne kape i proverim i tada ima varnica, sve funkcionise kako treba. Kao da bobina ne daje struju kad je auto hladan.
  • Vozi: Skoda felicija 1.3 1998.god

Van mreže Filo

Odg: problem sa paljenjem auta
« Odgovor #3 poslato: 12. Dec, 2018. 21:12 »
Izvuci sve kable od svecice, zatim odvij edna svecica i stavi ja na bilo koj kabel od razvodna kapa i vidi tako. Ja tako proverujem dali ide struja kod svecice.

Ako i tada nema varnica, ondak moje razmislenje oko moznih problema je sledece:

-Istroseni cetkici na alansera, pa tako alanser vuce dosta struja i nema dovolno struja kod ta tenka zica u bobina koja je povezana sa kontakt brava.

Da proveris kakav je kontak na komutator sa masa.

Ako je bobina problem, da odis do neki otpad ili ako poznajes nekoj majstor ili komsija koj bi ti pozajmio bobina na par dana.


Ako je problem alanser, da probas sa kable povezane za drugo auto i tako da probas da upalis, pa videces dali je u tome problem, dali nema dovolno struja koja treba proteci kroz bobina kako bi se stvorio veliki napon.


To je to na koje sada mi pada na pamet kako mogucih problema posto kazes na guranje odma pali, tako da dobijas varnicu kada guras auto inace kako ce upali.
Zato mene mirise na onaj prvi moguci problem, odnosno alanser.

  • Vozi: Skoda Felicia 1.3 LX 1995

Van mreže predragaleksicZapočeo temu

Odg: problem sa paljenjem auta
« Odgovor #4 poslato: 12. Dec, 2018. 21:46 »
Probao sam vec sa paljenjem pomocu kablova, nista nisam postigao.
Auto odlicno vergla i mislim da nije problem u alnaseru, vec da je problem u komutatoru ... odvezao sam auto kod autoelektricara i sutra ce on probati da pronadje problem.
Neznam kako se manifestuje kvar komutatora i da li komutator moze da pravi ovakav problem, to jest da kad je auto hladan, da pobudjuje bobinu da salje struju razvodniku paljenja.
U svakom slucaju sutra ako auto nece da upali na kljuc majstor ce probati da pronadje kvar.
  • Vozi: Skoda felicija 1.3 1998.god

Van mreže Filo

Odg: problem sa paljenjem auta
« Odgovor #5 poslato: 12. Dec, 2018. 22:04 »
Epa probajte sa drugi komutator. Ili ti prvin probaj sa kabel od minus klema kod akumulator direkt na komutator i vidi dali ce tako upaliti.
  • Vozi: Skoda Felicia 1.3 LX 1995

Van mreže predragaleksicZapočeo temu

Odg: problem sa paljenjem auta
« Odgovor #6 poslato: 12. Dec, 2018. 22:08 »
Ok, hvala.
Javljam sutra sta je bilo.
  • Vozi: Skoda felicija 1.3 1998.god

Van mreže Filo

Odg: problem sa paljenjem auta
« Odgovor #7 poslato: 14. Dec, 2018. 18:02 »
I sta je bio problem ?
  • Vozi: Skoda Felicia 1.3 LX 1995

Van mreže predragaleksicZapočeo temu

Odg: problem sa paljenjem auta
« Odgovor #8 poslato: 14. Dec, 2018. 18:15 »
Jos uvek sam na tankom ledu, hocu da kazem da ni majstor nije siguran. Namontirao mi je neki stari komutator i rekao mi da vozim par dana pa ce mo videti. Danas auto pali odlicno i zasad nemam problema. Ako tako i ostane kupicu novi komutator i otici cu kod majstora da postavi novi.
On smatra da vrlo retko strada komutator, ali ja citam ovde na forumu da je to cest problem kod felicija.
U svakom slucaju kod mene je 99% problem sa komutatorom.
  • Vozi: Skoda felicija 1.3 1998.god

Na mreži pajapop

Odg: problem sa paljenjem auta
« Odgovor #9 poslato: 15. Dec, 2018. 07:03 »
 Bilo da je u pitanju bobina ili komutaor, davace isti simptom...izostanak varnice. Iako su to dva razlicita dela, deluju kao jedan, tj. jedan bez drugog ne mogu. Zato je kod zamene jednog od njih uvek dobro da se zamene u paru, tj. nova bobina i novi komutator, jer nova elektronika ne trpi na duze staze staru bobinu pa ce opet ubrzo jedno za drugim "crci"...To sto je palio "na gurku", to je zbog toga sto se iskljucivao starter koji je vukao neophodnu struju i dovodio do pada napona koji je bio potreban za stvaranje varnice...Inace, bobina moze da se "premeri", proveri se elektroprovodljivost primara i sekundara, uporedi sa fabrickim vrednostima i ako ona u vecoj meri odstupa od fabrickih vrednosti onda je do bobine. Ako su te vrednosti u redu, onda je do komutatora...Sad se stih, treba proveriti i provodljivost elektricne spulne u razvodniku....one kablice koje spajaju razvodnik i komutator... bravo2
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 lx 43kw 2001, Škoda Fabia 1.2 htp 47kw (6Y3) sedan 2003.

Van mreže Lazar01

Odg: problem sa paljenjem auta
« Odgovor #10 poslato: 13. Mar, 2021. 12:48 »
Pozdrav, imam problema sa paljenjem auta kada upalim on radi kao na 3 cilindra jedno 2 minuta dok se ne zagreje i onda radi normalno ali mi kazaljka od obrtaja seta gore dole malo predje preko 1000 obrataja pa se spusti ispod 1000 malo, menjao sam svecice i i dalje radi tako. Da li neko zna u cemu je problem? U pitanju je skoda felicia 1.3 benzin.
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 glx

Na mreži pajapop

Odg: problem sa paljenjem auta
« Odgovor #11 poslato: 13. Mar, 2021. 13:44 »
Meni ovo lici samo na problem sa karburatorom...Mislim da je najbolje uraditi kompletan servis karburatora...
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 lx 43kw 2001, Škoda Fabia 1.2 htp 47kw (6Y3) sedan 2003.



Pretraga foruma [Google]