Dobrodošao/la na škodaforumllRS.
Učestvuj u diskusijama - registruj se!

Pretraži sadržaj Škoda foruma [by Google]

Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?

Autor Tema: Pametni punjač akumulatora  (Pročitano 5108 puta)

0 članova i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže vladan266

Odg: Pametni punjač akumulatora
« Odgovor #15 poslato: Januar 14, 2020, 23:27:22 posle podne »
Ja sam kupio nedavno Bosch C3 pametni punjac, ima neke razlicite modove bla bla, impulsni mod itd... Puni i AGM akumulatore. Ostavio sam bio preko noci punjenje na BMW X3 sa AGM akumulatorom i sve je ok. Bitno je da se ne prikljucuje direktno na kleme akumulatora vec preko polova za startovanje ispod haube, jer onda ide preko elektronike auta koja tada "ucestvuje" u punjenju. Cisto da se zna da ovo nisam ja izmislio vec u ISTA+ BMW dijagnostici pise da ovako treba puniti.

Mana ovog punjaca je sto ne moze da puni potpuno mrtav akumulator, bitno je da ima u njemu valjda minimum 6 ili 8V jer inace ga prepoznaje kao nesto drugo bla bla.... Pricam o OBICNOM akumulatoru sa moje Octavie. Morao sam nekim starim punjacem koji sam imao da ga podignem iz mrtvih samo malo pa sam ga posle punio kao AGM (sa 14.7V) iako je obican, preporucljivo je vrlo. Punjac sam platio 40e nov.

Inace po preporuci gorepomenutog strucnjaka za akumulatore jedan od najboljih punjaca sa "normalnom" cenom je BATIUM 15.24.
  • Vozi: Octavia A5 1.9 TDI DSG

Na mreži AcoSk

« Odgovor #16 poslato: Januar 14, 2020, 23:37:33 posle podne »
Taj Bosch C3 puni do 14.7V ili ima podesavanja?
Posle toga prelazi u mod za odrzavanje (nesto preko 13V) ili ne?
  • Vozi: Skoda Octavia A5 Combi (1Z5) 1.6mpi 2008. god.

Na mreži ugi85

« Odgovor #17 poslato: Januar 15, 2020, 07:17:49 pre podne »
jer onda ide preko elektronike auta koja tada "ucestvuje" u punjenju. Cisto da se zna da ovo nisam ja izmislio vec u ISTA+ BMW dijagnostici pise da ovako treba puniti.

Bas ovako pise? Inace, ako je napon na akumulatoru pao ispod 10.5V doslo je do trajnog ostecenja ali to ne smeta da izvuces maksimum iz akumulatora.
@AcoSk, puni automatski do 14.7V i to je mod za hladno vreme ili AGM akumulatore. U modu za "klasicne" akumulatore ili toplo vreme puni do 14.4V.
Obicno postoji mod odrzavanja napunjenosti akumulatora. Kod ovog punjaca je to malo teze proveriti bez instrumenta jer nema displej.
  • Vozi: Škoda Fabia 1.9TDI 2007 Combi Elegance, Škoda Fabia 1.9TDI 2004 Elegance

Van mreže vladan266

« Odgovor #18 poslato: Januar 15, 2020, 07:21:44 pre podne »
Mozes da biras modove. Ima mod za 6V i ima par modova za 12V. Za 12V mozes da biras klasicno 14.4V i za AGM 14.7V. Sam ukljucuje funkciju impulsnog punjenja ako mu je napon u nekom rangu od do, pa kada postigne odgovarajuci nastavlja dalje punjenje u izabranom modu. Nakon zavrsenog punjenja prelazi u mod odrzavanja ali ne pise pod kojim naponom, bar ja ne vidim. Ima na guglu uputstvo na srpskom koje moze da se skine u PDF ako te zanima.

Van mreže vladan266

« Odgovor #19 poslato: Januar 15, 2020, 08:02:58 pre podne »
@ugi85

BMW battery master dokument kaze ovako (prec isceno):
*punjenje AGM akumulatora-  puni se konstantnim naponom od 14.8V. Na vozilima koja imaju IBS (intelligent battery sensor) punjenje akumulatora direktno preko polova moze dovesti do pogresnog tumacenja stanja baterije, kao i do nezeljenih upozoravajucih poruka i gresaka. Ako se baterija puni dok je instalirana (povezana) mora se puniti preko polova za startovanje u motornom prostoru, ako postoje. Samo tada mozete biti sigurni da ce vozilo sa IBS elektronikom prepoznati punjenje baterije na pravi nacin. Izuzetak su MINI i R55 vozila koja nemaju polove za startovanje u motornom prostoru, za njih vazi drugacija procedura...pa ima objasnjeno.

Na mreži ugi85

« Odgovor #20 poslato: Januar 15, 2020, 09:09:17 pre podne »
Aha, sad mi je jasno o cemu se radi. Hvala na tekstu.
  • Vozi: Škoda Fabia 1.9TDI 2007 Combi Elegance, Škoda Fabia 1.9TDI 2004 Elegance

Van mreže fobia24

« Odgovor #21 poslato: Januar 15, 2020, 09:29:38 pre podne »
Meni je juče stigao kinez, isto sa svim tim modovima punjenja. Jedino me kolje što u garaži nemam nigde utičnicu da ga punim bez skidanja. Jer ne vozim auto redovno i akumulator je poprilično ispražnjen da mi start-stop uglavnom ne radi prvih 100km vožnje.
  • Vozi: Oktavia RS 2.0TDI

Van mreže shuxxTopic starter

« Odgovor #22 poslato: Januar 15, 2020, 09:31:08 pre podne »
Koji kinez.. Sta gde kako koliko
  • Vozi: Škoda Fabia MK II 1.4 TDI

Van mreže observer

« Odgovor #23 poslato: Januar 15, 2020, 10:20:53 pre podne »
Ja prosle godine kupio u Lidlu onaj njihov punjac "Ultimate speed" i fino radi posao.
Mada sam ga slabo koristio, ukupno 5-6 puta, na 4 auta.
Moze da puni i AGM i EFB akumulatore (za start-stop)
  • Vozi: VW Golf 7 1.2 TSI Trendline 2017

Van mreže fobia24

« Odgovor #24 poslato: Januar 15, 2020, 11:53:23 pre podne »
  • Vozi: Oktavia RS 2.0TDI

Van mreže shuxxTopic starter

« Odgovor #25 poslato: Januar 15, 2020, 12:27:38 posle podne »
Bre karakteristike su mu odlicne. Sve ima. Zastite i funkcije. Jedino mi se ne svidja.. Minimum start voltage 8 V... Ali ostalo je sve na nivou... Cena super...
  • Vozi: Škoda Fabia MK II 1.4 TDI

Van mreže jefferson672

« Odgovor #26 poslato: Oktobar 12, 2020, 14:20:31 posle podne »
Ja prosle godine kupio u Lidlu onaj njihov punjac "Ultimate speed" i fino radi posao.
Mada sam ga slabo koristio, ukupno 5-6 puta, na 4 auta.
Moze da puni i AGM i EFB akumulatore (za start-stop)

Pozdrav svima, sada je opet u Lidlu taj proizvod na lageru, tacnije : https://www.lidl.rs/sr/p/tvoja-lidl-cena-za-uzivanje-u-svakom-predenom-kilometru/punjac-akumulatora-za-auto-ulgd-5-0-b1/p23657

Je l' imas neka detaljnija/novija iskustva, ili bili ko, vezano za punjenje start stop akumulatora sa ovim punjacem? Vozim Oktaviju mk3 2016 1.6 tdi sa start stop-om, a ovo mi je nekako bas bas niska cena i da bi radilo i na start stopu, a plasim se da nesto ne zeznem, pa zato pitam.

Unapred zahvalan

Van mreže observer

« Odgovor #27 poslato: Oktobar 12, 2020, 14:25:36 posle podne »
Na Golfu sam ga koristio dva-tri puta i sve je bilo OK. Auto se sad koristi svaki dan pa vec par meseci nije bilo potrebe za dopunjavanjem. Preporucujem.
Devojka je cak uspela da okrene pogresno polove kada je punila svoj Klio, ali se ništa nije desilo - ima zaštitu i od okretanja polova.
  • Vozi: VW Golf 7 1.2 TSI Trendline 2017