Autor Tema: zamena akumulatora, kojim?  (Pročitano 9795 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Na mreži pajapop

Odg: zamena akumulatora, kojim?
« Odgovor #75 poslato: 13. Apr, 2020. 08:09 »


p.s. To sto negde citas, moras i da razumes.

 Pa ja sam to citao i ucio kad sam morao..( U skoli). I kao sto vidis nesto od tog znanja je i ostalo. I sad..."ako su lagali mene i ja lazem vas"...U Acinom poslednjem postu ima neke istine, samo je to receno vrlo uprosceno, ne naucno, na osnovu nekih poluinformacija. Postoji bitna razlika izmedju ponjenja akumulatora u fabrickim, servisnim uslovima i "kucnim" uslovima. Razlika je u punjacima i proceduri kako se s njima uprvlja. Tako i postoje punjaci koji rade na principu punjenja "konstantnom strujom" i "konstantnim naponom". KOd kucnih punjaca princip je "prikaci i ostavi"...Ono tacno je da ima kucnih punjaca razlicite snage. Zato se punjaci i kupuju  prema kapacitetu akumulatora koji zeli da se puni. Ako se kupi slabiji punjac on ne moze dopuniti potpuno jaci akumulator i obratno...Zato i treba na to obratiti paznju, pa ako se vec kupuje punjac onda treba kupiti jaci. Tacno je da ni vreme punjenja nece biti isto za svaki akumulator. Ono zavisi od njegovog kapaciteta i od stepena ispraznjenosti. Ja pisem o "skolskom" pravilnom punjenju da bi se sto sigurnije obavio proces desulfatizacije u sto kompletnijem obimu. Ovo sto Aca napominje ide u prilog nepotpunom punjenju tj. nepotpunom procesu desulfatizacije sto steti akumulatoru na duze staze. Normalno je da ce na kraju svako uraditi onako kako najbolje zna i ima vremena. Onaj ko ne zuri i ima vremena odradice proces do kraja (10 sati)..Ko nema i zuri, skarabudzice navrat na nos...odradice kako tako posao, ali na kraju obice mu se posao o nos... wall1
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 lx 43kw 2001, Škoda Fabia 1.2 htp 47kw (6Y3) sedan 2003.

Na mreži DonKihot

Odg: zamena akumulatora, kojim?
« Odgovor #76 poslato: 13. Apr, 2020. 09:02 »
Ljudi svi smo u pravu i svi nismo u pravu.  :) Punjača i vrsta punjenja ima više raznih. Punjenje može biti sa konstantnom strujom, konstantnim naponom, konstantnom snagom, forsirano, itd. Vreme svakako može zavisiti od kapaciteta u zavisnosti od vrste punjenja (punjača). Nije isto napuniti akumulator i izvršiti desulfatizaciju istog, iako može biti povezano. Glupo je i diskutovati o tome ako nismo jasno postavili početne uslove o tome koju bateriju se kojim punjačem puni i zbog čega. Nemojmo sad praviti nauku oko punjenja aku na autu. Dajte da malo spustimo loptu.  :)
Moram samo da naglasim da školsko punjenje vezivanjem za šasiju nema veze sa životom. Jedini ispravan način da se izbegne bilo kakva eksplozija (o čemu se inače rade elaborati čitavi da se utvrdilo da li potreba postoji) jeste instalacijom u eX izvedbi tj antieksplozivnoj. Nijedan komercijalni auto nema instalaciju u eX izvedbi, JER MU NE TREBA. Hauba spuštena, isparanje od nafte, ulja i plus praskavi gas pa alternator nije ni u IP zaštiti a kamoli u eX.
Loša strana vezivanja za šasiju, jeste ako na mestu gde se stavi štipaljka nema dobar kontakt sa masom (zbog prvljavštine, farbe i slično), onda može biti veća šteta nego korist.
  • Vozi: Škoda Octavia III 1.8 TSI

Na mreži MAKS

Odg: zamena akumulatora, kojim?
« Odgovor #77 poslato: 13. Apr, 2020. 11:10 »
Dobra diskusija o tome koji akumulator kupiti. =)) =)) =))
  • Vozi: OCTAVIA 1.6 2012 ELEGANCE

Van mreže crtacrta

Odg: zamena akumulatora, kojim?
« Odgovor #78 poslato: 13. Apr, 2020. 11:37 »
svaka diskusija je dobra i korisna ako je diskusija a ne "ispravljanje krive drine" kao tvoj i... moj post .
  • Vozi: octavia 1.6 mpi ,LPG

Na mreži AcoSk

Odg: zamena akumulatora, kojim?
« Odgovor #79 poslato: 13. Apr, 2020. 12:26 »
Ne mogu vise...
Crta, niko nije pominjao prespajanje, a jos manje punjenje vezivanjem minusa na sasiju.
Pomenuto je da se kod prespajanja minus veze na motor direktno. Tako je bolje, a ne moze da skodi. Tacka.

Na nekim vozilima (novijim), postoji mesto kod motora gde se kace kablovi kada se prespaja, ne na aku ni plus ni minus. Tako fabrika odredila.
Dobro, to je obicno gde je aku u gepeku, ali neko moze da ode u gepek i prespoji, zar ne? Ali tako ne treba, vec na predvidjena mesta.
Takodje, moj kombi (i svi ostali) ima predvidjeno mesto kod motora za PLUS, a zasto li nisu ostavili i mesto za MINUS klemu... Pa zato sto se kaci na motor direktno.

Van mreže crtacrta

Odg: zamena akumulatora, kojim?
« Odgovor #80 poslato: 13. Apr, 2020. 12:47 »
molim ljepo , ja nisam nigdje spominjao spajanje tj prespajanje .. što si mene spominjao ne znam

Ja osobno nislim da spajanje mase na motor , čak ne nužno na šasiji nego baš na motor  jer šasija i motor nije isto , gore je to netko spominjao ali nisam htio ispravljati jer uvjek krene kriva rasprava kad se nekog ispravlja ..a onom kome nije jasno zašto na motor a ne šasiju bolje ne pokušati objsaniti takvi likovi uglavnom nalete na nekog tko zna kako spojiti kablove jer ne uspiju ni iz 10 puta upaliti pa se skupi neka rulja a u rulji uvjek netko zna .

Također zadnje spajanje tj  spajanje minusa na motor je zato jer ako dođe do zamjene polariteta može doči do težeg oštečenja akumulatora , kleme , pa i čovjeka , ipak je bolje u slučaju zamjene polariteta ne držati glavu iznad akumulatora ..usput ako se krivo spji i nasloni na stupič akumulatora isti se odmah rastopi .. tko ne vjeruje nek isproba



edit , akumulator se u autu ne puni preko 14.5-14.7 jer kod punjenje iznad tog napona  treba kontrolirati temperaturu ..a to bi u autu jako kompliciralo sustav..i bez toga dok je Bog hodao svijetom akumulator je trajao 10-tak godina ..i više
  • Vozi: octavia 1.6 mpi ,LPG

Na mreži AcoSk

Odg: zamena akumulatora, kojim?
« Odgovor #81 poslato: 13. Apr, 2020. 13:17 »
Crta izvini, hteo sam da citiram DonKihota umesto tebe.

Na mreži Buca Skoda Mladenovac

Odg: zamena akumulatora, kojim?
« Odgovor #82 poslato: 13. Apr, 2020. 14:22 »
Znaci vi hocete da kazete da varta i bosch nisu ok ?  =)) =)) =))
  • Vozi: Octavia 1.9 tdi 90 + ČIP 125KS !

Na mreži AcoSk

Odg: zamena akumulatora, kojim?
« Odgovor #83 poslato: 13. Apr, 2020. 14:57 »
Hahahahahaa... Jeste, bas to. Topla je zakon.

Na mreži petarp031

Odg: zamena akumulatora, kojim?
« Odgovor #84 poslato: 13. Apr, 2020. 15:00 »
Realno, ja nemam najbolja iskustva niti sa vartom niti sa bosch
Bas sam hteo napisati da je topla top, ali eto Aco je

Na mreži MAKS

Odg: zamena akumulatora, kojim?
« Odgovor #85 poslato: 13. Apr, 2020. 15:28 »
Uzmi brate onaj koj ti najvise odgovara cenovno .
Ionako traju samo koliko je garancija i jos dva meseca tri i kupuj novi.
Na kadetu su mi trajali 2 godine garancije + 2 ili 3 meseca BOSH, VARTA. E sad koji je bio treci to nemogu da se setim.
Inace u tomn periodu dolazili su neki BOSH koji su bil punjeni nekim gelom i  kazu da ti ni tri lule duvana nisu valjali.
Sad koliko se meni cini mislim da su vrlo dobri EXIDE.
Pa ti sad sam proceni. Koliko vidis iskustva su sasvim razlicita.
  • Vozi: OCTAVIA 1.6 2012 ELEGANCE

Na mreži Buca Skoda Mladenovac

Odg: zamena akumulatora, kojim?
« Odgovor #86 poslato: 13. Apr, 2020. 17:46 »
Hahaaha . E mene su 2 exida izdala vrlo brzo , energizer isto . Topla u rsu evo vec 3 god koliko je auto kod mene komsija u mercedesu 5 6 god vec , a npr u tour stavio polovni bosch gura vec 4 god . Nema vise ni pravila .
  • Vozi: Octavia 1.9 tdi 90 + ČIP 125KS !

Van mreže sale.kriminale

Odg: zamena akumulatora, kojim?
« Odgovor #87 poslato: 13. Apr, 2020. 17:57 »
Verovatno je priča o akumulatorima različita za različita vozila. Možda kod starijih automobila akumulatori traju duže jer imaju manje elektronike i manje potrošača. Isto je razlika ako je dizel ili benzinac. Postoje razlike kod akumulatora koji su podesniji za vozila koja koriste "start&stop" i ona koja to ne koriste. Na stranu sve to, evo samo da podelim moje iskustvo.

Akumulator Varta od 40 Ah (prva ugradnja) trajao mi je 4 godine. Sledeća Varta od 45 Ah mi je trajala više od 6 godina. Sadašnja Varta još drži a to bi bila četvrta godina. Svi su bili od jeftinijih oko 8000 din. koliko se sećam. Svi su bili zapečaćeni (tipa bez održavanja).
  • Vozi: Dacia Logan

Na mreži Baltazar

Odg: zamena akumulatora, kojim?
« Odgovor #88 poslato: 13. Apr, 2020. 17:59 »
Po meni Banner je najkvaliteni, suprugu sluzio u Pandi preko 10 godina, U ocevom traktoru kupljen 2010 pali i sad bez greske, kod mene u Rapidu kupljen je u jesen 2018, videcu. Jeste skup ali vredi.
  • Vozi: Škoda Rapid 1.2 tsi 2014

Van mreže radoszver

Odg: zamena akumulatora, kojim?
« Odgovor #89 poslato: 13. Apr, 2020. 18:14 »
Ljudi, raspisali ste se vi dobro :)
Elem, jutros probao na kablove sa komsijom i upalili smo iz prve. Po uputstvima kao sto je paja rekao stim sto nisam siguran da li je isao na klemu ili masu motora. Vozio sam nekih pola sata i to je to.
Mozete mi reci kako i gde sutra nekad kada sve ovo prodje da proverim stanje akumulatora?
  • Vozi: Kamiq 2021, 1.0 tsi, 81kW, ambition plus, Velvet Red



Pretraga foruma [Google]