Pretraga foruma [Google]


Autor Tema: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja  (Pročitano 5726 puta)

0 članova i 12 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže mannuxZapočeo temu

Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« poslato: 21. Feb, 2020. 03:28 »
OK, skoda forumasi (iliti skodasi :) evo ga jedno trik pitanje: za 10-15 000 km godisnje, pri cemu je 90% gradska voznja i to kratke relacije 5-7 km, pri cemu 3-4x su odlasci na planine/more...Imam nekoliko dilema:

Razmatram prvenstveno benzince (jer dizelasima ove kratke relacije jos vise skode, a ne dopada mi se ni opcija da mjesecno bar pola sata izadjem na auto put da bih ga 'przio' na 3500 rpm ne bi li DPF prodisao, zavrsio ciklus) ali 4x4 ima samo 2.0 TSI 270 KS cija je prosjecna potrosnja oko 10l/100km dok po gradu ide od 13 pa navise (koliko je teska noga na gasu).

Vise volim malo zivlju, da ne kazem sportsku voznju, ali za 90% grada i max 3. brzina mi je gre'ota ovih upregnutih a ne iskoriscenih konja  :(
Ne bih se odrekao 4x4, ne samo zbog zimskih uslova, vec opste stabilnosti vozila, ali sam limitiran na 2 opcije: ili ova superbica ili (po gabaritima, za porodican auto) Kodiaq.

Diler mi ipak preporucuje prije Kodiaq 2.0 TSI 4x4 190KS obzirom na gradsku voznju, lose puteve, ivicnjake bla bla. Potrosnja je 1-2 lit manja (po spritmonitor.de) ali iako bih mogao da se naviknem na SUV, ipak vise volim limuzinu i da sam blize asfaltu (ako znate sta mislim :)

E sad, trilema je, ako se uzme u obzir manja potrosnja dizelasa (i u Superb i Kodiaq varijanti) od oko 3-4 litra/100 km u odnosu na benzince (OK ne bas tako posto cijene dizela i supera nisu iste, ali racunam oko 500 EUR se godisnje vise da za benzin nego za dizel na 15000 km) i da dizelasi bolje 'cuvaju' cijenu nakon 7-10 god eksploatacije, da li ipak i TDI moze da dodje u obzir?

190 i 270 KS nije isto, naravno, ali snage svakako ne manjka ni u jednoj opciji :)
  • Vozi: Skoda Octavia 3 1.6TDI Elegance

Van mreže crtacrta

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #1 poslato: 21. Feb, 2020. 15:55 »
ako se  po gradu ne vozi četvero za tebe je idealan električni auto ..
 za nabrojene dulje relacije ideš u rentakar
  • Vozi: octavia 1.6 mpi ,LPG

Van mreže Buca Skoda Mladenovac

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #2 poslato: 21. Feb, 2020. 18:22 »
ako se  po gradu ne vozi četvero za tebe je idealan električni auto ..
 za nabrojene dulje relacije ideš u rentakar

Covek pita od 2 mogucnosti ti mu predlazes 3 i 4 tu i ajd da su neke ok nego elektricni auto (kaze lepo da voli zivlju tj sportsku voznju) i rent a car  . Ne zna se sta je gore
  • Vozi: Octavia vRS mk1

Van mreže Buca Skoda Mladenovac

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #3 poslato: 21. Feb, 2020. 18:25 »
Ja da sam na tvom mestu bih isao na superb posto volis zustriju voznju itd , e sad tsi ili tdi najbolje da odes da probas oba pa da odlucis , ako za tdi nedostaje snage tu je uvek remap . A ovo oko dpf a veruj mi neces ni osetiti , nije to isto kao dpf prve generacije .
  • Vozi: Octavia vRS mk1

Van mreže sale.kriminale

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #4 poslato: 21. Feb, 2020. 18:47 »
Ako imaš novca za takvu klasu automobila (Superb, Kodiaq) pa još i 4x4 i tako to, onda potrošnja i cena goriva nisu toliko bitne stavke da se smaraš sa tim. Auto-industrija polazi od pretpostavke da kapital za kupovinu vozila potiče od realnih mesečnih/godišnjih prihoda pa visoka potrošnja i visoka cena održavanja idu uz visoku kupovnu cenu vozila kao nešto normalno.  Ako kod tebe nije tako, onda izbaciš ono što ti sigurno ne treba a to je 4x4 kada imaš 90% gradske vožnje. Kada eliminišeš ovu stavku, shvatiš da ti treba manji benzinac.

Ako DPF neće praviti probleme, a lova nije problem, onda će većina reći 2.0 TDI 4x4. 
Ja bih uzeo 1.5 TSI.

  • Vozi: Dacia Logan

Van mreže crtacrta

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #5 poslato: 21. Feb, 2020. 18:52 »
Covek pita od 2 mogucnosti ti mu predlazes 3 i 4 tu i ajd da su neke ok nego elektricni auto (kaze lepo da voli zivlju tj sportsku voznju) i rent a car  . Ne zna se sta je gore
  zar električni auti ne nude življu vožnju?

ograđujem se od dalje rasprave , ma što ja znam o vožnji i štednji
 
  • Vozi: octavia 1.6 mpi ,LPG

Van mreže Buca Skoda Mladenovac

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #6 poslato: 21. Feb, 2020. 19:29 »
  zar električni auti ne nude življu vožnju?

ograđujem se od dalje rasprave , ma što ja znam o vožnji i štednji

I koliko predje takvom zivljom voznjom ? Bem ti auto kad razmisljas da krenes na put od 200km , a na vise da uzimas rent a kar  :)) .

Kad se baterije budu unapredile i u Srbiji bili punjaci na skoro svakoj pumpi onda ok . Ovako je smesno
  • Vozi: Octavia vRS mk1

Van mreže sale.kriminale

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #7 poslato: 21. Feb, 2020. 19:56 »
Ova stara narodna izreka mora de se dopuni. Došlo je vreme.

Na benzin vozim, na dizel orem, na gas kuvam, a na struju ............ ?

Ima li nekih predloga ?

Na struju zagađujem okolinu , punim telefon , ... vozim Teslu ... ono kao ...    =))
  • Vozi: Dacia Logan

Van mreže Melja

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #8 poslato: 21. Feb, 2020. 20:56 »
Moras testirati oba.
Superb sa 270 ks motorom je strasna masina koja ce iza sebe ostaviti mnoge  :)) S obzirom na tvoju malu kilometrazu, gorivo ti i nece biti veliki problem.
Kodiaq bi jedinu prednost imao to sto bi imao malo manju potrosnju i sto je pregledniji i prakticniji zbog klirensa. Po meni i pozicija sedenja, narocito ako si visok je na strani Kodiaqa. Mana jeste naginjanje pri ostrijem manevrisanju.

Da se ja pitam i da ja prelazim tako malu kilometrazu bez razmisljanja Superb od 270 ks. Jednom se zivi  :))
  • Vozi: Skoda Superb 2.0 TDI 170 2010 Ambition

Van mreže Marjanke

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #9 poslato: 21. Feb, 2020. 22:52 »
Kad god sam rekao jednom se zivi, sve sam s*ebao.

Van mreže mannuxZapočeo temu

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #10 poslato: 22. Feb, 2020. 01:38 »
Hvala svima na komentarima, nije problem da svako iznese svoje glediste, bas zato sam se i obratio ovdje.

ako se  po gradu ne vozi četvero za tebe je idealan električni auto ..
 za nabrojene dulje relacije ideš u rentakar

Elektricni je sljedeci, ako B da, za jedno 7-10 god.  bravo2 Kako Buca kaze, dok se ne razvije infrastruktura za elektricne i unaprijede baterije. Za snagu tek nema brige (ako pricamo o Tesla-like modelima), samo sto to sad nije tema..

Put do tirolskih ili francuskih Alpa npr 1000 - 1500 km u jednom smjeru, je svakako ono gdje udobnost superba i mocna ergela ispod haube dolaze do izrazaja za pun uzitak! (a vjerujte da u FRA moze da se prodje povoljnije nego na Kopu!)
Dakle spavanje na pola puta, punjenje baterija na vise mjesta (cak i sa fast chargerima), kao ni rent-a-car nije opcija. Ne zamjeri crtcrta.
Bar ne dok ne pojeftine avio letovi ka tim destinacijama, sve sa ski prtljagom.
(uvijek proklinjem engleze kako imaju sa skoro svakog aerodroma letove do Grenobla za bagatelu  :(  )

Moras testirati oba.
Superb sa 270 ks motorom je strasna masina koja ce iza sebe ostaviti mnoge  :)) S obzirom na tvoju malu kilometrazu, gorivo ti i nece biti veliki problem.
Kodiaq bi jedinu prednost imao to sto bi imao malo manju potrosnju i sto je pregledniji i prakticniji zbog klirensa. Po meni i pozicija sedenja, narocito ako si visok je na strani Kodiaqa. Mana jeste naginjanje pri ostrijem manevrisanju.

Da se ja pitam i da ja prelazim tako malu kilometrazu bez razmisljanja Superb od 270 ks. Jednom se zivi  :))


Bas cesto cujem to "jednom se zivi" u zadnje vrijeme :P Otprilike tako razmisljam, 4x4 mi nije pod obavezno ali je jaaaako dobra stvar za povecanu stabilnost (pa makar i bez potpisivanja i driftovanja :)) tako da sam prelomio te 2 stvari: 4x4 i DSG obavezno!

Ako imaš novca za takvu klasu automobila (Superb, Kodiaq) pa još i 4x4 i tako to, onda potrošnja i cena goriva nisu toliko bitne stavke da se smaraš sa tim. Auto-industrija polazi od pretpostavke da kapital za kupovinu vozila potiče od realnih mesečnih/godišnjih prihoda pa visoka potrošnja i visoka cena održavanja idu uz visoku kupovnu cenu vozila kao nešto normalno.  Ako kod tebe nije tako, onda izbaciš ono što ti sigurno ne treba a to je 4x4 kada imaš 90% gradske vožnje. Kada eliminišeš ovu stavku, shvatiš da ti treba manji benzinac.

Ako DPF neće praviti probleme, a lova nije problem, onda će većina reći 2.0 TDI 4x4. 
Ja bih uzeo 1.5 TSI.

Motor 1.5 TSI DSG je optimalna mjera za grad i malu kilometrazu (za superba, ne i za kodiaqa), jos ima i "suvo" duplo kvacilo, dakle nema te stavke u servisu, ali ne bih se odrekao 4x4 cak i da mi zatreba svega 5x godisnje.

Sa mojih 185 cm mi nije problem ulaska u auto presudan.

Zanima me sta ce biti od akcija na sajmu, posto i to moze donijeti prevagu. (dileri za sad nista ne znaju)
  • Vozi: Skoda Octavia 3 1.6TDI Elegance

Van mreže sale.kriminale

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #11 poslato: 22. Feb, 2020. 10:01 »
Mislim da bi benzinac 270 KS 4x4 na Superbu bila potrošnja oko 15 l na 100km po Beogradu ali realno. To je najgora varijanta ako ti je potrošnja bitna i ako si već naglasio "za pretežno gradsku vožnju". Nisam siguran da će i kao polovan biti privlačan sa takvom potrošnjom. Ako insistiraš na 4x4, zlatna sredina bi bila Superb 2.0 TDI 190ks 4x4 sa ubrzanjem 0-100 od 8s. Ne bih išao na high end motore. Malo ćeš voditi računa o DPF-u i to je sve. Razmotri vikend putovanja. Može DPF ručno da se čisti u nekim servisima ako baš mora.

Ako govorimo o putovanjima (i lošim putevima) onda su mnoge prednosti na strani Kodiaq-a. Ogroman gepek gde staju skije i sva čudesa sa velikim putničkim prostorom u varijanti sa dizelom 2.0 TDI 4x4 150 ks, ubrzanje od 0-100 pristojnih 10s za ovu kategoriju. Nema Kodiaq tako visok klirens (19cm) i neće preterano naginjati u krivinama. Kod Superba je 14cm. Većina srednjih SUV-ija ide od 21cm klirensa. Više će to biti subjektivni osećaj naginjanja, dok će svi točkovi biti čvrsto na asfaltu. Nema ozbiljnog SUV auta 4x4 da se vozi na benzin. Gutao bi gorivo kao Godzila. Kodiaq ima veći prostor za glavu i udobniju (višlju) poziciju sedenja napred i nazad. Ja bih ga kupio bez panoramskog krova. Prostor za glavu na zadnjoj klupi je boljka svih novijih sedana i to ne samo zbog visine plafona već i zbog bočnih greda u gornjoj zoni koje zadiru u prostor za glavu. Ako su ti deca visoka onda proveri ove stvari.

Žestoka vožnja sa motorom od 270ks ti ne treba zbog ograničenja brzine. U gradu se možeš trkati sa Dačijama sa semafora od 0 do 50 km/h i uvek pobediti. Na auto-putu ćeš oflekati svaki kamion dok te speed limiter ne zaustavi na 130/140 km/h. Ako nisi sportski vozač ili ne vežbaš rekreativno na sportskim stazama (kojih u Srbiji nema, možda NAVAK) gde korišćenje plaćaš u privatnoj režiji, onda sedan sa 270 ks i ubrzanjem od 5,6s je stvarno bacanje para. Sada ti se ne čini tako, ali kada svake nedelje posetiš pumpu pa spiriš rezervoar za nedelju dana ima da ti presedne zimovanje. Uostalom taj 2.0 TSI od 270ks mi se čini kao neka fabrički usvirana mašina sa velikom turbinom koja dodaje dosta snage pa bi morao malo voditi računa o toj turbini. Jeste to Švaba napravio ali ….. 

Tvoja Octavia 1.6 TDI 115ks ako je 4x4 ubrzava 0-100 za 12s. Sve što ubrzava za 10s je sasvim OK.
  • Vozi: Dacia Logan

Van mreže fobia24

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #12 poslato: 22. Feb, 2020. 10:19 »
Ja bih pre superb uzeo od kodijaka. Kodi je dzip klasican, kombi stil. Kodijak rs je vec nesti sto mi se dopada, ali treba veza u upravnom odboru skode da se dobije. Zasto mislite da ce superb trositi vise od kodijaka? Trebalo bi obrnuto.

Van mreže sale.kriminale

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #13 poslato: 22. Feb, 2020. 10:39 »
Ako oba vozila imaju iste motore, Kodiaq mora trošiti više. Dilema je bila potrošnja kod benzinca i dizela u 4x4 varijanti za Suberb i Kodiaq posebno. Ne između Superba i Kodiaqa.
  • Vozi: Dacia Logan

Van mreže crtacrta

Odg: Superb: dilema oko motora, prosečna potrošnja
« Odgovor #14 poslato: 22. Feb, 2020. 11:59 »
ergela konja do francuske ti ne koriste , u ita je gužva a u hr i slo vrebaju presretači ...osim toga jurcanje s thulama i familijom  nije sretno rješenje (osim ako nejdeš s" delijama" na skijanje ) .

za jurcanje po gradu i 1,5 bez obzira na njegov  moment u niskim okretajima nije jurcanje jer je limuzina  ..lako te posrami neki stari R 5 ili kadet    ..dok shvatiš da iza piše 1.3 a čuje se 1.8   kabina bude puna smrdljivog dima .


Za start i međubrzanja treba moment a to može samo dizel  još bolje  čipirani dizel  potpomognut s dsg
  • Vozi: octavia 1.6 mpi ,LPG