Autor Tema: Cudan zvuk kod volana  (Pročitano 940 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže CekerendaZapočeo temu

Cudan zvuk kod volana
« poslato: 26. Okt, 2020. 21:26 »
Skoda octavia 1.9 TDI 77KW 2007.god
Zdravo svima.Imam 2 problema u vezi auta.

Do danasnjeg dana volan sam mogao kontrolisati jednim prstom koliko je lagan bio za voznju.Bukvalno je bilo taknem volan u neku stranu odmah skrece.Danas sam osjetio u voznji da kao da mu treba nekih 3-5cm da ga okrenem u voznji da bih skrenuo,sto nije bio slucaj.Takodje kad stojim i cimam volan lijevo desno cujem nesto slicno "klak,klak"...

Drugi problem je isto kad stojim.Desava se kad obrcem volan do kraja u desnu ili lijevu stranu kao da cujem neko skripanje nazad.To sam takodje cuo i kad parkiram auto i na blagu padinu ga ubacim u brzinu i kad krenem da izlazim iz auta cujem tu duboku skripu.

Ukoliko neko zna sto bi moglo bit da mi pomogne.Usput veliki servis mu je odradjen na 190 000km sad je presao 220000km.Tehnicki je prosao u fulu prije 10 dana.
« Poslednja izmena: 26. Okt, 2020. 21:34 Cekerenda »
  • Vozi: Skoda Octavia 1.9TDI 2007 77kw

Na mreži pajapop

Odg: Cudan zvuk kod volana
« Odgovor #1 poslato: 26. Okt, 2020. 23:10 »
Danas sam osjetio u voznji da kao da mu treba nekih 3-5cm da ga okrenem u voznji da bih skrenuo,sto nije bio slucaj.Takodje kad stojim i cimam volan lijevo desno cujem nesto slicno "klak,klak"...
Ovakav problem ide u prilog kvara letve volana...I to zbog loseg spoja donjeg dela cevi volana, njenog pogonskog zupcanika sa nazubljenim delom letve bilo zbog ostecenja, trosenja, zubaca ili nastajanja lufta zbog pucanja caure pre svega sa desne strane ili razlabljavljivanja spanera koji obezbedjuje pravilan spoj i koji sluzi za obezbedjivanje  dozvoljenog zazora izmedju nazubljene letve i pogonskog supcanika. Takodje, moze doci i do ostecenja lezaja cevi volana pa da i zbog toga dobije nedozvoljeni luft. Tom prilikom treba prekontrolisati i kardanski zglob cevi volana (jer se ona najcesce i sastoji iz dva dela koja su medjusobno spojena kardanskim zglobom). On vrlo cesto zna da pravi isti problem, a majstori ga vrlo lako previdjaju...jer im nije "na oku"...


Drugi problem je isto kad stojim.Desava se kad obrcem volan do kraja u desnu ili lijevu stranu kao da cujem neko skripanje nazad.To sam takodje cuo i kad parkiram auto i na blagu padinu ga ubacim u brzinu i kad krenem da izlazim iz auta cujem tu duboku skripu.
Ovaj opis mi iskreno nije bas najjasniji, ali moze da ide u prilog nekog ostecenja kugle...Jako veliki luft kugle (koja je maltene pred ispadanjem) jako dovodi do promene "geometrije" trapa...i dovesce do nepravilnog odziva na volanu....Takodje, kugle znaju bas "lepo" da skripe pri zakretanju volana, tj. tockova....Ti u svakom slucaju, moras sto pre i sto sporije da se odvuces do majstora, da se detaljno pregleda i letva volana i komletan trap... :-X
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 lx 43kw 2001, Škoda Fabia 1.2 htp 47kw (6Y3) sedan 2003.



Pretraga foruma [Google]